Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Išlaikė europinį egzaminą

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2009-05-22

Ūkininkės Birutės Litvinienės apie 80 arų vaismedžių medelyną Dupulčiuose antradienį tikrino Lietuvos Respublikos ir Europos Sąjungos (ES) fitosanitarijos specialistų grupė. B.Litvinienės ūkį, iš šalies smulkių vaismedžių medelynų vienintelį, tikrinti pasirinko ES fitosanitarijos tarnybos. Pagal B.Litvinienės ūkio patikrinimo rezultatus bus sprendžiama ir apie visos šalies smulkių vaismedžių medelynų fitosanitarinę būklę. Teigiamas šio ūkio įvertinimas suteikia galimybę ir kitiems ūkininkams sodinukus parduoti tiek šalyje, tiek užsienyje.

Birutė Litvinienė 1984 metais baigė tuometinę Lietuvos žemės ūkio akademiją, įgijo agronomės specialybę. Turi per 20 metų sodininkės patirtį.

Antradienį į Dupulčius buvo atvykę: Lietuvos valstybinės augalų apsaugos tarnybos Karantino skyriaus vedėja Lidija Nečajeva, tarnybos Klaipėdos regioninio padalinio vadovas Antanas Jaugelis ir trys fitosanitarijos ekspertai iš ES - Lenkijos, Airijos, Bulgarijos valstybių.

- Apžiūrėjome vaismedžių, aviečių sodinukus, patikrinome jų realizacijos dokumentus, ūkio buhalterinę apskaitą ir ūkininkės žinias. B.Litvinienės žinios puikios, ji yra tikra šios srities specialistė,- tvirtino A.Jaugelis.

Patikrinimo išvadą iš ES Lietuvos tarnybos gaus per pusmetį. Išvada pateikiama ir ES Komisijai, persiunčiama į kitas ES valstybes. “Išvadoje nurodoma, kokia yra fitosanitarinė būklė Lietuvoje, ar galima prekiauti su Lietuva be pavojaus užsikrėsti karantininėmis ligomis”,- aiškino A.Jaugelis.

Nuosavą, apie 80 arų medelyną B.Litvinienė įveisė 2006 metais, buvusio Sodininkystės tarybinio ūkio teritorijoje. “Čia mano vienintelė darbovietė. Kai nuo 1986 metų pradėjau dirbti tarybinio ūkio medelyno agronome, taip lig šiolei su medeliais nesiskiriu. Nežinau, kiek kartų kiekvieną medelį apčiupinėju. Medelyne darbas darbą veja, ir turi suspėti. Pavėlavai išlaužti viršūnę - ir jau didelis randas lieka, nebeužgyja. Taip čia ir tupinėju”,- pasakojo ūkininkė. Paklausta, ar toks rankų imlus darbas nepabosta, nenuvargina, sakė: “Auginu tiek, kiek pati sugebu užauginti ir parduoti. Aš čia, savo sode, ilsiuosi”.

Sodinukus parduoda pati - tiesiai iš sodo ir Kretingos turgavietėje. Pardavimo tarpininkų atsisakė. “Prasidedi su perpardavėjais, ir būna visokių nesusipratimų. Kaip antai - su tavo lietuvišku medelyno pasu parduoda Lenkijoje išaugintus sodinukus”,- teigė B.Litvinienė. Savo sodinukų pirkėjus ji pažįsta net šeimomis, nes anksčiau pirko tėvai, dabar - vaikai ir anūkai perka. Daug sodinukų iškeliavo į Klaipėdos, kitų kaimyninių rajonų naujakurių sodybas. Sodininkė įsitikinusi, jog jos medelynui ypatingos reklamos nereikia, apie jį kaimynas iš kaimyno sužino. Tam, kad pirkėjai nenusiviltų, B.Litvinienė atidžiai stebi paklausą, nuolat domisi naujomis veislėmis. Šį pavasarį jos medelyne buvo galima įsigyti 4 vasarinių, 5 rudeninių ir 15 veislių žieminių obelų, kelių veislių kriaušių, slyvų, vyšnių, aviečių bei serbentų ir agrastų sodinukų.

Iš žieminių veislių itin paklausios “Alva”, “Ligol”, “Belaruskaja malinovaja”. “Jų obuolių turiu ir dabar, ir gerai išsilaikę”,- pažymėjo sodininkė. Populiari ir žieminė obelų veislė “Champion”. Į sodus sugrįžo anksčiau buvę paklausios rudeninių obelų veislės “Slava pobediteliam”, antaninė, ananasinė. Iš vasarinių itin populiari “Ženeva Early”, kurios obuoliai sunoksta anksčiau už alyvinius. Paklausą turi ir visą vasarą palaipsniui deranti “Discovery” veislė.

Dabar labai madingos kuloninės obelys. Joms nereikia daug vietos - po 0,5 m aplink medelį. Obuolių nedaug teužaugina, tačiau yra dekoratyvios, jas sodybų šeimininkai perka ir gyvatvorėms.

Pirkėjai graibstyte graibsto rudeninę “Auksę”. “Nespėju iki dvimečių paauginti, vienmetes obelaites išperka”,- sakė B.Litvinienė.

Lietuviai savo soduose vis mažiau beaugina slyvų. Jų medelyne yra irgi kelių rūšių: “Kometa”, “Siniaja raniaja”, “Ana Špet”, “Stenli”. Anot B.Litvinienės, sodininkai slyvų nebenori dėl jas puolančių kenkėjų. Kaip ji patikino - šiandieną be chemijos slyvų vaisius sunku subrandinti, beveik neįmanoma.

Kriaušių soduose irgi mažėja dėl jas puolančių rūdžių.

Obelų didžiausias priešas - vėžys, nuo kurio ypač kenčia sodai Žemaitijoje. “Nežinau, kokios sąlygos tai lemia, gal klimatinės”,- svarstė B.Litvinienė.

B.Litvinienę jos vaismedžių medelyne užtikome beskinančią žiedus nuo obelų sodinukų. “Aš, kaip ne visi, žydint sodui laukiu šalnų, kad žiedų nereiktų skinti”,- juokavo sodininkė ir patarė į nuolatinę vietą pasodinto medelio nuskinti žiedus. Bent pirmus metus - nuskinti visus, antrais metais gal vieną-kitą palikti, jeigu labai knieti paragauti pirmųjų vaisių. Kai jaunam medeliui neleidžiama auginti vaisių, jis sutvirtėja.

Lankėsi ir “Augmoje” bei urėdijos medelyne

Europos Sąjungos fitosanitarijos ekspertai kartu su Lietuvos kolegomis šią savaitę be B.Litvinienės vaismedžių medelyno patikrino ir Kretingos miškų urėdijos medelyno Kukoriškėse bei vaisiais ir daržovėmis prekiaujančios įmonės “Augma” Vydmantuose fitosanitarinę būklę. Abiejuose objektuose irgi neaptiko ES fitosanitarijos reikalavimų neatitikimų.

“Urėdija sodinukus parduoda ne tik Lietuvos rinkoje, nemažai jų eksportuoja į Latviją, Rusiją, Švediją. Tai, kad tikrinant medelyną neradome jokių esminių trūkumų,- itin svarbu ir sodmenų eksporto plėtrai, kadangi didina pasitikėjimą įmone”,- tvirtino A.Jaugelis.

Uždaroji akcinė bendrovė “Augma” - vienintelė šalies įmonė, kurios kroviniams suteikta teisė laisvai, be muitinės patikrinimo, kirsti ES išorės sienas. Krovinio fitosanitarinis patikrinimas atliekamas ne pasienyje, o “Augmoje” Vydmantuose. Įmonei tai itin naudinga, nes taupomas muitinėse, kartais net ir po kelias paras, gaištamas laikas. Kaip pažymėjo A.Jaugelis, “Augma” turi teisę tokiu būdu gabenti ne vien vaisius ir daržoves, bet ir kitą augalinės kilmės produkciją, pavyzdžiui, medieną, grūdus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas