Pajūrio naujienos
Help
2017 Birželis
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe29162330
Še3101724
Se4111825
Orų prognozė
Dieną22°C debesuotumas 54 %
Naktį13°C debesuotumas 35 %
Apklausa

Ar pasiteisino rajono valdžios sprendimas per šventes riboti alkoholio pardavimą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Smiltys

KŪRYBOS KRAITĖ

 • Smiltys
 • 2017-06-09

Eilėraščiai – tarsi širdies dienoraštis

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Smiltys
 • 2017-06-09

Senoje Imbarės kaimo sodyboje su dukters Ainos Brazdeikienės šeima gyvenanti 75-erių Aldona Anužienė pastaruosius 8-erius metus intensyviai panirusi į poetinę kūrybą: į jos eiles itin savita maniera suplaukia plačios laisvos mintys, aprėpiančios gimtinės laukus, su jos rasotais rytmečiais, saulėlydžių žaromis ir atklystančios iš kelionių įspūdžių nuo Amerikos ar Afrikos krantų.


Kretingos teatro istoriją įkurdino knygoje

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Smiltys
 • 2017-06-09
Kretingos teatro trupė po spektaklio „Sceniškieji vaizdeliai“ premjeros 1988-ųjų balandį.

Kretingos rajono kultūros centrą bei Egidijaus Radžiaus teatro aktorius neseniai pasiekė Danutės Ramonaitės-Mukienės pastangomis sudaryta ir išleista knyga „Kretingos Egidijaus Radžiaus teatras“, aprėpianti mūsų teatro ištakas bei kone šešių dešimtmečių jo veiklos istoriją.

Monografija – bendras metraštis

Gausiai nuotraukomis iliustruotos monografijos, kurioje – per 300 puslapių, sudarytoja Lietuvos muziejų informacijos, skaitmeninimo ir LIMIS centro vadovė D. Ramonaitė-Mukienė tituliniame puslapyje nurodo, jog leidinys nėra vieno žmogaus darbas, o – didelis bendras aktorių, režisierių bei žurnalistų rašytas teatro metraštis. Jame – daugybė atsiminimų, laikraščių publikacijų, nuotraukų iš bendro teatro archyvo bei pačių aktorių asmeninių albumų.

Iš Skuodo kilusi, pagal profesiją – žurnalistė, D. Ramonaitė-Mukienė sakė labai mylinti Kretingą ir jos žmones: „Čia gyveno ir yra palaidota mano mama Barbora Ramonienė, čia įsikūrė mano sesuo ilgametė E. Radžiaus teatro aktorė Liuda Grikpėdienė – kasmet atvykstu jų aplankyti. Man teko pažinoti ir jūsų teatro legendą režisierių Egidijų Radžių: kai jis mirė, supratau, kokia netektis ištiko Kretingą – jos žmones, teatrą ir visą kultūrinį miesto gyvenimą. Tada supratau, kad turiu surinkti medžiagą apie garsųjį režisierių ir jo kurtą teatrą“, – „Pajūrio naujienoms“ pasakojo pašnekovė.

Šią mintį knygos sudarytoja brandino ilgai, kol pustrečių metų ėmėsi darbo: peržiūrėjo teatro archyvus, surinko publikuotus straipsnius, pasisakymus, prisiminimus. „Tačiau aš tebuvau tarsi molis, sulipdęs kitų jau anksčiau parengtas medžiagas“, – tvirtino ji.


Prie miesto kojų parklupdęs eiliuotą maldą

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Smiltys
 • 2017-06-09
Vaikystėje žaidęs teatrą – pats kūręs spektaklius ir vaidinęs, brolis Bernardas labai artistiškai ir emocionaliai skaito savąją poeziją, tuo žavėdamas klausytojus.

Įkvėptas tikėjimo brolių pavyzdžio

Brolis Bernardas, kretingiškių itin mylimas dėl jo buvimo šalia paprasto žmogaus – jų gimimuose, šventėse, mirtyse – ir su meile vadinamas tiesiog Kretingos Pranciškumi, savo eilėmis, lyg neskubriais basakojų brolių žingsniais, pakvietė susirinkusiuosius pavaikščioti po istorinę Kretingą, prisiminti tuos, kurie skirtingose epochose čia dirbo, kūrė ir savo gyvenimo pavyzdžiais šiandien šviečia mums.

Savo eilėse jis jautriai, su artistišku polėkiu prikėlė pranciškono mokslininko ir botaniko Ambraziejaus Pabrėžos, kunigo šviesuolio Augustino Dirvelės, grafų Tiškevičių atminimą.

Poetas taip pat nuskraidino į tikėjimo didžiavyrio šventojo Antano, kurio garbei lenkiasi visa Kretinga, laikus. Per šiuos tikėjimo šviesulius brolis Bernardas akcentavo svarbiausias bendražmogiškas vertybes – tikėjimo bendrystę, meilę žmogui, gamtai, darbui, šeimai ir savam miestui. Visa tai ir sugulė vienintelėje ligi šiol išleistoje jo poezijos rinktinėje „Taip priėjo gyvenimas“.

Brolio Bernardo kelias į Kretingą sutapo su pirmąja pranciškoniškojo atgimimo banga: po studijų Kauno kunigų seminarijoje, suradęs bendrystę su broliais pranciškonais ir tapęs vienu iš jų, į Kretingą jis atvyko 1992 m. Nuo tol čia su nedidelėmis pertraukomis ir pasiliko.


KŪRYBOS KRAITĖ

 • Smiltys
 • 2017-05-12

„Išminties marės“ – Kretingos bibliotekai

 • Audronė GRIEŽIENĖ
 • Smiltys
 • 2017-05-12

Už nenuilstamą kultūros, gimtosios kalbos, tradicijų puoselėjimą, inovatyvią veiklą ir ištvermę , dirbant sunkiomis sąlygomis, Nacionalinės bibliotekų savaitės proga nominaciją „Išminties marės“ šiemet pelnė Kretingos rajono Motiejaus Valančiaus viešoji biblioteka.


Poezija – iš meilės žmonėms

 • Dovilė URNIKIENĖ
 • Smiltys
 • 2017-05-12
Įkvėpimo šaltinis – meilė žmonėms. Taip teigė Salva Paulauskaitė –Buzinovienė, „Smilčių“ skaitytojams pristatydama savo pirmąją kūrybos rinktinę „Meilės erdvėj“.

„Eilėraščiai yra dovana tiems, kurie juos skaito“, – sakė Salva Paulauskaitė-Buzinovienė, kuri sutiko su „Smilčių“ skaitytojais pasidalinti kūriniais iš savo pirmosios poezijos rinktinės „Meilės erdvėj“. Šiuo metu Norvegijoje gyvenanti autorė dažnai atostogų metų lankosi Kretingos rajone, kur gyvena jos vaikai bei bičiuliai, tad tikisi, kad jos poezija nudžiugins mylimo krašto žmones.

S. Buzinovienė pasakojo kurti pradėjusi dar mokykloje, tačiau kai pirmuosius eilėraščius parodė lietuvių kalbos mokytojai, iš jos išgirdo, kad noras eilėraščiai ir geri, bet juos reikia pakoreguoti.

„Mano eilėraščiai raudonavo nuo mokytojos raudono tušo, kai ji juos gražino. Liepė perrašyti ir nusiųsti į tuomet leisto laikraščio „Lietuvos pionieriaus“ redakciją. Eilėraščių taip ir neišspausdino, nors rašyti, žinoma, dingo“, – kūrybinio kelio pradžią prisiminė S. Buzinovienė.

Vėliau gyvenimas moterį įsuko į darbų ir šeimos rūpesčius, tačiau tuomet, kai užaugo jos penki vaikai, vėl prabudo noras kurti. „Susikaupė tiek meilės, kad negalėjau ją nepasidalinti su kažkuo. Tuo metu dirbau su žmonėmis, turinčiais protinę negalią. Rašiau jiems, darbuotojams, su kuriais kartu dirbau, savo mylimiems žmonėms“, – pasakojo socialine darbuotoja slaugos namuose dirbusi S. Buzinovienė.


Muziejų keliu – pagerbti lietuvybės puoselėtojų

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Smiltys
 • 2017-05-12

Gegužės 18-ąją, Tarptautinę muziejų dieną, poeto Maironio tėviškėje Pasandravy, Raseinių rajone, startuos Lietuvos muziejų kelias, skirtas ir pavadintas „Vasario 16-osios kūrėjams ir puoselėtojams“. Žemaitijoje šis kelias vingiuos per 15 muziejų, tarp jų – ir Kretingos.


Į šią savaitę Padvarių socialinės globos namuose surengtą muzikinę popietę buvo pakviestas legendinis estrados grupės „Nerija“ atlikėjas Antanas Čapas.


Skaptavęs patį gyvenimą

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Smiltys
 • 2017-05-12

Savo vyro tautodailininko pedagogo Prano Zapalio pirmųjų mirties metinių proga Kretingos muziejuje rengdama parodą, 86-erių pedagogė Irena Zapalienė sakė kone visus jo drožinius surinkusi iš giminių, draugų, pažįstamų. Drožęs kone pusšimtį metų, dažniausiai – tematinius bareljefus, P. Zapalis savo darbų nekaupė – iškeliavę po pasaulį jie gyvena savąjį gyvenimą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2014 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas