Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

(697) 2012-11-30

Iš paveldosaugos – tik pavadinimas

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Pirmas puslapis
Buvusio Šalyno dvaro pastate gyvenantis Juozas Bružas buvo liudininkas, kaip Savivaldybė nei pati remontavusi, nei kitiems leidusi remontuoti savąją pastato dalį, šiemet nusprendė ją nugriauti – iš jos belikę tik pamatai.

Prireikė 8 metų, kol Genovaitė ir Juozas Bružai, gyvenantys buvusio Šalyno dvaro pastate, įtikino Savivaldybę, kad ši suremontuotų arba nugriautų jai priklausančią ir vis labiau trešusią pastato dalį. Bet net ir matydami, kaip darbininkai ardo supuvusią pastato dalį, G. ir J.Bružai nesidžiaugia visa širdimi: jei ne griozdiška įstatymų sistema – ir pastatas būtų likęs, ir žmonės čia būtų gyvenę.

„Darbininkai sakė, kad niekas taip nesidžiaugė jiems atvykus, kaip mes. Nieko keista – šitiek metų valdžios institucijų slenksčius mynėme, kol pagaliau nereikės bijoti, kad pūvanti Savivaldybės pastato dalis nugarmės kartu su mūsų buto sienomis“,- kalbėjo Genovaitė ir Juozas Bružai.

Savivaldybei priklausanti dalis jau buvo visiškai sutežusi ir kėlė grėsmę pastate gyvenančioms dviem šeimoms, kurios dar 1995 metais čia yra privatizavusios butus.

„Ištrūkome kaip žiurkės iš spąstų,- sakė J.Bružas. – Buvo neįmanoma į tą pastato dalį įeiti, o jos remontuoti negalėjome, nes ji buvo ne mūsų nuosavybė. Savavališkai kištis negalėjome ir dėl to, kad pastatas yra paveldosaugos objektas.“

Istoriniu požiūriu – vertingas

„Niekas nekaltas, nors atsakingų – daug“,- liūdnai konstatavo Kretingos muziejaus Istorijos skyriaus vedėjas Julius Kanarskas, kurio manymu, taisytina tvarka, kai valstybinės institucijos įtraukia pastatus į saugotinų objektų registrą, „uždeda“ draudimus ir įpareigojimus, tačiau nesuteikia pagalbos ir finansų Savivaldybei, kad ši juos pajėgtų tinkamai išlaikyti.

J.Kanarskas įsitikinęs, kad pastatą vertėjo išsaugoti, restauruoti, tačiau kartu pripažįsta, kad tai, ko gero, būtų buvę įmanoma tik esant privačiam savininkui. „Tačiau ir privatūs asmenys ne visada atsakingai žiūri į paveldosaugos objektus – tai priklauso ir nuo asmeninio požiūrio, atsakomybės, finansinių galimybių. Kita vertus, žmogų labai varžo ir begalė reikalavimų“,- svarstė J.Kanarskas.

Jo teigimu, XVIII a. įkurtas Šalyno palivarkas – dvarui priklausantis ūkinis ar administracinis pastatas, buvęs to meto nedidelio regiono kultūrinis židinys, sudaręs dvasinio gyvenimo kompleksą išvien su Kalnalio bažnyčia. Įdomi detalė – šiame dvare baudžiauninku yra buvęs Motiejaus Valančiaus tėvas Mykolas Valančius.

„Šis ir netoli jo esantis pastatas, kuriame galėjusios būti arklidės, architektūriniu požiūriu yra vertingi ir norėtųsi juos išsaugoti. Kaip istorikas kitaip negaliu sakyti“, - teigė J.Kanarskas, apgailestaujantis, kad nyksta ir kiti rajone esantys dvarai bei palivarkai, pavyzdžiui, Jokūbave, Pryšmančiuose, Aukštkalviuose.

Kad tiesiogine to žodžio prasme supuvo istorinės reikšmės objektas, liūdna ir Kretingos rajono savivaldybės paminklotvarkininkui Algirdui Mulvinskui, kuris įsitikinęs, kad pastatą reikėjo remontuoti, o ne griauti, ir restauratoriui Juozui Januševičiui.

„Restauracijos srityje nėra neįmanomų dalykų, tačiau jie kainuoja didelius pinigus. Galima cheminėmis priemonėmis paveikti medį ir jame sustabdyti nykimo procesus. Bėda, kad tas pastatas neturėjo šeimininko – reikėjo jį laiku parduoti. O dabar kas iš to, kad jis buvo įrašytas į saugomų objektų sąrašus? Nėra nei ką kaltinti, nei ką teisinti“,- sakė J.Januševičius.


Birutė Mockienė:

- Kaip tik šiandien atvažiavau iš Kūlupėnų į Kretingą apsipirkti ir tuo pačiu ketinau įsigyti kalėdinių atvirukų. Ranka rašau kalėdinius sveikinimus, kurių nusiunčiu dukrai į Mažeikius, sūnui, kuris gyvena prie Rietavo, anūkui į Angliją, net ir Kūlupėnuose gyvenančioms dviem anūkėms, kurioms - 9 ir 5 metai, dovanoju atvirukus – joms labai smagu juos gauti. Kaip ir man – kai gaunu atviruką su sveikinimu, atrodo, kad ir pats žmogus tavo namuose apsilankė.

Artūras Žilys:

- Nerašau kalėdinių sveikinimų. O kam jie? Tiesiog per šv. Kalėdas pabūnu namie su šeima ir to užtenka. Nelabai man patinka tie atvirukai ir nežinau, ar iš viso kas nors juos berašo. Pats gaunu nebent sms su sveikinimais – į juos atsakau, padėkoju, bet pats sveikinimų kitiems neskubu siuntinėti. Geriau gatvėje susitikus pažįstamą žmogų jį žodžiu pasveikinti.

Juozapas Antanas Viluckas:

- Parašau 2-3 sveikinimus giminaičiams, gyvenantiems kituose Lietuvos miestuose, tačiau seniau daugiau jų rašydavau. Vaikai jau suaugę ir perėmė mūsų pareigas, dabar jie rūpinasi sveikinimais. Be to, dalis mano bičiulių, giminaičių jau yra išėję Anapilin. O pats visada laukiu ir džiaugiuosi, kai kasmet gaunu sveikinimų iš savo bendraminčių: Tremtinių sąjungos, Tėvynės sąjungos, laisvės kovų dalyvių bei kitų.

Bena Stančienė:

- Ne. Telefonu paskambinu ir pasveikinu. Seniau rašydavau atvirukus ir daug – mažiausiai dešimt kasmet išsiųsdavau. Tačiau dabar to nedarau, nes adresai pasikeitę, tad daug paprasčiau surinkti telefono numerį ir pasikalbėti. Pati vis dar gaunu po 2-3 atvirukus ir tai man yra labai malonu. Atvirukus saugau juos susidėjusi į dėžutę – joje yra sveikinimų net iš sovietmečio.

Kalbino Dovilė URNIKIENĖ, fotografavo Darius ŠYPALIS


Pakūrė pirtį šilumininkams

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Savivaldybėje

Vakarykščio tarybos posėdžio dienotvarkėje klausimo, susijusio su Kretingos šilumos tinklų naudojama technika nebuvo, tačiau būtent ši tema sukėlė daugiausiai diskusijų tarp tarybos narių. Audrų nenuramino ir Šilumos tinklų vadovo Jono Barzdžio pažadas viską detaliai paaiškinti kitą savaitę specialiai surengtame posėdyje.


Jaunąją kartą auklėja grožiu

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Švietimas

Nuo šiol Simono Daukanto pagrindinės mokyklos fasadą puoš lentelė, informuojanti, jog šios ugdymo įstaigos aplinka yra geriausiai tvarkoma mokyklos aplinka Lietuvoje.


 Regis, iš aplinkos visiškai neišsiskirianti, rami, santūri ir netrokštanti dėmesio mergina nieko nestebina. Tačiau vos tik teptukas patenka į trečiokės gimnazistės Augustės Santockytės rankas, ji atsiskleidžia ryškiai, išskirtinai – savo tapybos darbais.


Šiais laikais jaunimas yra labai užsiėmęs įvairia aktyvia veikla. Vienus verčia tėvai, o kiti tuo užsiima patys. Dažniausiai, kai pagalvoji apie tave užgriūsiančius darbus, savęs paklausi – o kaip aš viską suspėsiu? Mokykla, visuomeninė veikla, popamokinė veikla, šokiai, sporto mokykla ir galiausiai - meno mokykla. Visa tai turi atlaikyti paauglys, kuris pavargęs grįžta namo ir neparuošęs namų darbų, kritęs į lovą pasineria į sapnų karalystę.


Kretingos kultūros centro teatro-studijos “Atžalynas” nariai buvo išvykę į Rusijos miestą Jekaterinburgą, kur vyko teatrų festivalis „Teatralnij perekriostok“. Iš ten atžalyniečiai už savo spektaklį „Haroldas ir Modė“ parsivežė itin svarbų įvertinimą – „Grand Prix“, Didįjį prizą. Apie kelionės ir festivalio įspūdžius „Kuprinė“ kalbėjosi su „Atžalyno“ vadove Aukse Antuliene.


Svajonės - tai tarsi pats nuostabiausias sapnas, iš kurio nesinori pabusti. Tačiau realybė atmerkia akis. Svajoti labai lengva, bet išpildyti savo svajones kartais tampa sunkiai įveikiama arba neįmanoma misija. Apie svajones, susijusias su studijomis, ateitimi, atlikau tyrimą, kuris atskleidė tam tikrą paauglių paveikslą.


Alina Tomai, 15 metų:

- Gal dėl to, kad užsienyje studijos kainuoja pigiau, geresnis pragyvenimo lygis. Lietuvoje mažos pensijos – nėra ateities. O dvyliktoje klasėje 2015 metais teks laikyti šešis brandos egzaminus – vien dėl to nebesinori mokytis Lietuvoje. Galų gale, užsienio mokyklose aukštesnis mokymo lygis.

Marius Mylė, 23 metai:

- Lietuvoje mažai sąlygų tobulėti. Užsienyje viskas pigiau. Įvairios užsienio šalys ieško specialistų iš kitur ir suteikia visas įmanomas sąlygas tapti gerais savo srities darbuotojais. Kai kuriose Europos šalyse vos įstojus į darbo biržą žmogų susiranda darbdavys. Jis sumoka už mokslus ir išsaugo tau darbo vietą ateičiai.

Karolina Valentonytė, 16 metų:

- Manau, kad jauni žmonės bėga iš Lietuvos, nes jie čia nemato savo ateities, galvoja, kad pasiekti savo tikslų užsienyje yra lengviau. Beje, mokslas ir pragyvenimas užsienio šalyse yra pigesni. Taip pat išvykimą į užsienį lemia ir giminių ar draugų paskatinimas išvažiuoti. Jaunam žmogui paprasčiau įsitvirtinti užsienyje, negu Lietuvoje.

Paulius Padrožtis, 18 metų:

- Jaunuoliai, baigę studijas, neranda darbo arba jis yra prastai apmokamas. Daugelis išvažiuoja dėl tėvų, gyvenančių kitoje šalyje. Beje, užsienyje yra daug geresnės galimybės išsilavinimui, Lietuvoje prastos mokymosi sąlygos. Lietuvoje net nėra kai kurių specialybių, todėl daugelį jaunų žmonių labiau vilioja galimybė studijuoti užsienyje.

Sigita Indriuškaitė, 18 metų:

- Lietuvoje mokslas yra mokamas, nėra darbo. Lietuvoje žmonės juodą darbą dirba už minimalų atlyginimą, o užsienyje dirbant paprasčiausią darbą galima per mėnesį gauti apie 4 tūkst. litų. Užsienyje be išsilavinimo įmanoma uždirbti daugiau, negu čia baigus universitetą.

Kristijonas Sleviskis, 13 metų:

- Nėra sąlygų mokytis, dirbti ir pragyventi. Pats vykčiau į užsienį dėl geresnių darbo sąlygų, pigesnių mokslų. Užsienyje dirbdamas uždirbi gerokai daugiau, negu mūsų šalyje. Todėl jaunam žmogui bėgti į užsienį paprasčiausiai apsimoka.

Ugnė Račinskytė, 16 metų:

- Jaunimas emigruoja, nes Lietuvoje nėra perspektyvų, sunku susirasti darbą. Šiuolaikinis jaunimas stoja į populiarias specialybes, todėl kai kurie fakultetai yra perpildyti, o štai tam tikrose specialybėse nėra pakankamo studentų skaičiaus. Jaunuolių sprendimą išvykti lemia šeimos ir giminių įtaka – jei patys yra išbandę gyvenimą užsienyje.

Adas Dobravolskis, 18 metų:

- Jauni žmonės išvyksta į užsienį, nes Lietuvoje mokslai gerokai brangesni, užsienyje galima geriau užsidirbti. Užsienyje geresnės gyvenimo sąlygos ir lengviau prisitaikyti. Vis dėlto aš pats emigruoti nenorėčiau, nes man gerai ir Lietuvoje – čia yra šeima bei draugai.

Kalbino Gintarė PAULAUSKAITĖ ir Gintė PREIKŠAITYTĖ, fotografavo Laurynas ŠIMKUS

"Pajūrio naujienų" akademijos nariai


Neįgaliųjų dienos proga Kretingos dienos veiklos centro lankytojai savo draugus, artimuosius bei visus parapijiečius pakvietė į savo koncertą Pranciškonų vienuolyno refektoriuje.


Miesto eglė žibės auksu

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Naujienos

Kretingos miesto Rotušės aikštė jau kvepia šv. Kalėdomis – trečiadienį centrą papuošė natūrali 10 metrų aukščio eglė, čia miškininkų ir komunalininkų rūpesčiu atkeliavusi iš Mikoliškių girininkijos. Jei orai bus palankūs, kitos savaitės pradžioje ant elgės šakų nutūps ir kalėdinės puošmenos, žėrėsiančios raudona bei aukso spalvomis.


Trečiadienio rytą į redakciją pasipylė skaitytojų skambučiai, kad neveikia šviesoforas ties Darbėnų-Klaipėdos-Palangos-Šiaulių sankryža. Susidarė automobilių spūstys ir dėl to žmonės vėlavo į darbus.


„Šukupio“ turtas - folkloro grynuoliai

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kaimo bendruomenėse

Folkloro ansamblis „Šukupis“, pakvietęs Darbėnų seniūnijos Šukės kaimo žmones į vakaronę „Plaukė pylelė“, paminėjo savo veiklos 20-metį. Ansamblio vadovas Alvydas Vozgirdas pasidžiaugė, jog šis kolektyvas ypatingas tuo, kad jo pasirodymus senovinėmis liaudies dainomis bei pasakojimais papildo etnologų perliukais vadinami kaimo žmonės.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas