Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Virš autoserviso - saulės baterijos

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2012-11-20
Autoserviso savininkai Kazys Stončius (kairėje) ir Antanas Armalis kaip alternatyvą dabartiniam šeimos verslui įsirengė judrią saulės elektrinę.

Kretingiškiai verslininkai – uošvis ir žentas 72-jų Kazys Stončius bei 40-metis Antanas Armalis – viršum savo įmonės „Autoratas“ pirmieji Kretingos rajone įrengė pozicionuojančią, o tai reiškia – pagal saulės judėjimą besisukiojančią, saulės elektrinę.

Mechanizmą valdo saulė

Viršum vieno iš autoserviso pastatų stogų įrengtos 4 galingos fotovoltinės baterijos: iš tiesų tai – 4 lakštai po 10 baterijų, reaguojančių į šviesą, kurių galingumas - 9,6 kW.

„Žmonės jau pradėjo įrenginėti saulės baterijas ir ant privačių namų, tai nebėra naujiena. Tačiau Kretingos rajone esame pirmieji, įsirengę pozicionuojančias baterijas, kurios pačios orientuojasi į saulę ir taip pagamina ligi 30 proc. daugiau energijos, negu nejudriosios baterijos“, - akcentavo verslininkai.

Fotovoltiniai baterijų jutikliai reaguoja į saulę ir visą mechanizmą verčia suktis į ją. Vakarop baterijos pakrypsta į jūros pusę, naktį pasisuka į rytus ir laukia, kol patekės saulė. „Protingos, išmaniosios baterijos“, - pajuokavo verslininkai.

Baterijos ant stogo plokštumos yra sumontuotos pasviru maždaug 15 laipsnių kampu.

Suprantama, jog daugiausia elektros jos pagamina saulėtomis vasaros dienomis, o mažiausiai – tokį nykų lapkritį, kaip šis. Be viena greta kitos ant stogo įrengtų saulės baterijų, pastato viduje dar yra dvi įrangos dėžės, viena iš jų fiksuoja skaitiklių parodymus. Apniukusią dieną 11 val. elektrinės skydinės pultas rodė, kad visi 4 baterijų lakštai per 1 val. pagamino vos 1 kW energijos.

„Tai – pati žemiausia riba, nuo tokios elektros energijos neužvirtų nė arbatinukas. Todėl nesame linkę iš anksto prognozuoti, kiek šios baterijos mūsų pajūrio sąlygomis per metus pagamins energijos. Yra suskaičiuota, jog per 1 metus turėtų pagaminti apytiksliai 1,2 tūkst. kW, - verslininkai užmetė akį: pagal skaitiklio rodmenis, jų elektrinė per 5 šių metų mėnesius – tiek laiko ji jau veikia - pagamino maždaug 500 kW energijos“, - aprodydami elektrinę, kalbėjo jiedu.

Elektrą parduos LESTO tinklams

Autoserviso teritorijoje savo apskaitos skydą yra įsirengusi ir bendrovė LESTO, kuriai verslininkai rengiasi parduoti saulės gaminamą elektros energiją. Tačiau kol kas jie dar nėra sudarę sutarties su Energetikos ministerija, kad galėtų parduoti elektrą.

K.Stončius ir A.Armalis sakė, jog dar negavę nė leidimo gamybai, nors visus metus tvarko dokumentus. „Valstybė skatina verslininkus gaminti žaliąją energiją, tačiau užtrunka dokumentų derinimo darbai“, - tvirtino jiedu. Ir neslėpė: vieną ranką tiesia verslininkui, o kita kerta per ją – vis mažinami parduodamos elektros energijos įkainiai.

Anot jų, iš pradžių už parduodamą elektros energiją iš atsinaujinančių šaltinių, tarp jų ir – saulės, buvo mokama po 1,63 Lt už kW, šiemet įkainį sumažino iki 1,44 Lt, o kitąmet ketinama supirkti dar pigiau.

Kol kas šie 4 baterijų blokai ant stogo – tik trečdalis kretingiškių numatytos įrengti saulės energijos sistemos.

„Kol kas galioja toks įstatymas: kurių metų kainomis sudaryta sutartis, ji tais pačiais įkainiais galioja 12 metų. Tačiau nieko negali garantuoti, žiūrėk, - pasikeitus vyriausybėms, įstatymas ims ir nebegalios“, - pastebėjo A.Armalis.

K.Stončiaus žodžiais, ši elektrinė tai – papildomas verslas. Ji pagamins tik dešimtadalį autoserviso poreikiams reikalingos elektros energijos. Pardavę saulės pagamintą energiją, kaip tikisi, LESTO tinklams po 1,44 Lt už kW, sau elektrą iš LESTO perka po 0,50 Lt už kW.

Statys daugiau baterijų

Šis pirmasis 4 baterijų blokas kol kas sudaro tik 2/3 būsimos K.Stončiaus ir A. Armalio saulės elektrinės. „Gausime leidimą statyti dar 20 kW galingumo baterijas. Galvojame, kad mūsų šeimos investicijos turėtų atsipirkti po kokių 7 metų“, - sakė verslininkai.

Jiedu neslėpė ir ligšiolinių investicijų dydžio – į saulės elektrinę jau yra investavę 93 tūkst. Lt.

Saulės baterijos, jų žodžiais, visiškai nekenksmingos žmonių sveikatai. Todėl, jas įsirengiant, skirtingai nuo vėjo jėgainių, nereikia nei Visuomenės sveikatos centro leidimo, nei derinti su kaimynais.

Tai iš dalies juos ir paskatino įsirengti saulės elektrinės sistemą. „Ji pagaminta Anglijoje pagal garsios japonų gamintojos „Sharp“ licenciją, o sumontavo tuo užsiimanti Panevėžio firma. Šios įmonės žmonės po prasiautusio uragano skambino, klausė, kaip baterijos atlaikė vėjo jėgą. Ligi šiol pajūryje jie dar nebuvo statę šių baterijų“, - teigė A.Armalis.

Žinių apie saulės baterijas, jų naudą bei pelningumą K.Stončius parsivežė iš specialiai verslo žmonėms surengto seminaro: nusprendė, jog ši ilgalaikė investicija taps alternatyva dabartiniam jų šeimos verslui.

*

Saulės baterijos yra labai populiarios saulėtuose kraštuose – Ispanijoje, Portugalijoje, Italijoje. Dažniausiai jos įrengiamos kalvotose, žemdirbystei netinkamose kalvų plokštumose.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas