Pajūrio naujienos
Help
2018 Gegužė
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Orų prognozė
Dieną24°C debesuotumas 7 %
Naktį14°C debesuotumas 73 %
Apklausa

Ar Kretingoje yra kur važinėti dviračiais?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nuo birželio pridėtinės vertės mokestis (PVM) šildymui bus nebe 9, o 21 procentas. PVM lengvatą šildymui panaikino Lietuvos Respublikos Seimas.

entralizuotai šilumą iš bendrovės „Kretingos šilumos tinklai“ gaunantys Kretingos miesto ir rajono gyventojai šių metų balandžio mėnesį už šilumos kilovatvalandę mokėjo 6,03 ct (šilumos kaina yra skaičiuojama ir kažkiek kinta kiekvieną mėnesį dėl jai pagaminti sunaudojamo kuro kainų kitimo). Jeigu balandžio mėnesio kaina išliktų įsigaliojus 21 proc. PVM, viena šilumos kilovatvalandė kainuotų 6,75 ct, šiluma brangsta 12 proc. Balandžio pradžioje vartotojai už gautą šilumą „Kretingos šilumos tinklams“ buvo skolingi 199 tūkst. eurų. Vartotojų mokumas 2016 metais buvo 84 proc. Įmonės direktoriaus pavaduotojo Tomo Liaučio pastebėjimu, pagal mokumo rodiklį šalyje esame apie vidurį. Kai kuriuose savivaldybėse nemokių vartotojų procentas siekia 20 proc. ir daugiau.

Ar sumažinus PVM lengvatą, skolininkų nepadaugės? „Tai priklausys nuo gyventojų pajamų augimo ir nuo to, kaip veiks kompensacijų už šilumą mechanizmas“, – sakė T. Liaučius.

Kompensacijos bus mokamos, jeigu šeima šildymui išleis 15 proc. pajamų. Pavyzdžiui: vienas gyvenantis pensininkas gauna 260 eurų pensiją. Pagal galiojančią tvarką iš šios sumos reikia atimti nustatytą valstybės remiamų pajamų dydį – 102 eurus ir gautus 158 eurus padauginti iš 15 proc. Gautus 23,7 eurų už šilumą žmogus ir turėtų sumokėti iš savo kišenės, o tuos 23,7 eurus viršijanti suma būtų kompensuojama.

Kretingos rajono savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos skyriaus vedėja Danutė Blagnienė įsitikinusi, kad mažas pajamas gaunantys gyventojai nenukentės dėl PVM lengvatos šilumai panaikinimo. „Netgi kurie buvo ant ribos kompensacijai gauti ir jos negaudavo, dabar tikėtina gaus, nes šiluma pabrango“, – teigė ji. Kretingos rajono savivaldybėje kompensacijas už centralizuotai tiekiamą šilumą praėjusį šildymo sezoną gavo 500 šeimų, panašiai tiek pat, kurios savo būstus šildosi autonomiškai – malkomis, dujomis. Per šildymo sezoną kompensacijoms už šildymą iš Savivaldybės biudžeto išleista apie 100 tūkst. eurų.

Už PVM lengvatos panaikinimą balsavo ir kretingiškių į Seimą išrinktas Antanas Vinkus. Štai kaip parlamentaras grindė tokį savo sprendimą: „Balsavau už, nes esu įsitikinęs teikiamo sprendimo pagrįstumu. Išrinkti į Seimą turi turėti valios priimti sunkius sprendimus, kurie trumpuoju laikotarpiu nepopuliarūs, bet ilguoju laikotarpiu duos daugiau naudos. Nesiekiu pigaus populiarumo. Nėra teisinga, kai šildymo lengvata naudojasi ir gerai uždirbantys, galintys susimokėti, ir skurstantys. Valstybė vietoje to, kad skirtų lėšas sveikatos apsaugai, švietimui, finansuoja turtingiau gyvenančius, o mažai uždirbantys ir toliau naudojasi nekokybiškomis valstybės paslaugomis, gauna mažas pensijas, nepakankama sveikatos apsauga. Antra, balsuodamas už, balsavau už renovaciją, kuriai trukdė lengvata. Man ne vis vien kaip gyvens žmonės po 10 metų: ar vis labiau griūnančiuose, ar atnaujintuose namuose. Visuomet pasisakau už lengvatas, kurios skirtos mažiau pasiturintiems, daugiavaikėms šeimoms. Ir paremsiu visas Vyriausybės, kuri supranta, kad atsisakant lengvatos, reikia pasirūpinti gaunančiais mažas pajamas, iniciatyvas. Beje, šis PVM lengvatos šildymui panaikinimo klausimas nėra naujas dalykas, sugalvotas šios valdančios daugumos. Jau ne vienerius metus yra apie tai kalbama, bet vis pritrūksta politinio sprendimo. Štai ir konservatoriai savo programoje taip pat yra numatę šios lengvatos panaikinimą. Tai atitinka ilgalaikius Lietuvos interesus“.

Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis yra pareiškęs, jog 9 proc. lengvata šildymui nebuvo teisinga, nes ja naudojosi tik dalis valstybės gyventojų, apie 2 mln. žmonių lengvatos negavo.

„P. n.“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas