Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar laikas buvo keisti Lietuvos krašto apsaugos ministrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Pėstieji gatvę kerta, kaip tik sugalvoja

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2018-10-16
Vairuotojams tenka ne tik kaskart pasitikrinti, kaip pasikeitė eismas rekonstruojamoje sankryžoje, tačiau ir saugotis nekliudyti pėsčiųjų, kurie gatvę kerta ten, kur įpratę, nesižvalgydami, kad dabar perėja yra nukelta į kitą vietą.

Jau ryškėja rekonstruojamos Žemaitės al. ir Vilniaus g. žiedinės sankryžos kontūrai – tačiau kol ji nebaigta, panašu, kad daugiausia nepatogumų patiria pėstieji. Nors jiems skirta perėja Žemaitės al. yra laikinai perkelta artėliau ligoninės, tačiau pėstieji važiuojamąją kelio dalį kerta taip, kaip sugalvoja.

„Pajūrio naujienų“ skaitytoja (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) pasakojo vieną rytą pastebėjusi remontuojamoje sankryžoje besiblaškančią pradinukę – ši šokinėjo nuo bortelio ant bortelio ir, atrodė, nelabai nutuokia, kur eiti.

„Pakalbinau tą mergaitę – papasakojo, kad ji sirgo ir į mokyklą sugrįžta po pertraukos. Per tą laiką situacija sankryžoje gerokai pasikeitė ir mergaitė nebežinojo, kaip pereiti gatvę, kad pasiektų mokyklą, – kalbėjo pašnekovė. – Parodžiau jai, kur dabar yra pėsčiųjų perėja ir palydėjau iki mokyklos, tačiau pagalvojau: juk toks po sankryžą besiblaškantis vaikas gali pakliūti ir po mašinos ratais. Kuris vairuotojas tokioje netikėtoje vietoje gali tikėtis, kad priešais išdygs pėsčiasis?“

Vaikus palydi tėvai

Kad pėstieji rekonstruojamoje sankryžoje pasiklysta, pastebi ne vienas vairuotojas – žmonės vaikšto palei atitvarus, ieško perėjos, tyčia ar netyčia važiuojamąją dalį kerta tam neskirtoje vietoje. Nors sankryžoje blaškosi ir suaugusieji, tačiau daugiausiai nerimo kyla dėl vaikų saugumo.

Jurgita Tertelienė, kurios vaikai mokosi Marijono Daujoto progimnazijoje, „Pajūrio naujienoms“ prisipažino kiekvieną rytą juos palydinti į mokyklą. „Ketvirtokas sūnus gatvę pereina be problemų, bet šešiametę dukrą visada lydžiu ir į mokyklą, ir iš mokyklos. Bijau: jei seniau, kai dar sankryža buvo reguliuojama laikinais šviesoforais, kiekvieną rytą pasitaikydavo bent vienas vairuotojas, kuris važiuodavo per raudoną signalą, tai kas bus dabar? Ar tikrai vairuotojai sustos prie pėsčiųjų perėjos? Man – neramu. Bent jau kol kas“, – atviravo J. Tertelienė.

Moteris pastebi, kad ji ne vienintelė taip elgiasi – prie mokyklos po pamokų būriuojasi pradinukai, kurie laukia, kada jų pasiimti atvyks tėvai, neleidžiantys gatvę kirsti patiems savarankiškai. „Tiesą pasakius, aš ir sūnaus, nors jis jau vyresnis, prašau, kad man paskambintų prieš eidamas per sankryžą ir paskambintų ją perėjęs. Kol kas susitarimo laikosi“, – sakė J. Tertelienė.

Prašo vairuotojų budrumo

Padvariškė Renata Paulikienė sakė, kad su vyru Rimantu taip pat bijo paleisti savo trečiaklasę į mokyklą vieną. „Pasiliekame automobilį prie Žiemos sodo ir per sankryžą pervedame. Taip saugiau“, – įsitikinusi R. Paulikienė.

Ji mano: kol dar sankryža buvo reguliuojama šviesoforo signalais, pėstieji buvo saugesni, nes jie gatvę kirsdavo vienu metu, dabar gi vaikai per ją pabyra pavieniui, tad vairuotojams yra sunkiau pastebimi.

Marijono Daujoto progimnazijos direktoriaus pareigas laikinai einanti Raimunda Viskontienė teigė, kad mokslo metų pradžioje klasių vadovai mokiniams jau priminė Kelių eismo taisykles, paaiškino, kaip saugiai kirsti gatvę. Be to, I–II klasių mokiniams policijos pareigūnės vedė saugaus eismo pamokas.

„Tie nepatogumai sankryžoje yra laikini, jie bus tol, kol vyks remontas, o kol kas, atrodo, kad pėstiesiems čia saugu, nes jiems perėja įrengta tolėliau, kitur yra užtverta tvoromis, kad žmonės negalėtų vaikščioti. Mažesnius vaikus į mokyklą palydi tėvai, o vairuotojų prašome budrumo“, – kalbėjo R. Viskontienė.

Kol sankryža rekonstruojama, šiuo metu pėsčiųjų perėja yra nukelta artėliau ligoninės, tačiau ją pasiekia ne visi – pasitaiko, kad pėstieji šmirinėja tarp automobilių važiuojamojoje dalyje, jų nesulaiko ir laikinos tvoros.

Perėja nukelta laikinai

Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Povilas Černeckis paaiškino, kad pėsčiųjų perėja Žemaitės al. į naują vietą artėliau ligoninės yra nukelta tik laikinai.

„Kai sankryža bus sutvarkyta, pėsčiųjų perėja bus atkelta arčiau, iš karto už žiedo. Ji bus vos ne toje pačioje vietoje, kur buvo seniau“, – paaiškino P. Černeckis.

Iš viso naujoje sankryžoje numatyta įrengti 3 pėsčiųjų perėjas: be minėtos Žemaitės al., dvi bus įrengtos Vilniaus g. – ties degaline „Trevena“ bei ties mokykla.

P. Černeckis patikino, kad kol kas Savivaldybė nesulaukė nusiskundimų iš gyventojų, kad rekonstruojamoje sankryžoje blaškytųsi pėstieji – jei taip yra, jiems padėti yra įpareigoti rangovai, privalantys užtikrinti eismo dalyvių saugumą.

Gyventojai pastebi ir tai, kad pėstiesiems ypač nesaugu sutemus, nes sankryžoje nėra apšvietimo. „Praėjusią savaitę kalbėjau su rangovu, kad įjungtų apšvietimą bent jau toje gatvės dalyje, kur jau yra įrengtos elektros atramos. O ten, kur jų dar nėra, techniškai neįmanoma sankryžos apšviesti“, – sakė P. Černeckis.

Pirmiausia atsakomybė – tėvams

Vaikų tėvai, bendraudami su „Pajūrio naujienomis“ iškėlė klausimą ir dėl galimybės policijai budėti rekonstruojamoje sankryžoje.

„Jei nuoširdžiai: mane liūdina tokie klausimai, nes susidaro įspūdis, kad, jei nematyti budinčio pareigūno, tai tarsi nebelieka taisyklių ir niekas nebemoka per gatvę pereiti ar sankryžą pervažiuoti. Jei policijos nėra, tai tarsi galima elgtis taip, kaip nori, – kalbėjo Kretingos rajono policijos komisariato Reagavimo skyriaus vyriausiasis tyrėjas Tomas Mikelkevičius. – Visada reikia vadovautis kelio ženklais ir kelio ženklinimu, o vaikams pirmiausiai saugaus eismo taisyklės yra diegiamos šeimoje, tik vėliau šias žinias papildo mokykla ir policija, organizuodama pamokas ir akcijas. Tėvai turėtų pamokyti vaikus, kaip pereiti gatvę ir palydėti juos tol, kol jie taps savarankiškesni.“

Vadovautis kelio ženklais

R. Paulikienė iškėlė klausimą ir dėl transporto judėjimo naujuoju žiedu. „Ar galima žiedu važiuoti taip, tarsi jis būtų 2 juostų? Atrodo, kad vietos tam būtų pakankamai, tereiktų vairuotojams įprasti važiuoti 2 eilėmis, rodyti posūkius. Tokiu atveju atvažiuojantieji iš Padvarių pusės ir sukantys į dešinę, Palangos link, tiek nebesigrūstų, nesusidarytų tokios didelės spūstys, kokios dabar būna rytais“, – kalbėjo R. Paulikienė. Tačiau tokį klausimą išgirdęs Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas P. Černeckis sakė: „Reikia galvoti, kad žiedu galima važiuoti tik viena juosta. O kai ši sankryža bus rekonstruota, joje bus įrengtas turbožiedas, tada vairuotojams jau įvažiuojant į jį reikės apsispręsti, kuria kryptimi norės važiuoti – jos keisti, persirikiuoti žiede nebus galima.“

Kretingos rajono policijos komisariato pareigūnas T. Mikelkevičius teigė, kad svarbiausia yra vadovautis kelio ženklais, tuomet ir neliks klausimų, kaip važiuoti net ir per tas atkarpas, kurios yra remontuojamos.

„O labiausiai norisi priminti šią Kelių eismo taisyklę – kad eismo dalyvių elgesys grindžiamas savitarpio pagarba ir atsargumu. Taigi, jei vairuotojai ir pėstieji pagarbiai žvelgs vieni į kitus ir saugos save, bus atsargūs, tuomet bus išvengta ir pavojingų situacijų kelyje“, – įsitikinęs T. Mikelkevičius.

Žemaitės al. ir jos sankryžos su Vilniaus g. rekonstrukciją ketinama baigti iki gruodžio 1 dienos.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas