Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Su įvairiais nugaros skausmais susiduria dažnas, tačiau ne kiekvienas žino šio skausmo priežastis ir galimus gydymo būdus arba kaip jų išvengti. Apie tai paaiškino kineziterapeutė masažuotoja ergoterapeutė Klaipėdos Ernesto Galvanausko profesinio mokymo centro masažuotojų profesijos mokytoja Viktorija Tarasenko-Jasė.

Įtampa kaklo, juosmens srityse

Specialistės teigimu, nugaros skausmas – tai skausmas, jaučiamas kaklo, krūtinės, juosmens srityse. Jį gali išprovokuoti tam tikri judesiai, darbo poza, kartais reiškiasi ir esant ramybės būsenoje. „Skausmas gali kilti dėl įvairių priežasčių: esant stuburo ligoms, viena pagrindinių – tarpslakstelinio disko išvarža, taip pat skausmą gali provokuoti raumenų, esančių kaklo, krūtinės, juosmens srityje įtampa“, – įvardino kineziterapeutė.

Raumenų įtampa kaupiasi įvairiuose nugaros taškuose, priklausomai, kokį darbą tenka dirbti. Sėdimą darbą dirbančiam žmogui įtampa dažniausiai kaupiasi kaklo, juosmens srityse. Nieko nedarant, bet jaučiant tokį skausmą, anot V. Tarasenko-Jasės, gali išsivystyti stuburo ligos, viena dažniausių –tarpslakstelio disko išvarža, kuri gali užspausti nervus, sukelti skausmo simptomus, sutrikdyti žmogaus gyvenimo kokybę.

Kineziterapeutė Viktorija Tarasenko-Jasė

Tokių pasekmių galima išvengti. „Pirmiausia reikia laikytis taisyklingos, ergonomiškos padėties dirbant prie kompiuterio, taip pat sistemingai daryti pertraukas, o per jas – trumpus pratimus raumenims prajudinti. Norint išvengti skausmo profilaktiškai reikia atlikti pratimus“, – atskleidė specialistė.

Pajutus sėdimo darbo sukeltus simptomus, pirmiausiai, kineziterapeutės tikinimu, reikia kreiptis į specialistą, neurologą, atlikti tyrimus, išsiaiškinti, ar neprasidėjo uždegimas, o, gavus atsakymus, kreiptis į kineziterapeutą, kuris parinktų tinkamą gydymo programą.

Esant raumenų įtampai geriausiai gali padėti masažas, o raumenų disbalansui, kas labai dažnai pasireiškia juosmens srityje, – pratimai. „Dažnai pastebiu, kad žmonės daug metų jaučia juosmens skausmus, ligų neranda, lankosi pas masažuotoją, bet jiems kaip negerėja, taip negerėja. Taip nutinka dėl pilvo ir nugaros raumenų disbalanso, nes pilvo raumenys būna silpnesni negu juosmens“, – paaiškino V. Tarasenko-Jasė.

Po sodo darbų – poilsis

Kiek su kitokiais nugaros skausmais tenka susidurti žmonėms, dirbantiems įvairius sodo darbus. Jie dažniausiai jaučia juosmens, sąnarių skausmus. „Pagrindinė šio skausmo priežastis – netaisyklinga laikysena, ilgalaikė padėtis vienoje pozicijoje“, – tikino kineziterapeutė.

Dirbant sodo darbus žmogus turėtų stengtis išlaikyti taisyklingą laikyseną, taip apsaugant nugarą ir sąnarius, taip pat dirbdamas daryti pertraukas, profilaktiškai sportuoti, mankštintis.

Po lauko darbų jaučiami skausmai ne visada reikšmingi. Kaip teigė specialistė Viktorija, jie gali būti ir nuovargio pasekmė, priklausomai, kokius sodo darbus žmogus atliko, kaip ilgai, kokia jo kūno padėtis buvo darbuojantis: „Dažnai raumenų nuovargio skausmas primena skausmą po intensyvaus sporto.“

Vis dėlto jaučiant aštrų, veriantį skausmą, taip pat atsiradus ribotiems judesiams, reikėtų sunerimti. „Visada siūlau kreiptis į gydytoją, atlikti tyrimus, išsitikinti, kokia yra tikroji situacija ir tada, jei reikia, kreiptis į kineziterapeutą“, – akcentavo V. Tarasenko-Jasė pasiūliusi, po sunkių lauko darbų skirti laiko poilsiui, pagulėti šiltoje vonioje, išsimiegoti, nes tai – geriausias būdas leisti raumenims atsipalaiduoti ir atsistatyti.

Reikia kompleksinių priemonių

V. Tarasenko-Jasė turi savo sveikatingumo studiją, kurioje daugiausiai dirba su įvairius raumenų, nugaros skausmus jaučiančiais žmonėmis: į ją dažniausiai kreipiasi jaučiantieji kaklo, pečių, juosmens skausmus. „Daugelis jų dirba sėdimą darbą“, – įvardino masažistė.

Pagrindinė masažo nauda – nugaros, įsitempusių raumenų atpalaidavimas ir kraujotakos juose pagerinimas. Šį, kaip vieną nugaros skausmų malšinimo būdą, renkasi nemažai žmonių. Tai patvirtino ir specialistė Viktorija, kuri tikino, kad, norint ilgam išlikti sveiku, vien masažo nepakanka – reikia ir sporto. „Įsitempusiems raumenims masažas – pagrindinė, greita pagalbos priemonė, tačiau esant raumenų disbalansui gali padėti tik pratimai. Ypač, kai jaučiamas juosmens skausmas, nes juosmens raumenys yra stiprūs, kai pilvo – silpni, – atkreipė dėmesį kineziterapeutė, įvardinusi, kad pas ją dažniausiai lankosi žmonės, jau pasikonsultavę su gydytojais ir aiškiai žinantys savo problemas. – Gydytojai jiems būna rekomendavę masažą ir mankštą.“

Kiekvieno nugaros skausmo gydymas – skirtingas, tam gali prireikti įvairių būdų ir laiko. „Masažą kiekvienas žmogus turi prisitaikyti individualiai, priklausomai nuo jo turimų problemų. Siūlau kursą kelis kartus per metus ir po to taikyti palaikomąjį masažą“, – kalbėjo V. Tarasenko-Jasė.

Nugaros skausmai neretai atsinaujina, todėl savo sveikatai kiekvienas turi skirti nemažai dėmesio. „Labai naudinga namuose turėti ir rytą pradėti, o vakarą užbaigti naudojant akupresūros kilimėlį, kuris padeda malšinti nugaros skausmus, pagerinti kraujotaką raumenyse, taip pat ir miegą. Į savo rutiną reikia nepamiršti įtraukti pratimus, skirtus nugaros, pilvo raumenims“, – kokios profilaktikos reikėtų laikytis patarė kineziterapeutė Viktorija.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas