Pajūrio naujienos
Help
2019 Vasaris
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe181522
Še291623
Se3101724
Orų prognozė
Dieną6°C debesuotumas 2 %
Naktį2°C debesuotumas 100 %
Apklausa

Ar Lietuvos žmonės, kurių nepažįsti, tau yra geri?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Atvėrė kaimo kultūros žaizdas

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2018-02-02
Ne visi darbuotojai Salantų kultūros centre jaučiasi įvertinami: esama ir tokios nuomonės, kad svarbiausi yra centro kolektyvai, o kaimų saviveiklininkams užteksią ir mažiau dėmesio.

Tradicinis rajono solistų ir vokalinių ansamblių konkursas „Sidabrinių balsų aidai“ Salantuose turėjo dovanoti tikrą šventę žiūrovams ir kultūros darbuotojams. Tačiau salėje žiūrovų buvo vos saujelė, o po renginio tarp kultūros darbuotojų – dirbančių Salantuose ir Juodupėnuose – kilo toks konfliktas, kad vienai jaunai ir perspektyviai meno vadovei teko išeiti iš darbo.

„Pasirašau sau mirties nuosprendį“, – sakė Salantų kultūros centro Juodupėnų skyriaus vedėja Danguolė Vaičekauskienė, kuri nusprendė, kad jau laikas atvirai ir viešai išsakyti problemas, su kuriomis susiduriama puoselėjant kaimo kultūrą. „Norėčiau, kad į tai sureaguotų ir tarybos nariai – problemas išsakyčiau ir jiems, turėčiau, ką papasakoti ir ko paklausti“, – sakė D. Vaičekauskienė.

Atstovavo kitam kolektyvui

D. Vaičekauskienė pasakojo, kad savo meno vadovei Brigitai Valinskienei kėlusi tikslą parengti kolektyvą „Sidabrinių balsų aidų“ konkursui.

„Kiekvieno skyriaus garbės reikalas sudalyvauti šiame konkurse. Tai yra meno vadovo įvertinimas, ką jis per metus yra nuveikęs“, – įsitikinusi D. Vaičekauskienė.

Tačiau prieš konkursą ji teigė iš B. Valinskienės išgirdusi, kad Juodupėnų skyriaus tercetas, kuriame dainuoja ir pati meno vadovė, nepasirodys, nes išvyksta abi solistės.

Vėliau paaiškėjo, kad pati B. Valinskienė ir dar viena solistė iš terceto pasirodė su Salantų kultūros centro vokaliniu ansambliu, kuriam vadovauja Petras Pučkorius. Šis vokalinis ansamblis, kuriame 3 iš 5 narių yra Salantų kultūros centro darbuotojai, buvo palankiai įvertintas konkurso komisijos – pelnė diplomą, o tuo pačiu ir teisę dalyvauti respublikinėje vokalinių ansamblių šventėje-konkurse „Šilų aidai“.

Juodupėnų skyriaus vedėja Danguolė Vaičekauskienė įsitikinusi, kad neteisinga, jog Salantų kultūros centro saviveiklos kolektyvuose dainuoja ir patys darbuotojai – taip jiems mažiau laiko belieka parengti vadovaujamus kolektyvus.

Saviveiklos kolektyve – darbuotojai

„Meno vadovė Brigita pas mus dirbo 0,75 etato ir dar 0,75 etato Laiviuose. Taigi iš viso per dieną su pietų pertrauka jei tekdavo dirbti po 13 val., – sakė D. Vaičekauskienė. – Ir dar mūsų meno vadovė kaip dainininkė paimta į Salantų kultūros centrą dainuoti 3 kolektyvuose – kapeloje, ansamblyje ir kantri grupėje.“

D. Vaičekauskienė įsitikinusi, kad nuo tokio krūvio meno vadovė turėjo pavargti, tad esą nieko keista, kad ji Juodupėnuose daugiausiai dirbo tik su tercetu. Nors buvo suplanuota parengti naujų programų, suburti etnografinį ansamblį, dirbti su vaikų saviraiškos būreliu, tačiau, pasak D. Vaičekauskienės, šios veiklos sritys buvo apleistos.

„Kyla klausimas, tai kur paties Salantų kultūros centro kolektyvai, kad reikia paimti savo darbuotojus ir taip užkišti spragą, nes nėra, kas ateina dainuoti iš paties miesto gyventojų, – kad pažeidžiamas pats principas, jog saviveiklos kolektyve turi dainuoti ir muzikuoti vietiniai žmonės, neprofesionalai, mano D. Vaičekauskienė. – Kiekvienas turi dirbti savo darbą, ir meno vadovas turi rūpintis surinkti žmones į kolektyvą. Kodėl kiti skyriai kaimuose konkursui parengia net po 2 kolektyvus – gražu žiūrėti į juos scenoje, o Salantai, kurie yra miestas, to nesugeba? Taigi čia yra leidžiami mokesčių mokėtojų pinigai, ar tai teisinga? Aš būčiau nieko prieš, jei meno vadovė, vietoj to, kad eitų į kitus kolektyvus dainuoti, būtų ėjusi į Salantų meno mokyklą pasimokinti groti, nes ji nevaldo jokio instrumento.“

Jautė psichologinį spaudimą

D. Vaičekauskienė teigė problemas bandžiusi aiškintis su Alma Preibiene, kuri šiuo metu laikinai pavaduoja Salantų kultūros centro direktorę Stasę Preibienę, tačiau sulaukusi ne pagalbos, o psichologinio spaudimo ir veiklos patikrinimų. „Paskutiniu laiku beveik mėnesį darbe nesulaukiau meno vadovės, skambinau Preibienei ir klausiau, kur ji yra, kaip ją prisišaukti. Tačiau padariau vieną klaidą – kalbėjau žodžiu ir dabar nieko negaliu įrodyti. O dabar sužinau, kad meno vadovė parašė pareiškimą ir išėjo iš darbo Juodupėnuose. Vadinasi, jai buvo sumokėtas ir atlyginimas, nors į darbą nėjo?“, – svarstė D. Vaičekauskienė.

Ji pasakojo, kad iš pradžių meno vadovės darbu buvo patenkinta, nes ji buvo iniciatyvi, padėdavo kartu parengti naujas programas. Situacija esą pasikeitė tuomet, kai B. Valinskienė pradėjo dirbti ir Laiviuose, įsitraukė į Salantų kultūros centro saviveiklą.

„Meno vadovė yra perspektyvi, jautrios sielos, turi labai gražų balsą. Ją kaip dukrą mylėjau ir norėjau padėti perprasti darbo subtilybes, juk kultūros srityje dirbu 23 metus. Bet kaip ji begalėjo visur suspėti? Negalima taip jauno žmogaus žlugdyti ir jo plėšyti. Yra nuostata, svarbiausia – Salantams gerai, o kaimas – kaip bus, taip,“ – kalbėjo D. Vaičekauskienė.

Salantų kultūros centro vokalinis ansamblis tapo konkurso „Sidabrinių balsų aidai“ laimėtoju.

Kolektyvai iškeliavo kartu

„Pajūrio naujienoms“ išsakyti savo poziciją sutiko ir B. Valinskienė, kuri tvirtino, kad konflikto priežastis yra ne jos gebėjimas darbą derinti su saviveikla Salantuose, o D. Vaičekauskienės asmeniškumai ir pavydas.

„Nors priekaištų būdavo ir anksčiau, tačiau lūžis įvyko po „Sidabrinių balsų aidų“, nes mes su kolektyvu nepasirodėme. To niekaip negalėjome padaryti: viena narė buvo išvykusi, o mes dokumentuose esame nurodytas kaip tercetas, todėl ir į sceną turėjome lipti kaip tercetas. Jei nėra žmogaus, tai kaip mes pasirodysime? Tad aš ir prisijungiau prie kito kolektyvo kaip narė,“ – paaiškino B. Valinskienė.

Ji teigė niekada nejautusi spaudimo dainuoti Salantų kultūros centre veikiančiuose kolektyvuose ir tai daranti tik dėl to, kad ją su kitais meno vadovais sieja draugiški santykiai. „Mums padeda ir mes padedame – kaip ir dera kolektyvų vadovams, draugiškai ir kolegiškai bendraujame. Jeigu esi gabus, tai visur suspėji,“ – sakė B. Valinskienė.

Ji pasakojo Laiviuose renginių organizatore dirbusi rytais, o Juodupėnuose meno vadove – vakarais, kaip ir buvo numatyta darbo grafike. „Darėme visas repeticijas kaip ir priklauso,“ – patikino B. Valinskienė.

Pasak B. Valinskienės, kai ji, neatlaikiusi situacijos, paliko skyrių Juodupėnuose, kuriame dirbo 4 metus, abu kolektyvai – ir tercetas, ir etnografinis ansamblis, kurį po sunkių pastangų visgi pavyko suburti – nusekė paskui ją į Laivius.

„Mes dabar Laiviuose darome repeticijas, žmonės važinėja iš Juodupėnų. Su etnografiniu ansambliu ruošiamės Dainų šventės atrankai, kuri vyks vasario pabaigoje. Įtemptai dirbame, o Danguolė vienu rankos mostu tiesiog viską nubraukė“, – pasakojo B. Valinskienė.

Priekaištų neturi

Laikinai Salantų kultūros centrui vadovaujanti Alma Preibienė teigė, kad ji meno vadovės B. Valinskienės darbui priekaištų neturi, o tai, kad Juodupėnų skyrius nepasirodė „Sidabrinių balsų aidų“ konkurse, – pateisinama, nes buvo išvykusi vokalistė.

A. Preibienė patikino, kad B. Valinskienė tikrai nebuvo spaudžiama dalyvauti Salantų kultūros centro kolektyvuose, ir tai vyksta gražiu susitarimu ir bendradarbiavimu.

„Žmogus nori dainuoti ir dainuoja, o kadangi ji negroja jokiais instrumentais, to ją moko mūsų meno vadovas Petras Pučkorius. Be to, ji važinėja į meno mokyklą, kur privačiai mokosi groti kanklėmis, tai ar nereikia tuo džiaugtis? Jaunas žmogus nori tobulėti, tai mes ją ir palaikome. O Danguolės čia yra principo reikalai“, – kalbėjo A. Preibienė.

Jos teigimu, Juodupėnuose vyko darbas ir su etnografiniu ansambliu bei vaikais – tai esą savo parašais patvirtino ir patys saviveiklininkai.

„Nejaugi žmonės rašysis, jeigu jie iš tiesų nesirinko į repeticijas? Tik jos vyko tuo laiku, kai Vaičekauskienei darbo laikas jau buvo pasibaigęs, – sakė A. Preibienė. – Ir tai, ką Vaičekauskienė traktuoja, kad meno vadovės nebuvo darbe, tai ji savo repeticijas visur atliko, ir kur nebuvo, tai su direktorės žinia ir direktorei leidus. Mes neužfiksavome jai nė vienos pravaikštos ir meno vadovės darbu esame patenkinti.“

---

Kretingos rajono tarybos Kultūros, sporto ir jaunimo reikalų komiteto pirmininko Vaido Kuprelio komentaras:

– Apie šią situaciją neturime jokios oficialios informacijos, todėl sunku ir ką nors komentuoti. Tačiau Komitetas neatsisako pasigilinti į šią situaciją, esant poreikiui, galima surengti ir išvažiuojamąjį posėdį į Salantus. Toks, beje, buvo surengtas prieš kurį laiką – tuomet lankėmės ir Salantų kultūros centre, ir jo skyriuose, bendravome su darbuotojais.

Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Virginijaus Domarko komentaras:

– Situaciją pavedžiau išsiaiškinti Kultūros skyriui ir tikiuosi, kad artimiausiu metu, kai jau turėsime visą informaciją, galėsime visuomenei pristatyti savo poziciją šiuo klausimu.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas