Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Seną tabletę – į konteinerį ar į vaistinę?

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2012-03-02

Dažnuose namuose susikaupia pasenusių ir nebenaudojamų vaistų. Iškyla klausimas: kur juos padėti – nuleisti į klozetą, išmesti į konteinerį, sudeginti ar užkasti darže? Vienintelis būdas saugiai atsikratyti nebenaudojamų ir pasenusių vaistų – nunešti juos atgal į vaistinę, o gyvsidabrio termometrus atiduoti ugniagesiams.

Senų vaistų ir gyvsidabrio termometrų negalima išmesti: vaistus būtina sugrąžinti į vaistines, o termometrus atiduoti ugniagesiams.

Seni vaistai – pavojingi sveikatai

Nemažai žmonių ligi šiol dar nežino, kad pasenusiais vaistais bet kaip atsikratyti negalima, nes ištirpusios ar pasklidusios cheminės medžiagos užteršia dirvožemį bei gruntinį vandenį, vėl patenka į mūsų organizmus ir nuodija juos.

Kretingos rajono savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėja Vanda Verbutienė patikino, jog įstatymai bet kurią veikiančią vaistinę – valstybinę ar privačią – įpareigoja priimti pasenusius vaistus, o už pavojingas atliekas, tarp kurių yra ir gyvsidabrio termometrai, atsakingi civilinės saugos specialistai.

Tačiau pakalbinti Kretingoje veikiančių vaistinių vadovai teigė, jog gyventojai kol kas vangiai teatneša senus vaistus: tokių atvejų tepasitaiko tik po vieną – du sykius per mėnesį.

Rotušės aikštėje veikiančios „Eurovaistinės“ farmacinės veiklos vadovas Gintautas Rimša tvirtino, jog žmonės dažniausiai atneša pasenusius receptinius kompensuojamus vaistus: ir dar galiojančius, ir jau pasibaigus jų galiojimo terminui.

„Tai dažniausiai būna vaistai nuo kraujospūdžio, prostatos, lėtinių ligų. Narkotinių medžiagų turinčių vaistų priimti negalime – juos surenka tik licenciją turinčios vaistinės, kurios ir prekiauja šiais vaistais“, - sakė G.Rimša.

Vaistinėms uždėta prievolė

Kretingoje tokiais vaistais, kurių sudėtyje yra narkotinių medžiagų, prekiauja „Kretingos vaistinė“ Žemaičių gatvėje. Nepanaudotus juos įstatymiškai yra privalu sugrąžinti į pirkimo vietą.

Šios vaistinės vadovas Arvydas Vengalis teigė, kad dažniausiai vaistus žmonės neša, kai ateina pavasarinio tvarkymosi metas. Jis mano, kad prieš velykinį namų švarinimą vaistų grąžinimas turėtų suintensyvėti.

„Be to, pastebime, kad žmonės labiau sukrunta, kai pasirodo švietėjiškų publikacijų ar televizijos laidų. Nors vaistinės vaistus surenka savo kaštų sąskaita, visgi raginame žmones būti sąmoningiems - tausoti gamtą, savo artimą ir save“, - sakė jis.

A.Vengalis neslėpė, jog valstybė uždėjo vaistinėms prievolę surinkti vaistus, tačiau neskyrė finansavimo tai prievolei vykdyti - už vaistų surinkimą ir jų išgabenimą į utilizavimo vietą vaistinės priverstos mokėti iš savo lėšų, o tai kainuoją nemažus pinigus.

Vaistų atliekas utilizuoja

Anot G.Rimšos, pagal „Eurovaistinės“ praktikos taisykles, sykį per ketvirtį įmonė, turinti teisę tvarkyti farmacines atliekas, iš jų surenka senus vaistus ir išsiveža. „O koks tolimesnis nebenaudojamų medikamentų kelias – aš nežinau“, - prisipažino jis.

A.Vengalis pridūrė, jog surenkami tik pasenę vaistai, o ne maisto papildai ar sugadinti prietaisai, tarkim, kraujo spaudimo matuokliai. Iš „Kretingos vaistinės“ atliekas tvarkanti įmonė medikamentus surenka sykį per mėnesį.

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos viršininkas Gintautas Barcys paaiškino, kad nebenaudojamus vaistus surenka kelios įmonės, kurios turi Aplinkos ministerijos išduotas kenksmingų atliekų tvarkymo licencijas.

„Tikrai nepasakysiu, kur medikamentų atliekos yra utilizuojamos. Jos tesudaro labai minimalią dalį visų utilizuoti išgabenamų pavojingų atliekų. Teko girdėti, kad prie Šiaulių veikianti įmonė „Toksita“ jas išveža į Vokietiją“, - sakė G.Barcys.

Utilizuoti kenksmingas atliekas buvo užsimota buvusioje Akmenės cemento gamykloje, tačiau pasipriešinus gyventojams, šio sumanymo atsisakyta.

Gyvsidabrio patiems nerinkti

Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, siekiant uždrausti naudoti pavojingas medžiagas, gyvsidabrio termometrai į rinką nebetiekiami. Tačiau dar nemažai jų užsigulėję stalčiuose iš senų laikų, ne paslaptis, kad jų vis dar įvežama ir iš Rusijos.

Kretingos rajono savivaldybės Civilinės saugos ir mobilizacijos skyriaus vedėja Rasmina Beniušienė teigė, kad gyvsidabrio termometrus vis dar surenka Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos darbuotojai. Ugniagesiai turi specialius konteinerius, kuriuose laiko pavojingas sveikatai gyvsidabrio atliekas. „Seną termometrą patartina atnešti stiklainyje su vandeniu, kad benešant termometras atsitiktinai nesudužtų. Jeigu žmonės patys surenka sudužusio termometro gyvsidabrio rutuliukus, būtina mūvėti pirštines. Jeigu sudaužytas termometro gyvsidabris pasklido ant stalo ar grindų, nereikia išvis jo bandyti valyti šluoste, nes nuo to jis dar labiau pasklis ir padidins garavimo paviršių. Gyvsidabrio garai yra labai pavojingi sveikatai: jie – bekvapiai ir jų nepajusi, o poveikis – labai stiprus. Net termometre esančio kiekio pakanka, kad įvyktų ryškūs cheminiai pokyčiai žmogaus organizme“, - apie pavojus kalbėjo R.Beniušienė ir patarė tokiais atvejais nedelsiant kviesti ugniagesius arba bendrovės „Dezinfa“ specialistus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas