Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kad namų puošmena netaptų gaisro priežastimi

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2011-02-18

Sunku atsispirti pagundai žiemos vakarais pasėdėti prie užkurto židinio su arbata ar karštu vynu rankoje. Tačiau namų jaukumą kuriantys žmonės turėtų pagalvoti ne tik kaip naujojo židinio dizainą priderinti prie namų interjero, bet ir apie tai, kaip jį įsirengti saugiai.

Židinių meistras Ramūnas Nagys įsitikinęs, kad saugiausi yra uždari ketaus židiniai, kurių ugniakuras uždengtas stiklu. „Tik tokį uždegtą židinį galima palikti be priežiūros“,- sakė R. Nagys.

Židinių meistras kretingiškis Ramūnas Nagys teigė, kad šiuo metu dauguma žmonių pageidauja atvirus namų židinius perdaryti į uždarus, kurių ugniakuras yra uždengtas stiklu.

„Tai yra saugiausia krosnis, ją uždegtą galima palikti ir išvažiuoti iš namų. O židinį su atviru ugniakuru būtina nuolat prižiūrėti, nes iškritusi žarija gali sukelti gaisrą,- kalbėjo R. Nagys. – Jei atviras židinys retai kūrenamas, kamine susikaupia drėgmė ir yra bloga trauka. Todėl kol židinys įkuriamas ir sušildomas kaminas, dūmų prirūksta visas kambarys. Nekalbant apie tai, kad kvapas įsigeria į baldų audinius, šitaip galima apsinuodyti smalkėmis. Štai kodėl seniau žmonės, kurdami koklinę krosnį, iš pradžių į pelenų išvalymo angą įkišdavo degantį laikraštį ir taip sušildydavo dūmtraukį, o tik tada kurdavo pačią krosnį.“

R.Nagio teigimu, žmonės, ieškodami išeities, atviram židiniui primontuoja dureles, kurios neleidžia žarijoms iškristi ir pridūmyti kambarių. „Bet jei židinys jau įrengtas, rasti jam tinkamas dureles yra nelengva užduotis. Sudėtinga jas ir sandariai įmontuoti“,- sakė R.Nagys.

Gaisro pavojus – užakus kaminui

R. Nagio teigimu, ne mažiau svarbu už tinkamai įrengtą židinį yra ir kamino priežiūra. „Jei dūmtraukis yra užtukęs, židinyje įkurta ugnis ieško menkiausio tarpo, ir taip kyla gaisro pavojus. Kaminas greitai užanka, jei kūrenama viskas, kas dega – į krosnį metami skudurai, seni batai ar plastmasė. Kūrenti reikia tik sausomis malkomis, todėl jų atsargas aš visada pasiruošiu metams į priekį – kad spėtų išdžiūti“,- patarė R.Nagys.

Jis pastebi, kad ne visi žmonės tinkamai rūpinasi kaminu: pasitaiko, kad jis būna neaptinkuotas, o siūlės tarp plytų – aptrupėjusios. „Net ir šiuolaikinėse statybose pastebiu, kad kaminai būna įrengti nesilaikant priešgaisrinės saugos taisyklių. Jei kaminas yra nesaugus, siūlau į jo vidų montuoti įdėklus“, - sakė R.Nagys.

Židiniui stato naują kaminą

R.Nagys patarė apie židinį pagalvoti dar projektuojant namą – jam numatyti tinkamą vietą, nuspręsti, kaip dūmtraukis bus primontuotas prie kamino. „Dažniausiai namo kaminas būna suprojektuotas prie virtuvės, o židinio visi žmonės nori svetainėje. Tačiau židinio dūmtraukį nuvesti iki pagrindinio kamino sudėtinga – susidarytų daug „alkūnių“, todėl židinyje būtų prasta trauka ir kiltų sunkumų išvalant vamzdį. Tokiu atveju tenka statyti dar vieną kaminą, skirtą specialiai židiniui“, - pasakojo R.Nagys.

Pašnekovas paaiškino, kad nuo to, kokio diametro yra kamino anga, priklauso ir židinio dydis. „Todėl sunkumų kyla net ir tada, jei namo projektuotojai numatė atskirą kaminą. Jie ne visada žino, kokio dydžio židinio norės būsto šeimininkas, kaip jis atrodytų jau pastatytas“, - sakė R.Nagys.

Pasak R.Nagio, įmanoma židinį įsirengti net ir bute – tuomet atskiras kaminas vedamas prie išorinės sienos iš lauko pusės, kur nėra langų.

Ir „buržuikos“ dūmtraukį reikia valyti

Dar vienas variantas, norint sukurti namų jaukumą – įsirengti vadinamąją „buržuiką“, kurios visas korpusas yra išlydytas iš ketaus ir yra dekoratyvus. Tuomet, R.Nagys paaiškino, tą sieną, prie kurios stovės krosnelė, reikia izoliuoti nedegiomis medžiagomis, o jos dūmtraukį nutiesti iki kamino.

„Kartais žmonės „buržuikos“ dūmtraukį įmūrija taip, kad vėliau jo nebeįmanoma išvalyti. Aš patariu daryti taip: vieną vamzdžio galą įmūryti į kaminą, o kitą – įkišti į jau įmūrytojo vidų. Tuomet dūmtraukis yra sandarus ir jį galima bet kada lengvai ištraukti ir išvalyti“,- kalbėjo židinių meistras R.Nagys.

Pašnekovas teigė, kad tai, jog kaista siena prie židinio, nebūtinai reiškia, kad židinys arba dūmtraukis yra įrengti netvarkingai. „Tiesiog gali būti, kad židinys suprojektuotas taip, jog plytos prie jo sugertų šilumą, o tada ją atiduotų kambariui. Plytos tarnauja tarsi šildymo sienelė“,- paaiškino R.Nagys, kurio teigimu, židinys gali tapti ne tik namų interjero puošmena, bet ir ekonomiškai apšildyti namą.

Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos atstovo Rimanto Nagreckio komentaras:

- Židiniams įsirengti galioja tos pačios taisyklės, kaip ir krosnims. Svarbu ne tik tinkamai įsirengti židinį, bet ir jį saugiai eksploatuoti. Dažniausiai pastebiu tokius saugaus elgesio taisyklių pažeidimus: per arti laikomos degios medžiagos, šalia židinio ar kamino yra iš degių medžiagų padarytos sienos. Pavyzdžiui, nuo židinio gali užsidegti perkaitusios medinės sienos. Kartais yra pastatyti per žemi kaminai, todėl nesusidaro gera trauka, o esant stipriam vėjui, iš židinio dūmai kyla ne į viršų, o metasi atgal į kaminą. Prie židinio ugniakuro turi būti išklota nedegi grindų danga, pavyzdžiui, plytelės ar skarda.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas