Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Augant su kūryba

  • Kuprinė
  • 2014-02-28

„Rašymas – tai būdas suguldyti ant lapo galvoje susivėlusias mintis bei jausmus, geriau visus juos suprasti,“ – taip savo kūrybinės veiklos reikšmingumą nusakė Kretingos pranciškonų gimnazijos dešimtokė Ugnė Sungailaitė, rimuoti pirmuosius eilėraščių posmus pradėjusi jau nuo pirmųjų dienų mokyklos suole.

Kūryba, pasak Ugnės Sungailaitės, atveria akis kitokiam pasauliui.

- Kas tave skatina kurti?

- Kuriu savo malonumui, nejaučiu būtinybės kūrinių kažkam parodyti, mėgstu pasilaikyti juos sau pačiai. Dažnai mano kūriniai yra per daug asmeniški, kad norėčiau leisti kitiems juos skaityti. Kartais jaučiu būtinybę atsisėsti ir kažką parašyti. Dažnai įkvepia talentingų rašytojų kūrinių skaitymas, galvoje gimsta naujų idėjų.

- Kaip pati vertini savo eilėraščius, esė?

- Ką tik parašyti kūriniai man atrodo tobuli, nesinori jų keisti, koreguoti, labai sunku priimti kritiką. Tačiau laikui bėgant man jie pradeda atrodyti vis paprastesni. Būna, žiūriu į tai, ką visai neseniai sukūriau, ir viskas atrodo taip banalu, nevertinga... Dažnai mąstau apie tai, kiek daug yra žmonių, rašančių puikiai ir daug geriau už mane. Kartais rašyti visai dingsta noras, tuomet niekas negalėtų priversti to daryti. Tačiau tas pats noras kurti gali sugrįžti taip pat greitai, kaip ir dingti.

- Ar dažnai dalyvauji kūrybinio rašymo konkursuose?

- Konkursų, kuriuose dalyvavau, nebuvo daug. Sutikdavau dalyvauti tuose, kuriuos pasiūlydavo mokytojai, nors pačiai visa tai nelabai patiko. Kita vertus, tokių renginių dėka teko sutikti nemažai įdomių kuriančių žmonių, turbūt vien dėl to ir dalyvaudavau. Laimėjimai ar prizai niekada nesuteikdavo didelės reikšmės, o ir kūriniai, skirti konkursams, ne tokie nuoširdūs. Jie labiau turi atitikti konkurso kriterijus ir mokytojų, teisėjų nuomones.

- Ką išvis manai apie renginius, kuriuose rungiasi mokinių parašyti kūriniai?

- Tokių konkursų nemėgstu. Niekada nesupratau, kas turi teisę vertinti kūrybą. Visų skoniai, nuomonės ir supratimas skiriasi, ypač kalbant apie tokį subtilų dalyką, kaip menas. Žinoma, išgirsti kitų nuomonę, patarimus ir sveiką kritiką - visada naudinga, tiesiog mano rašymo tikslas nėra kažką laimėti.

- Kaip kūryba išugdė tave kaip asmenybę?

- Manau, kad tai prisidėjo prie mano brandos. Kūryba padeda pažinti save, geriau suvokti pasaulį, ugdyti save kaip asmenybę. Stebėdamas ir viską aprašydamas, pradedi pastebėti detales, geriau pažinti blogį ir gėrį. Galiu drąsiai teigti, jog kūrybinis rašymas mane padarė geresniu, išmintingesniu žmogumi, privertė prieš ką nors darant gerai apie tai pagalvoti.

- Kaip sugebėjimai kurti paveikia tavo kasdienybę?

- Apskritai kūryba lavina vaizduotę, kalbą, mąstymą. Kuriantys žmonės pasaulį mato kitomis akimis, savaip. Dažnai aplink matomi vaizdai ar žmonės mintyse siejasi su daugybe įdomių dalykų. Rašydamas ieškai naujų žodžių, aiškiniesi jų tikslias reikšmes, tai padeda mokytis. Mokytis ne to, ko mus moko mokyklose, o apie pasaulį, gyvenimą.

- Kas ir kada paskatino tave pradėti kurti?

- Tai pradėjau daryti vos atėjusi į pradinę mokyklą, kai per lietuvių kalbos pamokas gaudavome užduotis surimuoti neilgus eilėraščius. Kartą pabandžius kurti, tai man ėmė patikti. Pastebėjau, kad visai neblogai sekėsi - gaudavau daug pagyrimų iš mokytojų. Tai buvo puikus laisvalaikio praleidimo būdas, o tokiame amžiuje laisvo laiko ir neribotos fantazijos turėjau itin daug. Didelę dalį dienos skirdavau mėgstamų knygų skaitymui ir eilėraščių kūrimui. Mokykloje gautos temos ar užduotys man būdavo malonus iššūkis.

- Kaip keitėsi tavo kūryba?

- Pirmieji kūriniai buvo neilgi, tvarkingai surimuoti eilėraštukai. Dažniausiai rašydavau apie gamtą, metų laikus, apie tai, ką mačiau aplink save. O dabar mano kūriniai yra daugiau apie tai, ką jaučiu. Šiuo metu labiau rūpi kūrinio esmė, turinys, o ne eilučių skaičius ar „tobulas“ rimavimas. Ne visi kūriniai yra eilėraščiai, parašiau ir keletą esė. Visgi galiu pripažinti, kad eilėraščiai man patinka labiau.

- Kokie tavo kūrybiniai planai ateičiai?

- Savo ateities būtent su kūrybine veikla nesieju. Pirmenybę teikiu mokslams, tačiau kūrybiškumas padeda visose gyvenimo srityse. Noriu, kad tai ir toliau būtų naudingas ir širdžiai mielas laisvalaikio praleidimo būdas.

Eglė DIRMEITYTĖ

"P. n." akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas