Pajūrio naujienos
Help
2019 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Orų prognozė
Dieną8°C debesuotumas 22 %
Naktį0°C debesuotumas 12 %
Apklausa

Ar esate patenkinti Savivaldybės valdžios rinkimų rezultatais?ū

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kalvio rankos išskleidžia ir žiedlapius

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2018-02-23
Kalvis Vincas Lučinskas savo išmonę išbando kurdamas suvenyrus, o Lietuvos valstybės 100-metį pasitiko su lietuviška kaldinta simbolika.

Padvariuose gyvenančio 59-erių Vinco Lučinsko darbus – vartus, šašlykines, balkonų tvoreles, laiptų turėklus, laikiklius vėliavoms, stovus gėlėms, suolus ir stalus – žino daugelis kretingiškių, jo darbai puošia ne vieno namus bei sodybas. „Metalas būna šaltas ir karštas. Aš mėgstu sakyti, kad ir šaltas metalas sušildo širdį“, – sakė kūrybiniu polėkiu apdovanotas meistras.

Kalvystė – kūryba ir juodas darbas

V. Lučinskas pagal specialybę esąs mechanikas, o į kalvystę sakė paniręs prieš 15 metų. Patraukė įdomus kalvio darbas, nes jį dirbant galima eksperimentuoti. Šio amato mokėsi pas garsų Klaipėdos krašto kalvį Alfonsą Valauską.

„Kokį džiaugsmą jauti, kai kali ir kaskart iškali vis kitokį darbą. Lyg išleistum savo mintis po fantazijos pasaulį pasivaikščioti. Dirbi ir nebejauti nei laiko tėkmės, nei nuovargio, nei įkaitusios ugnies karščio“, – atviravo, manydamas, kad tam darbui reikia kantrybės ir prigimtinio potraukio.

Kvietiniuose, netoli Gargždų, buvusiose ūkio mechaninėse dirbtuvėse įkūręs savo įmonę, ją pavadino „Vinco kalve“. Ne visas kalvystės darbas, sakė, suteikiąs kūrybinio džiaugsmo, nes iš to neišgyvensi – reikia užsidirbti ir duonai.

Kalvio darbas, juokavo, juodas kaip ir metalas, ir dvejopas – karštas ir šaltas: būna dienų, kai stovi prie krosnies, siekiančios 800-1 tūkst. laipsnių kaitros, ir žaizdro, įveikdamas ligi baltumo įkaitusį metalą. O kitądien stovi prie tekinimo staklių ar suvirinimo aparato.

V. Lučinskas sakė, jog šiandieninės technologinės galimybės leidžia metalą kalti vadinamuoju šaltuoju būdu, – kada staklėmis išpjaunamos detalės ir jos suvirinamos. Taip gaminama didžiuma buities reikmenų, lauko baldai, laiptų turėklai.

„Vinco kalvėje“ nukaldinti darbai.

Rožėmis apdovanojo giminės moteris

Kiekvieną savo sumanymą, tvirtino meistras, jis aptaria su užsakovu, bet palieka erdvės ir savo fantazijai: Vyšnių gatvės pavadinimo lentelėje įtaisė vyšnaitę, o 6 numeriu pažymėtas namas, kuriame gyvena muzikantas, jam priminė smuiko raktą, šašlykinės – garvežiukus.

„Kartais ir pats žmogus pakiša savitą mintį: vienas šeimininkas prie namo panoro vanago simbolio, mat, ir jo pavardė yra Vanagas“, – juokėsi meistras.

Tarp įdomiausių savo nukaldintų darbų jis išskyrė slidininko figūrą bei senovinę muškietą, kuriai pats išskaptavo medinę dalį ir nutekino veikiantį mechanizmą.

O pagaminti suvenyrinę rožę esąs ne tik vienas kruopščiausių, nes atskirai reikia iškalti kiekvieną jos žiedlapį ir lapą, bet ir – maloniausių darbų. „Rožes kalu, žinodamas, kad jos bus dovanojamos ypatingomis progomis“, – kalvis sakė, jog rožėmis yra apdovanojęs kone visas giminės moteris.

Rožes nudažo – šios pražysta juoda ir sendinto vario spalvomis. Yra bandęs nudažyti ir raudonai, bet tokios rožės atrodė tarsi kičas, o metalas – lyg pigi plastmasė.

Suvenyrai Lietuvos 100-mečiui

Atkurtos valstybės dienos proga V. Lučinskas, tikėdamasis, jog Kretingos mieste bus surengta mugė, iškalė specialiai tai progai skirtų suvenyrų. „Tai – mano paties fantazija“, – tvirtino rodydamas masyvius darbus su lietuviška simbolika. Idėjų, jo žodžiais, šiandieną – apstu internete, tačiau smagiausia yra sugalvoti pačiam.

„Yra dalykų, kurių nesugebėčiau iškalti, nes trūksta žinių, patirties, įgūdžių, ir aš jokiu būdu nepretenduoju į visažinį meistrą. Bet man labai malonu, jei mano darbas suteikia žmogui džiaugsmo“, – atviravo kalvis.

Jo darbuose retsykiais pagelbsti žentas Artūras, o pirmosios darbų vertintojos yra jo šeimos moterys: žmona Vida, dukterys Šarūnė ir Simona bei 3 anūkės.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas