Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar laikas buvo keisti Lietuvos krašto apsaugos ministrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Laukia idėjų, kaip rekonstruoti Rotušės aikštę

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2018-09-07
Kretingos rajono savivaldybės administracija nusiteikusi techninį Rotušės a. rekonstrukcijos projektą parengti jau 2019 metais, o 2020 metais – pradėti darbus. Tad dabar visuomenei pats metas teikti savo idėjas, kokią centrinę aikštę ji norėtų matyti.

Rotušės aikštės sutvarkymo idėjos konkursas įvyko beveik prieš 4 metus ir, galima sakyti, iki šiol buvo užmirštas. Dabar jis ir vėl prisimintas – ne tik iš naujo atverstos tuomet konkursui pateiktos vizualizacijos, tačiau išsakyti savo idėjas kviečiama ir visuomenė.

Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas teigė, kad vėl prisiminti Rotušės a. rekonstrukciją paskatino pati visuomenė, privačiuose pokalbiuose bei interneto socialiniuose tinklapiuose, pradėjusi diskusijas šia tema ir išsakydama savo vertinimus, pastabas, idėjas, kaip ateityje galėtų atrodyti Kretingos senamiestis.

„2019 metais bus atlikta Vilniaus gatvės renovacija iki turbo žiedo, kuriai Savivaldybė turės prisidėti apie 1 mln. eurų, dar apie 1,5 mln. eurų prireiks Sporto komplekso statybai. Tad kitais metais įkelti koją į Rotušės aikštę nebus jokių galimybių. Tačiau planuojame rengti aikštės techninį projektą, kad galėtume 2020 metais startuoti“, – apie tai, kad norisi iš anksto pasidaryti „namų darbus“, kalbėjo V. Domarkas.

Idėjas apibendrins

Tad dabar, pasak V. Domarko, būtų pats metas visuomenei pateikti savo pasiūlymus, kokią Rotušės a. ateityje ji norėtų matyti.

„Turėdami patirtį, kad Kretingos visuomenė aktyviai reiškia savo nuomonę ir noriai dalyvauja, svarstant įvairius projektus, pavyzdžiui, dėl parkų sutvarkymo, einame tuo keliu, kad išgirstume žmonių lūkesčius ir dėl Rotušės a. renovacijos. Juk tai yra istorinis darbas“, – teigė V. Domarkas.

Savo pasiūlymus gyventojai gali pateikti Kretingos rajono savivaldybės administracijos vadovams ar Architektūros ir teritorijų planavimo skyriui. Vėliau surinktos idėjos bus viešinamos, analizuojamos ir vertinamos, specialistai tars žodį, ar jos techniškai galėtų būti įgyvendinamos ir kokių sąlygų tam reiktų.

Tačiau galutinę Rotušės aikštės viziją, pasak V. Domarko, suformuluos šiam klausimui sudaryta darbo grupė – jos darbo rezultatai vėliau ir bus pateikti svarstyti rajono tarybai.

Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėja-vyriausioji architektė Reda Kasnauskė įsitikinusi, kad jau dabar būtina svarstyti, kaip ateityje turėtų atrodyti Rotušės a., nes šiuo metu ji, seniai nesulaukusi jokių investicijų, jau yra fiziškai nusidėvėjusi ir morališkai pasenusi. „Girdime įvairių nuomonių apie Rotušės aikštę, tad norisi, kad gyventojai jas ir išsakytų“, – teigė R. Kasnauskė.

Kretingos rajono savivaldybės direktorius Virginijus Domarkas ir vyriausioji architektė Reda Kasnauskė kvietė gyventojus išsakyti nuomones ir apie tas vizualizacijas, kurios 2014 metais buvo pateiktos Rotušės aikštės sutvarkymo idėjos konkursui.

Vizualizacijas nustelbė kiti projektai

Svarstant idėjas, kaip galėtų atrodyti centrinė Kretingos aikštė, ketinama prisiminti ir tas vizualizacijas, kurios buvo pateiktos Rotušės aikštės sutvarkymo idėjos konkursui – šis įvyko 2014 metais. Tuomet savo darbus buvo pateikę 11 autorių, iš kurių komisija išrinko tris geriausius – I vietos laimėtojams buvo skirta 10 tūkst. Lt (apie 2 tūkst. 896 eurų) piniginė premija, II vietos – 5 tūkst. Lt (apie 1 tūkst. 448 eurų) ir III vietos – 3 tūkst. Lt (apie 869 eurai).

Tąkart iš karto po konkurso rezultatų paskelbimo Kretingos rajono meras Juozas Mažeika „Pajūrio naujienoms“ žadėjo, kad šios vizualizacijos nenuguls stalčiuose ar lentynose. „Per artimiausius porą metų turėtume žengti žingsnius rengiant techninį projektą, suformuoti konkrečias užduotis, kurias, ir neturėdami visų lėšų, galėtume palaipsniui įvykdyti. Visgi tikimės gauti ir europinių lėšų pagal teritorijų planavimui finansuoti skirtą 2014–2020 m. programą“, – tuomet kalbėjo J. Mažeika.

Paklaustas, tai kodėl vis dėlto nuo Rotušės a. vizualizacijų dulkės nupūstos tik dabar, V. Domarkas, kuris tuomet taip pat buvo vienas vertinimo komisijos narių, tvirtino, kad tąkart rajono taryba koncentravosi į kitus du prioritetus: naujosios bibliotekos užbaigimą ir sporto komplekso statybą.

„Tas konkursas buvo skelbiamas, paskatinant išsakyti idėjas ir jau nuo pat pradžių žinojome, kad vieno galutinio varianto nebus, kad dar prireiks diskusijų. Mūsų pagrindinis tikslas buvo pritraukti profesionalius žmones, kad jie pateiktų savo vizijas“, – paaiškino V. Domarkas.

Anot jo, ir dabar, ieškant geriausio varianto, kaip ateityje galėtų atrodyti Rotušės a., nereiktų koncentruotis vien į konkurso laimėtojų darbus – galima iš visų jų atrinkti patraukliausias idėjas ir jas suderinti tarpusavyje. Visi tąkart konkursui pateikti darbai yra viešinami interneto svetainėje http://www.architektams.lt/.

Kad istorija ir dabartis sudarytų darną

Pasak V. Domarko ir R. Kasnauskės, nėra jokių apribojimų, kokias idėjas dabar gyventojai galėtų pateikti, tačiau norėtųsi, kad Rotušės a. puoštų ir istoriniai ženklai.

„Vargu ar mūsų žmonės įsivaizduotų modernią Rotušės a., nes ir šiame idėjų konkurse pirmąsias tris vietas laimėjo tie darbai, kurie miesto praeitį suderino su šiuolaikiniais sprendimais. Norėtųsi, kad būtų rastas balansas tarp gamtos, istorinių Kretingos ženklų ir šiuolaikinių žmonių poreikių“, – mintimis pasidalijo R. Kasnauskė.

V. Domarko manymu, renovuota Rotušės a. turėtų darniai įsilieti į 4 objektų grandinę, kurią taip pat sudarytų bažnyčios ir vienuolyno ansamblis, lurdo slėnis, Kretingos muziejus su Žiemos sodu. Jau seniau sklandė idėjos atstatyti rotušės pastatą, kuris stovėjęs aikštės viduryje, atkurti Vytauto g. tąsą iki prekybos centro „Maxima“, įrengti požeminę ar kelių aukštų antžeminę automobilių stovėjimo aikštelę, taip Rotušės a. sukuriant daugiau vietos rekreacinei zonai.

„Galime svarstyti ir šias idėjas, ir visas kitas, kokias tik visuomenė pasiūlys. Tačiau savaime suprantama, kad jei bus apsispręsta dėl brangesnių variantų, prireiks ir daugiau laiko joms įgyvendinti. Per metus investicijoms Savivaldybė galėtų skirti apie 2,5 mln. eurų“, – teigė V. Domarkas.

Vyriausioji architektė R. Kasnauskė patikino, kad nuošalyje neliks ir Rotušės a. esantys privatūs pastatai, kurių savininkai patys sprendžia, kokiomis spalvomis juos dažyti, o verslininkai – kokio dydžio reklamomis vilioti pirkėjus. Pasak R. Kasnauskės, siekiant stiliaus vienovės, dar šiemet bus parengtas specialusis planas, kuriame bus numatytos taisyklės ir kriterijai, kaip gali būti atnaujinti fasadai ir kokie reklamos stendai ant jų gali būti įrengti.

Be to, pasak V. Domarko, Savivaldybės administracija ketina teikti pasiūlymus rajono tarybai, ieškant priemonių, kaip skatinti gyventojus renovuoti Rotušės a. esančius pastatus.

R. Kasnauskė teigė, kad apdairiai planuojama ir Vilniaus g. rekonstrukcija – jos darbai neįžengs į Rotušės a., o renovuojant Rotušės a., nebereikės iš naujo ardyti ir prie jos derinti atnaujintos Vilniaus g.

Viena sklandančių idėjų – Vytauto g. paversti pėsčiųjų alėja, atkuriant jos istorinę tąsą iki prekybos centro „Maxima“.

Dabartinė Rotušės a. – gaisro pasekmė

Istorikas ir rajono tarybos narys Vaidas Kuprelis „Pajūrio naujienoms“ sakė, kad šiandieninė aikštė tokia, kokią dabar matome, yra 1941 metų gaisro pasekmė, kada buvo sunaikintas gyvenamųjų namų kvartalas – jo vietoje vėliau ir atsirado žaliasis skveras.

V. Kuprelis pasakojo, kad XX amžiaus 6–7-ame dešimtmečiuose aplink Rotušės a. buvo pastatyti dviaukščiai namai, vadinamosios „chruščiovkės“, o maždaug 8 dešimtmečio pradžioje atsirado tokie objektai, kaip restoranas „Gintaras“, universalinė parduotuvė, kurioje dabar įsikūrę „Senukai“ bei pašto pastatas, kur dabar veikia prekybos centras „Iki“ bei kitos komercinės įmonės.

„Buvusio pašto pastatas buvo paskutinysis, kuris atsirado Rotušės aikštėje, ir ji iš esmės įgavo tokį vaizdą, kokį dabar matome. Aišku, laikui bėgant, pastatai šiek tiek keitė formą, buvo renovuojami, bet iš esmės jie liko tokie, kokie buvo“, – kalbėjo V. Kuprelis.

Anot jo, nors, žvelgiant istoriškai, žaliojo skvero niekada nebuvo, tačiau visuomenė prie jo priprato ir vargu ar benorėtų jo netekti. „Gali būti daug diskusijų, kaip vieną ar kitą dalyką atkurti, ir tai galima padaryti nebūtinai atstatant pastatus, o tiesiog kaip nors pažymint jų buvimo vietą. Vakarų Europoje yra tokių pavyzdžių, – sakė V. Kuprelis. – Reikia visuomenės dalyvavimo, sprendžiant apie tai, kokios ji Rotušės aikštės norėtų. Miestas ir jo infrastruktūra turėtų tarnauti žmonėms, jų poreikiams, o ne žmonės miestui.“

Kretingos miesto seniūnijos Centro seniūnaitijos seniūnaitis Antanas Būta „Pajūrio naujienoms“ išsakė nuomonę, kad nesinorėtų į dabartinę Rotušės aikštę atnešti esminių pokyčių.

„Turime unikalią aikštę, ir ne kiekvienas miestas ją tokią yra išsaugojęs. Tik vietoje senojo grindinio dabar čia – asfaltas, tačiau ir seniau, ir dabar čia gali vykti miesto šventės, mugės, šalia yra abi bažnyčios, o Vytauto gatvė jau dabar panaši į pėsčiųjų, ateityje bus atnaujinta ir šalia esanti Vilniaus g. Mano akimis žiūrint, turime išsaugoti tokią Rotušės a. ir nereikia jos urbanizuoti“, – sakė A. Būta.

Anot Centro seniūnaičio, svarstyti, kad iš Rotušės a. būtų galima iškelti automobilių stovėjimo aikštelę, yra nerealu, nes čia veikia prekybos centras „Maxima“, ir pirkėjai turi kažkur palikti transportą. „Kur kitur tas mašinas dėsi? Įrengti požeminę ir kelių aukštų antžeminę aikštelę būtų labai brangu. Kita vertus, jei seniau į Rotušės a. vykusius turgus žmonės suvažiuodavo vežimais, dabar čia atvyksta automobiliais“, – kad Rotušės a. iš esmės nepakeitė savo paskirties, pastebėjo A. Būta.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas