Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar laikas buvo keisti Lietuvos krašto apsaugos ministrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Gyventojai ar verslas: kas kieno įkaitai

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2018-09-18
Sodininkų bendrijos „Draugystė“ teritoriją nuo bendrovės „Imlitex Agro“ elevatoriaus dar šiemet atskirti turėtų garsą izoliuojanti paribio sienelė.

Javapjūtė baigėsi, tačiau šią vasarą Tiekėjų gatvėje pastatyto ir veikti pradėjusio UAB „Imlitex Agro“ grūdų elevatoriaus vadovai, užuot džiaugęsi pasibaigusiu pirmuoju sezonu, kone kasdien priiminėja įvairių institucijų kontrolierius, tikrintojus, kuriuos siundo elevatoriaus kaimynyste nepatenkinti „Draugystės“ sodininkų bendrijos gyventojai.

Kontrolieriai mina vieni kitiems ant kulnų

Praėjusį penktadienį bendrovės naująjį elevatorių Kretingoje tikrino Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos, šį pirmadienį Valstybinės darbo inspekcijos specialistai, šiandieną, antradienį, šiame objekte galimų statybos, veiklos pažeidimų ieško Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos ir Kretingos rajono savivaldybės Statybos skyriaus specialistai.

Elevatoriui dirbti visu pajėgumu neleido ir per patį grūdų derliaus priėmimo įkarštį: dėl elevatoriaus keliamo triukšmo sodininkų bendrijos gyventojai kviesdavo policiją. „Stabdydavome ir 18 val. Atvyksta policijos ekipažas, pareikalauja, privalai paklusti“, – pasakojo bendrovės „Imlitex Agro“ naujojo elevatoriaus Kretingoje vadovas Steponas Baltuonis.

Jis patvirtino, jog keletą kartų, kai buvo derinami elevatoriaus mechanizmai, elevatorius dirbo ir iki išnaktų. „Derinti iš Vokietijos buvo atvykęs ekspertas, kurio labai griežtas darbo laiko grafikas, negalėjo gaišti“, – aiškino direktorius.

Skundžiasi dėl viešosios rimties trikdymo

Rugpjūčio 22 d. „Draugystės“ sodininkų bendrijoje gyvenantis Julius Prušinskas Kretingos rajono savivaldybei įteiktame rašte priminė, jog pagal 2018 m. sausio 17 d. UAB „Imlitex Valda“ pateiktą elevatoriaus Tiekėjų gatvėje Kretingoje statybos projektą, elevatorius gali dirbti tik dieną, o jo sukeliamo triukšmo lygis už teritorijos ribų ir artimiausioje gyvenamojoje aplinkoje neturi viršyti nustatytų leistinų ribų. „Kadangi veikla vykdoma nepertraukiamai kiekvieną darbo dieną ir savaitgaliais, pažeidžiama mano teisė ir teisėti interesai, neužtikrinama viešoji rimtis, trikdomas poilsis ir ramybė“, – teigiama rašte. Kitame, rugsėjo 5 d., rašte Savivaldybei J. Prušinskas tvirtino, jog, atlikus elevatoriaus keliamo triukšmo matavimą, buvo nustatyta, kad skleidžiamas triukšmo lygis gyvenamojo namo aplinkoje dienos metu viršijo Lietuvos higienos normos leidžiamus ribinius triukšmo dydžius. „Šie duomenys patvirtina mano teisių ir teisėtų interesų pažeidimą“, – pareiškė jis ir pareikalavo, kad sodų gyvenvietės pašonėje pastatyto elevatoriaus triukšmą sukeliantiems įrengimams būtų nustatytas konkretus veikimo laikas. „Visi džiaugiasi, kad turime verslą, o ar tu išsimiegojęs, pailsėjęs – niekam nerūpi“, – „Pajūrio naujienoms“ kalbėjo J. Prušinskas. Vyras tikino, jog elevatoriaus sukeltas triukšmas prasiskverbia iki pusės sodininkų bendrijos teritorijos, be to, gyventojai kenčia ir nuo vėjo atnešamų dulkių. „Tokį pramonės gigantą ar čia reikėjo statyti?“ – retoriškai klausė jis. Elevatoriaus kaimynyste nepatenkintas Andrius Meškauskas, sodininkų bendrijoje „Draugystė“ namą turi ir jame su šeima, kurioje yra ir du mažamečiai vaikai, gyvena jau 12 metų. Jis taip pat įsitikinęs, toks gamybinis objektas prie maždaug 400 gyventojų turinčios bendrijos išvis neturėjo iškilti. „Tuos du mėnesius tegul „Imlitex“-as išperka mums kelialapius Turkijoje ir tegul dirba dieną-naktį“, – pajuokavo A. Meškauskas.

Statys dar vieną apsauginę sienelę

2,79 ha sklypas, kuriame šiandieną stovi bendrovės „Imlitex Agro“ 10 grūdų saugyklų, kurios talpina apie 28 tūkst. tonų grūdų, yra Kretingos miesto pramoniniame rajone. Ši teritorija pramonei pažymėta ir Kretingos bendrajame plane. Per „Imlitex Agro“ elevatoriaus atidarymą Kretingos rajono savivaldybės vadovai pasidžiaugė, jog ši kompanijos „Imlitex Holdings“ investicija yra didžiausia apdirbamosios pramonės investicija Kretingos rajone nuo 1991-ųjų. „Kretingiškiai serga savotiška liga: nori turėti sutvarkytas gatves, švietimo bei gydymo įstaigas ir kad tam reikalingas pajamas duodantis uždirbantis verslas būtų bet kur, tik ne šalia manęs“, – teigė meras Juozas Mažeika. Jis patvirtino, jog pagal atliktų matavimų rezultatus, visu pajėgumu dirbantis elevatorius viršija leistinas triukšmo normas. „Buvome sukvietę sodininkų bendrijos ir „Imlitex Agro“ atstovus prie bendro stalo, sutarėme, kad triukšmą įmonė suvaldys“, – kalbėjo meras.

Triukšmui mažinti įmonė vieną garsą izoliuojančią sienelę grūdų išpylimo vietoje pastatė, nors projekte tokia sienelė nebuvo numatyta. Iki šių metų pabaigos įsipareigojo pastatyti dar vieną, gerokai ilgesnę palei teritorijos pakraštį, kuris ribojasi su sodininkų bendrijos gyventojų sklypais. Prieš statant šia sienelę, įmonė kreipėsi į Vilniaus universiteto mokslininkus, kad šie dar kartą įvertintų elevatoriaus keliamą triukšmą. „Turime pasatyti sienelę tokią, kad dėl triukšmo nebekeltų naujų reikalavimų, nes visi papildomi, projekte nenumatyti statiniai didina neplanuotas įmonės sąnaudas, neleidžia sklandžiai dirbti“, – tarė S. Baltuonis. Paklaustas, kaip naujos įmonės veiklos pradžią paveikė konfliktas su gyventojais, S. Baltuonis sakė: „Vedame žurnalą visų tų tuntais plūstančių vizitatorių, atiduosime advokatui ir bandysime juridiškai vertinti tą nesibaigiantį, nuolatinį trukdymą“.

Yra patenkintų

Tiekėjų gatvėje įsikūrusios transporto įmonės „Okreta“ vadovas ir savininkas Arvydas Bružas dėkojo „Imlitex Holdings“ už pastatytą elevatorių. „Kai buvo vienas „Kretingos grūdų“ (elevatorius, kuris nuo 2017 m. priklauso bendrovei „Agrokoncerno grūdai“, – aut. past.), per javapjūtę nei išvažiuoti, nei įvažiuoti į savo teritoriją negalėdavome, tiek būdavo ūkininkų sunkvežimiais Tiekėjų gatvė užkimšta. Daugelį metų taip tęsėsi. Tikra tragedija buvo“, – pasakojo A. Bružas, priminęs, jog transporto eilės su grūdais nutįsdavo net kelyje Šiauliai–Palanga, o dalis ūkininkų su atvežtais grūdais nakvodavo, savo eilės laukdavo pievoje prie Tiekėjų g. ir plento sankryžos. „Imlitex Agro“ elevatoriuje sumontuota, kiek žinau, itin moderni įranga, sprendžiant pagal tai, senasis ir daug galingesnis elevatorius kitoje gatvės pusėje sodininkams turi daugiau nepatogumų kelti“, – svarstė verslininkas. Anot jo, tai ne kokia chemijos gamykla, o grūdų elevatorius. „Netoli ir chemikalus ištisus metus pilsto, o čia grūdų priėmimo sezonas du mėnesius tetrunka“, – kalbėjo A. Bružas.

Priešais „Imlitex Agro“ elevatorių veikia žuvies produktų gamykla „Ostsee Fich“. Šios gamyklos pirkimų ir pardavimų vadovas Robertas Dunis patvirtino, kad transporto grūsčių per javapjūtę Tiekėjų gatvėje neliko dėl veikti pradėjusio antro elevatoriaus. „Užkimšta gatvė trukdė tiek žaliavų tiekimui, tiek produkcijos išvežimui. Šitų problemų neliko“, – teigė jis.

A. Bružas tarstelėjo, jog Tiekėjų gatvėje kuriasi ir transporto įmonė „Bėgma“, kurią gyventojai guja iš gyvenamajame rajone esančios Malūno gatvės. Matuojant įmonių teritorijose esantį triukšmą, prie jo sumuojasi ir gretimoje gatvėje transporto keliamas triukšmas. „Kur tam verslui kurtis, jeigu ne pramonei skirtose vietose?“ – klausė jis.

---

Sklypą elevatoriui statyti „Imlitex Holdings“ įsigijo aukcione su žaliąja juosta, kuri skyrė „Draugystės“ bendrijos sodus nuo pramonei skirtos teritorijos. Pirkėjas žalios juostos nepageidavo, tačiau ją į parduodamą sklypą buvo įtraukę sklypo detaliojo plano rengėjai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas