Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Gamta žada ankstyvą pavasarį

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2013-03-01

Nasrėniškė Sigita Varpukauskienė pačiais tikraisiais pavasario pranašais vadina garnius ir gandrus, kurie suka lizdus pamiškėje, netoli jos namų.

Šiandien prasideda kalendorinis pavasaris. Jo kol kas ant savo sparnų neatnešė pavasario pranašas vieversys, tačiau apie žemės atgimimą jau pranašauja žiemos purvą balose besiplaunantys žvirbliai, į lauką gryno oro išskridusios bitės. Pavasario pradžią žada ir meteorologai: nors žiema dar kandžiosis, sniegas trauksis. Gamtos prieglobstyje, pamiškėje Nasrėnuose gyvenanti Sigita Varpukauskienė pavasarį pajautė gerokai prieš kalendorinę jo pradžią. Moteris pavasarį užuodė pradėjus tirpti sniegui, iš po kurio jau savo galvas bando kelti tulpės. “Nepastebėti atėjusio pavasario čia, kur aš gyvenu, neįmanoma. Jo taip laukiu, kad gamtai net padedu – einu kiemą ir kastuvu sklaidau sniegą, kad šis tik greičiau ištirptų. Jam pasitraukus ir į žemę įspindus saulei, jau galėsiu pradėti sodinti gėles. Apie atėjusį pavasarį neleidžia pamiršti ir paukščiai, kurie visą žiemą ištikimai mane lanko kiekvieną dieną. Pavasarį šie miško draugai – jau retesni svečiai, mat gamtoje nebetrūksta maisto. Vis dėlto, pašaukus švilpiant, kieme pasirodo juodieji strazdai, kėkštai, didieji geniai, lipikai, zylės, žvirbliai. Turiu net vanagą – jau trečius metus atskrenda rytą ir vakare palesti lašinių. Lesa po dvi valandas, mažųjų paukščių neliečia, šie įsitaiso žemiau lesyklos. Visų paukščių pasikeitę balsai – džiaugsmingi, triukšmingi. Vadinasi, į mūsų kraštą tikrai atėjo pavasaris, mat ausis jau užgulė pasipuikavimo, poravimosi giesmės”, - įsitikinusi gamtos mylėtoja S.Varpukauskienė. O štai jau apie tikrai įsitvirtinusį pavasarį, anot moters, praneš namo sugrįžę garniai ir gandrai. Garniai šalia S.Varpukauskienės namų turi keturis lizdus. Nasrėniškė žino, kad išperėję vaikus garniai netruks juos atvesti parodyti sodybos šeimininkei – tad vėlyvą pavasarį, gegužę, būriai garnių nieko nebijodami vaikščios po jos kiemą. Kol kas S.Varpukauskienė su ilgesiu žiūri į vis dar tuščią gandralizdį. Kai jame sukleketuos gandrų pora, bus aišku, kad pavasaris jau nebepasitrauks. “Gandrai yra vieni iš pavasario pranašų. Jie iš šiltų kraštų naują sezoną tarsi parsineša ant didelių savo sparnų.

Šį pavasarį kieme turėsiu gan įdomų serialą. Praėjusios vasaros viduryje vienišas gandras susirado porą. Tad praėjusiais metais, nors ir suko lizdą, paukščiai vienas kitą tik bandė, buvo tarsi sugyventiniai. Jei bus vienas kitam įtikę, šiemet į lizdą parskris perėti vaikų”, - tikisi S.Varpukauskienė.

Tikrieji pavasario ženklai gerai pažįstami taip pat gamtos glėbyje Grūšlaukėje gyvenančiam Darbėnų gimnazijos lietuvių kalbos mokytojui, poetui Juozui Maksvyčiui. Jis su nekantrumu laukia pirmojo pavasario pranašo – vieversio.

“Pavasaris jau širdyje, džiaugtis pasibaigusia žiema kviečia blyksinti saulė, šiluma jau alsuojanti žemė. Belieka pamatyti vieversį. Tikėta, kad pamatyti šį paukštį reiškia sėkmę, laimę. Kai dar buvau mažas mokinukas, su draugais pavasarį klampodavome į mokyklą ir jei tik pamatydavome vieversį, versdavomės kūliais – taip, manydavom, prisiviliosime laimę”, - pavasariniais vaikystės prisiminimais dalijosi poetas.

Anot jo, kartu su vieversiu pavasarį pranašauja ir pempės.

“Džiaugsmingai graudi jų giesmė įkvepia eilėms, kviečia žmogų, kaip ir gamtą, atgimti naujam gyvenimui, naujiems sumanymams”, - kalbėjo J.Maksvytis.

Atgimstančią poeziją gamtoje pastebi ir biologė palangiškė Lidija Umbrasienė. Moteris pavasario ženklų pastebėjo jau ne vieną. Pasak jos, pavasaris būsiąs ankstyvas ir užsitęsusios žiemos bijoti neverta.

“Dienos jau ilgesnės, šiltesnės – net naktį nebėra minusinės temperatūros. Aplinkui gieda paukščiai, tirpsta paskutinieji varvekliai. Dar neteko matyti vieversio – apie artėjantį pavasarį pranešančio vasario 24-ąją. Tai – vieversio diena. Tačiau yra tekę matyti vieversį vasario 3 dieną“, - pastebėjo L.Umbrasienė.

Senoliai sakydavo: kuo vėliau pasirodo vieversys, tuo pavasaris yra ankstyvesnis. Jei vieversys parskrenda anksti, pavasaris būsiąs šaltas.

„Nors vieversys dar netilindžiuoja laukuose, apie pavasarį praneša besiporuojantys paukščiai – antys, kuosos, varnos. Perėti rengiasi krankliai, o štai kryžiasnapiai galbūt jau čirškia kartu su savo mažaisiais palikuonimis. Kryžiasnapiai minta spygliuočių sėklomis, taigi jau besibaigiant žiemai gali perėti vaikus“, - sakė L.Umbrasienė.

Ji pastebėjo, kad pavasariškai jau burkuoja karveliai, prie jūros besibūriuojančios ledinės antys gieda tuoktuvių giesmes. Žvirbliai, ir tie, pasirinko pavasarinį repertuarą.

„Balose entuziastingai čirškia žvirbliai, pranešdami puikią žinią. Apie pavasarį skelbia saulėkaitoje baltus snapiukus bandančios iš po žemės iškišti snieguolės. Brinksta ir medžių pumpurai. Tikrąjį pavasarį praneša didieji medžiai. Pažiūrėkite miške – aplink kiekvieną tarsi apibrėžtu ratu nutirpęs sniegas, juoduoja žemės apskritimas. Saulė jau įkaitino kamienus ir medžiai savo kūno šiluma tirpdo paskutinius žiemos ženklus“, - kalbėjo L.Umbrasienė.

Pasibaigusi žiema žada darbymetį ne tik pavasariškai besipuošiančiai gamtai, bet ir žmogui. Budriuose gyvenantis ūkininkas Arvydas Stuopelis sako, kad pavasarį galima užuosti – kvepia garuojanti žemė, saulė dovanoja gerą nuotaiką. Jos turėtų pakakti gerai atlikti sunkius darbus.

„Iš ko ūkininkas žino, kad jau pavasaris, – ogi iš to, kad reikia remontuoti visą turimą techniką. Tuoj reikės išvažiuoti į laukus. Atėjęs pavasaris skubina ruošti sėklą ir eiti į laukus pažiūrėti, ar kartais juose oru nelaigo darbų, pavasario pranašas – vieversys“, - sakė A.Stuopelis.

Bitininkai gi stebėdami pavasario ženklus žiūri ne į paukščius, o į kitus sparnuotuosius pavasario pranašus – bites.

„Aviliai džiaugsmingai dūzgia. Aplink avilius dar neištirpęs sniegas išduoda – bitės jau buvo išskridusios iš savo namų išsivalyti, apsižvalgyti. Bičių pilvai ištuštinti, aviliuose padėti kiaušinėliai. Sulaukusios pražydusių lazdynų, beržų, bitės į avilį suneš pirmąsias žiedadulkes – perų maistą“, - pasakojo bitininkas Augustas Latakas.

Pasak jo, svarbiausia yra saulė – o jos sulig diena nepagailėjo atėjęs pavasaris.

Šilta pavasario pradžia ragino pasidžiaugti Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klaipėdos skyriaus vedėjas Lionginas Pakštys. Anot jo, šią savaitę dar bus šilta, tačiau kitą pavasaris pagrūmos žvarba.

„Dieną temperatūra siekia 5 laipsnius šilumos, naktį oras atvėsta iki nulio. Sniego mąžta, kritulių nėra. Iš tiesų – tikra pavasario pradžia. Savaitgalį vakarų, šiaurės vakarų vėjas stiprės – bus žvarbus. Kitą savaitę oras vės. Oro temperatūra naktį nukris iki 5, vietomis – iki 10 laipsnių šalčio. Kas bus po šios nedidelės šalčio bangos – sunku pasakyti. Tačiau kol kas pasidžiaukime nedrąsiai užsukusiu pavasariu“, - artimiausių dienų orų prognozę pranešė L.Pakštys.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas