Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Supūliavo dvidešimt metų nespręsta problema

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2010-09-17
Susirinkę pasikalbėti dėl kioskų ir daugiabučių kiemo, gyventojai ir verslininkai būriavosi atskirai.

Žemaičių gatvės 6-o ir 8-o daugiabučių gyventojai vėl pakilo į kovą: nesustabdę komercinio pastato statybos, kretingiškiai užsimojo prieš kioskus. Nors jų savininkai gyventojams siūlo kompromisą, kai kurie kategoriškai reikalauja kioskus nugriauti – kad pagaliau turėtų automobilių stovėjimo aikštelę ir žaliąją zoną. Tačiau to kaina – mažiausiai penkiolika bedarbių.

Situacijai išspręsti buvo sudaryta speciali Savivaldybės tarybos narių komisija. Jai kiekviena į aklavietę patekusi pusė pateikė argumentuotus faktus: kioskų savininkai siūlo sutvarkyti už kioskų, priešais daugiabučius, esančią teritoriją, įrengti automobilių stovėjimo aikštelę, kad tik būtų išsaugotos darbo vietos. Tačiau daugiabučių gyventojai siūlo pagaliau atkreipti dėmesį, kokiomis sąlygomis jie yra priversti gyventi: vienų langus užstoja beveik dešimties metrų aukščio komercinis pastatas, kitiems praėjimą ir papildomas vietas mašinoms užstoja kioskai, šalia kurių visai neseniai dar riogsojo turgelio nuodėguliai. Į komerciniais pastatais apstatytą daugiabučio kiemą vargiai galėtų įvažiuoti greitosios pagalbos automobilis ar gaisrinės mašina.

„Kur gyventojai turi statyti automobilius? Kiemas ir taip užgrūstas, o kai bus pastatytas komercinis pastatas, kur mašinas žmonės statys tada? Žemaičių gatvės šeštas ir aštuntas daugiabučiai yra likę be savo žemės, neturime savo kiemo“, - kalbėjo Bronius Žemaitis.

Specialios komisijos, kuri šią savaitę apžiūrėjo daugiabučių teritoriją, pirmininkas tarybos narys Vytautas Karaliūnas patvirtino, kad Savivaldybė yra gavusi ne vieną gyventojų raštą. Pagrindinis jų reikalavimas: nukelti kioskus ir panaudoti žemę daugiabučių žemės sklypui suformuoti.

Kioskų savininkai su šiuo reikalavimu nesutinka. „Mano pozicija yra tokia: jei mums leidžia išsinuomoti žemę, ant kurios stovi kioskai, mes liekame dirbti, kaip dirbę, įrengiame gyventojams mašinų stovėjimo aikštelę. Nenorime pyktis, norime kompromiso – kad visiems būtų gerai. Iš tiesų viskas prasidėjo nuo to komercinio pastato statybų: gyventojams nepavyko to sustabdyti, todėl mes tapome atpirkimo ožiu“, - kalbėjo Viktorija Matulionienė.

Siekti kompromiso nusiteikę ir kai kurie gyventojai – ne visi reikalauja, kad kioskai būtų nugriauti.

Žemaičių gatvės 6-o ir 8-o daugiabučių gyventojai vargiai randa, kur pasistatyti automobilius: namo teritorija užgrūsta svetimų automobilių, atvykusių į turgelį, polikliniką, kitas centro įstaigas.

„Jeigu mums būtų suformuotas sklypas, įrengta mašinų stovėjimo aikštelė, tegu tie kioskai lieka: šitiek metų stovėjo, pripratome, patys einame apsipirkti, o svarbiausia - šie kioskai yra darbo vieta ne vienam žmogui“, - sakė daugiabučio gyventoja Vida Slavinskė.

Tačiau panašu, kad visiems naudingą kompromisą nebus taip lengva pasiekti: kioskininkų sudaryta žemės nuomos sutartis jau pasibaigė prieš penkerius metus, jos niekas nepratęsia, o kioskai stovi kultūros paveldo teritorijoje.

„Problema yra labai sudėtingai išsprendžiama: du didžiuliai gyvenamieji namai neturi savo teritorijos. Tą galimą teritoriją užima laikini prekybos statiniai, kuriuose yra nemažai darbo vietų. Daugiabučiui reikia kiemo, tačiau šiuo krizės laikotarpiu penkiolika bedarbių būtų didžiulis skaičius. Problema buvo nesprendžiama dvidešimt metų. Tačiau pradėjus vystytis šalia daugiabučio esančioms teritorijoms, natūralu, kad gyventojai pradėjo reikalauti savo teisių. Sprendimą reikės priimti, tačiau jis neturi būti skubotas, bet gerai apsvarstytas“, - kalbėjo V.Karaliūnas.

Pasak jo, kad ir koks sprendimas būtų priimtas, kažkuriai pusei jis bus mažiau priimtinas.

Kioskų savininkai žemę buvo oficialiai išsinuomoję. Tačiau sutartis baigėsi 2005 metais. Nuo sutarties pasirašymo įstatymai pasikeitė. Ir net jei žemę būtų nuspręsta įteisinti komerciniams tikslams, kioskų savininkams reikėtų laimėti konkursą.

„Šiuo metu kioskai yra įsikūrę neteisėtai. Nusprendus juos įteisinti, turėtų būti rengiamas viešas konkursas. Vadinasi, kad teisę įkurti verslą komerciniame sklype turėtų Kauno, Vilniaus ir bet kurio kito Lietuvos miesto verslininkai. Komercinės žemės įteisinimas dar nereiškia, kad dirbti liks kretingiškiai“, - sakė V.Karaliūnas.

Jis verslininkų klausė, ar šie sutiktų savo verslus perkelti į kitas komercines patalpas, kurias surastų Savivaldybė. Tačiau ir šiuo atveju kretingiškiams reikėtų dalyvauti bendrame konkurse.

„Įsivaizduokime, kad nukėlėme tuos kioskus. Gyventojai įsirengia žaliąją zoną. Ji iš vienos pusės atsiremia į kelio važiuojamąją dalį, kitoje pusėje – pačių gyventojų mašinų stovėjimo aikštelė. Kuris pensininkas norės sėdėti tokiame triukšme ant suoliuko ir kuri protinga motina išleis žaisti savo vaiką prie judraus kelio. Ir kas iš to, jei gyventojams įrengs aikšteles, o jose stovės dabar jau statomo komercinio pastato klientų, kazino, poliklinikos lankytojų, turgelio pirkėjų automobiliai. Dabar jų kiemą bent jau užstoja kioskai“, - susirinkime kalbėjo verslininkai.

Tačiau namo gyventojai linkę likti prie savo nuomonės: „Apie kokį kiemą, aikšteles yra kalbama, juk esame visiškai užblokuoti. Kodėl verslas turi būti kuriamas būtent šiame kieme – negi Kretingoje nėra kitų vietų?“.

Gyventojai jau yra susiplanavę, ką veiks suformavus sklypą: jį ketina apsodinti medžiais. Pinigų, pasak jų, turėtų užtekti: už medžius, kuriuos teko nupjauti pradėjus statyti komercinį pastatą, jo savininkai gyventojams sumokėjo 11 tūkst. litų.

Komisijos pirmininkas siūlė daugiabučių gyventojams ir verslininkams susitikti bei pasikalbėti, tačiau gyventojai dėl šio pasiūlymo suabejojo.

„Natūralu, kad abiem pusėms ramiai pasikalbėti yra sunku. Taip pat dar per anksti kalbėti, koks bus priimtas sprendimas. Kitą antradienį komisija rinksis į posėdį, kuriame suformuluos išvadas. Jas pateiksime merui. Jei merui išvados pasirodys tinkamos, klausimą svarstys taryba. Tačiau kažkokių veiksmų šiuo klausimu tikėtis šiais metais neverta. Kadastriniai žemės matavimo darbai numatyti kitais metais, nes tam bus skirta pinigų. Anksti kalbėti ir apie tai, ar kioskai bus nukeldinti“, - teigė V.Karaliūnas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas