Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Įstatymas paplonins piniginę arba privers dirbti

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos
  • 2012-01-31

Nuo šio sausio įsigaliojęs naujas Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems asmenims įstatymas, jo iniciatorių manymu, turėtų skatinti bedarbius ieškotis darbo, o ne gyventi iš pašalpų. Tikimasi sumažinti ir finansinius šešėlius. Tačiau iš esmės milijonai bus atimti ir sutaupyti iš paties skurdžiausio visuomenės sluoksnio.

Valstybė darsyk gręžiasi nuo Lietuvoje likusių jaunų žmonių: dažna šeima dar neįsigijo nuosavo būsto, bet susilaukė vaikų - tokiems kerpamos socialinės išmokos.

Vienišų žmonių neskriaus

Lėšų sumažėjimą, anot Kretingos rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjos Danutės Blagnienės, labiausiai pajus tos šeimos, kuriose iš pašalpų gyvena 3 – 4 ir daugiau asmenų. Vienišių valstybė šiemet neskriaus: jiems socialinė pašalpa net padidėjo nuo 315 iki 350 Lt.

„Bendrą ūkį vedantiems dviem asmenims pašalpos dydis iš esmės lieka toks pat: 1 asmeniui mokamas 100 proc. skirtumas, o antram – 80 proc. skirtumo tarp minimalaus pragyvenimo lygio – 350 Lt ir pajamų, tenkančių vienam asmeniui. Anksčiau abiem buvo skiriama po 90 proc. Pavyzdžiui, vienam asmeniui šeimoje per mėnesį tenka 200 Lt. Šią sumą atėmus iš 350, lieka 150 Lt: pirmas asmuo ir gaus 150, o antras – 120 Lt. Bet jei šeimoje yra trys ir daugiau asmenų, kiekvienam kitam iš jų skiriama tik 70 proc., pagal pavyzdį - 105 Lt“, - pokyčių mechanizmą paaiškino D.Blagnienė.

Gausesnės šeimos bus skriaudžiamos ir dėl kompensacijų už šildymą: anksčiau 1 asmeniui buvo kompensuojama už 38 kv. m plotą, o likusiems – po 12 kv. m. Dabar 1 asmeniui kompensuojama už 38, antram – už 12, o likusiems – už 10 kv. m ploto.

Sumažėjo ir kompensacija už vandenį: karšto vandens - 1 asmeniui kompensuojama už 1,5 kub. m, antram - už 1, o trečiam ir daugiau – tik už 0,5 kub. m; šalto vandens - 1 asmeniui kompensuoja už 2 kub. m, antram – 1,5, o trečiam ir daugiau – 1 kub. m.

Vienišiems žmonėms, kurie atitinka visas reikiamas sąlygas kompensacijai gauti, už šildymą kompensuojama iki 50 kv. m gyvenamojo ploto.

Skatins ieškotis darbo

Naujoji socialinės paramos tvarka, įsitikinusi vedėja, turėtų paskatinti bedarbius, ypač ilgalaikius, ieškotis darbo. Įsidarbinę dar kurį laiką jie galės būti remiami valstybės. Jei ilgalaikis bedarbis, registruotas Darbo biržoje ilgiau kaip 12 mėnesių, susiras darbą, jam dar ligi 6 mėn. galima mokėti pusę vidutinės – per paskutinius 1 metus – gautos pašalpos. Bet tik tuo atveju, jei atitiks visas sąlygas tai pašalpai gauti.

Tačiau ilgalaikiams bedarbiams pašalpa bus mažinama: gaunantiems paramą ilgiau kaip 36 mėn., ji sumažės 20 proc. Pašalpa dar daugiau – 30 proc. - sumažės, jei asmuo nedirba nuo 48 iki 60 mėn., o gaunantieji socialinę pašalpą ilgiau kaip 60 mėnesių neteks 40 proc. gautos pašalpos.

Ši pataisa įvesta tam, kad žmonės nesakytų, jog jiems neapsimoka dirbti už minimalią algą, nes beveik tiek pat gauna socialinių išmokų.

Įstatymas atsigręžia ir į darbo staiga netekusius žmones: anksčiau bedarbis turėjo būti pusę metų registruotas Darbo biržoje, tik tada jam buvo galima skirti socialinę pašalpą. Dabar pašalpą galima skirti nuo užsiregistravimo Darbo biržoje dienos, jei atitinka sąlygas pašalpai gauti.

Vaiko pinigai – ne visiems

Nuo šiol motinai ar tėvui, kurie vieni augina vaikus, bet nėra prisiteisę pinigų vaiko išlaikymui, socialinė pašalpa mokama tik vaikams, o kompensacija už šildymą, šaltą, karštą vandenį neskiriama visiškai.

Pasikeitė ir išmokų už vaikus mokėjimo tvarka: vadinamieji vaiko pinigai – 97,5 Lt, ligi šiol skirti nuo vaiko gimimo iki jam sueis 2 metai, dabar bus skiriami, jeigu kiekvienam šeimos nariui šeimos pajamos neviršys 525 Lt, skaičiuojant šeimos pajamas už paskutinius 12 mėn. iki pašalpos skyrimo.

Numatyta parama nuomininkams

Būstą nuomojantys asmenys nuo šiol gali tikėtis kompensacijų už šildymą bei vandenį, tačiau tik tuo atveju, jeigu su šeimininku yra sudarę nuomos sutartį ir ją įregistravę Registrų centre. O jeigu nuomininkas gyvena tame pačiame bute su šeimininkais, ir kompensacijos savininkams nepriklauso - jų negaus ir nuomininkai.

Anksčiau bendrai gyvenantys, bet nesusituokę asmenys iki 24 metų, dažniausiai – studentai, galėjo pretenduoti į socialines išmokas. Dabar šios galimybės nebeliko.

„Beje, į bendras šeimos pajamas nebėra įskaičiuojamos dieninių studijų stipendijos, išskyrus rezidentūros ar pakartotines studijas pagal tos pačios pakopos programą. Tačiau į bendras šeimos pajamas nuo šiol yra įskaičiuojami komandiruotpinigiai, dienpinigiai, butpinigiai“, - akcentavo D.Blagnienė.

Ji tvirtino, jog numatyta socialiai paremti ir užsieniečius: paramos gali kreiptis Europos šalių piliečiai, Lietuvoje deklaravę gyvenamąją vietą ir gyvenę čia ne trumpiau kaip 3 mėnesius. Ne Europos Sąjungos piliečiai turi turėti ilgalaikį leidimą gyventi Lietuvoje.

Tarsi vogtų iš kišenės

Kiekviena naujovė, teigė D.Blagnienė, iš pradžių įneša sumaišties bei gyventojų nepasitenkinimo, ypač dokumentų pateikimo metu. Tam, kad skyriuje būtų išvengta eilių, sumanyta įvesti talonus, nurodančius konkretų asmens atėjimo laiką. Ir ši sistema pasiteisino.

Nesąžiningų asmenų neteisingai pateikti duomenys, tikino vadovė, anksčiau ar vėliau išaiškėja, nes skyriaus darbuotojai gali matyti „Sodroje“ gaunamus pinigus. Pateiktus duomenis taip pat patikrina Mokesčių inspekcija.

„Piniginę paramą gaunantys asmenys įsipareigoja kas mėnesį pranešti apie pasikeitusią materialinę padėtį. Paaiškėjus, kad asmuo nuslėpė pajamas, permokas jiems tenka sugrąžinti“.

Anot D. Blagnienės, sudėtingiau yra nustatyti šešėlinį darbą, kada slepiamos tikrosios šeimos pajamos, o pašalpos – mokamos: “Apeiti ir patikrinti visas paramą gaunančias šeimas nėra galimybės, pasitaiko, kad mums praneša kaimynai. Manau, kad daug kas mūsų gyvenime priklauso nuo sąmoningumo: svarbu, kad informacijos apie nesąžiningumą žmonės nelaikytų skundimu. Gudresniu dėdamasis kaimynas iš tikrųjų vagia iš jūsų kišenės“.

Socialinė pašalpa mokama tada, jei, suskaičiavus visas šeimos gaunamas pajamas, pajamos 1 žmogui neviršija 350 Lt per mėnesį.

Kompensacija už šildymą skiriama tuo atveju, jei tam išleidžiama suma viršija 20 proc. asmens pajamų.

Faktai

2011 m. Kretingos rajone išmokėta socialinių pašalpų už 7 mln. 723 tūkst. Lt.

Pernai kompensacijoms už būsto šildymą ir karšto bei šalto vandens sunaudojimą išmokėta 992 tūkst. Lt

Vaiko išmokų suma pernai siekė 2 mln. 911 tūkst. Lt.

Pernai kas mėnesį socialinė pašalpa buvo paskirta 2,6 tūkst. Kretingos rajono asmenų, kompensacijos – 1 tūkst. žmonių.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas