Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Sveikuolių prezidentui – Garbės ženklas

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2012-09-07

Sveikuolių sambūrio Lietuvoje įkūrėjas ir jo vadovas palangiškis Dainius Kepenis, neseniai atšventęs savo 60 – ąjį jubiliejų, už jau daugiau kaip du dešimtmečius besitęsiantį sveikos gyvensenos mokymą buvo pagerbtas aukščiausiu Tautinio olimpinio komiteto apdovanojimu – Garbės ženklu. Šis garbingas apdovanojimas paprastai įteikiamas tik olimpiniams čempionams ar valstybių prezidentams.

Dainius Kepenis mano, kad sveikos gyvensenos poreikis visuomenėje lyg paleistas džinas, kurio nebesugrūsi atgal į butelį.

Sutaupo 30 milijonų per metus

„Keistas dalykas: su amžiumi kinta požiūris į apdovanojimus: jaunystėje jie yra labai svarbūs, o brandžiame amžiuje jau nebekyla minčių, ar juos užsidirbai. Kiekvienas apdovanojimas sukelia įtampą tarp kolegų“, - pastebėjo Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentas ir Palangos sveikatos mokyklos vadovas D.Kepenis.

Tačiau šį apdovanojimą, užtikrino sveikuolių vedlys, jis tikrai užsidirbęs: per 22 metus Sveikuolių mokyklą jau baigė apie 30 tūkst. Lietuvos žmonių, o jų sergamumas yra du kartus mažesnis už šalies vidurkį.

„Paskaičiavau, jog tėvynės naudai savo darbu sutaupau apie 30 milijonų litų per metus. Matematika čia paprasta: ligonių kasos 1 Lietuvos piliečio gydymui per metus skiria 4 tūkst. Lt, o mano mokyklą baigę žmonės serga gerokai mažiau ir visų pinigų nesunaudoja. Į Palangos sveikatos mokyklą atvažiuoja dukart labiau sergantys, negu vidutiniškai šalyje, o išvažiuoja sergantys dukart mažiau“, - logika grįstus skaičiavimus pateikė D.Kepenis.

Palangiškis neslėpė, jog iki šiol vis tebėra pavyduolių apkalbamas, vadinamas keistuoliu, netgi sektantu. O visa bėda ta, kad jo sveikatinimo metodas yra labai paprastas, tik jo laikytis reikia nuolatos.

„Tai turi tapti žmogaus gyvenimo būdu, ir pavyzdį turi rodyti valdžios žmonės. Bet kurgi tau - valdininkai atvažiuoja į Palangą sočiai pavalgyti ir pagerti. O čia Kepenis bado jiems akis su savo sveikuoliška filosofija: rytą prasibėgti, vengti alkoholio, sveikai valgyti. Ir kurpia įvairias sveikatinimo programas, plauna pinigus, o sveikuolių programa ignoruojama“, - tvyrančios priešpriešos neslėpė sveikuolių vadovas.

Programą pripažino mokslininkai

D.Kepeniui, vienam iš Lietuvos tautinio olimpinio komiteto iniciatorių, buvo įteiktas Garbės ženklas - aukščiausias sportinių pasiekimų pripažinimas.

D. Kepenis sakė, jog jo Sveikatos mokykloje dirbama pagal programą „Sanktija“, kurią apibendrino Klaipėdos universiteto mokslininkai ir įrodė, kad ji yra pati efektyviausia ir racionaliausia iš visų šiuo metu Lietuvoje veikiančių.

„Dar sovietmečiu iš Maskvos Aviacijos ir kosmonautikos instituto atvykę mokslininkai tyrė šios programos poveikį ir mūsiškį sveikatinimo - grūdinimo metodą siūlė įdiegti visose Sovietų Sąjungos sanatorijose“, - akcentavo pašnekovas.

D.Kepenio žodžiais, jo programa remiasi didžiųjų Lietuvos mąstytojų ir sveikos gyvensenos mokytojų - Vydūno, Antano Maceinos, Stasio Šalkauskio, Karolio Dineikos – filosofija. Dešimčiai dienų į Palangos sveikatos mokyklą atvykęs žmogus praeina trijų trejetų sistemą.

„Pirmoji trejybė skelbia žmogaus kūno, sielos ir dvasios harmoniją, antroji – kad tos trys dalys turi būti pasotintos, išvalytos ir užgrūdintos, o trečioji – kad viso to pasiekiama per tikėjimą, darbštumą, kantrybę“, - programos „Sanktija“ esmę apibūdino D.Kepenis.

Jis išvardijo ir 7 pagrindinius darbus, kuriais to pasiekiama: per fizinį aktyvumą, mitybą, grūdinimąsi, savikontrolę, o svarbiausi yra malda, meditacija ir atgaila.

„Malda yra trumpiausias kelias į tai, ką mes vadiname dvasios ramybe. Mes mokome kiekvieną žmogų sugrįžti į savo bažnyčias, nes Dievas yra vienas, tik skirtingi jo suradimo ir pažinimo keliai“, - akcentavo sveikatingumo mokytojas.

Galinga įtikėjimo jėga

Palangiškis sakė, jog tikėjimo paieškos jį vedė per 45 pasaulio šalis: „Stebėjau, ko žmonės pasiekia dvasinėje srityje. Satja Sai Babą esu matęs visai iš arti: stebėjau jo manipuliaciją: jis iš oro paėmė grandinėlę su savo bareljefu ir įdavė jaunuoliui. Žmonės stovi eilėse, kad galėtų pašluoti gatvę ir taip prisidėtų prie bendruomenės gyvenimo, kur skleidžiama meilė, kur vienas kitam jaučiasi reikalingi. Aš nieko blogo čia neįžvelgiu, keliaudamas įsitikinau, jog pasaulyje nėra didesnės jėgos už tikėjimą. Bet, manau, kad žmonės, užuot blaškęsi po pasaulį ieškodami savojo Dievo, turėtų nurimti, kantriai pasiklausyti dvasininko patarimų ir nuosekliai juos įvykdyti. Aš taip pat nieko naujo neišradau, tik įsitikinau, kad esu teisus“, - savo požiūrį dėstė palangiškis.

Anot jo, čia ir atsakymas į klausimą, ko važiuoti pas Kepenį. „Ar tam, kad už pinigus žiemą įvarytų į ledinę jūrą ir leistų lesioti vien grūdus, paklausia dažnas. Tačiau nė vienas iš pabuvusių mūsų mokykloje nesigaili išleisto tūkstančio, - neslėpė pašnekovas. - Šiandien mano programa kainuoja 15 kartų pigiau negu JAV. Bet ji brangs ir pas mus, nes žmonės pradeda suvokti, kad sveikata iš tiesų yra pats brangiausias turtas“, - įsitikinęs pašnekovas.

Džinas paleistas iš butelio

D.Kepenis sakė, jog Lietuvos miestuose jau organizuota 30 sveikatos mokyklų, tačiau tęstinumo nėra. Jis neslėpė ir to, kad iš 10 Palangos sveikatos mokyklą pabaigusių žmonių, jo mokymo laikosi vos 1 – 2 žmonės: po savaitės jų lieka 95, po mėnesio – 60, po pusmečio – vos 15 proc.

„Tai yra ne mano problema, tai lemia sveikatos politikos nebuvimas Lietuvoje. Jų neremia darbdaviai, nepalaiko draudimo kompanijos. Tuos žmones aplinka laiko keistuoliais, vykdo psichologinį spaudimą, prieš kurį atsilaikyti būna gana sudėtinga, - mano sveikuolis. – Valdžios žmonės turėtų patys pradėti keistis ir propaguoti sveiką gyvenseną. Sveikai gyventi reikia ne retkarčiais, o reguliariai – kaip ir dulkes nuvalyti ar žolę nupjauti“.

Tačiau, nepaisydamas šių tendencijų, jis patiria, jog sveikos gyvensenos poreikis yra tarsi paleistas džinas, kurio jau nebesugrūsi į butelį. „Dabar mūsų mokymas eina ne į plotį, o į gelmę“, - sakė D.Kepenis. Pasak jo, kasmet į Palangos sveikatos mokyklą susirenka 12 grupių po 15-20 asmenų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas