Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar pritariate, kad centrinis Kretingos miesto stadionas būtų pavadintas Šaulių stadionu?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Velykinis bažnyčios rūbas – prižiūrėtojos rūpestis

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Parapijose
  • 2012-04-06

Budriškės 72-jų Antaninos Kniukštienės gyvenimas tarytum suaugęs su Dievo namais – jau kone tris dešimtmečius ji valo ir tvarko Budrių bažnyčią. O kaimo žmonės iš įpročio ją tebevadina senoviškai – „pročka“ arba „pročkele“.

Antanina Kniukštienė - ilgametė Budrių bažnyčios „pročka“ - gerai atsimena joje tarnavusius kunigus bei zakristijonus.

A. Kniukštienei prieš Velykas - pats darbymetis. Jai tenka apeiti savo namų ūkį – moteris laiko karvę, paršelių, šventėms jau suspėjo ir skerdienos pasirūpinti, paruošti vaišes gausiai iš miesto suvažiuojančiai šeimynai ir dar suspėti išvalyti bei šventiškai išpuošti bažnyčią.

„Kiaušinius aš dažau paprastai, žemaitiškai: įmetu į svogūnų lukštus – ir gana. Man nėra kada jų „ceckinti“ – kitos moterys antai išgražina, įmantriausius raštus išraižo, o aš turiu bėgti bažnyčią puošti. Berželių pumpurų iš anksto prisisprogdinu, ant altorių pakeičiu „dalves“ – lininius apklotus. O vyras pagelbsti viršum altorius iškelti Prisikėlimo dekoraciją“, - energingai pasakojo „pročka“.

Pagrindinę velykinę puošmeną – masyvią Kristaus prisikėlimo sceną vaizduojančią dekoraciją - budriškiai yra parsigabenę iš senosios Kartenos bažnyčios. Šiuo Gavėnios metu Budrių bažnyčioje rengiamos rekolekcijos, į kurias atvyksta Kartenos klebonas. O įprastai kunigas pas juos teatvažiuoja tik kas antrą sekmadienį: vienąsyk – į Baublių koplyčią, kitą – pas juos.

„Po pamaldų pati išsivalau bažnyčią: anksčiau tekdavo iššluoti ir išplauti, o dabar įtaisė dulkių siurblį. Šiais laikais ir žvakės jau kitaip pagamintos: anksčiau jos trumpai tedegdavo, o dabar įpila skysčio, kurio užtenka visą pusmetį“, - kalbėdama „pročka“ švelniai, tartum savo mylimą vaiką, Dievo namus vis pavadindama savo mylima „bažnyčele“.

Patarnauti A.Kniukštienei išvien su zakristijonu reikia ir per laidotuves: abu tampo „morinas“ – neštuvus karstui, ir masyvias žvakides sukilnoja.

Moteris suskaičiavo, jog tarnauti jai yra tekę net prie penkių klebonų: „Petras Merliūnas čia klebonavo 7-erius, Antanas Striukis – 12, Rolandas Karpavičius – 5-erius, o Romualdas Vėlavičius – vos 1,5 metų. Labai apgailėjome, kai jį iškėlė - mes, moterys, verkėme visą sekmadienį. Dabar turime naują kleboną Tadą Šeputį, jei vėl neiškels“, - kalbėjo ji.

Moteris skaičiavo, kiek zakristijonų jos tarnystės metu pasikeitė ar išmirė, ir iš eilės juos vardijo: Stasys Brasas, Pranciškus Kniūkšta, Ignas Kumponas, Vladas Jašinskas, Adolfas Kupšys. O dabar bažnyčiai tarnauja jos vyras Juozas Kniukšta.

A.Kniukštienė neslėpė, kad dabar niekas iš jaunesnių žmonių nebenori talkinti bažnyčiai – visi ateina tik „ant gatavo“: „Išeina ir palieka, tvarkykis kaip išmanai. Tvarkau, kol galiu, o jei mane pačią bėdos prispaus, - pamainos nėra. Bet Dievulis visais pasirūpina, o savo namais – juo labiau“, - įsitikinusi Budrių kaimo „pročka“.

Ji sakė mananti, jog geri darbai patys į dangų šaukia: „Reikia pakūtavoti žemėje – gerus darbus daryti dabar, o kai išeisi – nebe laikas. Lobį danguje reikia krautis čia ir šiandien pat“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas