Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar laikas buvo keisti Lietuvos krašto apsaugos ministrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Piktina daugiabučio pašonėje atsiradęs kioskas

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2018-04-17
Kaimynus papiktino dar neveikiantis kioskas, įrengtas saugomoje miesto teritorijoje – Birutės gatvėje.

Birutės g. Nr. 6 daugiabučio gyventojai piktinasi, kad jų kaimynystėje, Birutės g. Nr. 8 sklype, už didžiųjų konteinerių, vienądien atsiradęs kioskas, kurio užrašas skelbė, kad čia bus pardavinėjami kebabai. „Visą miestą išvalė nuo kioskų, o čia, paveldo teritorijoje, kažkam leis pasistatyti naują būdą ir šiukšlinti aplinką“, – stebėjosi grupė daugiabučio gyventojų.

Neleido stiklinti balkonų

Praėjo nemažai laiko, kol Savivaldybei pavyko išguiti kioskus iš Rotušės aikštės, besibylinėjant teismuose taip pat buvo iškeldinti verslininkų kioskai iš turgelio prieigų, Žemaičių gatvėje.

„Kaip čia taip išeina: vienus iškeldina prievarta, o kitiems leidžia kurtis. Juk visas miesto centras ir Birutės gatvė yra kultūros paveldo teritorija, kurioje negalima bet ko statyti. Kai mes norėjome įsistiklinti balkonus savo daugiabutyje, mums savavališkai neleido to daryti – privalėjome gauti Kultūros paveldo departamento (KPD) leidimus. O čia pat, vos už kelių žingsnių, priešais mūsų namą išdygo būda, ir, kaip suprantame, ten ketina prekiauti kebabais. Iš pradžių kabėjo užrašas, dabar jo nebeliko. O juk dažniausiai ten, kur vyksta gatvės prekyba, ten ir šiukšlinama“, – tvirtino Birutės g. Nr. 6 namo gyventojai.

Jie norėtų žinoti, ar neužkliūva tokie neestetiški statiniai Kretingos miesto valdžiai, statybų specialistams, architektei: „Vadinasi, Kretingoje gyvename pagal senovės romiečių principą – kas galima Jupiteriui, tas negalima jaučiui“, – įsitikinę jie.

Privalo būti estetiškas

Kretingos miesto seniūno pavaduotoja Alma Patamsienė sakė, jog Birutės g. Nr. 8 sklypo savininkai dėl būsimos veiklos į seniūniją nesikreipė. „Gal tik atsivežė tą kioską ir laikinai pasidėjo“, – svarstė ji.

Kretingos rajono savivaldybės vyriausioji architektė Reda Kasnauskė šiuos spėjimus paneigė, patikindama, jog kiosko savininkai klausė, ką reikėtų atlikti, kad kioskas galėtų stovėti saugomoje teritorijoje.

„Teisės aktai leidžia statyti privačioje valdoje. Jeigu privatus sklypas yra paveldo teritorijoje, jame įkurdinant statinius – kilnojamus ir nekilnojamus – reikalinga gauti statybos leidimą. Tačiau statinys privalo būti estetiškas, derėti prie aplinkos, yra ribojama ir pastatymo vieta“, – tvirtino R. Kasnauskė. Ji teigė kiosko Birutės g. dar nemačiusi ir negalinti atsakyti, estetiškas jis ar – ne.

Įrengiant statinius valstybės žemėje, skirtingai nuo privačios, reikalinga gauti Nacionalinės žemės tarnybos leidimą dėl žemės nuomos, o šio proceso kontrolė – statybų inspektorių rūpestis.

Kiekvienas atvejis apsvarstomas

KPD Klaipėdos skyriaus vyriausiasis valstybinis inspektorius Laisvūnas Kavaliauskas patikino, jog statyti, keisti statinio išorę bei restauruoti taip pat galima ir paveldo teritorijoje esančius statinius, tačiau tokiems objektams – nuolatiniams ir laikiniems – leidimą Savivaldybė turėtų išduoti tik suderinusi su jų departamentu.

KPD Klaipėdos skyriaus vyriausioji specialistė Jurgita Ektė teigė, kad jų duomenų bazėje neužfiksuota, jog būtų pateiktas Kretingos rajono savivaldybės prašymas išduoti leidimą kioskui Birutės g. Nr. 8 sklype. „Leidimui gauti savivaldybės privalo pateikti projektinius pasiūlymus su brėžiniais, kuriuose konkrečiai nurodytas statinio aukštis, plotis, apdailos medžiagos“, – tvirtino ji. Paklausta, ar jų tarnyba išduoda leidimą statyti ir eilinį kioską, J. Ektė atsakė, jog kiekvieną atvejį jie įvertina atskirai.

L. Kavaliausko išsakė savo asmeninę poziciją dėl kioskų: „Į kiekvieną tokį laikiną statinį aš žiūriu kaip į svetimkūnį, tokie sudaro visuotinę miesto taršą. Norėtųsi, kad tokių statinių saugomose teritorijose liktų kuo mažiau. Deja, netgi Palangoje turime blogų pavyzdžių: atrodė, kad J. Basanavičiaus alėjoje kursis gražūs pastatai, o įrengė visokių kioskų, žaidimų aikštelių, karuselių – gryniausia architektūrinė kakofonija.

Klaipėdos miestas po truputį išsigrynina, bet vis dar vienur kitur išlenda svetimkūnių. Kuriant skoningą miesto veidą, turėtų būti priimti tvirti politiniai sprendimai, susiję su vietos valdžios požiūriu.

---

Kretingos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiojo gydytojo Virgilijaus Liepinio komentaras:

– Jeigu kioske bus vykdoma prekyba maisto produktais, būtinai reikės mūsų tarnybos leidimo. Tačiau mums svarbiausia, kad maistas būtų tvarkomas higieniškai, tikrinsime, kaip bus atvežamos žaliavos ir kaip jos pateks į vidų, o aplinka yra Savivaldybės rūpestis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas