Pajūrio naujienos
Help
2018 Rugsėjis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Orų prognozė
Dieną13°C debesuotumas 15 %
Naktį10°C debesuotumas 25 %
Komentarų topas

Problemas išsakę darbėniškiai lauks žinių

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Kaimo bendruomenėse
  • 2017-10-10

Penktadienį Darbėnų seniūnijos administracijos, miestelio kultūros, švietimo, medicinos atstovai, bendruomenės nariai surengė susitikimą su vienmandatėje Kuršo apygardoje išrinktąja Seimo nare Levute Staniuviene ir paprašė padėti išspręsti keletą klausimų, tarp jų – rasti galimybių atstatyti miestelio centre esantį vadinamąjį žydų namą, įrengti žiedinę sankryžą, sunkųjį transportą kreipti aplinkkeliu.

Seimo narė Levutė Staniuvienė (trečia iš kairės) išklausė darbėniškių pageidavimus ir paprašė dar kartą visa tai išdėstyti raštu.

Siūlė skatinti priedais

Seimo narė padėkojo, kad yra pakviesta ne į šventę, o dirbti konstruktyviai. Esą Seime kasdien susitinka frakcijos, vyksta Vyriausybės valandos, kurių metu galima išsakyti kraštų problemas, o geriausiai, kai jas galima perteikti rinkėjų lūpomis.

„Mes ir norime, kad mus išgirstumėte“, – pritarė seniūnas Alvydas Poškys. Anot jo, didelė problema į miestelį privilioti jaunus, gabius kultūros, medicinos ir kitus specialistus, kai maži atlyginimai. Regionus atgaivintų darbuotojų skatinimas papildomais priedais. L. Staniuvienė išdėstė valdančiosios Valstiečių ir žaliųjų sąjungos regioninės politikos įžvalgas, daug kalbėjo apie Lietuvos piliečių reemigracijos skatinimo programą, sakė, kad, norint skatinti reemigraciją, pirmiausia reikia sukurti palankią politiką – kad žmonės turėtų darbą, gerą infrastruktūrą, šeimoms palankią aplinką.

„Pavyzdžiui, man Darbėnai – labai patraukli vieta gyventi, jeigu reikėtų keisti gyvenamąją aplinką, mielai kurčiausi čia, nes arti Palanga, Kretinga“, – atviravo L. Staniuvienė.

Gimnazijos direktorė Sonata Litvinienė pasidžiaugė, kad šiemet jos vadovaujamoje ugdymo įstaigoje mokytis pradėjo 4 mokiniais daugiau. Seimo Švietimo ir mokslo komitete dirbančios L. Staniuvienės direktorė teiravosi, ar pagrindiniame ugdyme bus panaikintos jungtinės klasės. Mažose kaimų mokyklose galėtų likti pradinukai, o vyresnieji nuo V klasės jau turėtų keliauti į bazines mokyklas, esą 15 kilometrų pavažiuoti mokykliniu autobusu – nieko blogo.

„Ar jums neatrodo, kad tik kaimų tėvams ir vaikams „sunkiau“? Dideliuose miestuose tėvai valandą vaikus veža, kad tik patektų į geresnę mokyklą“, – sakė S. Litvinienė ir pasidžiaugė, kad rajono Savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas po renginių ar konsultacijų mokinius gimnazijai leido pavėžėti ir papildomai.

Anot L. Staniuvienės, iš kaimo atvažiuojančiam mokiniui svarbiausia sudaryti sąlygas – kad jis būtų užimtas, galėtų pavalgyti. „Mūsų, valdančiųjų, vizija – visus pradinukus maitinti nemokamai. Kad nebūtų švaistomas maistas, sveikatos ministras Aurelijus Veryga siūlo organizuoti švediškus stalus ir vaikus mokyti įsidėti tiek maisto, kiek suvalgys“, – kalbėjo Seimo narė.

„Pas mus besimokantiems sąlygos – fantastiškos. Šiltoje, renovuotoje mokykloje sukurtos jaukios erdvės, kiekvienas mokinys gali sau išsivirti arbatos, tariuosi su verslininkais, ateityje turėsime pasiūlyti ir sausainių“, – džiaugėsi S. Litvinienė.

Viltis sutvarkyti žydų namą

Vienas svarbiausių klausimų, kurį su Seimo nare darbėniškiai norėjo aptarti, – miestelio centre nykstančio autentiško žydų namo likimas. Pasak seniūno, šį pastatą rajono Savivaldybė anksčiau buvo įtraukusi į privatizuotinų objektų sąrašą, bet, bendruomenės prašymu, išbraukė.

„Norime jį sutvarkyti, dalį paskirti kultūrinei-švietėjiškai veiklai, o dalį – verslumui skatinti“, – sakė A. Poškys. Šiame name būtų įrengtas muziejus čia gyvenusių žydų atminimui įprasminti (Darbėnuose yra gimęs Izraelio vėliavą ir piniginį vienetą sukūręs Davidas Volfsonas), įkurdinti kultūros namus (dabar kultūros darbuotojai glaudžiasi gimnazijoje), dalį patalpų būtų galima išnuomoti ar kirpyklai, ar mažai parduotuvei, ar kepyklėlei. Be to, nerenovuotas yra seniūnijos administracijos pastatas, tad į rekonstruotą žydų namą būtų galima perkelti dar ir seniūniją.

„Žydų pastatas yra rajono Savivaldybės nuosavybė, tačiau ji nesuinteresuota investuoti. Mes suprantame, kad Savivaldybė nesėdi apsikabinusi maišą pinigų ir ne specialiai jų neduoda – neužtenka visiems poreikiams, užtat ir ieškom kitų galimybių“, – kalbėjo bendruomenės narė Ona Benetienė.

Darbėniškiai prisiminė buvusios ankstesnės kadencijos Seimo narės Jolitos Vaickienės gestą – iš Seimo nariui skiriamų „vipinių“ lėšų gimnazijai ji suorganizavo 200 tūkst. Eur. Iš šių pinigų buvo įrengta biologijos mokslo laboratorija, pavėsinės vaikų darželiui, nupirkta įrangos sporto salei. Darbėniškiai klausė, galbūt ir L. Staniuvienė galėtų prisidėti rengiant pastato rekonstrukcijos techninį projektą. Tačiau seimūnė atviravo, kad vadinamųjų vipinių lėšų šis Seimas ketina atsisakyti.

„Valstiečiai ir žalieji mano, jog nėra sąžininga, kai politikas, turėdamas milijoną, kam nori, tam lėšų duoda, o kam nenori – neduoda“, – teigė ji. Tačiau, darbėniškių manymu, vieno ar kito regiono žmonės, rinkdami Seimo narį, ir tikisi pajausti realią jo pagalbą, o ne vien matyti, kaip posėdžių salėje balsuojant jis kilnoja ranką.

Lauks raštų

Bendruomenės pirmininko Rimanto Benečio nuomone, dėl projekto finansavimo būtų galima kreiptis dar ir į Užsienio reikalų ministeriją, bet pati bendruomenė to nepadarys, nes pastatas – ne jos nuosavybė. L. Staniuvienė problemą paprašė išdėstyti raštu ir jai atsiųsti.

„Visi tokie dalykai sprendžiami turint raštus. Kai aš turėsiu, dėl techninio projekto ir tolesnių galimybių su lydraščiu kreipsiuosi į Kretingos rajono savivaldybę“, – pažadėjo ji.

Iš darbėniškių Seimo narė raštų užsiprašė ir daugiau. Miestelio bendruomenė sakė norinti, kad judrioje ir pavojingoje Palangos, Kretingos ir Vidurinės gatvių bei Turgaus aikštės sankirtoje būtų įrengta žiedinė sankryža, o per patį miestelio centrą važiuojančios sunkiasvorės mašinos būtų nukreiptos aplinkeliu.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas