Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Gatvei pavadinimą suteikė vienbalsiai

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Problema
  • 2011-07-05

Dauguma vienos Grūšlaukės kaimo gatvės gyventojų gyvens Galalio gatvėje, o ne Rytų, kaip norėjo. Praėjusią savaitę istorinį Galalio pavadinimą gatvei vienbalsiai suteikė Kretingos rajono savivaldybės tarybos nariai. Šį tarybos sprendimą panaikinti gali teismas, jeigu į jį kreiptųsi nepatenkinti likę žmonės.

Pavadinimas supriešino kaimynus

Gatvei pavadinimą rajono Savivaldybės taryba buvo numačiusi suteikti gegužės mėnesio posėdyje. Tačiau gyventojams nesutarus, kaip gatvė turėtų vadintis - istoriniu Galalio ar geografinę kryptį žyminčiu Rytų pavadinimu - politikai nusprendė mėnesį lukterėti, vildamiesi, kad dėl pavadinimo suinteresuoti žmonės per tą laiką susitars.

Tarybos posėdyje Galalio pavadinimą gatvei gynęs Kretingos rajono Garbės pilietis, iš Grūšlaukės kilęs ir Kretingoje gyvenantis medžio drožėjas Adolfas Viluckas tvirtino, jog prieš šį pavadinimą „piestu stoja“ toje gatvėje gyvenantys atvykėliai. Jiems pritariančioje Grūšlaukės taryboje, anot jo, irgi senbuvių nėra. „Kas iš kur atėję naikina tautinį paveldą. Dar 1935 metais sudarytame Kretingos apskrities Darbėnų valsčiaus Grūšlaukės bažnytiniame vardyne buvo Galalio ulyčia. Galalis, Kalnalis, Skaudaliai – tai žemaitiški pavadinimai, prieš kuriuos užsimojo žmonės, šiame krašte neturintys šaknų“, - aiškino Adolfas Viluckas.

Tarybos narė, lietuvių kalbos ir literatūros tyrinėtoja Jūratė Laučiūtė priminė, kad Grūšlaukės vietovėje gyventa narsių, išnykusių, bet savo pėdsaką palikusių kuršių, kurių ir švedai bijojo. „Su savo nuostatais į svetimą vienuolyną lįsti nedera“, - Galalio gatvės naujakuriams patarė ji. J.Laučiūtė teigė mananti, jog į Grūšlaukę iš svetur gyventi atvykusieji irgi pritartų Galalio gatvės pavadinimui, jei būtų susipažinę su šio krašto garbinga istorija. Tarybos Kultūros komitetui ji siūlė Grūšlaukės bendruomenei surengti patrauklią istorijos pamoką. „Žmonės susikiršina dėl nežinojimo. Pavadinimo gatvei suteikimas yra ne šiaip sau formalumas, jis turi istorinį aspektą“, - kalbėjo ji. Galalio pavadinimui pritaręs tarybos narys Raimundas Puškorius priminė, jog grūšlaukiškiai netgi sovietmečiu sugebėjo puoselėti senąsias tradicijas – rengdavo masinius Užgavėnių karnavalus, kurių filmuota medžiaga saugoma ir Kretingos muziejuje bei rodoma turistams kaip istorinė vertybė. Kai kurie tarybos nariai nevengė ir aštresnio žodžio tiems, kurie priešinasi Galalio pavadinimui. Vadino juos svetimais, atėjūnais.

Tarybos narys Vytautas Karaliūnas buvo vienintelis, kuris siūlė dar mėnesiui atidėti gatvės “krikštynas” ir neaštrinti dėl pavadinimo įsiplieskusio žmonių konflikto. A.Viluckas, jam pritarę Darbėnų seniūnas Edvardas Stalmokas ir Raimundas Puškorius, kuris buvo nuvykęs su gyventojais aiškintis problemos į Grūšlaukę, tikino, jog Galalio pavadinimo priešininkai į jokias kalbas nesileidžia ir visiems kitos pusės argumentams yra kurti.

Galalis neturi nugrimzti praeitin

Pasiryžęs gimtinėje išsaugoti Galalio pavadinimą Adolfas Viluckas užtarimo kreipėsi ne vien į Savivaldybės tarybą, bet plačiau: į Kretingos muziejų, Valstybinę Lietuvių kalbos komisiją, Lietuvių kalbos institutą, Etninės kultūros globos tarybą, Kultūros ministeriją, Seimo narį Vaidotą Bacevičių, Klaipėdos mieto savivaldybės etnokultūros centrą. Visos institucijos rekomendavo tą patį – išsaugoti kalbiniu, istoriniu ir kultūriniu požiūriu prasmingą Galalio pavadinimą, jį suteikti gatvei, kuri ir praeityje vadinosi Galalio ulyčia.

Į grūšlaukiškius pagarbindamas Gagalį kreipėsi, kaip pats pasirašė, grūšlaukiškis Galališkis Petras Rutė – iš čia kilęs meno kūrėjas, dailininkas, rašytojas ir šiaip žmogus, kuris gatvės pavadinimo suteikimo proga parašė ketureilį: „Kai turiu kažką svarbaus be galo/Aš skubu į gimtąjį Galalį./Nekalbu ten nieko, tik klausau.../Ką daryt po to žinau“. Kūrėjas grūšlaukiškių laiške klausė: „Jei pakeistumėt jį naujadaru, tai kur man eiti“. Ir pats atsakė: „Pagal jus - į „Rytus“. Pagal analogiją kažkam į – „Vakarus“, kažkam – į „Pietus“, likusiems – į „Šiaurę“. Kūrėjas ragino nejuokinti žmonių ir neišbraukti Galalio iš istorinės atminties.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas