Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Tradicijų aidai – Kaziuko mugėje

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Šventės
  • 2013-03-05

Kretingos technologijos ir verslo mokykla (KTVM) pirmą kartą surengė Kaziuko mugę, į kurią pasikvietė svečių ne tik iš rajono ugdymo įstaigų, bet ir Klaipėdos. Renginio organizatoriai tikisi, kad galbūt mokykloje kitais metais pavyks surengti didžiulę rajoninę Kaziuko mugę.

Kaziuko mugės prekeiviai siūlė įsigyti rankdarbių.

Mokyklos mugėje tradiciškai buvo galima įsigyti ant kaklo kabinamų valgomų riestainių. Kaziuko mugės simboliai buvo tokie pat populiarūs, kaip ir būsimų mokykloje ugdomų virėjų kepti pyragai bei bandelės. Merginos pirkėjams siūlė mezginių, pačių pagamintų papuošalų, rankdarbių, vaikinai ragino pirkti metalo dirbinių, bulvių skustukų.

„Rūpi ne tiek parduoti, kiek linksmai pabūti šventėje, pabendrauti, kažko patiems įsigyti“, - kalbėjo sėkmingai skustukus pardavinėjęs Robertas Petrutis.

Pasisekusiu renginiu džiaugėsi ir mokyklos vadovė Zita Mockienė, iš Kaziuko mugės išėjusi su glėbiu pirkinių.

„Niekada mugės mokykloje nerengdavome, tačiau nusprendėme puoselėti šią seną lietuvišką tradiciją ir šv.Kazimiero dieną paminėti linksmai, kaip ir turi būti“, - sakė Z. Mockienė.

Sukurti šventinę nuotaiką mokykloje padėjo iš Klaipėdos Liudviko Stulpino mokyklos atvykę svečiai – kretingiškiams jie pristatė meninę programą. Šios mokyklos direktoriaus pavaduotoja neformaliam švietimui Ilona Simanaitienė pastebėjo, kad Kaziuko mugė saugo ne tik senąsias tradicijas, bet ir puoselėja šiuolaikinio jaunimo vertybes bei sugebėjimus.

„Kaziuko mugė yra galimybė prisiminti savo liaudies šokius, dainas bei amatus. Rengdamiesi šv.Kazimiero dienai galime pademonstruoti, ką mokame – lipdyti iš molio, megzti, kepti, austi, siūti. Ši šventė ugdo vaikų verslumą, skatina domėtis savo tautos papročiais“, - įsitikinusi I.Simanaitienė.

Z.Mockienė tikisi, kad su svečiais iš Klaipėdos pavyks užmegzti bendradarbiavimą, o ir kitais metais į šventę vėl atvyks šiuometiniai mugės dalyviai iš Kurmaičių pradinės, Marijono Daujoto pagrindinės mokyklų, Kretingos suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro, Padvarių socialinės globos namų, Dienos veiklos centro.

„Kretinga neturi visuotinės Kaziuko mugės. Galbūt tokią pavyktų surengti mūsų mokykloje. Jau šiemet, nors ir pirmą kartą, sulaukėme būrio svečių. Kitais metais galėtume pakviesti dalyvius iš seniūnijų, bendruomenių, kitų rajono ugdymo įstaigų. Ši šventė yra galimybė su kitais dalintis tuo, ką moki geriausiai – galbūt skaniais kepiniais, o gal šiltomis kojinėmis ar kitais rankdarbiais“, - sakė viena iš renginio sumanytojų Rita Andrijauskienė.

Mokyklos vadovė Z.Mockienė tikisi, kad šis mokytojų sumanymas taps tradicija ir į Kaziuko mugę kretingiškius bus galima pakviesti kiekvienais metais.

Pirmosios pavasario šventės tradicijų laikėsi ir kitos Kretingos rajono ugdymo įstaigos: Kaziuko mugės skanumynų, neįmantrių rankdarbių siūlė įsigyti rajono darželių „Ąžuoliukas“, „Žilvitis“, „Rasa“, darželių-mokyklų „Žibutė“, „Pasaka“, Kurmaičių pradinės mokyklos auklėtiniai. Muges surengė ir pagrindinės, vidurinės mokyklos, gimnazijos.

Štai Baublių mokykla-daugiafunkcinis centras šv.Kazimierą šventė net dvi dienas.

„Tradicija minėti šv.Kazimierą Baubliuose atsirado tada, kai mūsų koplyčia gavo šio šventojo vardą. Tad savaitgalį savo koplyčioje turėjome atlaidus, vaikai koncertavo tikinčiųjų bendruomenei. Tikrąją šv.Kazimiero dieną surengėme mugę mokykloje – prisiminėme, kas yra šv.Kazimieras, giedojome jam skirtas giesmes, vaikai žaidė žaidimus, šoko, dalyvavo dirbtuvėse, pardavinėjo savo kūrybinius darbus. Džiugu, kad šiame renginyje sudalyvavo ir kaimo bendruomenė – moterys mokykloje pristatė veltinio gaminius, papuošalus“, - šventės akimirkomis dalijosi mokyklos vadovė Verutė Keblienė.

Jurgio Pabrėžos gimnazijos gimnazistai į tradicinę šventę pakvietė ne tik mokytojus, mokyklos bendruomenę, bet ir Marijos Tiškevičiūtės mokyklos pradinukus.

„Galėjome ne tik grožėtis, bet ir įsigyti papuošalų, skanėstų. Prekeiviams buvo svarbiausia ne pelnas, o atrakcija. Į kūrybinį procesą vaikai pasitelkė ir tėvus – mamos padėjo kepti saldumynus, gaminti rankdarbius“, - pasakojo gimnazijos direktorė Biruta Mikienė.

Didelio tėvų susidomėjimo sulaukė ir Rūdaičių pradinio ugdymo skyriaus Kaziuko mugė. Patys mažiausieji – ikimokyklinukai ir priešmokyklinukai – mugės dalyviams patys iškepė pyragą, siūlė puošmenas šv.Velykoms. Pasigrožėti rankdarbiais ir pajausti šventės dvasios susirinko pilna salė tėvų.

„Mažieji neatsidžiaugė, kad jų pastangos buvo įvertintos ir visi domėjosi, pirko. Nepamiršome ir turbūt jau dešimtmetį skaičiuojančios tradicijos. Pradinių klasių mokiniai sukūrė atvirukus bei sveikinimus, kuriuos išsiuntėme Rūdaičiuose gyvenantiems Kazimierams ir Kazimieroms“, - seną mokyklos paprotį pristatė skyriaus vadovė Rima Narkienė.

Kaziuko mugės linksmybių dar laukia Darbėnų gimnazijos bendruomenė – šią šventę-amatų dieną, skirtą visai miestelio bendruomenei, darbėniškiai minės kovo 15-ąją.

Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos pradinukai mugę surengs kovo 8 dieną, o vyresnieji į pavasarinę mugę pakvies prieš pat šv.Velykų atostogas – kovo 22 dieną.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas