Pajūrio naujienos
Help
2019 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Orų prognozė
Dieną26°C debesuotumas 95 %
Naktį13°C debesuotumas 88 %
Komentarų topas

(1288) 2018-09-18

Gyventojai ar verslas: kas kieno įkaitai

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Pirmas puslapis
Sodininkų bendrijos „Draugystė“ teritoriją nuo bendrovės „Imlitex Agro“ elevatoriaus dar šiemet atskirti turėtų garsą izoliuojanti paribio sienelė.

Javapjūtė baigėsi, tačiau šią vasarą Tiekėjų gatvėje pastatyto ir veikti pradėjusio UAB „Imlitex Agro“ grūdų elevatoriaus vadovai, užuot džiaugęsi pasibaigusiu pirmuoju sezonu, kone kasdien priiminėja įvairių institucijų kontrolierius, tikrintojus, kuriuos siundo elevatoriaus kaimynyste nepatenkinti „Draugystės“ sodininkų bendrijos gyventojai.

Kontrolieriai mina vieni kitiems ant kulnų

Praėjusį penktadienį bendrovės naująjį elevatorių Kretingoje tikrino Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos, šį pirmadienį Valstybinės darbo inspekcijos specialistai, šiandieną, antradienį, šiame objekte galimų statybos, veiklos pažeidimų ieško Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos ir Kretingos rajono savivaldybės Statybos skyriaus specialistai.

Elevatoriui dirbti visu pajėgumu neleido ir per patį grūdų derliaus priėmimo įkarštį: dėl elevatoriaus keliamo triukšmo sodininkų bendrijos gyventojai kviesdavo policiją. „Stabdydavome ir 18 val. Atvyksta policijos ekipažas, pareikalauja, privalai paklusti“, – pasakojo bendrovės „Imlitex Agro“ naujojo elevatoriaus Kretingoje vadovas Steponas Baltuonis.

Jis patvirtino, jog keletą kartų, kai buvo derinami elevatoriaus mechanizmai, elevatorius dirbo ir iki išnaktų. „Derinti iš Vokietijos buvo atvykęs ekspertas, kurio labai griežtas darbo laiko grafikas, negalėjo gaišti“, – aiškino direktorius.


Jei gyventojai netinkamomis atliekomis neužvers konteinerio, kuris skirtas tik obuoliams ir kitoms biriosioms atliekoms mesti, jis čia stovės tol, kol bus jaučiamas poreikis.

Reaguodamas į gyventojų prašymus, „Kretingos komunalininkas“ penktadienį prie „Draugystės“ sodų pastatė žemabortį konteinerį, kuris skirtas obuoliams bei kitoms biriosioms žaliosioms atliekoms atsikratyti. Jei gyventojai šio konteinerio neužgriozdins kitokios rūšies atliekomis, čia jis stovės tol, kol bus jaučiamas poreikis.

„Kol kas matyti, kad į konteinerį buvo išmestas vienas mišriųjų atliekų maišas, o daugiau – obuoliai, sodo ir daržo žaliosios atliekos, kaip ir turėtų būti. Aišku, nežinome, ką rasime apačioje, po tais obuoliais – jei ten pasitaikys kitokios rūšies atliekos, jų nepriims Ankštakių aikštelė – teks vežti į mišrių atliekų sąvartyną“, – kalbėjo „Kretingos komunalininko“ direktorė Renata Surblytė.

Šis konteineris ištuštinti bus išvežtas šiandien arba rytoj – tai priklausys nuo to, kaip greitai susidarys atliekų kiekis. Ar konteineris obuoliams ir kitoms žaliosioms atliekoms bus sugrąžintas prie „Draugystės“ sodų, pasak „Kretingos komunalininko“ direktorės, priklausys nuo to, kaip gyventojai sąžiningai rūšiuos.

„Nenorime, kad į konteinerį būtų metama bet kas. Jei gyventojai tikrai sąžiningai į jį pils tik obuolius ir kitas žaliąsias atliekas, tuomet konteinerį laikysime tol, kol bus jaučiamas poreikis“, – tikino R. Surblytė, paaiškinusi, kad į konteinerį galima mesti tik obuolius bei kitokias birias sodo ir daržo atliekas, pavyzdžiui, pomidorų daigus, tačiau jos turi būti iškratomos be maišelių, draudžiama į konteinerį mesti ir šakas.


Užkirto kelią būsimoms kapinėms

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos

Paviešinus žinią, kad Kretingos rajono taryba pritarė palikti du neprivatizuotinus 2 ha ploto sklypus kelio Kūlupėnai–Darbėnai prieigose Kūlupėnų seniūnijos kapinėms įrengti, pirmiausiai sukilo netoliese įsikūrusių sodybų gyventojai, vėliau – ir kiti gyventojai, todėl šio sumanymo buvo atsisakyta.

Negerai, jei „išmušta per kraują“

Šiandien Nacionalinės žemės tarnybos bei Kretingos rajono savivaldybės atstovai turėjo aptarti kapinėms paskirto žemės sklypo klausimus – būsimas ribas, paskirtį, įregistravimą. Tačiau susitikimas neįvyks, nes Kūlupėnų seniūnė Rita Lubienė pranešė, jog seniūnija atsisako tame valstybinės žemės sklype rengti kapines.


Visą šią savaitę Kretingoje ir rajone vyksta daugybė Europos judumo savaitei skirtų renginių, kuriais siekiama paskatinti gyventojus rinktis netaršų ekologišką transportą, daugiau vaikščioti pėsčiomis, važiuoti dviračiu ar naudotis viešuoju transportu.


Kretingos Egidijaus Radžiaus teatro aktoriai, Ščecino festivalyje suvaidinę A. Čechovo komediją „Jubiliejus“.

Kretingos rajono kultūros centro Egidijaus Radžiaus teatro kolektyvas šį rugsėjį dalyvavo Lenkijoje, Ščecino mieste, įvykusiame tradiciniame tarptautiniame teatrų festivalyje „Pro Contra“, kur parodė naujausią režisieriaus Nerijaus Gedmino sukurtą spektaklį A. Čechovo „Jubiliejus“.

Komedija plius A.Čechovo vardas

Ščecino festivalio dalyvių geografija, pasak N. Gedmino, buvusi plati: be kretingiškių, skirtingo žanro spektaklius dar parodė teatrai iš Lenkijos, Rusijos, Italijos, Ispanijos, Gruzijos. Kolektyvų lygis taip pat buvo įvairus – profesionalų, mėgėjų, studentų.

Kretingiškius į festivalį „Pro Contra“ pakvietė ilgametė jo organizatorė režisierė Tatjana Malinovska-Tiškevič, su kuria N. Gedminas užmezgė ryšius prieš daugel metų, dar dirbdamas Klaipėdos „Laisvajame teatre“.

„Lenkijos žiūrovams tada vežėme šokio spektaklį, nes tarptautiniuose festivaliuose vyrauja kalbų barjeras, todėl rodomi tokie spektakliai, kuriuose – daug mimikos, judesio. Šįkart pasiūliau „Jubiliejų“, nes tai – komedija, be to žiūrovams žinomas Antono Čechovo vardas, – pasakojo režisierius. – Spektaklio pradžia buvo sunki – žiūrovai nežinojo, ko laukti, po to tik šypt šypt ir pradėjo kvatotis. O pabaigoje vis nepaleido aktorių, plojimais atsidėkodami ir kviesdami nusilenkti.“

N. Gedminas neslėpė, jog į sceną jie išėjo išsyk iš autobuso, tačiau stresas mobilizavo aktorius ir jie spektaklį parodė geriausiai iš visų kartų, nes spektaklis dar gana naujas, pastatytas pernai gruodį. Kretingiškiai aktoriai pajautė publiką, daug improvizavo, natūraliai prisitaikydami prie kitokio žiūrovo ir kamerinės aplinkos.


„Būsimų pranešimų skaičių ir pobūdį galima nuspėti pagal tai, kada gyventojai gauna socialines išmokas ir pensijas. Praėjusi savaitė buvo kaip tik tokia“, – apibūdindamas savaitgalio įvykius, teigė Kretingos rajono policijos komisariato Reagavimo skyriaus vyriausiasis tyrėjas Tomas Mikelkevičius.

Savaitgalį mūsų rajono pareigūnai sulaukė daugiau kaip pusšimčio pranešimų, didelė dalis jų susiję su alkoholio vartojimu, kurio pasekmė – konfliktai ir smurtas artimoje aplinkoje.

Išaiškinti ir 2 neblaivūs vairuotojai: penktadienį popiet Rūdaičiuose traktorių vairavęs vyras (gimęs 1967 m.) „įpūtė“ 1,38 promiles alkoholio ir taip 1 metams atsisveikino su vairuotojo pažymėjimu, o piniginę palengvino 300 Eur, sumokėdamas baudą; o rugsėjo 15 dieną apie 1.30 val. Vytauto g. sustabdytas 1973 m. gimęs vyras, vairavęs „VW Passat“, atsisakė pasitikrinti blaivumą, tad jo byla perduota į teismą.

Savaitgalį užfiksuoti ir du susidūrimai su laukiniais gyvūnais: iš Kretingos Jokūbavo link automobilis susidūrė su briedžiu, o kelyje į Kūlupėnus – su lape.

T. Mikelkevičius informavo, kad iš viso per praėjusią savaitę buvo surašyti 112 protokolų už įvairius Kelių eismo taisyklių pažeidimus.

„P. n.“ informacija


  • Iš po­li­ci­jos su­ves­ti­nių

Kretingos r.

Žibininkų k. Rugsėjo 15 dieną apie 3.21 val. į Klaipėdos ligoninę atvežtas 1959 m. gimęs vyras, kuris nurodė, jog rugsėjo 15 dieną apie 2.10 val. jį sumušė pažįstami asmenys.

Palangoje.

Sodų g. Rugsėjo 15 d. apie 6 val. 20 min. bute asmuo ginčo metu peiliu sužalojo vyrą (gim. 1994 m.), kuris dėl durtinių-pjautinių žaizdų krūtinėje, kakle ir galvoje paguldytas į ligoninę. Įtariamasis (gim. 1989 m.) buvo neblaivus (2,89 prom.), jis uždarytas į areštinę.

Vanagupės g. Rugsėjo 16 dieną pastebėta, kad iš po nakties sugadintas ir apvogtas automobilis „Audi A5“. Išdaužtas automobilio priekinių kairės pusės durų lango stiklas, pavogti abu priekiniai žibintai, sulaužytas priekinis bamperis. Padarytas nuostolis tikslinamas.

„P. n.“ informacija


Nauja Kretingos sporto mokyklos rankininkių grupė, kurios kapitonė Modesta Kusaitė rankose laiko simbolinę taurę – kaip pažadą siekti pergalių.

Šį rugsėjį Kretingos sporto mokykloje buvo suformuota nauja merginų rankininkių grupė, treniruojama Algimanto Pranaičio. „Su nauja grupe esame pasiryžę siekti naujų pergalių“, – tvirtino treneris, šį sezoną treniruosiantis per 20 mergaičių, gimusių 2008–2010 m.

Susitikęs su auklėtinių tėvais treneris A. Pranaitis jiems pateikė šių metų ir ateities planus. Visų pirma, daug dėmesio bus skiriama fiziniam merginų pasirengimui – bus ugdomas judrumas, greitis, lankstumas, merginos susipažins su rankinio pagrindais – kamuolio perdavimo, gaudymo, minimaliais žaidimo elementais. Yra užsakyti nauji rankinio vartai, ir, jeigu mergaitėms gerai seksis, visko gali būti, kad jos sudalyvaus mini rankinio čempionate.

„Visos merginos kol kas noriai lanko treniruotes, rimtai kalbamės apie komandos tikslus. Po Naujųjų planuojama sukomplektuoti ir jaunesnių, gimusių 2011 m., grupę, tačiau norinčiųjų lankyti rankinio treniruotes laukiame visus mokslo metus“, – papildyti komandą rankinio sporto besidominčias merginas kvietė A. Pranaitis.

Rankinio treniruotės Kretingos sporto mokykloje vyksta triskart per savaitę – trečiadieniais, penktadieniais ir sekmadieniais.

„P. n.“ informacija


„Kretingos Minijos“ pastangos pasiekti pergalę prieš Mažeikių „Atmosferą“ nebuvo bevaisės.

Stebint per 200 žiūrovų, Lietuvos futbolo federacijos (LFF) II lygos Vakarų zonos pirmenybių susitikimą prieš Mažeikių „Atmosferą“ mūsų rajono komanda „Kretingos Minija“ laimėjo 1:0 (I kėl. – 0:0): vienintelį įvartį į varžovų vartus 87-ą min. pasiuntė Donatas Surblys.

„Kretingos Minija“ ir per šias rungtynes parodė savo charakterį, o iš pradžių nusisukusi fortūna pas kretingiškius vis dėlto sugrįžo. „Sėkmę pritraukėme savo kantriu žaidimu“, – neabejojo komandos vartininkas Martynas Viluckas.

Šios rungtynės „Kretingos Minija“ buvo labai svarbios: pergalė minijiečiams užtikrino prizinę turnyrinės lentelės vietą.

Rungtynės prasidėjo abiejų komandų žvalgyba, ir nė viena komanda neturėjo ryškesnės persvaros. Pirmo kėlinio pirmojoje pusėje viskas labiau vyko aikštės viduryje, o netikėtumas, kai dėl traumos nebegalėjusį žaisti „Kretingos Minijos“ puolėją Edgarą Drąsutį pakeitė Mindaugas Grušauskas, apskritai pakoregavo mūsų komandos žaidimą. Nors minijiečiai ir turėjo teritorinę persvarą, tačiau kažko pavojingo prie varžovų vartų sukurti nepavyko.

Perstumdę keletą žaidėjų, II kėlinyje mūsiškiai visiškai perėmė iniciatyvą, visą kėlinį spaudė varžovus, turėjo tikrai 4–5 neblogas progas pasižymėti, tačiau arba pritrūkdavo tikslumo, arba varžovus gelbėjo jų vartininkas. Tačiau galų gale spaudimas davė vaisius – baudos smūgį iš 25 m, apeidamas sienelę, puikiai realizavo komandos gynėjas Donatas Surblys: 1:0 – kretingiškių naudai.


Kretingsodyje gyvenančios Stasės Anužienės sodyboje išdygo didieji kukurdvelkiai – tokių grybų moteris nebuvo mačiusi.

Kretingsodyje jau 42-ejus metus gyvenanti Stasė Anužienė neslėpė nuostabos, kai savo darže aptiko baltus kiaušinio formos didžiulius grybus.

„Kiek metų gyvenu, tokių nebuvau mačiusi“, – rodydama po rabarbarų krūmu bei pievoje išsidėsčiusius grybus kalbėjo moteris.

Toje vietoje, kur išdygo jai nematyti grybai, sakė, nebuvo pakračiusi jokių grybų liekanų, iš niekur nevežė žemės ar mėšlo, galėjusio turėti nežinomo grybo sporų.

S. Anužienė sakė norėtų tų grybų paragauti, bet nesiryžta – nežino, valgomi jie ar ne. „O gal bus nuodingi?“ – pasvarstė.

S. Anužienės sodyboje išdygę grybai – tai didžioji langermanija, arba didysis kukurdvelkis, pumpotaukšlinių šeimos grybas, nuo 1992 m. įrašytas į Lietuvos raudonają knygą, vadinasi, yra saugotinas. O kad grybą išsaugotume, jo nereikėtų rauti, trypti ar kitaip kaip naikinti – atvirkščiai, leisti jam užaugti ir subrandinti sporas.

Didysis kukurdvelkis yra įdomus grybas – jis galia užauginti iki 10 kg ir daugiau sveriantį vaisiakūnį, kuris iš pradžių būna baltas, sendamas gelvėja. Bręstant vaisiakūniui lygi luobelė sutrūkinėje į atskirus gabalus ir grybas suyra.

Kukurdvelkį galima aptikti pievose, parkuose, soduose, pamiškėse. Valgomi tik jauni vaisiakūniai: gurmanai šių grybų įsipjausto į salotas, kiti juos kepa kaip kepsnius – apvolioję kiaušinio plakinyje ir džiūvėsėliuose, dar treti kepa grybų kotletus.

„P. n.“ informacija


Kazys Valužis moliūgus pasodino ant komposto krūvos. Gaudami pakankamai maisto medžiagų, moliūgai užaugo dideli, vos pakeliami.

Žinia apie moliūgų derlių besidalinantys skaitytojai prisipažįsta, jog šiemet ši daržovė stebina savo dydžiu – moliūgai užaugo kaip niekad dideli ir sunkūs.

Rubulių kaime su žmona Vale gyvenantis 78-erių Kazys Valužis moliūgus pasodino ant komposto dėžės. Sėjo „Pajūrio naujienų“ dovanotas sėklas, tačiau pirmąkart moliūgai neišdygo, teko atsėti antrąkart. Puodeliuose ūgtelėjusius daigus vyras laukan išnešė praėjus šalnų pavojui. Įsitaisę ant komposto užaugo 4 dideli moliūgai.

Juos K. Valužis augina jau ketvirtus metus. Įprastai išdalina vaikams ir anūkams – su žmona jie užaugino 5 vaikus, turi 11 anūkų ir 3 proanūkius. Vaikai spaudžia obuolių-moliūgų sultis. Kai moliūgų nėra, kur dėti, jais rubuliškiai lesina vištas.

Kurmaičių kaime gyvenantis 77-erių Albertas Anužis moliūgus augino pirmą kartą ir – gana sėkmingai: užaugo 3 dideli moliūgai, vienas kurių – jau 1 m 80 cm apimties. Vyras sakė būtinai dalyvausiąs Moliūgo šventėje – o gal bus lemta pelnyti prizą?

Alberto kaimynas 85-erių metų Petras Šoblinskas su žmona Stefanija savo darže prižiūrėjo – laistė ir ravėjo – dukters Daivos pasodintą moliūgą. Šis – gerokai skiriasi nuo tų, kokie auga iš „Pajūrio naujienų“ dovanotųjų sėklų, gal todėl – ir mažesnis, žalesnis.

„P. n.“ informacija


Savaitgalį Kretingos rajono ugniagesiai sulaukė dviejų pranešimų apie užsidegusius automobilius, abu jie to paties modelio – „Audi 80“. Rugsėjo 14 dieną 18.49 val. buvo gautas pranešimas apie tai, kad iš lengvojo automobilio „Audi 80“ variklio skyriaus veržiasi dūmai. Gaisrą operatyviai puolė malšinti pats savininkas, panaudodamas miltelinį gesintuvą. Išdegė variklio skyriaus degios detalės.

Kur kas labiau nukentėjo kitas „Audi 80“ automobilis, kuris užsidegė rugsėjo 16 dieną Kretingoje, Savanorių g. Kai ugniagesiai, sulaukę pranešimo apie 16.15 val., atvyko į vietą, automobilis jau degė atvira liepsna. Per gaisrą išdegė automobilio salonas, išdužo priekinis lango stiklas. Manoma, kad gaisras kilo dėl gedimo elektros instaliacijoje.

„P. n.“ informacija


Artojų Kazio Genčiaus (priekyje kairėje) ir Antano Duoblio pergalėmis pasidžiaugė palaikymo komanda.

Arimo entuziastai kretingiškis Kazys Genčius ir kūlupėniškis Antanas Duoblys iš ketvirtadienį Dotnuvoje įvykusių respublikinių varžybų parvežė pirmąsias vietas.

Kelialapis į JAV

Abu artojai pagal plūgų rūšį ir korpusų skaičių varžėsi skirtingose grupėse, kuriose buvo po 8 dalyvius.

K. Genčius savo technikos neturi – ir traktorių, ir plūgus skolinosi iš Lietuvos artojų asociacijos. Patirties – daug, tačiau burtai lėmė toli gražu ne patį geriausią laukelį. Vietomis žemė minkštesnė, o, kur kalniukai, – kietoka. Sunkiausia buvo išlaikyti vagos tiesumą, tačiau pavyko, verčiamųjų 2–3 korpusų plūgų grupėje pagal teisėjų skirtų taškų skaičių kretingiškiui lygių nebuvo.

Triuškinančios pergalės K. Genčiui tapo įprastos, ši – jubiliejinė, 15-oji. Kartu su absoliučiu nugalėtoju tradicinių patobulintų plūgų grupėje pakruojiškiu Audriumi Plerpa jis buvo vainikuotas ąžuolo lapų vainikais ir išgirdo žinią, kad yra deleguojamas į pasaulio artojų varžybas, kurios kitąmet pirmosiomis rugsėjo dienomis vyks Jungtinėse Amerikos Valstijose. Tiesa, Kazys dar nežino, ar ten važiuos.

„Daugeliui bandau įpiršti mintį, kad, atsiradus vertam artojui, šią garbingą vietą užleisčiau“, – „Pajūrio naujienoms“ atviravo K. Genčius.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas