Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

„Degantis žmogus“ – iš Nevados dykumos

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2009-12-11

Garsus šalies fotomenininkas Romualdas Požerskis su dukra Monika Palangoje, Antano Mončio namuose, atidarė naujausią savo darbų parodą „Degantis žmogus“. Joje – nuotraukos iš alternatyvaus meno festivalio Nevados dykumoje, JAV. Atidarymo metu R.Požerskis pademonstravo ir kino juostą apie įspūdžius iš šio festivalio.

Fotomenininkas Romualdas Požerskis: „Galima kritikuoti, stebėtis ir bjaurėtis, tuo, ką matote, tačiau Nevados festivalis klesti“.

Subkultūrų gyvenimas – visą parą

Festivalis „Degantis žmogus“, vykstantis kasmet paskutinę rugpjūčio savaitę Nevados dykumoje, yra pripažintas unikaliausiu ir didžiausiu alternatyvaus meno reiškiniu pasaulyje.

„Tiek ten visko įvyksta, ir žmonės - taip keistai apsirengę, o dažniausiai - ir išvis nuogi. To perteikti nuotraukose - neįmanoma. Vieną rytą pagalvojau: užsidarė visi Amerikos durnynai, o jų publika susirinko čia. Jei nebūtų šitų nuotraukų ir kino juostos, gal ir pats pradėčiau abejoti, ar tik nesusapnavau. Kritikuosite nuotraukas ar girsite jas, – paroda atspindi tik dalį šio grandiozinio festivalio, pranokstančio visus sapnus ir fantazijas, nuotaikų“, - pristatydamas parodą, kalbėjo R.Požerskis.

Šiemet į festivalį Nevadoje susirinko 50 tūkst. dalyvių. Buvo pristatyta 2,5 tūkst. įvairių kūrybinių projektų: fantastiškų meno skulptūrų, instaliacijų, performansų ir kitų kūrybinių ieškojimų.

Antropologai, sociologai, menotyrininkai, anot R.Požerskio, ligi šiol tebeanalizuoja šį renginį – jis toks daugialypis, unikalus ir nuolat kintantis, tad jį sudėtinga apibūdinti. Glaustai apibendrinus – tai trumpalaikis aukšto lygio pasaulinis meno festivalis ir įvairiausių subkultūrinių grupių susibūrimas. Hipiai, rokeriai, gėjai ir lesbietės, pankai, satanistai, sadomazochistai, reiveriai, įvairių religijų išpažinėjai, cirko artistai, „Mirusiųjų galvų“ gaujos nariai, baikeriai, žiopliai, intelektualai – visi vienoje vietoje, visi sugyvena ir vienas kitam netrukdo.

Dykumoje atliekami kvapą gniaužiantys triukai, fantaziją išlaisvinantys ritualai, išsitrina realybė tarp gyvenimo ir žaidimo, realybės ir tikrovės. Gyvenimas verda visą parą: ten groja, stato, kuria, rodo.

Fotomenininko žodžiais, dauguma festivalio dalyvių – vyresnio amžiaus ir dažniausiai – turtingi. Rugpjūčio pabaigoje užsidaro visos garsiausios JAV silikono kompanijos, o jų darbuotojai persimeta į dykumą ir sukuria čia savo bendruomenes. Jose užgimsta fantastiškiausios idėjos, kurios vėliau perkeliamos į gamybą.

Jokio ryšio su išoriniu pasauliu

Festivalis vyksta po svilinančia dykumos saule: dieną temperatūra pasiekia 50 laipsnių karščio, o naktį krinta iki 3 laipsnių šalčio. Nevados dykuma susiformavo buvusio seno ežero plokštumoje: žiemą joje kaupiasi drėgmė, o vasarą susidaro molio dulkių grindinys. Smėlio kristalai taip apkimba rūbus, kad šie pavirsta suragėjusiu šarvu, - dar ir dėl to žmonės čia vaikšto nuogi.

Kalnų apsuptoje dykumoje nėra jokios gyvybės – nei žolės, nei uodo, čia nesidaugina netgi bakterijos. „Jei pasiklysi Nevadoje, mirties nuo troškulio neišvengsi, nes artimiausia gyvenvietė – tik už 50 km. Ten pats atsakai už savo gyvybę: būtina kasdien turėti po 2 l vandens. Privalu laikytis ekologinių reikalavimų: kiek atsivežei, tiek ir išsiveži - negalima net vandens pilti ant žemės“, - pasakojo R.Požerskis. Ten neveikia mobilusis ryšys, nėra interneto. Pamesti daiktai kraunami į specialias dėžes. „Ten nėra reklamos, negalima reklamuoti ir parduoti - viskas duodama už dyką. Kas už tai sumoka – nežinia“, - sakė fotomenininkas. Kiekvieno dalyvio mokestis – 300 dolerių (maždaug 700 Lt).

Festivalyje nesijaučia agresijos, nors siūloma narkotikų ir alkoholio. Jame dirba savanoriai ir keletas etatinių darbuotojų, tačiau net policininko pagal išorę neatpažinsi - jis atrodo kaip dalyvis.

R.Požerskio žiniomis, iš tokios gausybės žmonių festivalio metu niekas nemirė, neįvyko jokių ypatingų incidentų, išskyrus tai, kad buvo ieškoma dviejų dykumoje pasiklydusių vyrų.

Festivalio pabaigoje buvo sudeginta simbolinė skulptūra „Degantis žmogus“, prie kurios susirinko minia. Šis aktas simbolizavo išsilaisvinimą iš kasdienybės gniaužtų, palinkėjimą vieni kitiems pasijusti dvasiškai atsinaujinusiems. „Išvykstančius palydėjo didžiulis plakatas, skelbiantis, kad sugrįžtame į alternatyvų pasaulį, nes realus yra šitas“, - sakė R.Požerskis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas