Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Jurgio Pabrėžos universitetinei gimnazijai atstovavo jaunoji poetė Jolita Mačiulskytė.

Spalio 20-ąją Palangos senojoje gimnazijoje nuvilnijo tradicinė, šiemet jubiliejinė – 25-oji – šventė „Moksleivių poezijos ruduo Palangoje“, vienijanti kuriančius jaunuolius iš viso Žemaitijos regiono. Šiemet puikiai sekėsi kretingiškiams – net trys Pranciškonų gimnazijos ugdytiniai užėmė prizines vietas.

Pirmoji vieta – Pranciškonų gimnazijos mokinei

Šiemetinėje moksleivių poezijos šventėje, kurią kuruoja lietuvių kalbos mokytoja ekspertė Jūratė Galinauskienė, dalyvavo ne tik moksleiviai, kurie kuria dabar, bet ir buvę mokiniai, pirmieji poezijos šventės dalyviai. Vienas jų šiemet vertino jaunųjų poetų kūrybą – tai vaikų rašytojas Tomas Dirgėla, pats pradėjęs savo kūrybinį kelią Palangos senojoje gimnazijoje.

Poetai galėjo rinktis, kiek savo poezijos pristatys – vieni skaitė po kelis savo eilėraščius, o kiti – po vieną. Tad ir apdovanojimai buvo paskirstyti į dvi kategorijas.

Vieno eilėraščio kategorijoje trečiąsias vietas užėmė Palangos senosios gimnazijos mokinė Beata Volkovaitė (mokytoja J. Galinauskienė) ir Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos mokinys Benediktas Motuzas, antrosiomis vietomis dalinosi palangiškės Smiltė Šiurkutė (mokytoja A. Šeštokienė) ir Ugnė Stirbytė (N. Šakinienė), o pirmoji vieta atiteko Kretingos pranciškonų gimnazijos ugdytinei Dominykai Viršilaitei, kurią parengė lietuvių kalbos mokytoja Irma Šedienė.

„Aš poeziją naudoju vidinei refleksijai. Poezija atsirado mano gyvenime neplanuotai, negalvojant, kad norėčiau tuo užsiimti, ir pasiliko. Tai atsitiko visai neseniai, praėjusiais metais. Nežinau, kaip bus ateityje, ar vis dar norėsis kalbėti tokia kalba, bet tikiu, kad poezija jau manęs neapleis. Norėčiau būti rašytoja, bet nesu tikra, ar ant to pastatyčiau visą savo gyvenimą. Kūryba dažnai būna įnoringa ir nelinkusi tavimi dalintis su kitomis veiklomis“, – sakė Dominyka, parsivežusi ąžuolo lapų vainiką už savo kūrybinius ieškojimus.

Per menišką žodį gali būti atviresnis

Kitoje kategorijoje trečiosiomis vietomis pasidalino Pranciškonų gimnazijos mokinys Sidas Čepelevas, kurį taip pat ruošė mokytoja I. Šedienė, bei Palangos senosios gimnazijos mokinė Elsė Uršulė Stanelytė (mokytoja J. Galinauskienė).

„Poezija man yra priemonė, padedanti išreikšti mintį, neatskleidžiant paslapties. Per menišką žodį galima pasakyti daug labiau atviriau. Paprastu žodžiu negali tiek pasakyti, kiek kūryba“, – sakė Sidas.

Įkvėpimas, anot Sido, aplanko netikėčiausiose vietose ir visiškai neplanuotai. „Kartais būna tokių dienų, kai gali nieko neparašyti, o būna tokių, kai per vakarą parašai net kelis. Pavyzdžiui, tokiuose renginiuose būnant gali kilti nemažai minčių“, – atskleidė jaunasis poetas, kuris papasakojo, kad jau yra išleidęs savo kūrybos knygelę mažu tiražu.

Pranciškonų gimnazijos delegacija Poezijos šventėje: (iš kairės) Martynas Starikas, Sidas Čepelevas, mokytoja Virgilija Kavoliūnienė, Dominyka Viršilaitė, vertintojas, vaikų rašytojas Tomas Dirgėla ir Dominykas Miežetis.

Ne tik vidinio gyvenimo atspindys

Skiriant antrąsias vietas taip pat nuskambėjo Kretingos mokyklos vardas – jomis pasidalino palangiškis Linas Daukšas (mokytoja J. Galinauskienė) ir Pranciškonų gimnazijos abiturientas Dominykas Miežetis, kurį rengė lietuvių kalbos mokytoja Virgilija Kavoliūnienė.

„Man poezija labiau yra tai, kas slypi už jos. Minčių suklijavimas taip, kad perskaitęs vieną ar kelis stulpelius, pamatytum save juose ir kitu žvilgsniu pažiūrėtum į save. Tai ne tik mano vidinio gyvenimo atspindys, bet ir visko, ką aš matau, girdžiu, išgirstu, įvairios replikos, tai, kas patraukia mano dėmesį ir neleidžia tam prasprūsti be pakomentavimo“, – atviravo Dominykas.

Jaunasis poetas D. Miežetis prieš auditoriją jaučiasi itin laisvai, bent jau taip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Bet pašnekovas atviras: tam reikia ruoštis, save ugdyti, nes tai yra darbas. „Gal man padeda laisviau jaustis tai, kad aštuonerius metus lankiau Kretingos meno mokyklą, grojau smuiku, taip pat ir vaidinu, tad scena ne taip ir gąsdina, bet niekada nežinosi, ar tikrai techniškai viskas gerai susiklostys“, – šypsojosi Dominykas, itin nuoširdžiai už skatinimą ieškoti savo kūrybinių klodų padėkojęs savo mokytojai, nes anksčiau jis itin vengė rašyti.

Būtent tokiose šventėse, Dominykas atkreipė dėmesį, galima atrasti bendraminčių, kurie tampa gerais draugais.

Kūryba lydėjo nuo vaikystės

Poezijos šventėje dalyvavo ir Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos trečiokė Jolita Mačiulskytė, kurią ruošė lietuvių kalbos mokytoja Irutė Lapinskienė. Kaip teigė Jolita, jai kūryba yra tarsi būdas išsireikšti, nes ji nėra itin kalbi, labiau mėgsta viską pasilaikyti savyje. „Kuriant ant popieriaus galiu parašyti viską, ką norėčiau pasakyti garsiai. Pradėjau kurti jau seniai, buvau dar pradinukė, trečiokė. Sėdėdavau šalia promočiutės ir rašydavau apie tai, ką matau aplink – gėles, medžius, paukščius. Toks paprastas procesas. Vėliau vis daugiau ėmiau gilintis į save, prasidėjo jausmų liejimas“, – atviravo Jolita, pažadėjusi kurti ir ateityje.

Šventėje pasirodė ir dar vienas mokytojos V. Kavoliūnienės mokinys Martynas Starikas, kuris pradėjo kurti prieš metus, ir taip patiko, jog ketina nepaleisti poezijos mūzos paukštės ateityje, net jeigu ir svajoja apie kur kas žemiškesnę profesiją.

Visi jaunieji poetai turėjo galimybę pasidžiaugti vienas kito kūryba ir sulaukti tam tikrų įvertinimų. Ir net ne pergalė yra svarbiausia tokiuose renginiuose, o labiau pats dalinimasis savo kūryba.

Izabelė KAMINSKAITĖ

„P. n.“ akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas