Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Dailininko patyrimas vokiškojoje menų mekoje

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2011-05-13

Dailininkas abstrakcionistas Andrius Miežis neseniai sugrįžo iš Vokietijos menininkų meka vadinamo kurortinio Ahrenshoop miesto, įsikūrusio prie Baltijos jūros ir kretingiškiui labai primenančio mūsiškę Nidą.

Vokietijoje A.Miežis, laimėjęs Klaipėdos kultūrų komunikacijos centro 500 eurų (1 tūkst. 750 Lt) stipendiją, visą balandį gyveno ir kūrė pagal menininkų rezidentūros programą.

Kartu su 7 menininkais iš Norvegijos, Vokietijos ir Portugalijos, apgyvendintas pačiuose seniausiuose Vokietijoje menininkų namuose, atidarytuose dar 1892 m., jis sukūrė grotesko abstrakcijų ciklą.

Čia vykdavo konferencijos, buvo surengti menininkų darbų pristatymai. „Prisistatydamas leidau sau eksperimentuoti: mano paveiksle su akrilo dažais derėjo valgomi dalykai - šokoladas, pipirai, karamelė, arbata, guminukai. Pačiam pasidarė įdomu, o ir publikai paliko didelį įspūdį“, - pasakojo kretingiškis.

Menininkui, anot jo, tokios kelionės – tai galimybė pasijusti laisvam nuo buities rūpesčių ir iš tiesų laisvai kurti. „Vokietijoje ypač vertinamas menas, o kūrėjai branginami tiesiogine prasme – lyg pagal skruzdėlyno principą: viršuje – kuriantys ir mokslo žmonės, apačioje – sutverti dirbti tik fizinį darbą. Pas mus, deja, šis principas yra iškreiptas: viršuje - valdininkai, o kūrėjai pagal materialinį ir moralinį jų darbo įvertinimą lieka apačioje“, - pastebėjo A.Miežis.

Ahrenshoop mieste – labai daug įdomios architektūros statinių, kurių stogai - dengti šiaudais, netgi – evangelikų liuteronų bažnyčia. Daugelis gyventojų plėtoja savo verslą šalia gyvenamosios vietos: viename namo gale – kambariai, kitame – meno galerijos, amatininkų dirbtuvės, parduotuvės, kepyklėlės. Šiame mieste veikia garsus knygynas, kuriame pirmąją savo knygą pristatė ir garsusis Einšteinas, jame lankėsi ir Ernestas Hemingvėjus. Visa tai sukuria ypatingo jaukumo atmosferą, visas miestas – tarsi jaukūs dideli namai. „Pasijunti lyg pasakoje – tylu, ramu, žmonės neskuba, niekur nesimatė policijos. Vyrauja santūri prabanga ir daugybė meno“, - įspūdžiais pasidalijo A.Miežis.

Ši kūrybinė viešnagė – tai jau antrasis A.Miežio dalyvavimas menininkų rezidentūros programoje Vokietijoje. „Pirmąkart pažinti šią šalį teko prieš 10 metų, - tąkart daug kas gerokai skyrėsi nuo Lietuvos. Dabar problemos - panašios: jie guodžiasi, kad brangsta benzinas ir maisto produktai, ūkininkai per mažai gauna už parduotą pieną. Mano akimis žvelgiant, ekonomika ten puikiai sutvarkyta. Tačiau vokiečiai sako – pagyventum ilgiau pas mus, ir tu dejuotum“, - pastebėjo kretingiškis.

Tokios kelionės, anot dailininko, yra savotiškas barometras, kuris padeda susivokti, ar iš tiesų myli savo šalį. „Po tokių išvykų tarsi persijoji save ir supranti, kad Lietuva – širdžiai brangi, ir nėra čia viskas taip jau blogai, kaip mes piešiame. Tarkim, mūsų Nida gerokai patrauklesnė savo paplūdimių grožiu“, - tvirtino jis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas