Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Jaunąją kartą auklėja grožiu

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Švietimas
  • 2012-11-30

Nuo šiol Simono Daukanto pagrindinės mokyklos fasadą puoš lentelė, informuojanti, jog šios ugdymo įstaigos aplinka yra geriausiai tvarkoma mokyklos aplinka Lietuvoje.

Tapus Švietimo ir mokslo ministerijos trečiąkart suorganizuotos geriausiai tvarkomos mokyklų aplinkos apžiūros-konkurso laureatais, Simono Daukanto pagrindinės mokyklos direktorė Adelė Jonauskienė bei buvę mokyklos vadovai Feliksas Lukauskas ir Virginijus Domarkas vidiniame mokyklos kieme pasodino spygliuotį, parvežtą kartu su kitomis mokyklai skirtomis dovanomis: konkurso rengėjai įteikė puikių leidinių bei sodo-daržo įrankių profesionaliai želdinių priežiūrai.

Mokyklos bendruomenės pastangos puoselėti aplinką buvo pastebėtos jau ir anksčiau: Simono Daukanto pagrindinė mokykla prieš kelerius metus buvo įvertinta rajono Švietimo skyriaus, Kretingos miesto seniūnijos, o prieš dvejus metus – Švietimo ir mokslo bei Aplinkos ministerijų, Lietuvai pagražinti draugijos.

„Tada mums šiek tiek pritrūko iki tikrų laureatų vardo, tačiau buvo gera žinoti, kad esame tarp tų, kurie išmoningai prižiūri mokyklos aplinką. Tai buvo paskata dar labiau stengtis“, - prisipažino mokyklos direktorė Adelė Jonauskienė, geru žodžiu minėdama be galo darbščius žmones – kiemsargius Domą Derkintį ir Ireną Urbonienę, aplinkos darbuotojus, kurie vasarą prižiūri – ravi, laisto – želdinius, kad jie vešėtų.

Didesnis postūmis puoselėti mokyklos aplinką atsirado po 2000-aisiais pradėtos mokyklos renovacijos: keičiantis mokyklos išorei, atsirado galimybė keisti ir aplinką.

„Pakeitus šildymo sistemą, buvo galima sutvarkyti vidinį kiemą, kuriame būdavo pilamos anglys. Pirmasis mūsų pasodintas medis buvo šermukšnis, kurio po to taip ir neišrovėme – sako, jog lietuviai nuo seno tikėjo, kad šermukšnis nuo piktųjų dvasių saugoja“, - pajuokavo A.Jonauskienė.

Paskui gi gelbstint D.Derkinčiui, tariantis su visa mokyklos bendruomene dekoratyviniais krūmais ir medžiais pamažu buvo apsodinti nemenki plotai – juk prižiūrima mokyklos teritorija su vejomis sudaro 3 ha. Mokyklos mokiniai rinko giles, už kurias Kretingos miškų urėdija padovanojo sodmenų. Per pastaruosius dvejus metus užgimė nauja tradicija – pavasarį mokiniai mokyklai dovanoja gėlių daigų. Jos pradininkė – 2010 m. dešimtokų laida, mokyklai padovanojusi tvorelę gėlynui ir našlaičių jam apsodinti.

Augaliją papildo medinės skulptūros, mokyklos bendruomenės švelniai vadinamos „feliksiukais“, mat jų autorius – Feliksas Lukauskas. Kaip akcentas, primenantis mokyklos istoriją, išliko medžio drožinys, liudijantis, jog mokykla 1990-2010 m. buvo vidurinė.

Kad taptų laureate, mokykla turėjo įvykdyti konkursinius reikalavimus, kurie – pakankamai aukšti: būtina turėti aplinkos tvarkymo planą-schemą, kurią parengė mokytoja Nijolė Maštarienė, vertinama, kokia yra bendra želdinių būklė, kaip jie prižiūrimi, svarbu – statinių, sporto aikštynų būklė bei priežiūra, kūrybiškumą skatinanti aplinka, pavyzdžiui, muziejus, studijos ir pan., atsižvelgiama į individualius, estetiškus mokyklos aplinkos bruožus – želdinių komponavimą, dekoratyvumą, mažosios architektūros elementų panaudojimą, vertingų kraštovaizdžio elementų išsaugojimą, jų panaudojimą ugdymo procese, aplinkosauginių idėjų sklaidą.

„Aplinka turi didelę auklėjamąją vertę, - pastangų prasmę akcentavo A.Jonauskienė. – Vaikai pripranta prie to, kas gražu, ir jiems nebekyla ranka nulaužti medį ar išspardyti gėles. Atvirkščiai, - vaikai patys suranda kaltininkus, jeigu aplinka būna apniokota“.

Buvę mokyklos vadovai F.Lukauskas ir V.Domarkas pasidžiaugė, jog dabartinė mokyklos bendruomenė tęsia kažkada jų pradėtus darbus, sumanymus, taip išsaugodama išskirtinę šios ugdymo įstaigos aurą.

„Tai visada pabrėždavo mūsų mokyklos auklėtiniai, - teigė V.Domarkas. – O kalbant apie mokyklos laimėjimus, tenka pripažinti, jog grožio poreikį visada turėjo ir šios mokyklos vadovai, ir pedagogai, gebantys tą poreikį perduoti ir mokiniams“.

*

Simono Daukanto pagrindinės mokyklos aplinką puošia per 20 rūšių medžių, 16 rūšių dekoratyvinių krūmų, beveik 30 rūšių gėlių.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas