Pajūrio naujienos
Help
2019 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Orų prognozė
Dieną26°C debesuotumas 95 %
Naktį13°C debesuotumas 88 %
Komentarų topas

(1338) 2019-03-19

Išrinktasis meras dėlioja valdžios mozaiką

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Pirmas puslapis
Antanas Kalnius (priekyje trečias iš dešinės) su visuomeninio rinkimų komiteto „Kretingos kraštas“ komanda savo pergalės mero rinkimuose akimirką.

Kretingos rajono savivaldybei ir jos politikų tarybai ketverius metus vadovaus visuomeninio rinkimų komiteto „Kretingos kraštas“ į mero postą deleguotas Antanas Kalnius, jis beveik 10 proc. arba 1149 rinkėjų balsų persvara sekmadienį įvykusiame antrame mero rinkimų ture įveikė socialdemokratą Virginijų Domarką.

Sėkmę lėmė kaimai

Sekmadienio vakare A. Kalnius su savo „Kretingos krašto“ komanda rinkimų rezultatų laukė Kretingoje, Vytauto gatvėje esančioje „Britanijos“ kavinėje. Vyriausiosios rinkimų komisijos skelbiamus duomenis iš rajono rinkimų apylinkių televizoriaus ekrane stebėję bendražygiai džiaugtis pergale neskubėjo netgi, kai jinai jau buvo akivaizdi, kantriai sulaukė žinių iš paskutinių apylinkių.

Pirmame mero ture neabejotinas lyderis V. Domarkas gavo 4042 rinkėjų balsus, kai A. Kalnius – 2201. Šis pranašumas sėkmę tarsi žadėjo V. Domarkui. Tačiau antrame ture už V. Domarką balsavo 5292, o už A. Kalnių – 6441 rinkėjas. A. Kalniaus laimėjimas ne vienam buvo netikėtas, tačiau tik ne jam pačiam ir „Kretingos krašto“ komandai. „Rezultatas tikrai buvo toks, kokio tikėjomės. Jeigu nebūtume to tikėjęsi, antrame ture tokių veiksmų nebūtume ėmęsi“, – dėstė A. Kalnius, teigdamas, jog antro turo sėkmę nulėmė lankymasis kaimų bendruomenėse, susitikimai su gyventojais bibliotekose. Tuo, kad eina teisingu keliu, įsitikino per patį pirmąjį susitikimą.

„Nuvažiavus išgirdome, kad valdžia tik per šventes atvažiuoja, įteikia gėlių ir tuo viskas baigiasi, o žmonės nori išpasakoti savo bėdas, problemas ir kad juos išklausytų“, – kalbėjo naujai išrinktas meras. A. Kalnius per 2-ojo turo dvi rinkimų kampanijos savaites lankėsi Rūdaičiuose, Baubliuose, Vydmantuose, Grūšlaukėje, pabuvojo visose didžiosiose rajono gyvenvietėse su komandos nariais, o dažnai ir vienas. Bendražygiai gelbėjo ir rašydami apie tas keliones, dėdami iš jų nuotraukas į facebooką.

„Pirmame ture kaimuose buvau pralaimėjęs, antrame šią klaidą ištaisėme“, – tvirtino A. Kalnius.


Žmonėms vis dar neįprasta į kabinas eiti balsuoti po vieną.

Kandidatų į Kretingos rajono savivaldybės mero postą rinkimuose rimtų pažeidimų neužfiksavo nei policija, nei visuomeninė organizacija „Baltosios pirštinės“. Tačiau buvo pastebėta naujų gudravimo būdų agitacijos draudimo laikotarpiu.

Visuomeninė organizacija „Baltosios pirštinės“ rajone tiek per pirmąjį savivaldybių rinkimų turą, tiek per antrąjį daugiausia fiksavo pažeidimų dėl neplombuotų arba netaisyklingai plombuotų balsadėžių ir agitacijos – nenuimtų rinkimų dalyvių plakatų apylinkėse.

„Nors per pirmąjį turą fiksavome nemažai netvarkingų balsadėžių rinkimų apylinkėse, tai nepasikeitė ir per antrąjį turą. Tai nutiko dėl galimai Vyriausiosios rinkimų komisijos pateikto neaiškaus aprašymo, kaip jos turi atrodyti, – kalbėjo Klaipėdos regiono koordinatorius Eimantas Reliuga. – Pažeidimus sutvarkėme iš karto juos užfiksavus. Tai taip pat padėjo padaryti geranoriškas bendradarbiavimas su rinkimų apylinkių pirmininkais.“

E. Reliuga patikino, kad Kretingos rajone buvo mažiausiai problemų visame regione, tačiau susidūrė su kitais sunkumais: „Kai kurie kandidatai reiškė norą tiesiogiai bendrauti su rinkėjais, t. y. eiti į renginius. Tai nėra pažeidimas, bet to daryti nereikėtų.“

Per abu rinkimų turus pastebėti nauji gudravimo atvejai, kuomet socialiniuose tinkluose yra komentuojami anksčiau paskelbti įrašai, kurie tokiu būdu yra labiau matomi. „Kalbant apie socialinius tinklus, jų kontroliavimas rinkimų laikotarpiu yra pažengęs, tačiau kandidatai spragų atranda. VRK įrašus, paskelbtus socialiniuose tinkluose, rekomenduoja ištrinti, tačiau visi suprantame, kad tokio srauto panaikinti iš esmės neįmanoma“, – svarstė E. Reliuga.

Vis dėlto antrojo turo metu „Baltosios pirštinės“ grubių pažeidimų neužfiksavo.

Kretingos rajono policijos komisariatas per rinkimų laikotarpį negavo nė vieno pranešimo. „Buvome sustiprinę patruliavimą, tačiau pažeidimų nepastebėta“, – tvirtino Reagavimo skyriaus viršininkas Nerijus Japertas.

„P. n.“ informacija


Salantų miestą planuojama kompleksiškai atnaujinti pagal Europos Sąjungos projektą. Jo vertė – 826,8 tūkst. eurų. Tokiu būdu norima skatinti socialinę ir ekonominę plėtrą šioje gyvenvietėje.

Įgyvendinant projektą Laivių g. bus įrengtas pėsčiųjų takas, atnaujintos S. Nėries g., Salantos g., įrengiant apšvietimą ir pėsčiųjų taką. J. Janonio g. bus įrengta automobilių stovėjimo aikštelė ir viešasis tualetas, sutvarkytos A. Salio g., J. Janonio g., nugriautas autobusų stoties pastatas, įrengtas pėsčiųjų takas prie Salantų tvenkinio.

Salantų miesto parke numatoma įrengti krepšinio aikštelę, lauko teniso aikštelę, lauko treniruoklius, vaikų žaidimų aikštelę, viešąjį tualetą ir pėsčiųjų taką.

Dalyvaujant projekte teko susidurti ir su sunkumais. „Projekte buvo pateikti reikalavimai, pagal kuriuos negalėjome planuoti tokių darbų, kuriuos norėjosi atlikti. Dar daugiau dėmesio būtume skyrę infrastruktūrai“, – kalbėjo Salantų miesto seniūnijos seniūnas Kazimieras Galdikas.

Nepaisant to, seniūnas džiaugėsi dalyvavimu projekte: „Laivių g. taps ne tik saugesne, patogesne, bet ir gražesne. Juk ja pravažiuoja ne tik mūsų miesto gyventojai.“

Šio projekto vertė – 826,8 tūkst. eurų, iš jų Savivaldybės biudžeto lėšų – 82,7 tūkst. eurų.

Projektą planuojama pabaigti iki 2021 metų sausio 31 d.

„P. n.“ informacija


Turbo žiede – neaiškūs manevrai?

  • Edita KALNIENĖ
  • Aktualijos
Turbo žiede eismo kryptis nurodo 507 numeriu schemoje pavaizduotas kelio ženklas, kuriuo reikia vadovautis prieš įvažiuojant į sankryžą. Vairuotojai turėtų nepamiršti ir kitų kelio ženklų.

Kretingos mieste įrengus turbo žiedo sankryžą atsirado dvejopi jos vertinimai: vieni džiaugiasi, kiti – tikina, kad sunku perprasti, kaip tinkamai važiuoti.

„Jau kurį laiką galima džiaugtis keliomis eismo juostomis praplatėjusiu keliu magistralinio kelio A11 Šiauliai–Palanga ruože ir nauja, kur kas didesnio automobilių srauto pralaidumo turbo sankryža ties Marijono Daujoto progimnazija“, – pasidžiaugė kretingiškis Darius Barasa.

Vis dėlto, rajono gyventojui kilo klausimas, kaip reikia teisingai važiuoti šia sankryža: „Daugelis važiuoja, kaip sugalvoja arba kaip jiems atrodo teisingai. Kiek pats suprantu, turbo sankryžos pranašumas yra tas, kad važiuojamąją eismo juostą reikia pasirinkti prieš įvažiuojant į turbo žiedą, o pačiame žiede persirikiuoti į kitas juostas nebegalima ir nebereikia, tačiau šiandien dažnai tenka matyti įdomių manevrų.“

Policijos pareigūnai paaiškino, kad turbo žiede reikia vadovautis kelio ženklais. „Prieš įvažiuojant į sankryžą yra kelio ženklai, nurodantys važiavimo kryptį iš juostos, kurioje yra vairuotojas. Jais ir reikia vadovautis“, – eismo taisykles paaiškino Reagavimo skyriaus vyriausiasis tyrėjas Tomas Mikelkevičius.

Nuo miesto centro važiuojant pirmąja juosta, galima išvažiuoti tik į pirmą išvažiavimą, t.y. sukti į dešinę. Iš antros eismo juostos, važiuojant nuo miesto centro, ženklas nurodo galimas važiavimo kryptis – tiesiai, į kairę ir žiedo apvažiavimą.

„Važiuodami turime kelionės tikslą, todėl pasirenkame mums reikiamą važiuojamąją juostą. Vairuotojams siūlome būti maksimaliai atidiems, vengti staigaus, pavojingo manevravimo ir vadovautis kelio ženklais, tada nekils jokių problemų“, – kalbėjo T. Mikelkevičius. Turbo žiedo esmė – greičiau pravažiuoti sankryžą ir nesudaryti eismo spūsčių, todėl policija ragina laikytis bendrų taisyklių.

„Vairuotojai turi užsiimti reikiamą eismo juostą iš anksto ir vengti manevravimo pačioje sankryžoje“, – sakė Veiklos skyriaus vyresnioji tyrėja Aušra Baločkienė.

Reagavimo skyriaus vyriausiasis tyrėjas taip pat atkreipė dėmesį, kad žmonėms sunku įtikti: „Kai buvo senas šviesoforas, vairuotojams buvo blogai. Dabar atsiradus turbo žiedui – vėl kažkas netinka.“


  • Iš po­li­ci­jos su­ves­ti­nių

KRETINGOS r.

Kovo 14 d. Policijos komisariate užregistruotas pareiškimas, kad iš miške Nausėdų k., prie kelio, stovėjusio traktoriaus bako kovo 13–14 dienomis pavogti degalai, į baką primesta žemių ir žolių. Padaryta žala už 452 eurus.

PARĄŽĖS k. kovo 14 val. apie 6.50 val. vyras, gimęs 1987 m., atsikėlęs pastebėjo, kad, išgręžus katilinės lango rėmą, patekta į namą. Iš jo rankinės, paliktos svetainėje, pavogti 2 tūkst. 20 eurų, iš sugyventinės rankinės – 10 eurų. Dėl sugadinto lango padaryta 300 eurų žala.

ŽVAINIŲ k., Piliakalnio g., kovo 15 d. apie 20.12 val. sulaikytas automobilio „Nissan Terrano“ vairuotojas, gimęs 1965 m. Jam nustatytas 2,13 prom. girtumas.

Parengė Edita KALNIENĖ


Viešosios įstaigos „Kretingos Minija“ vadovas Vidas Burba (kairėje) ir vyriausiasis futbolo komandos treneris Valdas Trakys pripažino, kad „Minijos“ pasirengimą sezonui komplikuoja dirbtinės dangos aikštės nebuvimas. „Žiemą mūsų futbolininkai mažai matė kamuolį“, – sakė treneris.

Jau šį savaitgalį startuos Lietuvos futbolo federacijos (LFF) I lygos pirmenybės – tarp 16 komandų varžysis ir Kretingos „Minija“, treniruojama savo gimtinėn sugrįžusio Lietuvos U-19 vyriausiojo trenerio 40 metų Valdo Trakio.

Tačiau pirmojo turo rungtynių Kretingos „Minija“ nežais, kadangi jų varžovai Vilniaus „Riteriai B“ iš savo komandos yra delegavę keletą žaidėjų į jaunimo rinktinę, ir šis susitikimas yra nukeltas. Tad Kretingos „Minija“ startuos kovo 30 d. ir Vilniuje susitiks su „Vilniaus Vyčio“ komanda.

„Kretingoje futbolo aistruolius į pirmąsias rungtynes pakviesime balandžio 13 dieną – mūsų lauks susitikimas su „Pakruojo“ komanda“, – viešosios įstaigos „Kretingos Minija“ direktorius Vidas Burba vylėsi, kad „Minija“ visą sezoną sugebės demonstruoti gražų futbolą.

Jis pripažino, kad po sėkmingo praėjusio sezono, kai komanda tapo LFF II lygos Vakarų zonos nugalėtoja ir iškovojo teisę žaisti LFF I lygos pirmenybėse, komandos vadovai ilgai svarstė dėl sprendimo dalyvauti joje ar ne. „Nes vien tik dalyvauti nenorėjo niekas – nei komandos vadovai, nei žaidėjai, galų gale – nei sirgaliai. Mūsų noras – suburti konkurencingą komandą, kuri būtų pajėgi kovoti su kitomis I lygos komandomis kaip lygi su lygiomis. Be to, kad galėtume rungtyniauti I lygoje, reikėjo gauti ir LFF I lygos licenciją“, – kalbėjo V. Burba.

Svarstymai dėl dalyvavimo buvo ne šiaip sau: kretingiškiai iki šiol neturi dirbtinės aikštės, kuriai atsiradus išsispręs ir dabar patiriamos problemos. Daug pamąstymų buvo ir dėl didesnio komandos biudžeto, bet tai išspręsti pavyko: didžiausią sumą – 50 tūkst. Eur – paramos skiria pagrindinis rėmėjas bendrovė „Arlanga“, rajono Savivaldybė numatė skirti apie 30 tūkst. Eur. Visas planuojamas „Minijos“ biudžetas – 100 tūkst. Eur.

Norint įgyti LFF I lygos licenciją, komanda turėjo atitikti 5 kriterijus: infrastruktūros, sportinius, teisinius, personalo ir finansų.

„Visus kriterijus atitinkame, ir esame informuoti apie tai, kad 2019 m. yra pereinamieji metai, kad kiekvienas klubas, kuris dalyvaus I lygoje, privalės sukurti visą klubo struktūrą, pradedant vaikų grupėmis – berniukų ir jaunimo, išlaikant pagrindinę ir veteranų komandas, – paaiškino V. Burba. – Šiuo metu mūsų klubas turi bendradarbiavimo sutartį su Kretingos sporto mokykla dėl vaikų grupių – šiandienai to pakanka. Tačiau nuo 2020 m. klubai, kurie neturės visos struktūros, licencijos negaus.“

Todėl vakar viešosios įstaigos „Kretingos Minija“ vadovas V. Burba, vyriausiasis komandos treneris V. Trakys, dalyvaujant LFF licencijavimo skyriaus vadovui Laurynui Ziboliui, rajono Savivaldybėje susitiko su rajono meru Juozu Mažeika, kitais, kad aptartų klubo struktūros modelį.

Nusprendus dalyvauti LFF I lygoje, komanda subrendo pokyčiams. „Suradome bendrą kalbą su dabartiniu vyriausiuoju treneriu Valdu Trakiu, ir sausio 30 dieną įvyko pirmoji komandos treniruotė“, – pasidžiaugė V. Burba.

Jo ir V. Trakio pastebėjimu, po praėjusio sezono komandoje išliko 70–80 proc. žaidėjų, kas įrodo komandos stabilumą ir žaidėjų norą atstovauti mūsų rajono pagrindinei futbolo komandai.

„Norime būti konkurencingi, kaip lygūs su lygiais žaisti tarp kitų komandų futbolininkų, ir mūsų uždavinys – laimėti kiekvienas rungtynes, pritraukti kuo daugiau žiūrovų, sirgalių – tikiuosi, kad prieš tuščias tribūnas tikrai nežaisime“, – vylėsi naujasis „Minijos“ treneris V. Trakys, pastaruosius trejus metus treniravęs Palangos futbolo komandą.

Treneris pripažino: pasirengimas naujajam sezonui yra komplikuotas, ir visa bėda – dirbtinės futbolo aikštės nebuvimas. „Gana sunku pasiekti norimo rezultato, be futbolo aikštės to nepadarysi, – konstatavo V. Trakys. – Subalansuoti visus žaidimo aspektus galima tik aikštėje.“


Kovo 15 d. „Kretingos“ komanda išvykoje 78:70 (21:12; 25:15; 18:13; 14:30) antrą kartą palaužė Kelmės „Kelmę“ ir keliauja į ketvirtfinalį. Pirmo kėlinio viduryje komandas skyrė tik 2 taškai (5 min. 9:7), bet gausaus sirgalių būrio palaikomi kretingiškiai iki didžiosios pertraukos įgijo 19 taškų persvarą (20 min. 46:27). Trečiame kėlinyje lyg namuose žaidę kretingiškiai įgijo ir didžiausią susitikime 27 taškų persvarą (24 min. 56:29) ir, nors per likusį laiką „Kelmės“ komanda ir sušvelnino skirtumą, rungtynių nugalėtojas tapo aiškus gerokai anksčiau negu nuaidėjo finalinė sirena.

Šiose rungtynėse Kretingos „Kretingai“ atstovavo: Domininkas Matutis – 20, Tadas Maželis – 16, Rytis Zabita – 14, Linas Jonuška – 12, Kornelijus Stonkus – 11, Arnas Sabaliauskas – 3, Deividas Petravičius – 2, Edgaras Danys, Petras Piekus ir Albertas Valiulis.

Ketvirtfinalyje „Kretingos“ komanda susitiks su Regionų krepšinio lygos A diviziono reguliaraus sezono nugalėtojais Raseinių „Raseiniais“ – pirmosios serijos rungtynės įvyks kovo 21 d. išvykoje, antrosios – kovo 24 d. 16 val. Kretingoje.

Tomas KUBILIUS

Krepšinio klubas „Kretinga“


Batikos darbuose – etnologijos ženklai

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Vakarų Lietuva
Parodos atidaryme Kretingos muziejuje dalyvavo visa Šorių šeima – Kristina, Povilas ir mažoji Vakarė, kiekvienas savaip prisidėję kuriant darbus.

Priekulėje prieš kelerius metus įsikūrę menininkai iš Aukštaitijos Kristina ir Povilas Šoriai sakė pajutę ypatingą pamario krašto žmonių ryšį su gamta – jūros vėjais, erdvėmis, protėvių tradicijomis, ir visa tai atsispindi mįslingoje Kristinos batikos darbų parodoje „Simbolių batika“. Paroda šiuo metu eksponuojama Kretingos muziejuje.

Kone dvi dešimtys batikos technika – piešiant įkaitintu vašku ant drobės – atliktų darbų yra apskritimo formos, kuris simbolizuoja baltiškąjį Rėdos ratą. Šią formą menininkė pasirinko neatsitiktinai: tai – judėjimo, išsukimo jėgos, ryto-vakaro, pavasario-rudens, nesibaigiančios amžinybės simboliai. O tarp dinaminio gūsio kūrėja įkomponuoja etnologinius simbolius – Elnią devyniaragį ir Gyvybės medį, už kurių slypi juntama žmogaus esybė.

Neužilgo gamtoje susivienodins diena ir naktis, gamta pasipuoš žaluma. Visas prabėgusių ir būsimų švenčių ratas suaugęs su žmogaus gyvenimu. Visa tai, sakė profesionali tekstilininkė K. Šorienė, ir atspindi jos batikos darbų ciklas „Simboliai batikoje“.

„Tai paroda su tėkme. Noriu, kad tai, ką perteikiau savo darbuose, tarsi protėvių palikimo tąsa, tekėtų, vystytųsi ir toliau“, – kalbėjo batikos meistrė.

Pristatydama parodą K. Šorienė teigė, kad šie darbai gimę iš jos pasaulėžiūros, kurią suformavo bendrystė su žmonėmis, ieškančiais ryšio su gamta ir protėvių tradicijomis, jų pajautimu. Šis pažinimas į ją atkeliavęs atsitiktinai: „Sykį eidama per tiltelį, išgirdau kankliavimą, ir kažkas viduje suvibravo: lyg būčiau pajutusi nematomą, bet gyvą mus supantį protėvių ryšį. Ateina metas, kai užduodi sau klausimą – kodėl tai ataidi iš praeities, gal tai postūmis pažvelgti giliau į tradicijas ir eiti su jomis išvien. O šį pojūtį ypatingai sustiprino tai, kad gyvenimas po studijų Vilniaus dailės institute mano šeimą nubloškę į pamarį“, – kalbėjo menininkė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas