Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Per piliakalnius – į savo tautos šaknis

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Kuprinė
  • 2018-06-29
Aurimas Rapalis mano, kad žygiavimas pėsčiomis – pats geriausias būdas pažinti kraštą.

„Įdomu sužinoti, iš kur pats atėjai, prisiminti protėvius, pamatyti, kur jie vaikščiojo, pasvarstyti, ką jie veikė, viską patirti, išgyventi – mūsų tūkstantmetėje istorijoje yra pilna gražių dalykų“, – sakė 29 metų salantiškis Aurimas Rapalis, kuris yra VšĮ „Ceklio kuršiai“ vadovas ir organizuoja išskirtinius pėsčiųjų žygius: jų metu ne tik labiau pažįstamas gimtasis kraštas, bet ir atveriami mūsų tautos praeities lobynai, kur meilė Tėvynei ir kova dėl jos laisvės yra bene ryškiausi ženklai.

Pėsčiųjų žygiu A. Rapalis bendraminčius kviečia pasitikti ir Liepos 6-ąją – Valstybės, arba Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo, dieną. Tądien bus organizuojamas „Penkių piliakalnių žygis“, kuris drieksis nuo Kartenos iki Lapių (Klaipėdos r.), iš viso įveikiant apie 25 km.

Tikslas – ne kilometrų skaičius

„Tai bus visiškai naujas maršrutas, kurio patys anksčiau dar neišbandėme, – prisipažino A. Rapalis. – Pradėję žygį Kartenoje, pakeliui aplankysime Budrių, Nausodžio bei Kalno Grikštų piliakalnius, kol pasieksime Lapius. Tai yra labai gražios vietos – eisime tarsi piliakalnių grandine, kur driekiasi senslėniai, pro jas vingiuoja Salanto ir Minijos upės.“ A. Rapalis pasakojo, kad jo organizuojamų žygių esmė yra ne sportinis interesas įveikti kuo daugiau kilometrų, bet kultūrinis, edukacinis.

„Tuo mes skiriamės nuo kitų, nes šiandien žygiai pėsčiomis yra labai populiarūs, kiekvieną savaitgalį gali rasti, kur sudalyvauti, – kalbėjo A. Rapalis. – Mums svarbiau nuotaika, dvasia, pasakojimai apie mūsų tautos praeitį – ir viskas labai natūraliai persipina žygių metu. Dalis mūsų net ir žygiuoja kuršiškai apsirengę, pakeliui dainuojame liaudies dainas.“

Kuršių atkuriamosios istorijos klubo „Pilsots“ nariai nebijo, vilkėdami originalią aprangą bei avalynę, žygiuoti ar stovyklauti net ir žiemos metu.

Atveria kuršių kultūrą

Šįkart, pasakojo A. Rapalis, į „Penkių piliakalnių žygį“ kartu leisis ir kuršių atkuriamosios istorijos klubas „Pilsots“, kuris pristatys kuršių genties gyvenseną bei demonstruos karybą.

„Pagal kuršių tradiciją sukurta apranga ir avalynė yra patogi keliauti. Mes net esant 20 laipsnių šalčio kuršiškai apsirengę stovyklaujame, miegame naktį prie laužo, susirenčiame laikinus būstus iš eglišakių, – pasakojo A. Rapalis, kuris taip pat yra „Pilsots“ narys. – Visa ši patirtis suteikia galimybę pamatyti, kaip iš tikrųjų gyveno mūsų protėviai.“

Anot A. Rapalio „Penkių piliakalnių žygio“ metu dalyviai galės labiau susipažinti su kuršių gentimi ir istorija, kurios etninėje žemėje mes dabar gyvename. „Mes vadiname save žemaičiais, bet iš tiesų gyvename kuršių genties teritorijoje, – sakė A. Rapalis. – Norisi apie tai pasakoti jaunimui – kad naujomis žiniomis, atradimais, meile prisipildytų jų lietuvybės skrynia.“

A. Rapalis su įkvėpimu pasakojo apie tai, kad žygiai aplankat piliakalnius ir puiki forma pažinti kuršius, nes būtent jie čia yra gyvenę. „Kai užlipi ant piliakalnio – užgniaužia kvapą grožis, emocijos. Jauti tos vietos galią, o jei dar kažkas dainą užtraukia – kažkas įkrinta į širdį“, – atviravo A. Rapalis.

Neeilinė pažintis su kuršių istorija – jų aprangos ir karybos demonstravimas.

Laukia žygis partizanų takais

Šiuo metu A. Rapalis „dega“ ir dar vienu būsimu pėsčiųjų žygiu – „Kardo rinktinės partizanų takais“, kuris įvyks liepos 14 dieną.

Šis žygis taip pat prasidės Kartenoje ir drieksis iki Žvelsėnų (Klaipėdos r.), aplankant partizanų žūties ir palaidojimo vietas. Maršrutas vingiuos per Kartenos, Kulių ir Gargždų kuopų veikimo teritorijas. Iš viso žygeiviams teks įveikti apie 30 km, nors yra galimybė pasirinkti ir 20 km ilgio maršrutą.

„Žygį užbaigsime vakarone, visi susėdę prie bendro stalo. Nesinori liūdėti, nors, aišku, partizanų žūties ir palaidojimo vietose bus rimties, tačiau vakare netrūks dainų, šokių, juoko – džiaugsimės laisve, kurią mes šiandien turime“, – sakė A. Rapalis, kurio teigimu, kartais po tokių žygių vakaronės užsitęsia iki paryčių.

Be to, pasakojo A. Rapalis žygyje „Kardo rinktinės partizanų takais“ bus surengta fotografijų, perteikiančių kovas dėl laisvės, paroda, taip pat dalyvaus partizanų laikų rekonstruktoriai, kurie demonstruos tų laikų aprangą, avalynę bei ginkluotę.

Prasidėję nuo bendraminčių grupės žygių, ilgainiui jie išaugo į viešus vis didesnio populiarumo sulaukiančius renginius.

Apeiti – kad taptų savas

A. Rapalis įsitikinęs, kad žygiavimas pėsčiomis yra ne tik savęs išbandymas, bet ir pats geriausias būdas pažinti savo kraštą.

„Kai eini savo kojomis, geriau įsimeni įvykius, įspūdžius, pavyzdžiui, kad teko permirkti lietuje, įveikti kokią netikėtą kliūtį ar džiovintis batus prie laužo, nes reikėjo bristi per balas, – pasakojo A. Rapalis. – Tačiau žygis pėsčiomis – ne tik tai. Kai pradėjau dirbti Vėžaičių kultūros centro Lapių skyriaus renginių organizatoriumi, pirmiausiai pasakiau, kad noriu Lapius išvaikščioti – tada man kraštas tampa savu. Jeigu tik sėdėsi kabinete, nepažinsi žmonių, jų gyvenimo.“

A. Rapalis, dar besimokydamas mokykloje, vienas ar su bendraminčiais leisdavosi į žygius, kurių metu aplankydavo ir vienkiemiuose gyvenančius senus žmones.

„Klausinėdavau jų apie partizanų istoriją – tai jautri tema, todėl ne iš karto senoliai puldavo su manimi dalintis atsiminimais. Bet per laiką, kai tuos žmones aplankydavau ir vėl, kaskart tarp mūsų buvusi siena tirpdavo, patapdavau draugu, galinčiu išklausyti jų gyvenimo istorijas“, – pasakojo A. Rapalis, kuris su užsidegimu atlieka kraštotyrinį darbą.

---

Penkių piliakalnių žygis

Liepos 6-ąją – Valstybės dieną organizuojamas pėsčiųjų žygis: Kartena–Lapiai (25 km)

09.00 val. – žygio pradžia (Kartenos piliakalnis)'

18.00 val. – žygio pabaiga (Lapių piliakalnis);

19.00 val. – kuršių atkuriamosios istorijos klubas „Pilsots“ pristatys kuršių genties karybą ir gyvenseną;

21.00 val. – Tautiškos giesmės giedojimas.

Informacija ir žygio registracija: tel. 8 672 81551, el. p. aurimas.rapalis@gmail.com

Žygis „Kardo rinktinės partizanų takais“:

Kartena–Žvelsėnai (30 km, yra galimybė rinktis ir 20 km žygio maršrutą)

08.00-08.30 val. – atvykimas ir galutinė registracija;

08.30-08.45 val. – žygio pradžia Kartenos miestelio kapinėse;

14.00-15.00 val. – sustojimas Reiskių tyro pašonėje - Margių miške (pietų metas);

Įveikta 20 km – bus galimybė baigti žygį šioje vietoje (būtina registracijoje pažymėti tai);

15.00–18.00 val. – tęsiamas žygis;

18.00-18.30 val. – žygio dalyviai grįžta autobusu į žygio pradžią.

Nuo 20.00 val. – vakaronė miško broliams atminti Antano Bučio etnografinėje sodyboje „Sena troba“. Dainos su vyrų folkloro grupe „Ugniavijas“, tradiciniai šokiai su „Folks“ ir kitais muzikantais.

Registracija į žygį privaloma (pirminė registracija vyks iki liepos 7 dienos). Registracija tel. 8 672 81551 arba el. paštu aurimas.rapalis@gmail.com


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas