Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Norint gauti paramą, teks laikytis ir įsipareigojimų

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Aktualijos
  • 2012-01-27

Itin aktyvų rajono gyventojų domėjimąsi Asbestinių stogų dangos keitimo programa Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Kretingos rajono biuro vadovė Gražina Poškienė pavadino tam tikra psichoze, kurią sukelia nežinojimas. O rajono bendruomenių asociacijos pirmininkas Jurijus Petrovas išvis įsitikinęs, jog paraiška yra per daug sudėtinga, kad ją be niekieno pagalbos užpildytų garbingesnio amžiaus žmonės.

Noras pasikeisti asbestinius stogus, galima sakyti, sukėlė žmonių psichozę, o paraiškų pildymo procedūra apaugusi įvairiais gandais ir interpretacijomis.

Galima pildyti ir ranka

„Yra dalykų, kuriuos žmonėms reikia aiškinti gerą pusvalandį. Žmones gąsdina tai, kad reikės nemažai dokumentų, kuriuos būtina prisegti prie paraiškos, ne visi pasitiki savo jėgomis, pildant paraišką. Tačiau į viską žmonės turėtų žiūrėti atsakingiau: niekas už juos nesurinks dokumentų, nepasirūpins reikalingomis pažymomis. Stebina ir tai, kad pasirengę išleisti po kelis ar keliolika tūkstančių stogui keisti, kitas paslaugas nori gauti visiškai veltui“, - kalbėjo G.Poškienė.

Kad interesantai neišderintų tarnybos darbo, ji dukart per savaitę paskyrė nemokamų konsultacijų laiką: antradieniais ir trečiadieniais nuo 11 iki 12 val.

„Nebesinori programos detalių aiškinti telefonu. Matysime, gal esant daugiau klientų, konsultuosime ir grupę žmonių, - sprendimą motyvavo biuro vadovė. - Tačiau viso to gali nė nereikėti – juk kuo puikiausiai žmones konsultuoja Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA), kuri ir administruoja naująją programą, teritorinis Klaipėdos skyrius. Jo darbuotojai įsipareigoję paaiškinti, ir kokių dokumentų reikia, ir kaip pildyti paraišką. Manau, kad bendromis tarnybų jėgomis galima išsklaidyti visus neaiškumus“.

Patvirtinus „Asbestinių stogų dangos keitimo programą“ netrukus pasirodė ir pakeitimų, pagal kuriuos nebebūtina paraiškos pildyti kompiuteriu – galima ir ranka. Tai – iš tiesų palengvinimas senyvo amžiaus žmonėms, kuriems kompiuteris galbūt tikrai neįkandamas. G.Poškienė rekomenduotų gerai peržiūrėti namuose turimus dokumentus: tie, kurie dalyvavo Savivaldybės inicijuotoje asbestinių stogų inventorizacijoje, tikrai turi turėti tai patvirtinančią pažymą, kurios kopiją būtina pateikti prie paraiškos. Praradus tą pažymą, teks kreiptis į seniūniją ar rajono Savivaldybės Statybos skyrių. Be to, kreiptis dėl dalyvavimo programoje gali ir nedalyvavę rengiant šią inventorizaciją. Žmonės taip pat turėtų pasidomėti, ar tikrai reikia remonto darbų aprašo, dėl kurio žmonės taip pat gąsdinasi: jis nebūtinas tiems, kurie nekeičia stogo ploto, formos, gyvena vietovėje, kuri nepripažinta saugotina teritorija, o pastatas nėra kultūros paveldo objektas.

„Kam reikės šio aprašo, jį turės pasirašyti tam leidimą turintis asmuo – architektas arba inžinierius“, - paaiškino G.Poškienė.

Įžvelgia spąstus

Kritiškai į Asbestinių stogų dangos keitimo programą pažvelgęs J.Petrovas įžvelgia tam tikrus spąstus. Mat norintieji gauti paramą jau pildydami paraišką įsipareigoja be NMA rašytinio sutikimo mažiausiai penkerius metus neparduoti, neperleisti ir neįkeisti už paramos lėšas įgyto turto, o jeigu kas nutiktų – pvz., audra nuplėštų stogą, žmogus įsipareigoja jį atstatyti iš savo lėšų.

„Vadinasi, žmogus penkerius metus negalės pakeisti gyvenamosios vietos, parduoti savo turto, pasiimti paskolą. Tai – asmens laisvių varžymas, - įsitikinęs J.Petrovas. – O dar kiti punktai tiesiog kelia juoką: pavyzdžiui, paramą gavęs asmuo privalės apie tai pasiskelbti, tai yra vykdyti visuomenės informavimo ir Paramos viešinimo veiksmus. Pasikeičiau stogą ir – į laikraštį arba statau stendą, liudijantį apie ES paramą. Perkant medžiagas stogui keisti – vos ne įpareigojimas surengti viešą pirkimų konkursą. Dar didesnė nesąmonė – prisiimti visą atsakomybę, pasikeitus teisės aktų, reglamentuojančių paramos teikimą ir administravimą, nuostatoms“.

Pats J.Petrovas gyvena kaime ir pastebi, kad daugumą jo gyventojų sudaro senyvo amžiaus žmonės, kurie be kitų pagalbos tikrai kad neužsipildys paraiškos. Vadinasi, žmogus patirs papildomų išlaidų, kurių gali susidaryti nemaža suma. Jis, kaip Klibių kaimo seniūnaitis, dėl stogų keitimo nemažai kalbėjosi su vietos gyventojais ir padarė išvadą, jog tokiomis sąlygomis, kurios dar ir prasilenkia su Konstitucijos nuostatomis, o paramos dydis – neadekvatus siūlomiems įsipareigojimams, nedaug kam kils noras pasinaudoti parama.

„Kai ėjau per gyvenvietę, rinkdamas asbesto inventorizacijos aprašus, ne vienas kaimo žmogus sakė – „netikiu, apgaus“ ir panašiai. Manau, kad taip ir įvyko“, - teigė J.Petrovas.

Siūlė nesigundyti konsultantų paslaugomis

Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) inicijuotas seminaras Asbestinių stogų dangos keitimo programos klausimais įvyko ir Kretingoje. ŽŪM specialistė Regina Voverytė pasistengė labai išsamiai paaiškinti visas programos nuostatas: ir kokius dokumentus prie paraiškos reikės pridėti, kaip ta paraiška pildoma, per kiek laiko reikės atlikti darbus, kas turės pirmumo teisę gauti paramą, jeigu Lietuvos mastu susidarys paraiškų daugiau negu už 60 mln. Lt. Specialistė paaiškino, kokios išlaidos yra tinkamos finansuoti, kokios – ne, kokiais atvejais kompensuojamas PVM, kokiais – ne ir t.t.

„Paraišką užpildyti nėra sudėtinga. Turite pašonėje NMA teritorinį skyrių – kreipkitės ten. Visa Lietuva apaugusi gandais ir interpretacijomis, jog paraiškos be konsultantų pagalbos neįmanoma užpildyti. Įmanoma, tad nešvaistykite pinigų jų paslaugoms ir paraišką pildykite patys“, - teigė R.Voverytė gana gausiai susirinkusiai auditorijai. Jos nuomone, pildant paraišką būtų protinga pateikti dokumentus, kurie būtų reikalingi, jeigu agentūrai tektų spręsti, kam skirti paramą, pasitelkus pirmumo kriterijus.

„Agentūra neieškos ir neklaus, ar kuris nors pareiškėjas atitinka pirmumo kriterijus. Tuo reikėtų pasirūpinti iš anksto“, - patarė ŽŪM atstovė.

NMA paraiškas vertins tada, kai jos visos bus surinktos. Jeigu nereikės vertinti pagal pirmumą, atsakymas dėl patvirtintos paraiškos pareiškėją turėtų pasiekti po 20 darbo dienų. Darbus pareiškėjas turės atlikti per 12 mėnesių nuo įsakymo patvirtinimo dienos, mokėjimo prašymus pareiškėjai galės pateikti per du sykius.

„Nereikės ir viešųjų pirkimų, kaip daugelis kad įsivaizduoja – užteks prie paraiškos pridėti kad ir iš interneto „ištrauktus“ komercinius įmonių pasiūlymus ar reklaminį bukletą. Pareiškėjas gali pasirinkti ir įvairias viešinimo formas: žinutę į laikraštį, stendą ar nusiųsti informaciją į naujienų agentūrą. Nieko sudėtingo nėra, jeigu žmogus atitinka visus tinkamumo paraiškai teikti kriterijus, o įsipareigojimų reikės laikytis – tokios yra ES paramos taisyklės“, - akcentavo R.Voverytė.

Paraiškas gauti ES paramą bus galima teikti iki kovo 30 dienos.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas