Pajūrio naujienos
Help
2019 Sausis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Orų prognozė
Dieną1°C debesuotumas 90 %
Naktį-3°C debesuotumas 3 %
Apklausa

Ar reikėtų mokyklose mokiniams uždrausti mobiliuosius telefonus?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Primena apie afrikinį kiaulių marą

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2018-02-23

Kretingos maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiasis veterinarijos gydytojas-inspektorius Saulius Alonderis išskyrė dvi pagrindines priemones, galinčias stabdyti afrikinį kiaulių marą. Tai – šernų populiacijos reguliavimas ir biologinio saugumo priemonių taikymas ūkiuose.

Pasak inspektoriaus, Lietuvoje situacija dėl šios ligos tebėra įtempta, tačiau, praėjusių metų duomenimis, Kretingos rajonas – vienas tų, kurie nepakliūva į užkrėstųjų zoną. Siekiant ir toliau taip išsilaikyti, Maisto ir veterinarijos tarnyba nuo kovo kiekvienoje seniūnijoje pradės organizuoti seminarus, kuriuose ūkininkai, ypač laikantys gyvulius ir paukščius, bus mokomi, kas yra biologinė sauga, kokios priemonės, užkertančios kelią afrikinio kiaulių maro užkratui patekti į ūkius.

S. Alonderis sakė, kad Kretingos maisto ir veterinarijos tarnybos socialiniai partneriai, tai yra seniūnijų žemės ūkio specialistai ir privatūs veterinarijos gydytojai jau turi sąrašus ūkių, kuriuose bus tikrinama, kaip įgyvendinami biologinės saugos reikalavimai. Iki gegužės 15 dienos planuojama patikrinti visus rajone esančius kiaulių ūkius, kuriuose laikoma nors viena kiaulė. Tarnybos duomenimis, iš viso rajone yra 141 deklaruotas kiaulių ūkis, didelių kompleksų neturima.

Apie 90 kiaulių patikrins privatūs veterinarai, o likusius, komercinius, kuriuose laikoma paršavedžių, – maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai. Pasak S. Alonderio, daugiausiai rajone kiaulių laikoma Darbėnų ir Imbarės seniūnijose, tad joms ir dėmesio teks daugiausiai.

Užkratą į ūkius dažniausiai atneša laukinė fauna. Maisto ir veterinarijos tarnyba bendradarbiauja su medžiotojais, kurie skatinami sumedžiotus žvėris ne laidoti, o sunaudoti maistui, nes žmogui kiaulių maru užkrėsta šerniena nėra pavojinga. Masinio šernų gaišimo pernai rajone nepastebėta, buvo rasti du kritę šernai. Jie afrikiniu kiaulių maru nebuvo apsikrėtę. „Nei iš Kretingos urėdijos atstovų, nei iš medžiotojų neturime signalų apie ligos pavojų dabar, bet yra tikimybė, kad žvėrys, imigravę iš Mažeikių, Naujosios Akmenės ar Latvijos miškų, užkratą gali atnešti, “, – sakė S. Alonderis.

---

Afrikinis kiaulių maras – ypač pavojinga užkrečiama virusinė naminių bei laukinių kiaulių ir šernų liga. Virusas gali būti perduodamas tiesioginio kontakto būdu su ekskretais, sekretais, krauju, taip pat ir per apkrėstą inventorių, rūbus, transportą, pašarus, pašarinius priedus, žaliavas. Kitiems gyvūnams ir žmonėms virusas nepavojingas. Užsikrėtusių kiaulių mėsą draudžiama vartoti dėl to, kad virusas neišplistų už ligos židinio ribų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas