Pajūrio naujienos
Help
2017 Gegužė
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Orų prognozė
Dieną19°C debesuotumas 13 %
Naktį9°C debesuotumas 13 %
Apklausa

Ar pasigendate privačių maršrutinių taksi iš Kretingos į Palangą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Žemė ir ūkis

Klausgalvų pievose mūks prancūziški galvijai

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Žemė ir ūkis
 • 2017-05-26

Vaizdingose Klausgalvų kaimo, įsiterpusio tarp Nasrėnų ir Kalnalio, apylinkių ganyklose oriai žolę rupšnoja 58-erių ūkininko Vytauto Maciaus mišrių galvijų banda. Tačiau, akyliau įsižiūrėjus, tarp kelių dešimčių galvijų savo balta spalva bei tvirtu stotu išsiskiria prancūzų Šarolė veislės bulius. Tai jis šios bandos valdovas – patinas, iš kurio, V. Macius tikisi jau po dvejų metų turėti pusę išgrynintos bandos.


Mylėjo gėles – įkūrė jų karalystę

 • Audronė GRIEŽIENĖ
 • Žemė ir ūkis
 • 2017-05-26
Vydmantiškės Irenos Jankauskienės šiltnamiuose užburia gėlių įvairovė.

Pati savo namuose noriu matyti kuo mažiau spalvotų žiedų, kuo daugiau – ramios žalumos“, – šypsojosi keliolika metų gėles auginanti vydmantiškė Irena Jankauskienė.

Verslu rūpinasi visa šeima

Jos žodžiais, plušant prie namų esančiuose 6 šiltnamiuose, kuriuose, be žaliam fonui sukurti skirtų dabar itin madingų viksvų bei šlamučių, veši gausybė vejoms, terasoms ir balkonams puošti tinkamų surfinijų, verbenų, bakopų, lobuliarijų, lobelijų, palergonijų, sprigių, lakišių, serenčių, ledinukių, begonijų, lenkų ašaromis vadinamų fuksijų ir dar visa ko, tame spalvų margumyne per dieną akys atsigano.

Darbas kasryt čia prasideda pusę devynių: laistoma kaip kada – kartais paprastai, kartais moderniu kapiliariniu būdu, kai ateina laikas, tręšiama kompleksinėmis trąšomis, kruopščiai apskabomas kiekvienas padžiūvęs žiedynas ar lapelis. Jei sykį Jankauskai žmogui parduos augalą, tai tik tokį, kuris iš tikrųjų teiks džiaugsmą. Todėl kasmet dažniausiai ir atvyksta nuolatiniai pirkėjai iš Palangos, Kretingos bei šių apylinkių, bet būna, kad užsuka į kurortą ar iš jo pro Vydmantus pravažiuojantys poilsiautojai, kryžkelėje pastebėję lentą su užrašu, kad šioje gyvenvietėje yra toks Jankauskų gėlių ir dekoratyvinių medelių ūkis.

Šiltnamiuose žydėjimo metas paprastai trunka iki liepos pabaigos, o tada sodinamos chrizantemos, kurių kasmet iki Visų šventųjų dienos ir Vėlinių užauginama apie 2 tūkstančiai.

Jeigu niekas nepadėtų, vienai Irenai tiek viso aprėpti būtų ir neįmanoma. Tačiau prieš keliolika metų įkurtas Jankauskų gėlių ir dekoratyvinių medelių ūkis yra visos šeimos verslas, tad jame ir sukasi visi – be moters, jos vyras Juozas, sūnus Tomas, kai tik gali, prigriebia šiaip kitus darbus turintys, Palangoje bei Klaipėdoje gyvenantys kiti du sūnūs – Vidas ir Darius.


Sodo įvairovė – derliui ir sveikatai

 • Audronė PUIŠIENĖ
 • Žemė ir ūkis
 • 2017-04-28

„Tokį šaltą pavasarį turėtume džiaugtis bent tuo, jog sodai dar nespėjo sužydėti. Priešingu atveju šalnos pridarytų labai daug žalos“, – teigė „Pajūrio naujienų“ bičiulis agronomas Fortūnatas Mingėla, teigdamas, jog dar galima suskubti daug ką pasodinti: obelis, kriaušes, slyvas, trešnes, vyšnias.


Norvegus moko sveikatos semtis iš gamtos

 • Dovilė URNIKIENĖ
 • Žemė ir ūkis
 • 2017-04-28

„Esu vienintelė Norvegijoje, kuri savo rankomis renka vaistažoles ir jas paruošia vartojimui“, – tvirtino dešimtmetį Norvegijoje gyvenanti ir socialine darbuotoja dirbanti 65 metų Salva Buzinovienė, kuri, grįžusi atostogų į Lietuvą, būtinai apsilanko ir Kretingoje: čia gyvena šeimas sukūrę jos vaikai bei bičiuliai.


Kristina ir Viktoras Kavaliauskai atviravo, jog sodinti braškių daigus po plėvele – atsakingas darbas, todėl svetimiems jo nepatikėtų.

Šukėje gyvenantys Kristina ir Viktoras Kavaliauskai aukštosiose mokyklose įgytas matematikos ir informatikos mokytojos bei saksofono muzikos atlikėjo profesijas, regis, iškeis į uogininkystę kaime.

Skubėdavo paliesti žemę

„Su instrumentu neatsisveikinu, juolab kad turiu ir ką pamokyti groti“, – vyras mosteli ranka į čia pat, po kambarį, straksintį dvejų dar neturintį Žygimantą. Vyresnėlis poros sūnus, beveik 7-erių Adomas, dar tebebuvo mokykloje.

Mažeikiuose augęs, save asfalto vaiku vadinantis Viktoras prisipažino, jog veikla, kuria užsiima dabar, jam – netikėta ir įdomi. „Su Kristina, nors ji gimusi ir užaugusi ūkininkų šeimoje, niekada negalvojome gyventi kaime. Susipažinome būdami studentai Klaipėdoje, manėme, kad kursimės čia“, – pasakojo jis.

Viskas prasidėjo nuo diplomuotos matematikės-informatikės darbo paieškų, kurios pamažu ir atvedė į gimtąjį Kretingos rajoną, iki Senosios Įpilties. „Įsidarbinau Darbėnų gimnazijos Piliakalnio skyriuje. Tuo metu tėvai, pasistatę naują būstą, savo senąjį namą tame pačiame kaime užleido mums. O čia – ir šiltnamis, ir lapojantis daržas – viskas man taip artima, tarsi ant lėkštutės padėta! Būdavo, grįžtu po pamokų iš mokyklos – ir tuoj prie ūkio darbų. Paneriu rankas į žemę – smagu, geresnio atokvėpio būti negali“, – atviravo Kristina.

Kol kas mažojo sūnaus priežiūros atostogose tebesanti jauna moteris negalvoja, ar darbui mokykloje tikrai bus padėtas taškas. „Laiko dar yra, tačiau jaučiu, jog širdis daugiau linksta prie to, ką darau dabar“,– šypsojosi ji.


Pažintis su rože – iš arčiau

 • Audronė GRIEŽIENĖ
 • Žemė ir ūkis
 • 2017-03-24
Floribundinė rožė „Abracadabra“

Netoli Klaipėdos, Kalotėje, gyvenanti profesionali agronomė „Pajūrio medelyno“ savininkė Aušra Lėlienė turi bene didžiausią Lietuvoje rožių kolekciją. Apie šios gėlės auginimo ypatumus ji papasakojo Klaipėdos botanikos sode surengtame seminare, mintimis mielai pasidalijo ir su „Pajūrio naujienų“ skaitytojais.

Ir dėl grožio, ir dėl kvapo

Pasak lektorės, mūsų klimatas – ne pats palankiausias rožėms. Dengiame jas nuo šalčių, paskui saugome nuo kaitrios saulės, maitiname, laistome ir su jauduliu laukiame pirmųjų žiedų. Tiesa, kad rožės reikalauja daugiau dėmesio, tačiau tai – vienos gražiausių, ypatingų, turinčių savo nepakartojamą charakterį gėlių. Tereikia žinoti ir vengti nevykusių rūšių.

Pati A. Lėlienė rožėmis susidomėjo prieš 40 metų, dar būdama studentė. Besimokydama tuometinėje Žemės ūkio akademijoje savo dėstytojui vasaros metu padėjo akiuoti rožes.

„Nustebau pamačiusi daugybę įvairių veislių ir mintyse sau tariau: kada nors ir aš jas dauginsiu, turėsiu jų dar daugiau“, – atviravo pašnekovė.


Artėjant deklaravimui – mokymai ūkininkams

 • Audronė GRIEŽIENĖ
 • Žemė ir ūkis
 • 2017-03-24

Žemės ūkio naudmenų deklaravimas šiemet prasidės balandžio 10, o baigsis birželio 6 dieną. Pavėlavusieji dar galės deklaruoti iki liepos 1-osios.


Japoniškus mini traktorius pamėgo ir lietuviai

 • Dovilė URNIKIENĖ
 • Žemė ir ūkis
 • 2017-03-24
Bendrovės „Agromita“ vadovas Saulius Simonaitis teigė, kad įmonės darbuotojai nuolat patys vyksta į Japoniją, kur atrenka tuos mini traktorius, kurie labiausiai atitiktų mūsų šalies ūkininkų poreikius.

Pavasaris – pats darbymetis Padvariuose įsikūrusiai bendrovei „Agromita“, siūlančiai didžiausią japoniškų mini traktoriukų bei jų padargų pasirinkimą Lietuvoje. Tai, kad mini traktoriukai yra kompaktiško dydžio, tačiau galintys atlikti daug funkcijų, lemia vis didėjantį jų populiarumą ne tik tarp ūkininkų, bet ir tarp žmonių, norinčių puoselėti savo privačias sodybas.

Šiuo metu „Agromitos“ sandėliuose – apie 150 mini traktoriukų, o dar maždaug pusšimtis – pakeliui į Lietuvą. Pasak bendrovės pardavimų vadovo Noberto Kuokšio, tai, kad traktoriukai gali būti komplektuojami su įvairiais priedais – žoliapjovėmis, žolės smulkintuvais, plūgais, sniego valytuvais, vagotuvais, kultivatoriais, ekskavatoriais, šakų smulkintuvais, betono maišyklėmis ir daugeliu kitų, leidžia patenkinti labai skirtingus klientų poreikius.

Siūlo ir aptarnavimo servisą

Mini traktoriais domisi ūkininkai, ypač – besiverčiantys netradicinėmis žemės ūkio šakomis, pavyzdžiui, gervuogių auginimu, apželdinimu užsiimančios įmonės, o taip pat – ir žmonės, gyvenantys kaimiškose vietovėse, sodininkų bendrijose, kai norint įdirbti mažą sklypą labai vertinama technika, kuri yra manevringa ir daugiafunkcė.

Dar vienu pranašumu N. Kuokštys įvardija ir tai, kad vairuoti mini traktorius, jei jų variklių galingumas neviršija 40 arklio galių, gali ir tie, kurie turi B kategorijos vairuotojo pažymėjimą.


Kretingiškė Dominyka Gudauskaitė džiaugiasi tarptautiniame piešinių konkurse iškovotu medaliu – jis mergaitę turėtų pasiekti po kelių mėnesių.

Kretingos Simono Daukanto progimnazijos trečiokė Dominyka Gudauskaitė nuo mažų dienų dievina piešimą ir jau yra laimėjusi ne vieną konkursą. Dailės subtilybių Kretingos meno mokykloje besisemiančios D. Gudauskaitės darbą tik ką įvertino ir tarptautinio konkurso Taivane komisija.

Kas dvejus metus Taivane vykstantis konkursas „6th Yang Ming International Adolescents Painting Competition 2016“ kviečia vaikus pamilti ir rūpintis vandenynu. Šiame konkurse Kretingos meno mokyklos dailės skyriaus mokiniai dalyvavo antrą kartą, tad nieko keisto, kad tarp jų buvo ir jaunoji dailininkė, pelniusi sidabro medalį. Savo piešinyje dešimtmetė D. Gudauskaitė naudojo įvairias priemones – spalvotus pieštukus, įvairių storių markerius, ratažo technika išraižytus elementus. Kurdama savo piešinį ji pasitelkė neįprastą metodą, kurio išmoko per pamoką: dešimt minučių piešė užmerktomis akimis, naudodama permanentinį markerį, kad nebūtų galima ištrinti nepatikusių vietų. Pasak meno mokyklos mokytojos Živilės Sabaliauskaitės, ši technika mokiniams padeda labiau atsipalaiduoti, nesusivaržyti: „Ji leidžia vaikams pasinerti į kūrybines linksmybes, nesijaudinant, koks bus rezultatas. O rezultatas visada būna geras.“


Atvėrė kaimo žaizdas

 • Audronė GRIEŽIENĖ
 • Žemė ir ūkis
 • 2017-02-24

Salantų seniūnijos salėje įvyko gyventojų susitikimas su naujosios valdžios atstovais – LR Seimo nare Levute Staniuviene bei Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininku Andriejumi Stančiku.


Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba (LŽŪKT) TheATRIUM Nacionalinė rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacija Spaudos, radio ir televizijos rėmimo fondas
Visos teisės saugomos. © 2006-2014 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas