Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Šiais laikais jaunimas yra labai užsiėmęs įvairia aktyvia veikla. Vienus verčia tėvai, o kiti tuo užsiima patys. Dažniausiai, kai pagalvoji apie tave užgriūsiančius darbus, savęs paklausi – o kaip aš viską suspėsiu? Mokykla, visuomeninė veikla, popamokinė veikla, šokiai, sporto mokykla ir galiausiai - meno mokykla. Visa tai turi atlaikyti paauglys, kuris pavargęs grįžta namo ir neparuošęs namų darbų, kritęs į lovą pasineria į sapnų karalystę.

Iškyla klausimas – kaip to išvengti? Kaip jaustis visavertiškam ir atlikti visus dienos darbus, kuriuos prisižadėjai sau. Giliai pasąmonėje jau iš anksto žinai, kad kažko vis tiek nepadarysi, ir paslapčia save apgaudinėji. Pakalbinęs Palangos senosios gimnazijos psichologę Gabrielę Vilkaitę sužinojau, jog laiką planuoti yra būtina – „Laiką planuoti yra būtina tam, kad būtų galima atlikti darbus ir - kuo efektyviau. Geriausiai laiką planuoti dieną, pavyzdžiui, nuo pat aštuonių valandų ryto iki devintos valandos vakaro“.

Aš manau, kad kartais yra sunku prisiversti atlikti darbus, kuriuos tau padaryti yra būtina, bet paprasčiausiai tau tai nepatinka, pavyzdžiui, pamokos arba namų ruošos darbai. Bet tinkamai susiplanavęs laiką gali spėti ne tik paruošti pamokas ar atlikti kitus darbus, bet ir išeiti į lauką ar tiesiog pasėdėti prie kompiuterio arba pažiūrėti televizorių.

„Tarkime, grįžti namo, pavalgai ir pagalvoji – kiek užduota namų darbų, pavyzdžiui, rusų kalba viena užduotis, o istorijos perskaityti knygos skyrių. Pasiskirstai laiką – pavyzdžiui, rusų kalbai skirsiu penkiolika minučių, o istorijai - valandą“, - pataria psichologė. Būna dienų, kai pasitaiko labai daug veiklos – reikia daug kur nueit, daug ką padaryti. Psichologė tokiu atveju siūlo darbus užsirašyti: „Jeigu turi labai daug darbų, paprasčiausiai juos gali pamiršti, o kai užsirašai, niekada nepamirši – pasižiūri ir padarai. Užsirašymas tai kažkas panašaus į pasižadėjimą sau, kad tu tą darbą atliksi, arba vėliau jį būtina padaryti“. Gimnazijos psichologei lengviausia ir patogiausia laiką žymėti trimis lygmenimis. Pirmas lygmuo – darbai, kuriuos turiu padaryti šiandien (pažymėti oranžine spalva), antras lygmuo – įvairūs susitikimai (rožinė spalva) ir trečias lygmuo – darbai, kuriuos turiu padaryti, bet nebūtinai šiandien (nežymima jokia spalva).

Taigi jau aptarėme, kodėl ir kaip reikia planuoti laiką ir ką daryti, jei turi krūvą darbų ir gali juos užmiršti. Psichologė Gabrielė teigia, jog nuo padarytų ar nepadarytų darbų priklauso ir žmogaus emocijos bei savijauta: „Jeigu seki laiką, pats jautiesi geriau, nes nėra streso, kad kažką pamirši arba kažko nepadarysi, nepradedi bėgiot iš vienos pusės į kitą, tiesiog viską darai organizuotai ir labai tikslingai, o tada ir pačiam būna ramiau. Vakare, kai ilsiesi ir žinai, jog atlikai visus darbus, kuriuos buvai susiplanavęs, galima sakyti, kad užplūsta pasitenkinimas savimi, o jeigu vis dėlto kažko ir nepadarei, jaučiamas šioks toks nusivylimas“.

Žygimantas MITKUS

"Pajūrio naujienų" akademijos narys


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas