Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Sveikata

Kodėl mes rūkome?

  • Sveikata
  • 2023-08-11

Remiantis moksliniais tyrimais, rūkymas dažniausiai tampa įpročiu dar paauglystėje. Kuo jaunesnio amžiaus pradedama rūkyti, tuo didesnė tikimybė, kad asmuo taps priklausomas nuo nikotino.

Apie tai, kas tai lemia ir kodėl visi rūkymo būdai yra pavojingi sveikatai, kalbėjo Gražina Belian, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) direktoriaus pavaduotoja, laikinai einanti direktoriaus pareigas.


Demencija yra viena dažniausių vyresnių žmonių negalios priežasčių. Tai lėtinis pažinimo funkcijų sutrikimas, kuris paveikia kasdienę žmogaus veiklą, buitinį, profesinį ir socialinį gyvenimą. Liga dažniausiai pastebima atsiradus kognityvinių funkcijų – atminties, kalbos, dėmesio, planavimo, sprendimų priėmimo ir kt., sutrikimams.

Centro poliklinikos gydytojos Eglės Ignatavičienės teigimu, demencijos priežastys nėra iki galo aiškios, tačiau yra keletas rizikos veiksnių, kuriuos eliminuojant galima sumažinti susirgimo riziką.


Didžiausias Vakarų Lietuvoje poilsio ir sveikatingumo kompleksas „Atostogų parkas“ lojalių šeimų apsilankymams baseinuose ir pirtyse darbo dienomis dovanoja išskirtines – net iki 50 proc. – nuolaidas. Nuo šiol įsigijus vieną Šeimos kortelę nuolaidos suteikiamos visai ŠEIMAI!


Su įvairiais nugaros skausmais susiduria dažnas, tačiau ne kiekvienas žino šio skausmo priežastis ir galimus gydymo būdus arba kaip jų išvengti. Apie tai paaiškino kineziterapeutė masažuotoja ergoterapeutė Klaipėdos Ernesto Galvanausko profesinio mokymo centro masažuotojų profesijos mokytoja Viktorija Tarasenko-Jasė.

Įtampa kaklo, juosmens srityse

Specialistės teigimu, nugaros skausmas – tai skausmas, jaučiamas kaklo, krūtinės, juosmens srityse. Jį gali išprovokuoti tam tikri judesiai, darbo poza, kartais reiškiasi ir esant ramybės būsenoje. „Skausmas gali kilti dėl įvairių priežasčių: esant stuburo ligoms, viena pagrindinių – tarpslakstelinio disko išvarža, taip pat skausmą gali provokuoti raumenų, esančių kaklo, krūtinės, juosmens srityje įtampa“, – įvardino kineziterapeutė.

Raumenų įtampa kaupiasi įvairiuose nugaros taškuose, priklausomai, kokį darbą tenka dirbti. Sėdimą darbą dirbančiam žmogui įtampa dažniausiai kaupiasi kaklo, juosmens srityse. Nieko nedarant, bet jaučiant tokį skausmą, anot V. Tarasenko-Jasės, gali išsivystyti stuburo ligos, viena dažniausių –tarpslakstelio disko išvarža, kuri gali užspausti nervus, sukelti skausmo simptomus, sutrikdyti žmogaus gyvenimo kokybę.


Atlikus Kretingos rajono savivaldybės maudyklų ir maudymosi vietų vandens kokybės mikrobiologinius tyrimus, nustatyta, kad Kretingos dvaro parko I tvenkinyje (gyventojų dar vadinamame III tvenkinyje) žarninių enterokokų skaičius viršija normą. Todėl gyventojams rekomenduojama šiame tvenkinyje nesimaudyti iki kol bus gauti pakartotinių tyrimų rezultatai.

Pakartotinis maudyklos vandens tyrimas bus atliekamas šiandien, rugpjūčio 4 d. Rezultatai bus paskelbti rugpjūčio 7 d.

Visų kitų tirtų pagrindinių Kretingos rajono maudyklų – Juodupėnų tvenkinio, Kašučių ežero, Padvarių tvenkinio ties Kurmaičiais, Darbėnų tvenkinio, Klibių tvenkinio, Vydmantų tvenkinio, Nasrėnų žvyrduobės tvenkinio – vandens kokybė atitinka nustatytus Lietuvos higienos normų reikalavimus.

Tyrimus atlieka Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (Klaipėdos skyrius).

Kretingos rajono savivaldybės informacija


Kretingos rajono savivaldybė paskelbė visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos sveikatinimo projektų paraiškų vertinimo rezultatus.


Per orientacinį žaidimą mokė tolerancijos

  • Edita KALNIENĖ
  • Sveikata
  • 2023-08-04
Per orientacinį/interaktyvų žaidimą „Draugystės žemėlapis“ savo veiklą pristatė įvairių organizacijų, tarnybų atstovai. Tarp jų sporto subtilybes demonstravo karate meistrai, dėmesį į saugų elgesį atkreipė policijos pareigūnai.

Minėdama Tarptautinę draugystės dieną asociacija „Kretingos lietaus vaikai“ kartu su Kretingos rajono savivaldybe liepos surengė orientacinį / interaktyvų žaidimą „Draugystės žemėlapis“, per kurį kvietė burtis bendrystei.

Sulaukė susidomėjimo

Žaidimas vyko Kretingos muziejaus teritorijoje. Per jį norėta sutelkti bendrai veiklai tiek įprastos, tiek sutrikusios raidos asmenis, tiek sveikus, tiek asmenis su negalia, taip pat visiems kartu įveikti užduočių ruožą, patirti ne tik smagių draugystę įtvirtinančių įspūdžių, bet ir išmokti naudingų prevencinių žinių.

Tądien vienoje vietoje susibūrė gaisrininkai, policininkai, bibliotekininkai, raiteliai, baikeriai, karatekos, muitinės pareigūnai, kitų institucijų atstovai, visuomenininkai, dziudo meistrai, ir kiti. Dalyviai turėjo atlikti šių sričių atstovų sugalvotas ir jiems pateiktas užduotis.

„Per šių metų žaidimą pakvietėme visuomenę į autizmą pažvelgti atidžiau. Labai džiaugiamės, kad vienoje stotelių savo iniciatyvą „Žvelk giliau“ pristatė psichikos sveikatos ambasadoriai, kurie dalyviams suteikė daugiau žinių. Taip pat vienoje stotelių dalyvius pasitiko ir mūsų asociacijos nariai, kurie dalyviams pateikė sensorines užduotis“, – įvardino viena asociacijos „Kretingos lietaus vaikai“ įkūrėjų ir narių Jūratė Barkauskienė.

Žaidimas vyko orientacinio bėgimo principu. Dalyviai, gavę žemėlapį, ieškojo Kretingos muziejaus parko teritorijoje išdėstytų 12 stotelių, kuriose jie ne tik susipažino su stotelėje esančios institucijos veikla, bet ir gavo jų parengtas užduotis. „Visų stotelių kūrėjai mūsų partneriai jas rengė savanoriškai, neatlygintinai dalyvavo renginyje, jie buvo parengę daug užduočių mūsų dalyviams, kai kurie pirmą kartą, kai kurie jau antrus metus iš eilės“, – džiaugėsi J. Barkauskienė.


Kretingos ligoninės vyriausiojo gydytojo Romaldo Sakalausko teigimu, naujoji įranga, kurią ligoninė įsigijo padedant Europos Sąjungai, pasitarnaus ne tik Kretingos rajono, bet ir Palangos miesto, Klaipėdos, Skuodo, Plungės rajonų pacientėms.

Paskutiniosiomis liepos dienomis Kretingos ligoninę pasiekė labai laukta medicininė diagnostinė įranga – skaitmeninė mamografijos sistema. Ir nors įrangą parengti naudojimui dar šiek tiek užtruks, dar šiemet rentgenologinio krūtų tyrimo mamografu paslaugos, itin svarbios ankstyvai krūties vėžio diagnostikai, bus atliekamos jau ir Kretingos rajone.

Krūties vėžys – dažniausia moterų onkologinė liga

Krūties vėžys – dažniausia moterų onkologinė liga ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Kasmet krūties vėžiu pasaulyje suserga apie 1 mln. moterų, Europoje – gerokai per 400 tūkst., Lietuvoje diagnozuojama apie 1300 naujų krūties vėžio atvejų. Deja, dalis jų būna jau pažengusios stadijos, kai reikia intensyvesnio gydymo ir tikimybė pasveikti yra mažesnė.

Medikų skaičiavimais, net apie 95 proc. pirmosios stadijos ir 85 proc. II stadijos krūties vėžio atvejų galima visiškai išgydyti, kai diagnozavus III stadijos susirgimą išgyvenamumas bėra 50 proc., IV stadijos – 18 proc.

Kadangi sergamumas piktybiniais navikais ir mirtingumas nuo navikinių susirgimų yra viena aktualiausių sveikatos srities problemų, piktybiniais navikais sergančiųjų kasmet daugėja, o mirtingumas nuo jų išlieka viena dažniausių mirties priežasčių, Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad ligų profilaktika ir žmogaus gyvybės išsaugojimas turi būti vienas svarbiausių sveikatos sistemos prioritetų.

Vėžio profilaktika – tai priemonių, padedančių saugoti, stiprinti ir atkurti sveikatą bei išvengti vėžio ligos, visuma. Manoma, kad apie 50 proc. visų piktybinių navikų būtų galima išvengti, nuosekliai įgyvendinant vėžio profilaktikos priemones. Krūties vėžys šiuo metu yra dažniausias moterims nustatomas vėžys. Sumažinti mirtingumą nuo krūties vėžio gali padėti sisteminės patikros, ankstyvosios diagnostikos būdai ir optimalus gydymas. Lietuvoje nuo 2005 m. vykdoma Moterų mamografinės patikros dėl krūties vėžio programa, kurios uždavinys – patikrinti tam tikro amžiaus moteris, nustatyti, kurioms yra krūties vėžio požymių, ir skirti gydymą, siekiant sumažinti mirtingumą nuo krūties vėžio.


Mes visi esame sukurti judėti, todėl net ir minimalus fizinis aktyvumas kasdien duoda milžinišką naudą mūsų sveikatai.

Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Rūta Burzdžienė akcentuoja, kad kai nėra pakankamo fizinio aktyvumo, mūsų kūnai mums tai signalizuoja – mažėja energijos, prastėja nuotaika, didėja nerimas, sutrinka miegas, sunkiau susitvarkome su stresu, silpsta imuninė sistema ir atsiranda kitų nemalonių simptomų.


Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) teigia – kritimai yra antra pagrindinė netyčinių sužalojimų ir mirčių priežastis. Remiantis statistika, nuo 15 iki 25 procentų visų pasaulio gyventojų patiriamų traumų sudaro būtent vyresnio amžiaus pacientų sužalojimai. Ortopedas-traumatologas Jaroslav Vyšumirski dėsto pagrindines savisaugos taisykles senjorams ir pasakoja apie įžvelgiamą traumų dėsningumą.

Ortopedas traumatologas J. Vyšumirski džiaugėsi didėjančiu vyresnio amžiaus žmonių sąmoningumu ir savisauga. Nuotr. iš asmeninio archyvo

Traumų daugiausia žiemą, bet vasarą jų irgi nemažai

Savisaugos instinktas žmogaus organizme suveikia tuomet, kai žmogus krinta. Krintant yra sužalojamos galūnės, nes organizmas siekia apsaugoti gyvybiškai svarbius organus, pavyzdžiui, galvos smegenis.

J. Vyšumirski teigimu, savaime suprantama, jog dažniausiai traumos įvyksta šaltuoju metų laiku, esant slidžiai kelio dangai, kai krintant remiamasi galūnėmis ir lūžta riešo ar peties kaulai. „Vasarą kaulų lūžių pasitaiko kiek mažiau, tačiau slankstelių, dubens ir šlaunikaulio lūžių kiekis gal netgi padidėja. Tai natūralu, kadangi atšilus orams žmonės daugiau juda, daugiau laiko praleidžia gryname ore, dažniau išeina pasivaikščioti“, – sakė ekspertas.

Kritimai iš stovimo ar mažesnio aukščio, vadinamosios minimalios kinetinės energijos traumos, yra pagrindinis vyresnio amžiaus žmonių traumos mechanizmas. Anot specialisto, dažniausiai sužalojamos vietos yra pečių sritis, riešas, stuburo slanksteliai, dubuo ir šlaunikaulis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas