Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Neįgalieji ugdomi ir spalvų muzika

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2012-10-05

Kretingos dienos veiklos centras įsigijo naujų priemonių spalvų muzikos terapijai – ksilofoną, specialų metalofoną, iliustracinį instrumentą, varpelių, būgnų. Nepažindami natų, bet naudodamiesi šiais instrumentais, neįgalieji muziką gali pažinti per spalvas.

Neįgalūs žmonės, įsitraukdami į aktyvią kūrybinę veiklą, pasijaučia svarbiais ir reikalingais.

Neįgaliųjų reikmėms sukurtos specialios priemonės stebina spalvų bei formų žaismingumu: plastikinių dūdelių ir varpelių rinkinį bei metalofoną su atskiromis plokštelėmis galima išskirstyti pagal natas. Itin įspūdingas iš mažų, lyg vandens purslai tykštančių rutuliukų vandenyno ošimo garsą sukuriantis iliustracinis instrumentas. Aukšto dažnio garsai, sukeliantys aidą, išgaunami ksilofonu.

Naudodami šiuos instrumentus sunkią – proto, psichikos ir fizinę – negalią turintys žmonės pasijaučia ne užsiėmimų dalyviais, o tarsi muzikantais.

„Kaip muzikos profesionalė galiu užtikrinti, kad jie ir tampa muzikantais, nesvarbu – kokiais. Ne vieną jų savaip nuskriaudęs likimas apdovanojo ypatinga muzikine klausa. Tarp neįgaliųjų yra lyderių, grojančių tikrais instrumentais, tačiau dauguma tik pritaria grodami naujosiomis priemonėmis. Neįgalieji nepažįsta natų, todėl garsus jie išgauna pagal duodamą komandą spalvingomis priemonėmis, reiškiančiomis atitinkamas natas“, - spalvų muzikos specifiką paaiškino Rasa Lapienė, Dienos veiklos centro socialinė darbuotoja muzikos užimtumui.

Jos žodžiais, į šią muzikinę veiklą stengiamasi įtraukti kuo daugiau žmonių. Nesvarbu, kad kažkuriam visiškai nepavyksta groti, - jam surandamas toks instrumentas, kuris nesugadina bendro muzikinio fono, o neįgaliajam stipriai pakelia nuotaiką. „Net neįgaliųjų artimieji nustemba: nuo mažumės nematę savo jau suaugusių vaikų susigaudant muzikos pasaulyje, o čia pamato juos netgi grojančius“, - kalbėjo R.Lapienė.

Kai kurie žmonės įsivaizduoja, kad muzikos terapija - tai vien atsipalaidavimas, klausantis muzikos. „Nieko panašaus. Mes naudojame aktyvią kūrybinę terapiją, kad kiekvienas žmogus pasijaustų reikalingas, įsitrauktų į veiklą ir išeitų iš savo sukaustyto vidinio pasaulio“, - akcentavo ji.

Emocine prasme muzika suteikia žmogui ramybę. Dažnas neįgalus žmogus, į muzikos terapijos užsiėmimus atėjęs piktas ar nervingas, po jų išeina laimingas ir pakylėtas.

Muzikuodami neįgalieji turi išsikėlę ir rimtą tikslą – parengti koncertines programas. „Bent tris kartus per mėnesį mums pasitaiko progų išvykti koncertuoti į kitus dienos centrus. Tada vieni kitiems parodome, ką galime, ko išmokome. Nuolat rengiamės šventėms – Kalėdoms, Velykoms, Motinos dienai, kasmet išvykstame į respublikinį neįgaliųjų meninės saviraiškos festivalį „Muzikinė paukštė“, - Dienos centro lankytojų koncertinę veiklą nušvietė pašnekovė.

„Labai svarbu kiekvieną įtikinti, kad jis yra labai reikalingas. Negalima sakyti – privalai, nes jis iš tikrųjų nieko neprivalo. Kai grojame per šventes, stengiuosi įkvėpti drąsos ir pasitikėjimo, kad žmonės jaustųsi tikrais kūrėjais, o ne darbininkais. Sakau jiems: jei nepasisekė, tik nenusiminkit ir to neparodykit. Visi manys, kad taip ir turėjo būti“, - R.Lapienė neslėpė, kad, dirbant su proto negalios žmonėmis, tenka taikyti tokius pačius principus, kaip ir su vaikais.

Anot jos, iš plojimų ir šypsenų neįgalieji supranta, kad pasirodė gerai. „Ne rezultatai svarbu, o jų savijauta. Kai jie laimingi, ir pats jautiesi laimingas“, - akcentavo muzikos specialistė.

Pirmąkart spalvų muzikos priemonės buvo išbandytos šį rugsėjį Kėkštuose surengtoje tarptautinėje neįgalaus jaunimo stovykloje.

„Visąlaik ieškome alternatyvų neįgaliems žmonėms: kaip padaryti, kad jie galėtų tai, ko iš prigimties negali. Tarkim, negalintiems užsirišti batų atsirado lipdukai. Įsigijome kompiuterį sunkios negalios žmonėms su specialiu ekranu ir pele, kuria galima naudotis ir liečiant tik vienu kojos pirštu. Spalvų muzika buvo mūsų svajonė, tačiau įsigyti priemonių galėjome tik šiemet iš ES finansuojamo projekto“, - teigė Kretingos dienos veikos centro vadovė Birutė Viskontienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas