Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Ketina kreiptis į teismą

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Problema
  • 2011-07-05

Grūšlaukėje buvusioje Rytų gatvėje gyvenantys žmonės suskilo į dvi skirtingas stovyklas. Vadinamieji senbuviai savo gatvę nori pavadinti Galalio vardu – neva taip vadintas seniau čia buvęs kaimas. Jaunesni gyventojai, senbuvių vadinami naujakuriais, šiam pavadinimui pasipriešino. Tačiau paskutinio rajono savivaldybės tarybos posėdžio sprendimu Rytų gatvei suteiktas Galalio pavadinimas. Naujakuriai šį sprendimą svarsto apskųsti teismui.

Antanas Venckus gerbia senbuvių norą įamžinti Galalio pavadinimą, tačiau yra įsitikinęs, kad šis vardas gatvei nėra tinkamas.

Kai patys Rytų gatvės gyventojai dėl pavadinimo nebesusitarė, į konfliktą įsikišo Grūšlaukės bendruomenė: jos susirinkime buvo užprotokoluota, kad 16 Rytų gatvės gyventojų yra prieš Galalio pavadinimą, už – perpus mažiau. Bendruomenė taip pat priėmė sprendimą, kad dėl gatvės pavadinimo turi spręsti ne visi grūšlaukiškiai, o tik tos gatvės gyventojai.

„Situacija yra tokia: senbuviai gatvę nori pavadinti Galalio vardu, naujakuriai tam priešinasi, nes šis pavadinimas asocijuojasi su neigiamą prasmę turinčiu žodžiu. Mes, grūšlaukiškiai, nieko negalime sakyti ar svarstyti, nes tai yra pačių gatvės gyventojų reikalas. Jie ten gyvena, todėl tik jų, o ne mūsų teisė yra rinkti gatvės pavadinimą. Bendruomenė nėra nei už, nei prieš Galalį, tarp gyventojų turi būti taika ir bendras, visiems priimtinas sprendimas“, - įsitikinusi Grūšlaukės kultūros namų vadovė Genutė Viskontienė.

Nors didžioji dalis Rytų gatvės gyventojų priešinosi senoviškam jos pavadinimui, pergalę pasiekė senbuviai – už juos tarybos posėdyje stojo didžioji dalis tarybos narių, kalbą išsakė tautodailininkas Adolfas Viluckis. Nuo naujakurių nusisuko ir seniūnas Edvardas Stalmokas.

Naujakurius ypač papiktino nesąžininga senbuvių kova.

„Kokia yra mūsų rajono taryba, jei jos sprendimus gali nulemti vienas visiškai svetimas žmogus. Kalbame apie tautodailininką Adolfą Vilucką. Jis yra mūsų gatvėje gyvenančios Zitos Paulauskienės brolis. Tačiau Grūšlaukėje jis nebegyvena jau daugelį metų, retai čia užsuka. Kokią teisę jis turi kištis į mūsų reikalus. Nesąžiningai elgėsi ir seniūnas: mūsų argumentų jis nepaisė, tik liepė gerbti senesnius gyventojus. Pajautėme seniūnijos spaudimą: kai pas mus apsilankė seniūnijos atstovai dėl gatvės pavadinimo, pareiškė, kad turime sutikti su Galalio pavadinimu, nes visi neva jau sutikę“, - pasakojo Rytų gatvėje gyvenantis Antanas Venckus.

Pasak jo, realūs skaičiai absoliučiai prieštarauja valdininkų sprendimui – prieš Galalio pavadinimą yra 16 gatvės gyventojų. Norinčiųjų šio pavadinimo buvo perpus mažiau, bet senbuviai nepabijojo į sąrašus įtraukti ir Grūšlaukėje negyvenančių giminaičių parašų.

Dėl šios Grūšlaukės gatvės, iki šiol vadintos Rytų, išsiskyrė gyventojų nuomonės: senbuviai gatvę nori pavadinti Galalio vardu, jaunesnės šeimos šiam pavadinimui priešinasi.

„Bendruomenė du kartus rinkosi dėl šios problemos. Abu kartus užprotokoluota, kad besipriešinančių Galalio pavadinimui yra daugiau. Teko girdėti, kad buvo pareikalauta protokolą pakeisti“, - kalbėjo A.Venckus.

Jis įsitikinęs, kad argumentas, jog senbuvių reikia paisyti, nes jie čia ilgiau gyvena, nėra pakankamai tvirtas. Grūšlaukėje gimęs ir užaugęs vyras Rytų gatvėje gyvena jau 20 metų ir yra įsitikinęs, kad turi lygias teises išsakyti savo nuomonę.

„Nė vienas iš vadinamųjų senbuvių nešneka, kodėl taip užsispyrusiai jie nori Galalio pavadinimo. Vienintelis jų argumentas – neva čia yra buvęs Galalio kaimas. Tačiau pagal oficialias pažymas ir muziejaus išrašus, Galalio kaimo šioje gatvėje tikrai nebuvo. Taip gatvė vadinta šnekamojoje kalboje, nes buvo kaimo gale. Taip, tai senovinis pavadinimas, tačiau ar jis kam nors gražiai skamba. Mes, tie vadinamieji naujakuriai, turime mokyklinio amžiaus vaikų, kurie tikrai patirtų patyčias mokykloje. Kiekvienas labai greitai sutapatina Galalio kaimą su visai kitos reikšmės žodžiu. Jei senbuviams taip brangus Galalio pavadinimas, tegu jie jį įamžina koplytstulpiu, atminimo lenta, tačiau gatvei pavadinti yra daugybė kitų gražių žodžių. Nenorime pyktis su senbuviais ir tai, kad siekiame savo, nereiškia, kad jų negerbiame“, - teigė A.Venckus. Apie tarybos sprendimą, prieštaraujantį gatvės gyventojų daugumai, sužinoję naujakuriai sakė planuojantys dar kartą surengti susitikimą. Jame Galalio gatvės pavadinimui besipriešinantys grūšlaukiškiai aptars galimybę tarybos sprendimą apskųsti teismui.

„Mūsų nuomone, gatvės gyventojai turi teisę spręsti, kaip turi būti pavadinta jų gyvenama vieta“, - įsitikinęs A.Venckus.

Jis prisiminė, kad kai kuriems grūšlaukiškiams Galalio pavadinimas siejasi su ne itin gerais prisiminimais. Pokario metais, kaip spėjama, būtent Galalyje kilo gaisras, supleškinęs dalį Grūšlaukės ir bažnyčią.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas