Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Biudžetui nepritarė vienas politikas

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Savivaldybėje
  • 2018-02-23

Jeigu Savivaldybės biudžetą prilygintume joje gyvenančių žmonių bendrai piniginei, tai Kretingos rajono savivaldybės, kurioje šių metų sausio 1 d. buvo 37 tūkst. 940 gyventojų, 2018 metų piniginė yra 2 mln. 609,9 tūkst. eurų pilnesnė už pernykštę, į ją sudėta 40 mln. 159 tūkst. eurų.

Įvertinus tai, kad rajono gyventojų skaičius per metus (nuo 2017 m. sausio 1 d. iki 2018 m. sausio 1 d.) sumažėjo 1,60 proc. arba 618 žmonių, biudžeto lėšų suma tenkanti 1 gyventojui išaugo dar daugiau negu pats biudžetas. Daugėjant pinigų, turėtų gerėti ir žmonių gyvenimas, tačiau gyvenimo kokybės pokyčius lemia ne vien pinigų kiekis, bet ir kaip tie pinigai yra išleidžiami. Kam ir kaip išleisti pinigus, sprendžia gyventojų išrinkti 25 rajono Savivaldybės tarybos nariai. Vakarykščiame tarybos posėdyje tvirtinant 2018 metų Kretingos rajono savivaldybės pajamų ir išlaidų planą (biudžetą), nedalyvavo du tarybos nariai – Valerijonas Kubilius ir Vilius Adomaitis. Likusieji 2018 metų biudžeto projektui pritarė gana vieningai: 21 balsavo už. Susilaikė Valstiečių ir žaliųjų sąjungos narė, šios partijos Kretingos skyriaus pirmininkė Dalia Martišauskienė. Prieš balsavo socialdemokratas, tarybos senbuvis ir dabartinei valdančiajai daugumai priklausantis Konstantinas Skierus. Nei balsavusieji už, nei tiedu atskilėliai jokių pastabų, pasiūlymų dėl biudžeto projekto posėdyje viešai nepareiškė. Meras Juozas Mažeika tokią tarybos narių tylą svarstant 2018-ųjų Savivaldybės biudžeto projektą paaiškino tuo, jog projektą tarybos nariai dukart svarstė komitetuose, kur ir savo nuomones išsakė.

Kodėl K. Skierus balsavo prieš, ar planuojant, svarstant 2018 m. biudžetą nebuvo atsižvelgta į jo nuomonę?

„Biudžeto išlaidų plane įžvelgiu negerų dalykų. Viešai tomis įžvalgomis pasidalinsiu, kai jos galutinai pasitvirtins. Dabar gi vienas prieš visus nepapūsi“, – „Pajūrio naujienoms“ sakė K. Skierus. D. Martišauskienė, tvirtinant biudžeto projektą, susilaikė, nes nepritarė bibliotekai ir sporto kompleksui statyti imamoms paskoloms. „Yra svarbesnių reikalų. 2018 metams patvirtinome gatvių, kelių renovacijos sąrašą, dabar jau aišku, kad dėl pinigų stokos tas sąrašas trumpėja, kažkas iš jo bus išbraukta“, – aiškino politikė. Anot jos, rajono valdžiai turi būti gėda dėl apleistų Kretingos centrinių gatvių. „Centre, netgi ties bažnyčia šaligatviai tokie, kad gali galvą nusisukti ir kaulus susilaužyti“, – kalbėjo ji. D. Martišauskienė pritarė, kad šiais metais reikia pabaigti bibliotekos statybą, tačiau sporto komplekso statyba, anot jos, „nedega.“ „Bendram estetiniam vaizdui Kretingos centre pagerinti turėjome skirti pinigų pastatų fasadams, apšvietimui atnaujinti“, – teigė tarybos narė.

Tarybos Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkas Steponas Baltuonis akcentavo 2018 metų biudžeto lėšų paskirstymo prioritetus. Šioje prioritetų eilėje pirmoje vietoje yra asignavimai Savivaldybės veiklai (švietimui, socialinėms reikmėms, administravimui ir kt.) užtikrinti, tam atseikėta 39 mln. 231 tūkst. eurų. Prioritetų sąraše antra yra Kretingos viešosios bibliotekos statyba, kurią užbaigti užsimojo iki ateinančių šv. Kalėdų. Bibliotekos statybai taryba skyrė 400 tūkst. eurų iš biudžeto ir dar 500 tūkst. eurų banko paskolą. Iš valstybės investicijų programos (VIP) šiemet šiai statybai neskirta nė cento, nors iš VIP jinai neišbraukta. Meras yra aiškinęs, jog bibliotekos statybai užbaigti iš VIP Savivaldybė dar turėtų gauti 468 tūkst. eurų ir kad šiuos pinigus Kultūros ministerija yra pažadėjusi Savivaldybei atiduoti 2019 metais. Kažkiek lėšų iš VIP šiam objektui gali kliūti dar ir šiemet, metų antroje pusėje Vyriausybei perskirstant VIP pinigus, kurių nebepajėgs panaudoti juos gavusios savivaldybės. Trečioje prioritetų sąrašo eilutėje yra Sporto ir sveikatingumo centro Kretingoje statyba, kuriai šiemet suplanuotos lėšos iš 3 šaltinių: 425 tūkst. eurų Savivaldybės paskola iš banko, 500 tūkst. eurų – iš Savivaldybės biudžeto ir 438 tūkst. eurų – iš VIP, iš viso – 1 mln. 363 tūkst. eurų. Toliau prioritetų sąraše yra kelių ir gatvių remontas, šiai reikmei, kartu su iš valstybės gaunamais pinigais, planuojama 1 mln. 83 tūkst. eurų.

Iš VIP Savivaldybė šiemet gauna 670 tūkst. eurų Salantų gimnazijai toliau rekonstruoti.

Perskirsčius biudžeto asignavimus, 60 tūkst. eurų skiriama Kretingos miesto senųjų ir Padvariuose esančių kapinių takams išgrįsti, 17 tūkst. eurų – kapinių inventorizacijai (su vieša internetine prieiga). 85,7 tūkst. eurų padidinti asignavimai kelių, gatvių rekonstravimo, remonto projektams, kurie vykdomi Savivaldybės ir gyventojų kooperuotomis lėšomis. Šiemet iš Savivaldybės biudžeto galutinė suma šiai reikmei – 251 tūkst. eurų, pernai buvo 150 tūkst. eurų. Perskirstant 2018 m. biudžeto lėšas, 16,2 tūkst. eurų papildomai skirta kultūrai: 7 tūkst. eurų – rajono kultūrinei programai įgyvendinti, 4,8 tūkst. eurų – Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejaus stogo remontui, 1,4 tūkst. eurų – Salantų kultūros centrui akordeonui pirkti. Užtikrinti kokybiškam ir laiku kognityvinės elgesio terapijos taikymui suaugusiems ir nepilnamečiams – smurto, savižudybių, priklausomybių, prekybos žmonėmis prevencijai – numatyta 20 tūkst. eurų. Sporto ir kultūros šventėms, varžyboms ir stovykloms organizuoti, perskirstant lėšas, skirta 3 tūkst. eurų.

Svarstant 2018 metų Savivaldybės biudžetą tarybos Ekonomikos ir finansų komitete meras J. Mažeika neslėpė, kad gali kilti problemų finansuojant rajono švietimo įstaigas. „Tebėra neaišku, kaip bus nuo rugsėjo 1-osios, kai gausime krepšelį nebe mokiniui, o klasei“, – sakė meras. Krepšelis turėtų būti skiriamas ne mažiau kaip 9 mokinius turinčiai klasei, jeigu mokinių bus mažiau, lėšų skirtumą-trūkumą kompensuoti turėtų Savivaldybė iš savo biudžeto. Ar tą padaryti ji bus pajėgi? Vieša paslaptis – tam pinigų šiandieną nėra. Savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjas Antanas Sungaila įsitikinęs, kad, sprendžiant šią problemą, reikia kuo skubiau optimizuoti rajono švietimo įstaigų tinklą. „Pats blogiausias tinklas Lietuvoje“, – komiteto posėdyje išdrįso pareikšti vedėjas. Komiteto nariui Alvydui Jonaičiui paklausus, kas dėl to kaltas, A. Sungaila rėžė: „Taryba. Sausio mėnesį pateikėme (Švietimo skyrius pateikė, – aut. past.) tinklo optimizavimo planą, jūs jo nesvarstėte.“

Siūlė keisti tarnybinių automobilių žymėjimą

Kretingos rajono savivaldybės taryba pakeitė tarnybinių bei netarnybinių, naudojamų tarnyboms reikmėms, lengvų automobilių biudžetinėse įstaigose naudojimo tvarką.

Tarnybinį automobilį nuolatiniam, tarnybiniam naudojimui darbuotojui skirs įstaigos vadovas savo įsakymu. Vadovas lengvąjį automobilį su vairuotoju galės neatlygintinai skirti nevyriausybinėms organizacijoms, kitoms įstaigoms, jei šios paprašys. Automobilis skiriamas tik tų organizacijų, įstaigų įstatuose nurodytoms funkcijoms vykdyti. Įstaigų vadovai gali leisti naudoti tarnybinį lengvąjį automobilį įstaigos tarnybinei užduočiai vykdyti kitų įstaigų darbuotojams, pagal savanorystės sutartį, kaip antai – Šaulių sąjungai.

Visi tarnybiniai automobiliai privalo būti pažymėti.

Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkas Steponas Baltuonis siūlė Savivaldybės įstaigų automobilių žymėjimą keisti. „Žymuo turi būti ryškus, kad nereikėtų pro padidinamąjį stiklą žiūrėti“, – sakė jis. S. Baltuonio nuomone, ryškūs ženklai ant automobilių reklamuotų Savivaldybę, jos įstaigas, taip pat drausmintų automobilius naudojančius darbuotojus. Politikas siūlė svarstyti, ar nevertėtų automobilių žymėjimui panaudoti naująjį Kretingos prekinį ženklą – stilizuotą akį. „Su taip pažymėtu automobiliu grybauti ar į turgų nevažiuosi“, – šmaikštavo jis.

---

Savivaldybės bendra skola 2018 m sausio 1 d. siekė 5 mln. 61,3 tūkst. eurų, iš jų – 4 mln. 493,6 tūkst. eurų bankų paskolos.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas