Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Receptus galės išrašyti pusmečiui

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2014-01-10

Šiemet sveikatos ministro Vytenio Andriukaičio įsakymu pasikeitė receptų išrašymo tvarka: gydytojai lėtinėmis ligomis sergantiems asmenims galės išrašyti kompensuojamuosius vaistus bei medicininės pagalbos priemones išsyk visam pusmečiui.

Medicinos įstaigų vadovai (iš kairės) Vidmantas Jurgaitis, Tomas Skliuderis ir Augenija Juknevičienė sakė dar konkrečiai nežinantys, kokių permainų atneš naujoji tvarka.

Ligi šiol gydytojai galėjo išrašyti kompensuojamųjų vaistų tik 3 mėnesiams. Manoma, kad pagal naująją tvarką sumažės pacientų eilės prie gydytojų kabinetų, nes lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms nebereikės taip dažnai lankytis pas savo šeimos gydytoją ar specialistą vien tam, kad šis išrašytų jo nuolat vartojamų vaistų receptą.

Sutaupytą laiką – kitiems ligoniams

Tačiau kaip konkrečiai bus įgyvendinta naujoji tvarka Kretingos rajono medicinos įstaigų vadovai tvirtino nurodymų dar negavę.

„Dar nepaskelbtas tvarkos aprašas, ir nežinome, kaip galėsime išrašyti receptus: po receptą kas mėnesį atskirai ar vaistus visam pusmečiui ant vieno recepto. Taip pat neaišku, kaip bus atsiskaitoma vaistinėse“, - kalbėjo „Kretingos šeimos centro“ vadovė Augenija Juknevičienė.

Ji teigė, kad lėtinėmis ligomis sergantieji sudaro apie 30 proc. viso jų centre prisirašiusių pacientų skaičiaus. „Ir ligi šiol buvo atsižvelgiama į paciento finansinę padėtį: kaip jis galėdavo nusipirkti vaistų – vienam mėnesiui, dviem ar visiems trims išsyk“, - sakė A. Juknevičienė.

Ji tvirtino mananti, kad naujoji tvarka leis gydytojui sutaupyti kažkiek laiko, kurį šis užtrukdavo išrašydamas receptus. „Darbo krūviai yra didžiuliai, pacientų sergamumas didėja dėl amžiaus, nes vyresnių žmonių vis daugėja, ir dėl įgyvendinamų profilaktikos programų. Per dieną vienam gydytojui tenka priimti 30 ir daugiau ligonių, o per ūmių susirgimų protrūkius – net iki 60 ligonių. Tad pagal naująją tvarką turėtų sumažėti žmonių, kurie ateina išsirašyti vaistų, o sutaupytą laiką gydytojas galėtų skirti kitiems ligoniams“, - samprotavo centro vadovė.

Kretingos PSPC vyriausiasis gydytojas Vidmantas Jurgaitis mano, kad tuo pačiu sumažėtų apkrovos ir registratūros darbuotojams.

Laukia ir kitų permainų

Tačiau medikams neramu, kad gali padaugėti tų ligonių, kurie atidžiai neseka savo sveikatos ir gali uždelsti kreiptis į gydytoją. „Jeigu pacientas yra pakankamai orientuotas ir gebantis pats įsivertinti sveikatą, bus geriau, jei jis negaišins gydytojo. Tačiau kai kam pusmetis uždelsto laiko gali būti ir pavojingas“, - mano Salantų PSPC vyriausiasis gydytojas Tomas Skliuderis.

„Iš ministerijos laukiame ir kitų naujovių – kad be šeimos gydytojo siuntimo dispanserizuoti ligoniai galėtų pakliūti pas antrinio lygio specialistus, tarkim, kardiologą, endokrinologą“, - sakė A.Juknevičienė.

O Kretingos PSPS šiuos metus pasitiko įdiegęs bandomąją kompiuterinę programą, skirtą ligonių registravimui. „Tačiau ši programa stringa, yra pakankamai gremėzdiška - su ja problemiška dirbti. Pasibaigus 3 mėn. bandomajam laikotarpiui, jos, ko gero, atsisakysime – grąžinsime ją įdiegti pasiūliusiai įmonei“, - teigė V.Jurgaitis.

Anot jo, Lietuvoje apie PSPC kompiuterizavimą, vadinamąją E mediciną, kalbama jau 7 – 8 metus. „Tam buvo skirti milijonai, kurie neaišku, kur nusėdę. Sveikatos ministras V.Andriukaitis bandė išsiaiškinti, kur dingo pinigai, bet, kaip sakoma, sukliko ir nurimo“, - kalbėjo V.Jurgaitis, įsitikinęs, jog dirbti būtų idealu, jei kompiuterizuota būtų visos šalies sveikatos apsaugos sistema.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas