Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kūryba bus svarbi ir baigus mokyklą

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Kuprinė
  • 2010-07-30

Pranciškonų gimnazijos gimnazistai Monika Valatkaitė, Ieva Cegelnikaitė, Indrė Norvaišaitė ir Jovaras Dirmeitis šią vasarą jau užvėrė mokyklos duris. Tačiau skirtingais keliais ketinančius pasukti klasės draugus visą laiką sies bendras tikslas ir pomėgis - kūryba.

Mokykloje prozą, eiles kurti pradėję kretingiškiai tikisi, kad mokyklinio jaunatviškumo įkvėpta kūrybos dovana neapleis jų – studijuojančių, dirbančių, išvykstančių.

„Mokykloje kurti lengviau: jauti mokytojo palaikymą, rengiami įvairūs konkursai, kuriuose trokšti parodyti tai, ką sukūrei. Nuolat turi šalia mokytojus, kurie gali pamokyti, nukreipti tinkama linkme, duoti pavyzdžių. Išėjus iš mokyklos to nebelieka, tačiau tikiuosi, kad ir būdama studentė bei radusi laisvo laiko – kursiu“, - sakė I.Norvaišaitė, kurianti modernius eilėraščius, už lietuvių kalbos egzaminą surinkusi 99 balus ir nusprendusi studijuoti matematiką.

Jos klasės draugė I. Cegelnikaitė įsitikinusi, kad mokykla yra tik vienas gyvenimo puslapis, kurį užvertus, kūryba jokiu būdu neturi nutrūkti. Šimtuką už lietuvių kalbos egzaminą gavusi, eilėraščius rašanti ir tarptautinį verslą ar tarptautinį turizmą svajojanti studijuoti mergina taip pat tikisi, kad kūrybinis potencialas net ir baigus mokyklą nesunyks.

„Negaliu paleisti kūrybos. Man patinka rašyti, todėl kūriau ir artėjant egzaminams, tikiuosi kurti ir toliau. Noriu tai daryti visą gyvenimą“, - kalbėjo miniatiūras, ekspresijas rašanti M.Valatkaitė.

Pasak J.Dirmeičio, kad ir kaip patinka kūryba, egzaminai išmuša iš įprasto ritmo, tačiau vaikinas tikisi, kad vėl grįš prie rašymo ir toliau kurs.

„Visus metus nekūriau. Dabar laukiu ir bandau grįžti į kūrybos vėžes. Man pažįstamas tas laukimo jausmas. Iš pradžių rašiau poeziją. Pamačiau, kad nelabai kas pavyksta. Išlaukiau tinkamos akimirkos, kai jau buvau subrendęs kitokiai kūrybai“, - pasakojo esė rašantis J.Dirmeitis.

Vaikinas sakė turėjęs svajonę savo ateitį sieti su literatūros mokslais, svajojo apie žurnalistiką, tačiau ketina rinktis istorijos mokslus – jis įsitikinęs, kad jaunieji kūrėjai Lietuvoje neturi kur savęs realizuoti. Literatūros kelio neketina rinktis ir jo klasės draugės: pasak dvyliktokų, Lietuvoje nėra tinkamų sąlygų, norint studijuoti su literatūra ir kūryba susijusių mokslų.

„Ketinu studijuoti kultūros arba reklamos vadybą. Kad ir kaip mes visi norėtume, tačiau mūsų šalies mokymo įstaigose specialybių, susijusių su rašymu, nėra. Kitaip negu užsienyje. Be galo norėčiau mokytis scenarijų rašymo. Bet kur Lietuvoje surasti tokią specialybę? Kodėl Lietuvoje nėra naujų gerų filmų – todėl, kad nėra diplomuotų scenaristų. Grožinės literatūros rašymo galima mokytis nebent užsienyje. O Lietuvoje su rašymu susijusi tik žurnalistika – ir daugiau jokio kito pasirinkimo“, - kalbėjo M.Valatkaitė.

Nepaisant menko literatūrinių kelių pasirinkimo, visi jaunieji kūrėjai prisipažino, kad literatūra buvo ir bus itin svarbi jų gyvenimo dalis.

„Rašau tam, kad nepamirščiau savo minčių, išgyvenimų, emocijų. Rašymą priimu kaip natūralią būseną – taip turi būti. Kaip nerašyti, kai kartais nebetelpi savyje“, - sakė M.Valatkaitė.

„Kartais eini gatve ir jauti, kaip kažkas tavyje šokinėja. Išgirsti žodį, kuris vėliau sukelia srautą minčių – taip ir norisi rašyti“, - kalbėjo I.Cegelnikaitė.

J.Dirmeitis sako, kad jam kūrybinis procesas yra daug sudėtingesnis: įkvėpimas nepagauna netikėtai – tenka atsisėsti prie tuščio popieriaus lapo ir gerai padirbėti.

„Viskas turi eiti iš paties kūrėjo. Užsakytas bet ko neparašysi, turi laukti minčių, įkvėpimo. Gali kurti kitiems, gali sau – bet kokiu atveju kiekvienas kūrėjas nori būti išgirstas“, - įsitikinusi I.Norvaišaitė.

M.Valatkaitę, I.Cegelnikaitę, I.Norvaišaitę ir J.Dirmeitį mokykloje kūrybos keliu lydėjo lietuvių kalbos mokytoja Virginija Kavoliūnienė. Ji abiturientus parengė ir konkursams. M.Valatkaitė – konkurso „Lietuva ir aš“ laureatė, respublikinių gamtininkų ir filologų konkursų dalyvė. I.Cegelnikaitė – poezijos konkurso paskatinamosios vietos laureatė. I.Norvaišaitė – respublikinio filologų konkurso dalyvė. J.Dirmeitis – respublikinio filologų ir „Lietuva ir aš“ konkursų dalyvis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas