Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Salantų neįgalieji – senjorų iš JAV mokytojai

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2012-11-06
Salantų dienos centro vadovė Rūta Kniūkštaitė pasidžiaugė, kad pas juos pabuvojo kone visa Amerika: svečių čia būta iš 30 skirtingų JAV vietovių.

„Hello“, „hi“, „good morning“. Tokiais angliškais žodžiais ir giedromis šypsenomis neįgalieji pasitinka kiekvieną, įžengusį pro Kretingos dienos veiklos centro Salantų padalinio duris. Tokio laisvo bendravimo neįgalūs žmonės išmoko šiemet, kai jų centre nuolat lankydavosi turistai iš JAV.

Sužymėta visa Amerika

Į Salantus dažniausiai atvykdavo į užtarnautą poilsį jau išėję Amerikos senjorai. Pasirinkę JAV kelionių agentūrą „Overseas adventure travel“, jie aplankydavo Ukrainą, Baltijos šalis bei Sankt Peterburgą ir tuo pačiu prisidėdavo prie labdaringos veiklos.

Iš viso per 7 mėnesius - nuo balandžio mėnesio iki spalio 31 dienos - Salantų neįgaliųjų centre pabuvojo 74 amerikiečių grupės. Kaskart atvykdavo nuo 6 iki 19 senjorų, iš anksto žinodami, jog kelias valandas jie bendraus su kompleksinę – proto, psichinę ir fizinę – negalią turinčiais žmonėmis.

„Po kiekvienos viešnagės svečiai mūsų centro žemėlapyje rutuliukais pažymėdavo vietoves, iš kur jie atvykę. Mirga marga visas JAV žemėlapis: daugiausiai grupių pabuvojo iš Niujorko, Filadelfijos, Čikagos, Mineapolio, Denverio, San Francisko, Los Andželo, San Diego. Atvyko netgi iš tolimiausių taškų – iš Aliaskos ir Havajų“, - tvirtino Salantų padalinio vadovė Rūta Kniūkštaitė.

Šie amerikiečių vizitai, anot jos, buvo naudingi abipusiai: „Mūsų centro lankytojai turėjo unikalią galimybę pabendrauti su žmonėmis iš kito pasaulio galo, turinčių kitokią kultūrą ir kitokį požiūrį į neįgalų žmogų. Jie praplėtė akiratį – tarytum išėjo iš savo sumažinto ir sukaustyto pasaulio. Tarpusavyje aptarinėdavo įspūdžius, nagrinėdavo žemėlapį. O svečiai išsiveždavo neišdildomus nuoširdžios bendrystės su neįgaliu žmogumi įspūdžius“.

Džiaugėsi ir stebėjosi

Nemokėdami vieni kitų kalbos, amerikiečiai su Salantų dienos centro neįgaliaisiais puikiai susišnekėdavo kūno kalba – gestais, mimika, šypsenomis - ir keliais neįgaliųjų pramoktais angliškais žodžiais. Mūsiškiai juos mokydavo tradicinių amatų – velti, lipdyti iš molio, siūti.

Ši bendrystė neįgaliems žmonėms suteikė ypatingą savo vertės pajautimą, nes jie tapo tarsi mokytojais, galėdami svečiams perteikti tai, ką patys jau gerai išmano. Per bendrą darbą gimė ir bendri kūriniai – originalios pagalvės, velti karoliai, keramikos lipdiniai, - kuriuos salantiškiai jau eksponuoja savo centre.

„Amerikiečiai labai nustebdavo, kad nedideliame Lietuvos provincijos mieste veikia toks neįgaliųjų dienos užimtumo centras. Jiems vis dar atrodo, kad posovietinė Lietuva dar suvaržyta ir joje neišvystytos socialinės paslaugos. Dauguma turistų – pagyvenę žmonės, neišsivadavę iš susiformavusių stereotipų. Jų turistinis maršrutas prasideda Ukrainoje, ir čia jie atvyksta su išankstinėmis nuostatomis apie mūsų šalį“, - įsitikinusi R.Kniūkštaitė.

Kita vertus, tvirtino vadovė, svečiams nesuprantama, kad Lietuvoje dar sunkiai sprendžiama neįgaliųjų integravimo į visuomenę problema. JAV tokie žmonės dirba, keliauja, turiningai leidžia laisvalaikį. Jiems keista, kad mūsų visuomenę dar reikia šviesti ir įtikinėti, kad neįgalus žmogus taip pat turi teisę būti visaverčiu bendruomenės nariu.

Parems lėšomis

Į Salantus atvykę užatlantės senjorai nenorėdavo iš anksto nušlifuotų parodomųjų turistinių maršrutų. Jie norėdavo pamatyti ne tik muziejus ar gamtos vaizdus, bet tikrą gyvenimą, norėdavo gyvų susitikimų su žmonėmis.

Amerikiečių viešnagės pas Salantų neįgaliuosius akimirkos

Pirkdami kelionių agentūros „Overseas adventure travel“ kelialapius, jos kelionėmis susidomėję žmonės išsyk paaukoja po 10 dolerių (25 Lt) į fondą „Grande circle foundation“.

Šie pinigai yra skirti labdaros projektams: fondas vienu metu vykdo 150 projektų įvairiuose pasaulio regionuose ir suteikia paramos už 9 mln. JAV dolerių (23 mln. Lt).

Šio fondo parama jau pasiekė daugybė pasaulio šalių: Egiptą, Naująją Zelandiją, Peru, Vietnamą, Čilę, Japoniją, Italiją. Pagalbos sritys – labai įvairios: nuo vaikų darželių, meno mokyklų įkurdinimo bei materialinės bazės pagerinimo iki siuvyklų moterims trečiojo pasaulio šalyse atidarymo bei paramos nukentėjusiems stichinių nelaimių zonose suteikimo. Kelionių kompanija pati nusprendžia, kokius projektus ketina remti. Jos agentai dar pavasarį atvyko į žvalgytuves Salantuose ir nusprendė paremti salantiškių siekį centre įrengti papildomą higienos kambarį, medžio dirbtuves bei pakeisti senus centro langus.

*

Kiek pinigų bus skirta salantiškiams, dar nežinia. JAV kompanijos „Overseas adventure travel“ surinktos labdaros projekto lėšos Salantų padalinį pasieks prieš Kalėdas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas