Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Žemė ir ūkis

Iš kaimynų kaminų virsta juodi dūmai: kaip reaguoti

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2022-11-25

Redakcijai skaitytojai Juozas ir Rita L. pasakojo atsidūrę dviprasmiškoje situacijoje: jie matantys, kaip vakarais iš kai kurių kaimynų kaminų virsta juodi tiršti dūmai, tačiau nežino, kaip elgtis – ignoruoti ar pranešti tarnyboms.

„Vakare pamatai, kaip į dangų iš kaimyno kamino kamuoliais veržiasi dūmai, pasklinda po aplinką lyg tirštas juodas rūkas, o kartu – ir smarvė. Neisi gi į kaimyno namus šniukštinėti, kuo jis kūrena. Kaimynas remontuoja automobilius, kartais net kyla įtarimas, ar nedegina kokių padangų. O pas kitą kaimynystėje privežta visokių senų spintų, sofų, padėklų. Ar galima kūrenti juos? Kokiais atvejais ir kam reikėtų pranešti dėl aplinkos teršimo?“ – klausė skaitytojai, suabejoję, ar ir pranešus aplinkosaugininkai važiuotų į iškvietimą po darbo valandų.

Klaipėdos aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkė Laura Dagilienė sakė, kad žmonės pirmiausia turi gerai įvertinti situaciją ir, žinodami konkretų pažeidimo atvejį, skambinti Bendruoju pagalbos telefonu 112. „Jie perduoda mums, o mes privalome per pusvalandį reaguoti ir išvykti pagal iškvietimą“, – sakė aplinkosaugininkė.


Savavališkai nugenėjo medį – užsitraukė nemalonę

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2022-11-25

Taip drastiškai savavališkai nugenėtas klevas Palangos g. Nr. 10 daugiabučio kieme.

Daugiabučio Palangos g. Nr. 10 kieme augęs senas klevas savavališkai, be Savivaldybės leidimo, nugenėtas gana drastiškai – nupjautos kelios storos šakos. Dėl šio įvykio pasipiktino vienas šio namo gyventojų Ričardas Mačiulskis, neteisėtu poelgiu apkaltinęs to paties daugiabučio kaimynę. Situacija susirūpino Kretingos miesto seniūnija ir aplinkosaugininkai.

Įvertins padarytą žalą

R. Mačiulskis piktinosi, kad jo kaimynė, nesuderinusi ir nepasitarusi su kitais namo gyventojais, savavališkai nupjovė 5 masyvias klevo šakas. Jis sakė išmatavęs ir jų apimtį: dviejų šakų apimtis siekė po 50 cm, o kitų trijų – po 30 cm.

„Atvėso orai, o jie, gyvenantys socialiniame būste, matyt, neturėjo, kuo kūrenti. Ar galima taip susigalvojus imti ir žaloti medį, augantį valstybinėje žemėje, arba gauti tam leidimą be kitų gyventojų sutikimo? Kas už tai atsakingas?“ – klausė skaitytojas. Jis tikino apie šią situaciją informavęs ir Kretingos miesto seniūniją, aplinkosaugininkus, konkrečiai jiems įvardijęs ir pažeidėją.

Kretingos miesto seniūnijos seniūno pavaduotoja Alma Patamsienė paaiškino, kad šio daugiabučio gyventojai dėl leidimo medžiui genėti nesikreipė. Leidimo reikia, jeigu genint šalinama daugiau kaip 30 proc. lajos.

Ji tikino, kad pati buvo nuvykusi į Palangos g. Nr. 10 kiemą, kad įvertintų situaciją: „Gana storokos klevo apatinės šakos nugenėtos. Kreipėmės į aplinkosaugininkus: jie ir nustatys, ar tinkamai nugenėtas, kokia medžiui padaryta žala. Jie taip pat turi teisę įspėti pažeidėjus arba juos bausti.“

Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento Kretingos agentūros laikinai vadovo pareigas einantis Algimantas Skersis sakė, kad jų specialistai vakar tikrino situaciją, kurią įvertins ir išvadas pateiks Savivaldybei.


Prieskonių augintojai grįžta prie svajonės apie žirgus

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2022-10-28
Laukžemėje pradėjęs nuo prieskonių auginimo verslo, Andrius Gedvilas ketina auginti ir žirgus.

Laukžemės kaimo Darbėnų seniūnijoje prieigose įsigiję žemės sklypą 44-erių palangiškis Andrius Gedvilas ir du jo broliai 40-metis Mindaugas ir 38-erių Vytautas prieš kelerius metus ėmėsi auginti prieskonines žoleles. Tačiau, nuo vaikystės jodinėję žirgais, Andrius ir Vytautas puoselėjo svajonę – veisti žirgus. Šią savaitę ji pradėjo pildytis – į jų ūkį iš Priekulės žirgyno buvo atgabentas pirmasis veislinis žirgas.

Garsios Babilono veislės palikuonis 4-metis žirgas, pagal dokumentus pavadintas Varduva, bus skirtas dalyvauti jojimo varžybose Andriaus dukterėčiai 10-metei Andrėjai, kuri savarankiškai jau pramokusi jodinėti.

Į iš anksto paruoštą aptvarą trenerio Lino Mickaus vedamą žirgą pakely nedraugiškai pasitiko du poniai 4-metis Bazilikas ir 7-metė Mėta, jį bandę apkandžioti ir apspardyti. „Reikės šiek tiek laiko, kol apsipras vieni su kitais. Šiaip mūsų poniai – gana ramūs, tik, pasitikdami nematytą kaimyną, matyt, sunerimo“, – kalbėjo brolių Gedvilų motina Pranutė Maksimovė.

„Tiedu poniai ligi šiol buvo džiaugsmas ir mūsų šeimos vaikams, ir mums patiems. Žirgas, arklys, ponis – giminingi gyvūnai, kokia galinga iš jų sklinda gerumo energija, gali atėjęs pabendrauti, žirgas, atrodo, supras tave ir nuramins, paguos, išklausys“, – kol vyrai pratino Varduvą prie naujos aplinkos, pasakojo Pranutė.

Kol dar nešalta, gyvūnai bus laikomi aptvaruose, jiems įrengta ir priebėga nuo lietaus ir vėjo, aptvarą juosia elektrinis piemuo, o žiemoti bus įrengtos arklidės.


Lietuvos ūkininkų sąjungos Kretingos rajono skyriaus taryba išrinko konkurso „Metų ūkis-2022“ nugalėtojus.

Pirmoji vieta skirta „Prieskonių jūrą“ Laukžemėje įsteigusiam Andriui Gedvilui, antroji – Darbėnų seniūnijoje, Grūšlaukėje, augalininkystės ūkį plėtojančiam Airidui Viskontui, trečioji – taip pat augalininkyste užsiimančiam Kęstui Petručiui iš Šlaveitų. „Nugalėtojai bus pagerbti rajone, taip pat jie bus pakviesti į kitų metų pradžioje įvyksiančią respublikinę geriausių šalies ūkininkų apdovanojimo šventę“, – sakė R. Paulikas.

Senas tradicijas turinčio konkurso tikslas – žemdirbius skatinti pažangiai ūkininkauti, puoselėti ilgametes tradicijas.

„P. n.“ informacija


Darbėnai tapo šviečiančių moliūgų miesteliu

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2022-10-28
Darbėnų miestelis vakarais nušvinta užžiebtais iš moliūgų išskaptuotais filmų personažais, įvairiomis žmogystomis ir nuotaikingomis būtybėmis.

Kiekvieną lapkritį – jau penktus metus iš eilės – darbėniškiai imasi iniciatyvos iki Vėlinių išpuošti savo miestelį švytinčias moliūgais: šiemet jų, išpjaustytų ir įvairiai išpuoštų, į miestelio aikštę suvežta kone šimtas. Vakarais uždegamos juose įstatytos žvakės, ir Darbėnų miestelis tampa kažkuo panašus į Švėkšną, vėlyvą rudenį garsėjančią šviečiančiais moliūgais.

„Idėja panaudoti moliūgus miesteliui papuošti gimė po Moliūgo šventės, įkvėpė dar ir savo dydžiu Darbėnams prilygstančio Švėkšnos miestelio pavyzdys. Pradėjome galvoti, o kodėl ir mums nepasipuošti? Dėkingi esame „Pajūrio naujienoms“, kad po tradicinės Moliūgo šventės iš savo ekspozicijos padovanojo keletą moliūgų drožybai, kitą dalį susirinkome iš miestelio ir jo apylinkių gyventojų. Nuo pat rugsėjo seniūnijos žmones raginome drožinėti, puošti ir sutartu laiku atvežti savo kūrinius į aikštę, priešais bažnyčią“, – kalbėjo vienas akcijos sumanytojų Darbėnų seniūnas Alvydas Poškys.

Iš vieno tokių „Pajūrio naujienų“ dovanotų moliūgų, sakė, ir pats išdrožęs Darbėnų miestelio herbą, į šią veiklą įtraukė ir savo brolį Darbėnų ugniagesių skyrininką Donatą Poškį.


Kretingos geležinkelio stotis, pastatyta 1925 m. (sudegė per nacių–sovietų karą). Fot. Alfonsas Survila, 1925 m.

Šių metų spalio 29-ąją sukanka 90 metų, kai atidarytas geležinkelis Telšiai–Kretinga. Tai buvo viena svarbiausių tarpukario Lietuvos vyriausybės inicijuotų statybų, sujungusi laikinąja sostinę Kauną su vieninteliu mūsų jūrų uostu Klaipėdoje.

Paskolą suteikė ir anglai, ir danai

Lietuvai atkūrus valstybingumą, iš Rusijos ir Vokietijos okupacijų laikų paveldėta geležinkelių struktūra neatitiko jaunos valstybės ekonominių poreikių. Ypač tai pasidarė akivaizdu 1923 m. atgavus Klaipėdos kraštą. Iš laikinosios sostinės geležinkeliu jūrų uostą buvo galima pasiekti tik važiuojant labai vingiuotu maršrutu Kaunas–Jonava–Radviliškis–Tauragė–Šilutė–Klaipėda. Kiti du geležinkeliai vedė per Latviją ir Vokietiją. Toks susisiekimas buvo nepatogus, kelias gana ilgas, o važiuojant kitų valstybių teritorija teko gaišti laiką pasienyje.

Siekdama Kauną su Klaipėda sujungti trumpiausiu keliu, vyriausybė 1923 m. pasirinko dvi naujojo geležinkelio trasas: Amaliai–Kretinga ir Kazlų Rūda–Tauragė. Atsižvelgiant į būsimą ekonominę naudą, įvertinus geležinkelio statybos ir eksploatacijos išlaidas, pirmenybė buvo suteikta pirmajai trasai, kurią planuota tiesti per tankiai gyvenamą ir labiau ekonomiškai išvystytą šiaurinę Žemaitiją. 1924 m. liepos 29 d. Seimas priėmė įstatymą, pagal kurį visoje numatomo geležinkelio trasoje naujai tiesiamoms atkarpoms, linijoms, stotims, pralankoms, karjerams, tiltams ir kitiems geležinkelio statybos reikalams priverstinai buvo nusavinama žemė, sumokant jos savininkams geras kompensacijas. Geležinkelio projektinis ilgis siekė 132 km, o išlaidos jam tiesti – pusės metinio valstybės biudžeto. Dėl šios priežasties statyba vyko dviem etapais.


Grybauti mėgstantis Zenonas Budrevičius panūdo išsiaiškinti, kokią keistenybę palei pušį miške pirmąsyk rado.

„Samanose pamatęs tą keistenybę buvau beeinąs mašinos link, bet apsisukau ir grįžau atgal. Pagalvojau: nuo mažens aš po miškus maišausi, bet tokio grybo, į kurį gerai įsistebeilijęs ir akis, ir nosį, ir ausis, ir burną gali įžvelgti, per tiek metų nė karto nebuvau aptikęs“, – įspūdžiu dalijosi į „Pajūrio naujienų “ redakciją radinį atnešęs Kretingsodžio gyventojas Zenonas Budrevičius.

Į žiedinio kopūsto galvą panašų masyvų, bet lengvą gamtos sutvėrimą jis rado įsitaisiusį palei seną medį miške netoli Palangos, nors ten kretingsodiškis atviravo esąs retas svečias, kur kas dažniau grybauti suka į patikrintas vietas Kūlupėnuose arba Darbėnuose.

„Į Palangos mišką užsukau vien iš neturėjimo, ką veikti: reikėjo laukti, kol žmona Albina sanatorijoje atliks procedūras, o kad nebūtų nuobodu, galvoju, grybų čia pat pasidairysiu – Kretingos turguje buvau ant prekystalio pastebėjęs ir vieną kitą baravyką“, – pasakojo Zenonas.

Tačiau pats tuokart rastų grybų gausa pasigirti negalintis. Juokavo, kad užtenka ir to vieno, tik nežinia, ar jis valgomas?

O, pasirodo, – valgomas. Gelsvos spalvos kopūstgalviu raukšliumi vadinamą grybą, sudarytą iš daugybės raukšlėtų ar garbanotų skiautelių, „Pajūrio naujienoms“ jau anksčiau yra apibūdinęs Gamtos tyrimo centro Mikologijos laboratorijos mokslininkas Jonas Karpavičius. Prieš kurį laiką tokią pat senuose pušynuose augančią retą gamtos gėrybę Darbėnų apylinkėse buvo radęs ir laikraščio skaitytojas Bronius Milkontas.

„P. n.“ informacija


Apie virtuvės šefą, kuris skonių pagal šalis neskirsto

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2022-10-28
Algirdas Liebus atviravo, kad geras virėjas turi mokėti ne tik gaminti skanius patiekalus, bet estetiškai juos ir patiekti.

Daugeliui kretingiškių iš atminties neišblėso šiųmetė Rudens derliaus ir moliūgo šventė, kurią paįvairino viena už kitą gardesnius patiekalus gaminančios, virėjų prijuostėmis ryšinčios seniūnijų komandos, čia pat po atviru dangumi Rotušės aikštėje garuojantys puodai ir, žinoma, tarp jų vos spėjantis suktis virtuvės šefas Algirdas Liebus.

Audronė GRIEŽIENĖ Palangoje gimęs, Klaipėdoje augęs, Kretingoje ir galiausiai Barzdžių kaime Imbarės seniūnijoje gyvenęs 30-ies vyras šiuo metu karjerą tęsia Olandijoje, dirba žinomame viešbutyje „Van der Valk Utrecht“, mėgaujasi kiekviena diena, nes, sakė, kulinarija užkoduota jo kraujyje. – Algirdai, kiek jums buvo metų, kai pats pasigaminote pirmąjį patiekalą ir koks tai patiekalas?

– Turbūt kaip daugeliui – keptas kiaušinis. Buvau kokių 7–8-erių. Tuo metu man atrodė pats skaniausias, kokį tik kada nors esu valgęs. Tačiau dabar galiu pasakyti, kad nėra skanesnio maisto už tą, kurį gamina mano mama Rasa. Vaikystėje ji man leido išbandyti, ką tik noriu, aš daug ko išmokau iš jos.

– Kurią mokyklą Kretingoje baigėte ir ar jau mokykliniame suole žinojote, kad jūsų ateitis bus susieta su maisto gaminimu?

– Kretingoje lankiau Simono Daukanto mokyklą (dabar progimnazija), turėjau nuostabią auklėtoją Nijolę Andriuškytę. O kad užaugęs norėčiau tapti virtuvės šefu, pagalvodavau dar besimokant Klaipėdos miesto „Varpo“ mokyklos pirmoje klasėje. Pamenu, vėliau apie tai pasakiau ir auklėtojai Sadutei Drungilienei. Ji mane palaikė, skatino. Mes bendraujame lig šiol – džiaugiuosi, kad turėjau garbę ruošti maistą buvusios auklėtojos gimtadienio šventei.

– Ar turėjote virtuvės šefų -autoritetų, kurių pavyzdžiu norėjote sekti?

– Nuo mažumės dievinau Robertą Ščesnavičių, jis mano vaikystėje buvo visas pasaulis! Nepraleisdavau jo laidų per televiziją, kaskart nusirašydavau patiekalų receptus. Aš net iš pamokų kartais pabėgdavau dėl Ščesnavičiaus laidos arba keldavausi paryčiais pažiūrėti pakartojimą. Tačiau šiai profesijai vis tiek labiausiai įkvėpė mama, jos sesuo, kiti artimieji. Todėl ir sakau, kad kulinarija – mano kraujyje.

– Kur pirmąkart ne savo namuose gavote progą pasireikšti kaip virėjas?

– Galima sakyti, pirmuosius karjeros žingsnius ir žengiau mamos restorane – ji tuomet nuomojosi „Vienaragio malūną“ Kretingoje. Man tebuvo 15 metų. Dėl profesijos pasirinkimo daugiau jaudinosi tėtis, bet, kai pradėjau kilti karjeros laiptais, jis labai džiaugėsi ir dabar didžiuojasi. O tikroji šefo „kelionė“ prasidėjo po to, kai dalyvavau dviejuose TV projektuose – „Susitikime virtuvėje“ ir „Skonis“.


Oksfordas jauną šeimą atvedė į kaimą

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2022-09-23
Laukžemėje prieš dešimtmetį klaipėdietės Julijos Semenistajos šeima įsikūrė, ieškodama erdvės savo augintiniui.

Laukžemiškė Julija Semenistaja išgarsėjo apylinkėse kruopščiai siuvinėtais savo paveikslais, kurių parodas jau surengė bendruomenės namuose, bibliotekoje. Seną sodybą Laukžemėje, Vingio gatvėje, prieš 10-metį įsigiję klaipėdiečiai Julija ir jos vyras Pavelas pavertė viena gražiausių visame kaime: išpuoselėtas kiemas, baseinas su čiurlenančiu šaltiniu, o kitapus gatvės prižiūrimoje vejoje – modernus daržas, kur daržovės susodintos į dėžes.

Julijai pakvietus į skoningai išpuoštus namus, vizgindamas uodega ir besišliedamas prie kojų, svečius pirmiausia pasitiko itin mielas šeimos draugas rudakailis labradoras Oksfordas. „Toks jo vardas pagal dokumentus“, – šypsodamasi paaiškino Julija, savo šeimos gyvenimą nusprendusi kurti kaime.

Kaipgi klaipėdiečiai ryžosi iškeisti judraus uostamiesčio gyvenimą į nuošalų kaimą, iš kur ligi Šventosios tenka 5 km žvyrkeliu, o ligi Darbėnų apie 10 km važiuoti? Šeimininkė neslėpė: „Šuo mus čia atvedė. Kai įsigijome Oksfordą, šis buvo labai judrus – teko ieškotis nuošalios vietos, kad gyvūnas galėtų išsilakstyti. Pasirinkome Laukžemę, mums čia patiko viskas – ramybė, geri kaimynai, stipri bendruomenė. Su Oksfordu visus aplinkinius miškus esame aplakstę. O tam, kad socializuotųsi, susitiktų su kitais keturkojais, važiuojame į aikšteles Palangoje, Klaipėdoje arba į šunims skirtus paplūdimius prie jūros“, – gyvenimo pokyčius nulėmusias aplinkybes išklojo pašnekovė.


Mugėje – sodinukai iš Sodininkų gatvės

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2022-09-23
Sigitas Bučmys medelyną įveisė prieš 40 metų, o vaismedžių sodą augina dvejus metus.

Sodininkų gatvė Dupulčių kaime savo pavadinimą pateisina su kaupu: vienoje kelio pusėje įsikūrę vaismedžių medelyną puoselėjantys Petravičiai, apie kuriuos jau esame rašę, o vos per žingsnį, kitoje, – dar „nečiupinėti“ Bučmiai. Ar nesusipainioja žmonės, pas vienus ar pas kitus užsukę sodinukų pirkti? Sigitas Bučmys pripažino: per tiek metų visko yra pasitaikę, o išsiaiškinti juk nekainuoja.

Augalai prie namų – dėl malonumo

Bučmių sodyboje vazonuose – parduoti paruoštos vyšnios, trešnės, slyvos, avietės, serbentai, dera vynuogės ir net „aukso uogos“. Pasirodo, ant skėtinio žilakrūmio augantys centimetro dydžio raudoni saldžiarūgščiai vaisiai – lyg aukso lašeliais apšlakstyti, užtat ir pavadinimas toks prabangus. Šalia – kita įdomybė. Tai trys maždaug metro ūgio braškių krūmai. Po kibiriuką, kad ir nedidelį, uogų nuo kiekvieno pavyksta priskinti. „Dovanų mes tas braškes gavom, kaip ir „aukso uogą“, kaip kinišką vijoklį – penkiaskliautę akebiją, kurios ir jaunus ūglius išsikepę kiti valgo, ir arbatą iš lapų ruošia“, – papasakojo Sigitas. O akebijos vaisiai būna susikabinę po tris ar penkis, kai prinoksta, tampa violetiniai. Skanauti galima ne anksčiau, kaip apie rugsėjo pabaigą ar spalį, kada šiek tiek įskyla. Skonis „šokoladinis“, primena „paukščių pieną“ – populiarius saldainius.

Bučmių obelys – tik žemaūgės, kuolų joms paramstyti nereikia. „Šita štai – „Alva“, – atkreipė dėmesį Sigitas. – Iš pažiūros nedidukė, o obuolių nuo vieno medžio keturias dėžes pripildėm“. Šalia auga kriaušė, aiškiai nebemadingu rusišku pavadinimu „Moskovskaja krasavica“. Tos kalbos vartoti kad ir labai nesinori, bet juk „žodžių iš dainos“ neišmesi. Ši rudeninė veislė, kaip ir kitos, medelyne auginamos, – ypatinga, atspari rauplėms ir rudajam puviniui. O vaisiai dideli, labai skanūs, saldūs, burnoje tirpsta. „Bet nusiskynęs taip paprastai kriaušės čia pat nesuvalgysi – turi pirmiau pasiieškoti chalato arba prijuostės, nes prakandus sultys ištrykš, gali apsitaškyti“, – perspėjo jis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas