Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Renkantis profesiją – žvilgsnis į savąjį AŠ

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Kuprinė
  • 2011-02-25

„Tik drąsiai pažvelgęs į savo teigiamas ir neigiamas savybes ir supratęs, koks darbas laukia, pasirinkęs tam tikrą profesiją, mokinys galės nuoširdžiai atsakyti, kokia sritis jį traukia“,- įsitikinusi ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto lektorė dr. Raimonda Alonderienė, kuri kretingiškiams šį pirmadienį skaitys praktinę paskaitą „Asmeninės karjeros planavimas: mados, dilemos ir pasirinkimai“.

- Kada patartumėte jaunimui susimąstyti apie asmeninę karjerą? Ar galima sakyti, kad klausimai vaikystėje „Kuo būsi užaugęs?“ jau yra pirmieji žingsniai karjeros planavimo link?

- Iš tiesų profesijos pasirinkimas turi keletą etapų. Fantazijų, arba žaidimų, etapą vaikai išgyvena iki 11 metų amžiaus – tada jie ir sulaukia daugiausia besiteiraujančių, kuo bus užaugę. Žaisdamas vaikas išbando įvairius profesinius vaidmenis, tačiau nebūtinai juos jis pasirinks ateityje. Realistinis etapas, kai žmogus ieško savo gebėjimų ir interesų derinio, kai išryškėja profesinės veiklos pasirinkimas, prasideda apie 16-17 gyvenimo metus.

- Kaip mokiniams pasirinkti savo būsimą profesiją? Ką daryti, jei sekasi keliose srityse, arba atvirkščiai - nesiseka niekur?

- Svarbiausia - pažinti savąjį AŠ: nuoširdžiai sau atsakyti, ką veikdamas jaučiuosi gerai, kas man teikia didžiausią pasitenkinimą, ką aš manau gyvenime būtinai turįs atlikti. Pastebiu, kad mokiniams dažnai pritrūksta žinių ir jie ne iki galo supranta, ką tam tikros profesijos žmonės iš tikrųjų veikia.

- Kaip apsispręsti, jei mokinių ir jų tėvų požiūriai nesutampa: vaikas nori studijuoti viena, o tėvai jam bruka kita?

- Patys mokiniai pripažįsta, kad dažnai jų sprendimus lemia ne individualus jų pačių pasirinkimas, o tėvų, draugų, mokytojų ir kitų žmonių įtaka. Nors aplinkinių nuomonė svarbi ir vertinga, galutinis sprendimas vis dėlto turėtų tekti besirenkančiam mokiniui.

- O jei mokinio svajonių profesijai prognozuojamas nedarbas?

- Kad ir kokią profesiją žmogus pasirinktų, sumažėjus tos profesijos darbuotojų poreikiui, išlieka geriausi. O geriausiu būsi tik tada, kai dirbsi širdžiai mėgstamą darbą. Kita vertus, kūrybingi žmonės nuolat randa naujų ir netikėtų galimybių, kur pritaikyti įgytas žinias bei įgūdžius.

- Kaip reiktų sudaryti konkretų planą profesinės sėkmės link, jei mokinys jau apsisprendė, kurioje srityje sieks karjeros? Ar pakanka įgyti išsilavinimą – o kas toliau?

- Pirmasis žingsnis profesinės karjeros link yra žengiamas mokykloje, kai renkamasi, kur stoti ir ką studijuoti. Pasirinktas universitetas, studijų kryptis ir programa, aplinkoje esantys žmonės neabejotinai turi įtakos studijų kokybei, įgyjamai patirčiai, reikiamiems kontaktams ir įdomioms pažintims. Svarbu, kad studentai universitete įgyjamas žinias galėtų iš karto pritaikyti praktiškai, galėtų naudotis moderniais, interaktyviais, kūrybiškais mokymosi būdais ir taip įgytų įvairiapusiškų žinių bei įgūdžių. Baigtos studijos ir diplomas jauno profesionalo rankose turi tapti tikru kokybės ženklu, padedančiu sėkmingai siekti karjeros. O autoritetas, turint tokius pagrindus, įgyjamas savaime.

- Kodėl reikėtų planuoti asmeninę karjerą? Ar nepakanka tiesiog „plaukti pasroviui“ – galbūt naujas galimybes pasiūlys pats gyvenimas?

- Toks karjeros „pasirinkimo“ scenarijus galimas ir nėra retas. Kita vertus, sąmoningas karjeros planavimas leidžia žmogui geriau suprasti save, savo poreikius ir galimybes – leidžia būti savo likimo kalviu. O gyvenimas bet kokiu atveju įneša pokyčių vėjo.

- Ką daryti, jei po kelerių metų studijų pajauti, kad dirbi ne pagal savo pašaukimą, esi ne savo vėžėse?

- Asmeninės karjeros planavimas nesibaigia universiteto ar studijų pasirinkimu, todėl niekada ne vėlu gauti „antrą galimybę“ ir pakeisti profesiją. Tikriausiai dėl šios priežasties ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas tiek bakalauro, tiek magistro studijose sulaukia studentų, kurie anksčiau baigė medicinos, teisės, informatikos, inžinerijos ir kitokius mokslus. Žmonės vis labiau suvokia, kaip svarbu mokytis visą gyvenimą, gebėti prisitaikyti prie pokyčių.

- Ar visi gali būti karjeros žmonės?

- Karjera yra unikalus, dinamiškas ir visą gyvenimą besitęsiantis procesas, kuris apima žmogaus pasirinktą profesinę ar laisvalaikio veiklą. Kartu tai – ir visos per žmogaus gyvenimą turėtos pareigos įvairiose organizacijose. Taigi mes net sąmoningai neplanuodami ar nesirinkdami turime savo asmeninę karjerą.

Paskaita „Asmeninės karjeros planavimas: mados, dilemos ir pasirinkimai“ vyks vasario 28 dieną 9 val. Kretingos pranciškonų gimnazijoje. Tai bus vienas „Tarptautinės verslumo savaitės 2011“ renginių, kurie taip pat vyksta Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas