Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar laikas buvo keisti Lietuvos krašto apsaugos ministrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Gyventojų pergudrauti nepavyko

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2017-07-28
„Kretingos būsto“ vadovei Jurgitai Trinskienei (iš kairės) Žemaičių gatvės gyventojos Virginija Petravičienė, Jurgita Pilibaitienė ir Gražina Gegytė nepriekaištavo, bet prašė apklausos balsus anuliuoti.

Iš Kretingos miesto centro varomi, teismų slenksčius daug kartų mynę ir visas bylas dėl prekybos paviljonų iškėlimo kol kas pralaimėję kioskininkai savo vietų tebesilaiko įsikibę ir prigalvoja vis naujų triukų, kad įsitvirtintų.

Surengė apklausą raštu

„Viena prekiautoja ir man į namus atnešė pasirašyti „Kretingos būsto“ parengtą balsavimo biuletenį, apie kurį iki tol nieko nebuvau girdėjusi. Sakau, palauk, noriu atidžiau paskaityti, kas parašyta. Viešnia skubino – esą, ko tuščiai gaišiu laiką, ką čia naujo beįskaitysiu, juk kalbos metų metais – tos pačios, klausiama, ar pritariu, kad kioskai ir toliau liktų stovėti ten, kur stovi dabar“, – pasakojo į „Pajūrio naujienų“ redakciją užsukusi Žemaičių g. namo Nr. 8 gyventoja Jurgita Pilibaitienė.

Anot pašnekovės, kad kioskai ir toliau liktų miesto centre, ji nė nemanė prieštarauti, būtų ir pasirašiusi, tačiau suglumo biuletenyje juodu ant balto pamačiusi, jog Žemaičių g. daugiabučiams detaliuoju planu priskirtąjį žemės sklypą už kioskų savininkų lėšas iš valstybės jau ruošiamasi išpirkti ir po privačiais prekybos paviljonais savininkams už tai suformuoti komercinį sklypą, už kurį jokio papildomo mokesčio gyventojai reikalauti negalės.

Panorusi išsamiau išsiaiškinti, kas ir kodėl parduoda Žemaičių g. namų Nr. 6 ir 8 gyventojams detaliuoju planu priskirtąją žemę, Jurgita kreipėsi į balsavimą raštu organizavusią bendrovę „Kretingos būstas“. Netikėčiausia buvo tai, kad šios įmonės kompiuterinėje laikmenoje esantis Butų ir kitų patalpų savininkų balsavimo raštu biuletenis skyrėsi nuo to, kuris buvo gyventojams duodamas balsuojant pasirašyti. „Kretingos būsto“ biuletenis – trumpesnis, jame nėra sakinio, kad gyventojai negalės reikalauti jokio papildomo mokesčio už kioskų savininkams suformuotą komercinį sklypą.

Komentuoti atsisakė

Kiek namo gyventojų buvo suklaidinta, J. Pilibaitienė teigė nežinanti, tačiau, jos manymu, visi balsai iki vieno turėtų būti anuliuoti. Pašnekovės žiniomis, parašų rinkėjai gudravo ir žmonių klausinėdami, kas jiems būtų geriau – ar kad po langais stovėtų tvarkingi nedideli prekybos kioskeliai, ar kad šių vietoje išdygtų trijų aukštų pastatas-gremėzdas? „Kai kurie, ypač pensininkai, turbūt neįsigilino, jog, jei sklypas Savivaldybės yra priskirtas namui, tai jokie svetimi statytojai su savo užmačiomis kojos ten ir neįkels“, – svarstė Jurgita. Jai pritarė ir kaimynė Virginija Petravičienė.

„Aš patikėjau, kad reikia parašo tik dėl kioskų išlikimo, tuo momentu su savimi neturėjau akinių, pasirašiau lapo nė neskaičiusi – negaila juk, kad žmonės, prekiaudami patogioje miesto vietoje, duonai daugiau užsidirbs. O sužinojusi, kaip čia viskas velta suvelta, paskambinau Kretingos smulkiųjų verslininkų asociacijos pirmininkei Danutei Rubavičienei, kurią asmeniškai pažįstu. Prašiau mano balsą anuliuoti, bet išgirdau atsakymą, jog šaukštai – po pietų, biuleteniai kažkam kitam jau perduoti“, – pasakojo ji.

„Pajūrio naujienoms“ telefonu susisiekus su D. Rubavičiene, ši į kalbas nesileido, teigė laikraščiui nieko nekomentuosianti.

Šurmulys ar pieva?

Užvakar aiškintis į „Kretingos būstą“ susirinko ir daugiau Žemaitės g. namų Nr. 6 ir 8 gyventojų, tarp kurių nuo pat pradžių į kovą prieš kioskų įsigalėjimą gyvenamųjų namų prieigose stojusios Gražina Gegytė ir Danutė Rimkutė bei Darius Petreikis, į kurį jos kreipėsi pagalbos kaip į rajono tarybos narį.

„Mane nustebino jau vien tas faktas, kad biuletenius išnešiojo ne balsavimą organizavusios bendrovės darbuotojai, o patys rezultatais suinteresuoti kioskininkai, kurie, skleisdami neteisingą informaciją, galbūt darė spaudimą gyventojų apsisprendimui“, – savo nuomonę pareiškė jis. Tarybos narys neabejojo, jog šio balsavimo rezultatai – naikintini. Į „Kretingos būstą“ aiškintis susirinkusių moterų jis prašė per daug nesigraudinti ir dėl duonos, kurią neva prekeiviai užsidirba, prekiaudami miesto centre. „Juk turbūt žinote, kad tie jų paviljonai – nuomoti pernuomoti, nemokant normalių mokesčių valstybei ir iškreipiant tikrąją konkurenciją“, – aiškino D. Petreikis. Jo manymu, daugiabučių gyventojams po langais šimtą kartų geriau turėti pievą arba erdvią automobilių aikštelę, nes gali ateiti ir tokia diena, kai per mašinų spūstis iki namo neprivažiuos nė greitoji medicinos pagalba.

Rajono tarybos narį šokiravo kai kurių gyventojų neatsakingumas. „Tie, kurie dokumentus pasirašote jų neskaitę, žiūrėkit, kad kitąkart kioskininkams nepadovanotumėt dar ir savo butų“, – ironizavo jis.

Prašymą gali pateikti bet kas

Pasak neseniai darbą šiose pareigose pradėjusios „Kretingos būsto“ direktorės Jurgitos Trinskienės, maždaug 20-čia parašų patvirtintas Žemaičių g. Nr. 6 ir 8 gyventojų prašymas surengti raštišką balsavimą dėl šiems namams detaliuoju planu priskirtų sklypų išpirkimo iš valstybės ir dėl įsipareigojimo suformuoti komercinius žemės sklypus paviljonų savininkams po jiems nuosavybės teise priklausančiais paviljonais, nekeičiant dabartinio jų išdėstymo, buvo gautas birželio 20 d. Pasirašiusieji žmonės pasižadėjo, kad už kioskininkams suformuotus komercinius žemės sklypus papildomo atlygio gyventojai nereikalaus.

Paklausta, kas konkrečiai į „Kretingos būstą“ atnešė abiejų namų gyventojų prašymus organizuoti raštišką apklausą, direktorė tik gūžtelėjo pečiais. „Tokių dalykų nežinau. Esame daugiabučius namus administruojanti įmonė, privalome į gyventojų prašymus reaguoti. Nors ir vienas asmuo balsavimo raštu pareikalautų, – organizuotume. Registruojant prašymus gali pateikti bet kas, asmens tapatybės dokumentų iš interesantų neprašome“, – taip paaiškino ji.

Tačiau „Pajūrio naujienoms“ netikėtai prisistatė Viktoras Ruzgaila. „Aš nunešiau prašymus“, – paskambinęs sakė jis. Anot V. Ruzgailos, verslininkai kreipėsi į jį kaip į Nekilnojamojo turto agentūros vadovą, prašydami tarpininkauti iš valstybės išperkant žemės sklypus bei juos įregistruojant, tvarkant kitus su tuo susijusius formalumus. Į klausimą, kodėl, jo nuomone skiriasi balsavimo biuleteniai, teigė, jog sureikšminti neverta. Esą sakinys apie tai, kad gyventojai papildomo mokesčio neprašys, įrašytas tuomet, kai „Kretingos būstui“ vadovavo ankstesnis direktorius Vaidas Barakauskas. Gali būti, kad, palikdamas pareigas, to jis nebeperdavęs naujajai įmonės vadovei.

Šaukia susirinkimą

Buvęs „Kretingos būsto“ direktorius V. Barakauskas ir toliau dirba „Civinity“ įmonių grupėje, vadovauja pastatų priežiūros ir administravimo bendrovėms Klaipėdoje – „Vitės valdos“, Debreceno valda“ ir „Kretingos bendrabutis“. Situaciją jis pakomentavo per įmonių grupės „Civinity“ marketingo ir komunikacijos vadovę Eglę Berentienę. „Bendrovė „Kretingos būstas“ gavo parašais patvirtintą Žemaičių g. Nr. 6 ir 8 gyventojų prašymą organizuoti balsavimą raštu dėl šių žemės sklypų išpirkimo. Prašyme buvo pateiktas ir balsavimo biuletenio tekstas. V. Barakauską „Kretingos būsto“ vadovo pareigose pakeitusiai naujajai vadovei J. Trinskienei visi su bendrovės veikla susiję dokumentai buvo perduoti. Įmonės archyve saugomas pasirašytas gyventojų prašymas dėl minėtų namų sklypų išpirkimo. Šio prašymo pagrindu buvo organizuojamas balsavimas raštu. Kilus nesusipratimui dėl balsavimo biuletenių tikrumo ir keliems gyventojams kreipusis į „Kretingos būstą“, balsavimą nutarta stabdyti. Siekiant išsiaiškinti ir atsakyti į visus klausimus, rugpjūčio 3 d. bus surengtas gyventojų susirinkimas. Kvietimas dalyvauti jiems pateiktas trečiadienį“, – teigiama V. Barakausko komentare.

Balsai negalios

„Nei mes buvome apklausos iniciatoriai, nei organizatoriai, niekam nebuvome suteikę jokių įgaliojimų, su verslininkais nebuvome susitikę“, – „Pajūrio naujienų“ paklaustas, ar žino, kad miesto centre pardavinėjama valstybinė žemė, sakė Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas. Šią naujieną jis teigė sužinojęs iš užvakar Savivaldybėje apsilankiusios daugiabučio gyventojos G. Gegytės.

„Ji parodė ir skirtingus biuletenius. Šis balsavimas, kiek žinau, sustabdytas, biuleteniai bus pripažinti negaliojančiais, o jei kitą kartą koks nors panašus procesas bus vykdomas, tai – tik viešai, o ne spaudimo metodais“, – sakė direktorius.

V. Domarkas taip pat akcentavo, kad Savivaldybė nėra verslininkų priešas, tačiau palaiko gyventojų viešąjį interesą. „O jei abi pusės tarpusavyje taikiai susitartų, kaip problemą išspręsti, mes neprieštarautume ir netrukdytume, žinoma, iškėlę tam tikrų reikalavimų kioskų savininkams dėl jų statinių išvaizdos“, – atviravo direktorius. Kitu atveju Savivaldybė paviljonų savininkams gali pasiūlyti laisvus sklypus atokesnėse vietose. Keturi tokie sklypai yra, pavyzdžiui, kad ir Klaipėdos g. „Žinoma, miesto centras verslui geriau, bet tokia yra realybė“, – sakė V. Domarkas.

Pagal nuomos sutartį Savivaldybė verslininkams kioskus valstybinėje žemėje buvo leidusi pasistatyti 3 metams. Šis terminas jau seniai apaugęs barzda. Atsižvelgus į gyventojų prašymą, 2013-aisiais prie Žemaičių g. namų 6 ir 8 buvo suformuotas žemės sklypas, verslininkai ne kartą raginti išsikraustyti, tačiau jie nepakluso. Savivaldybės administracijos direktorius 2014-ųjų vasarį savo įsakymu išsikeldinti verslininkus įpareigojo raštu. Tuo nepatenkinta Kretingos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacija pradėjo teismų maratoną – bylos nagrinėjamos tai Kretingoje, tai Klaipėdoje.

Šį pavasarį dar vienas teismo posėdis įvyko Kretingos apylinkės teisme. Sprendimas verslininkams vėl buvo nepalankus, eilinį kartą jį jie apskundė Klaipėdos apygardos teismui.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas