Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Neapykantos kaina – pagrobtas vaikas

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Vakarų Lietuva
  • 2013-02-26

„Noriu, kad su mažyliu kuo greičiau būtume kartu, užverstume šį suteptą gyvenimo knygos lapą ir pradėtume gyventi iš naujo“,- sakė šiuo metu Danijoje gyvenanti 23 metų kretingiškė Oksana Tiškevič, kuri jau aštuonis mėnesius negali pasimatyti su savo vieninteliu sūnumi – šį tėvas išvežė į Angliją ir su juo susitikti neleidžia.

Oksana Tiškevič nesulaukia, kada galės vėl apkabinti savo vienintelį sūnų, kurį iš jos atėmė ir išsivežė į Angliją jos buvęs mylimasis.

Kovo 4 dieną berniukui sukaks treji metai, tačiau ar savo sūnų O.Tiškevič galės pasveikinti su gimtadieniu, ji kol kas nežino. Buvęs mylimasis, šiuo metu kuriantis gyvenimą su kita moterimi, užsidarė abejingumo ir ignoravimo siena.

Pasinaudojo situacija

O. Tiškevič pasakojo, kad vaiką jo tėvas išvežė į Angliją pasinaudojęs momentu, kai ji buvo išvykusi. „Lietuvoje buvo sunku susirasti gerai apmokamą darbą, todėl gavusi pasiūlymą dirbti Danijoje, turėjau trumpam nuvykti į šią šalį sutvarkyti reikalų. Kaip tik tuo laiku iš Anglijos į Lietuvą atostogų buvo atvykęs vaiko tėvas. Kadangi neprieštaravau, kad jis pabūtų su vaiku, suderinome laiką, kad aš tuo metu spėčiau susitvarkyti reikalus Danijoje“,- pasakojo O. Tiškevič, kuri net nenumanė, kad išvykdama į Daniją ji savo vaiką matė paskutinį kartą.

Moteris pasakojo, kad ją ištiko šokas, kai sužinojo, jog vaikas be jos žinios buvo išvežtas į Angliją. „Sužinojau, kad vaikas yra perregistruotas pas tėvą ir neva yra pradėta civilinė byla dėl vaiko gyvenamosios vietos nustatymo su juo – nors tai buvo dar vienas melas. Sūnaus tėvas vengė „Skype“ bei telefono kontaktų su manimi bei mano advokatu, į kurį nedelsiant kreipiausi, ignoravo mano mamą, kitus žmones, kurie bandė jį įkalbėti grąžinti vaiką man“,- pasakojo O.Tiškevič. Buvęs mylimasis savo namų Anglijoje durų neatvėrė ir tada, kai O.Tiškevič pas jį nuvyko su Klaipėdos apylinkės teismo nutartimi, kuria buvo pripažinta, jog kol vyks teismo procesas, vaikas turi būti su motina. „Mažylio net neparodė. Teko kviesti policiją, bet pareigūnai padėti negalėjo, kadangi teismo nutartyje, kurios tekstas buvo išverstas į anglų kalbą, nebuvo Jungtinės Karalystės teismo antspaudo. Pareigūnai patarė kreiptis į Londono teismą – tą ir padariau“,- sakė O.Tiškevič. Šiuo metu vykstant Londono teismo posėdžiams, O. Tiškevič gyvena viltimi, kad jau nebeilgai liko laukti, kol ji vėl galės savo išsiilgtą vaiką apglėbti motiniška meile.

Motinos vietą užėmė kita moteris

„Nemaniau, kad tėvas, kuris tikrai myli savo vaiką, išdrįstų bandyti iš jo atimti mamą, kuri jį išnešiojo, pagimdė, augino. Dabar jis svetima moterimi pasitiki labiau, negu manimi“,- kas labiausiai drasko širdį, įvardijo O.Tiškevič.

Jai skaudu, kad dabar jos vietą vaiko gyvenime užėmė kita moteris – tėvo naujoji draugė, pati turinti du savo vaikus. „Nemanau, kad gali būti gera pamotė mano sūnui“, - sakė O.Tiškevič, kuri iš savo vaiko tėvo išgirdo, kad jo naujosios moters atžaloms yra tekę augti globos namuose.

O. Tiškevič manymu, iš Lietuvos pagrobti sūnų buvusiam gyvenimo draugui buvo reikalinga tik dėl to, kad turint tris vaikus Jungtinėje Karalystėje skiriamos didesnės pašalpos, suteikiamas būstas. O.Tiškevič atsimena, kaip jos buvęs mylimasis jai pranešė apie ketinimą kurti gyvenimą su kita moterimi – tai jis pranešė atvykęs jos ir vaiko aplankyti į Lietuvą.

„Tuomet aš į Lietuvą su vaiku buvau sugrįžusi tik laikinai – pašlijus santykiams su vaiko tėvu, buvome nusprendę kurį laiką pagyventi atskirai, pailsėti vienam nuo kito. Nutarėme, kad per tą laiką aš pabaigsiu pusmetį trunkančius visažistų kursus ir tuomet sugrįšiu į Angliją. Tačiau likus mėnesiui iki kursų pabaigos vieną dieną netikėtai prie durų išdygo vaiko tėvas su naujiena, kad mus palieka dėl kitos moters, su kuria ketina tuoktis. Sūnui tada buvo vos pusantrų metų“,- pasakojo O. Tiškevič.

Ji su buvusiu mylimuoju kartu buvo praleidusi beveik 5 metus – O.Tiškevič žodžiais, bendras gyvenimas nebuvęs rožėmis klotas: būta ir gerų akimirkų, ir pykčių, nesupratimo ir nesusikalbėjimo. Į Angliją jauna pora išvyko, kai nesisekė įsikurti Lietuvoje. Ten gimė ir jų sūnus, kuriam buvo suteikta Lietuvos pilietybė.

Teisme – drabstymas purvais

Vis dėlto net ir iširus santykiams su vaiko tėvu, O. Tiškevič teigė, pamynusi patirtą pažeminimą ir iš pagarbos kartu praleistiems metams, bandžiusi viską išspręsti taikiai ir be ginčų. „Susitarėme, kad vaikui yra būtinas bendravimas su abiem tėvais. Tačiau laikui bėgant, sulaukiau pasiūlymų taikytis, po jų sekė grasinimai, kad iš manęs atims vaiką, tada vėl liedavosi atsiprašinėjimai ir įtikinėjimai, jog šitaip pasielgti negalėtų. Jo nuomonė keitėsi valandomis. Nepaisant to, vis tiek leidau jam matytis su vaiku, bendrauti programa „Skype“ – skambindavo jis arba aš, kai vaikas rodydavo į kompiuterį ir šaukė „tėtis“,- pasakojo O.Tiškevič.

Dabar jos ir sūnaus tėvo santykiai yra nutrūkę – jiedu susitinka tik teismuose, kuriuose O.Tiškevič kiekvieną kartą nustemba klausydamasi jo ir jo advokato melo, drabstymo purvais.

„Skaudžiausia, kad pasitikėjus žmogumi, atvėrus jam širdį, jis į ją prispjauna. Stengiesi, rūpiniesi, myli, augini vaiką, bet vietoj padėkos, kad į pasaulį išleidai šį stebuklėlį, sulauki tik juodinimo“,- sakė O.Tiškevič.

Ji sakė nematanti priežasčių, kodėl negalėtų pati auginti savo vaiko: juo buvo tinkamai pasirūpinta, gyvendama Danijoje ir dirbdama viešbučio kambarine bei teikdama makiažo, depiliacijos, masažo paslaugas, ji turi geras gyvenimo sąlygas bei stabilias pajamas.

„Kovosiu už savo kūną ir kraują iki galo. Mano vaiku niekas geriau nepasirūpins negu aš“,- sakė O.Tiškevič.

***

Advokato Aliaus Galmino komentaras:

- O. Tiškevič buvęs sugyventinis tiesiog piktavališkai pasinaudojo spraga – iširus poros santykiams, moteris nesikreipė į teismą, kad būtų nustatyta vaiko gyvenamoji vieta bei dėl išlaikymo vaikui priteisimo. Tačiau nesant oficialaus sprendimo, su kuo vaikas turi gyventi, tėvas nekliudomas galėjo vaiką išsivežti pas save. Šiuo metu byla nagrinėjama Londono teisme – jei jis pripažins, kad vaikas buvo iš Lietuvos išvežtas neteisėtai, t.y., be mamos sutikimo, tėvas vaiką privalės grąžinti į Lietuvą. Klaipėdos miesto apylinkės teismas taip pat yra priėmęs nutartį, kad vaikas per nurodytą terminą privalo būti grąžintas į Lietuvą.

Apibendrindamas galėčiau pasakyti, kad sugyventiniams, kurie skiriasi ir norėtų panašių nesusipratimų išvengti ateityje, turėtų kreiptis į teismą ir prašyti nustatyti vaiko gyvenamąją vietą. Kai skiriasi sutuoktiniai, jiems būtina kreiptis į teismą – jis, išskirdamas porą, kartu sprendžia ir klausimą dėl vaiko gyvenamosios vietos.

Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktoriaus pavaduotojos Simonos Bronušienės komentaras:

- Motinas ar tėvas, be kurio žinios vaikas išvežtas į kitą šalį, gali kreiptis į mūsų tarnybą. Jei nustatoma, kad vaiko išvežimas yra neteisėtas, vaiką padedame susigrąžinti ir ši procedūra paprastai trunka 2-3 mėnesius. Anglija turi gerą sistemą, nes tokiais atvejais nemokamai paskiriamas advokatas, kuris gina asmens teises teisme įrodant neteisėtą išvežimą. Šiuo atveju reikšmės turi ir tai, ar vaiko tėvas buvo sutikęs, kad vaikas su mama važiuotų gyventi į Lietuvą, ir kuri aplinka yra įprastinė vaiko gyvenamoji vieta. Tokie sprendimai turėtų būti priimti abiejų tėvų sutarimu.

Per 2012 metus mūsų tarnyba buvo gavusi 29 prašymus dėl neteisėtai išvežtų vaikų iš Lietuvos bei 9 prašymus dėl neteisėtai atvežtų į Lietuvą vaikų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas