Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Senojoje Įpiltyje karaliavo mėlynės

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Kaimo bendruomenėse
  • 2011-07-19

Senojoje Įpiltyje ir visame Kretingos rajone pirmą kartą buvo surengtas mėlynių turgus. Nors neretai uogų karaliene yra vadinama braškė, tačiau jai galimybių prilygti mėlynei neoficialioje mėlynių sostinėje Senojoje Įpiltyje buvo mažai – įpiltiškių tankiuose miškuose surinktas uogas pirkėjai išgraibstė vos per keletą minučių.

Vos tik ant prekystalio pasirodžiusių mėlynių neliko akimirksniu – pirkėjai eilėje būriavosi dar turgui neprasidėjus.

Dar nepaskelbus turgaus pradžios, prie mėlynių prekeivių jau vingiavo eilės pirkėjų. Stovėjusiems eilės gale uogų neliko – ankstėliau į turgų atvykę pirkėjai mėlynes pirko urmu. Taigi uogų numatytam mėlynių aukcionui nebeliko: šie metai mėlynių rinkėjams ir valgytojams – šykštūs.

„Mėlynes renku jau nuo pat vaikystės, taigi turiu keletą dešimtmečių patirties. Tačiau kad ir kiek jas rinkčiau, vis tiek mėlynei atsispirti sunku – rinkdama paskanauju šių naudingų uogų. Tiesa, šią vasarą mėlynių miškuose užderėjo labai mažai ir sunku apsakyti, kodėl. Gali būti, kad uogienojai iššalo, o gal juos nudegino kaitri saulė vasaros pradžioje“, - pasakojo įpiltiškė Edita Viršilienė.

Jos nuomone, uogų trūkumas šią vasarą ir sukėlė mėlynių kainą – turguje litro kaina siekia 12, kai kur - net 15 litų. Mėlynių turguje uogų litras kainavo taip pat 12 litų.

„Retas įpiltiškis naudoja specialias šukas mėlynėms rinkti. Kiekvieną uogą nuskiname rankomis – tai kruopštus ir lėtas darbas. Kol prirenki krepšį, gali užtrukti visą pusdienį. Tačiau nepaisydami didelės kainos, žmonės mėlynes perka – visi nori pasistiprinti vitaminais, kurių turi šios uogos“, - kalbėjo E.Viršilienė.

Eilėje iš anksto mėlynių atsistojusio Juozo iš Darbėnų nuo uogų neatbaidė net staiga užklupusi liūtis – dėl riboto kiekio uogų pasiryžęs kovoti ir derėtis darbėniškis tikino mėlynes perkąs ne tik dėl sveikatos, bet ir norėdamas pamaloninti savo anūkus.

„Atvažiuoja anūkai į svečius ir prašo blynų. Kai paklausi, su kuo norėtų blynų, anūkai tuoj prašo su mėlynėmis – jų uogienės gauna tik pas senelius. Taigi verta buvo atvažiuoti į turgų – ir pačiam bus ne pro šalį šių sveikuolių uogų paragauti“, - tikino Juozas.

Kad mėlynės – tikros uogų karalienės, patvirtino ir mėlynių turguje patarimus dalijusi žolininkė Danutė Kunčienė.

Ji pasakojo, kad iš visų blogybių geriausia yra šaldytos uogos, tačiau, jei įmanoma, vertėtų jas džiovinti. Ypač – mėlynes, kurios gelbsti nuo cukraligės, silpnų akių, hemorojaus ir daugelio kitų negalavimų.

„Mėlynė yra tokia uoga, kurią kiekvienas sveikuolis privalo turėti savo namuose. Sergantiems cukralige patariama 3 valgomus šaukštus džiovintų mėlynių ir tiek pat sausų lapų užpilti dviem stiklinėm verdančio vandens ir šiltai palaikyti dvi valandas. Tokio gėrimo po pusę stiklinės derėtų išgerti 3-4 kartus per dieną. Ir taip - mėnesį. Turintiems hemorojų žolininkai pataria po 1 valgomą šaukštą mėlynių lapų ir kraujažolių užpilti dviem stiklinėm verdančio vandens, po valandos nukošti ir gerti po pusę stiklinės 3 kartus per dieną“, - patarė D.Kunčienė.

Ji paragino nebijoti mėlynai dantis nudažančios mėlynių spalvos. Būtent šis pigmentas apsaugo kapiliarus nuo trūkinėjimo. Nuo seno žinoma, kad mėlynės yra geriausias vaistas silpstančioms akims, turi dešimtis vitaminų. Mėlynių turėtų vengti tik tie, kuriems padidėjęs kraujo krešėjimas, o lapų gerti nepatariama turintiems skydliaukės sutrikimų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas