Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Vasario mėnuo mokyklose - Šimtadienių laikas. Šią dvyliktokams svarbią šventę, primenančią, jog iki egzaminų beliko vos 100 dienų, jau šiandien švęs Darbėnų, Jurgio Pabrėžos, Salantų gimnazijų, Kartenos vidurinės mokyklos abiturientai.

Vydmantiškiai Šimtadienį minės kovo 1-ąją, o pirmieji rajone Šimtadienį atšventė Pranciškonų gimnazijos abiturientai.

„Šventė buvo graži ir nuotaikinga. Viskas prasidėjo iškilmingu dvyliktokų sutikimu salėje: grojant smagiai muzikai mus fotografavo kaip ypatingus vakaro svečius. Vėliau vienuoliktokai stebino savo pasirodymais, filmais apie abiturientus. Kiekviena dvyliktokų klasė taip pat turėjo sukurti filmą tema „Pagalba 112-12“ - vaidinome medicinos darbuotojus, gaisrininkus, policininkus“, - dar šviežiais Šimtadienio įspūdžiais dalijosi abiturientė Ieva Eitavičiūtė. Pasak jos, smagi šventė turi ir itin įdomius užkulisius, kuriuose daugiausia vargo turi vienuoliktokai – Šimtadienio rengėjai, idėjų generuotojai.

„Viskas prasideda nuo idėjų išsakymo, kaip rengti šventę ir kaip ją padaryti kuo įspūdingesnę. Buriamės į grupeles ir tarybas, sudarytas iš mokinių, kurie atstovauja savo klasėms, ir mokytojų. Taryboje sprendžiame organizacinius klausimus - kur? kada? ir ką daryti? Šiemet nusprendėme, kad Šimtadienio tema – specialiosios tarnybos. Taip pat buvo suburta atskira grupė kurti scenarijų. Vienas iš svarbiausių Šimtadienio akcentų buvo nominacijos, pavyzdžiui - Metų dūmas, Metų porelė, Metų plieniniai nervai, Metų degustatorius, Metų barbė ir panašiai. Nuspręsti, koks bus Šimtadienis, labai sunku – visų organizatorių nuomonės skirtingos, reikia suderinti labai daug sumanymų“, - Šimtadienio vargus prisiminė vienuoliktokas Laurynas Lazdauskas.

Dienas iki egzaminų jau skaičiuoti pradėjusi I.Eitavičiūtė prisipažino, kad Šimtadienio šventė merginoms sukelia daugiau malonių rūpesčių, negu vaikinams. Merginos per šventę nori labiau pasipuošti, ieško šventinių rūbų.

„Šimtadieniui labai nesipuošiama, tačiau tai nėra eilinis renginys, todėl sukame galvas, ką apsirengti, kokią šukuoseną ir makiažą pasidaryti. Viskas turi būti šventiška, bet kuklu – visas jėgas reikia pasilikti išleistuvių pokyliui“, - teigė Pranciškonų gimnazijos Šimtadienyje kalbintos abiturientės.

Anot dvyliktokų, Šimtadienio aprangai per daug švaistytis neverta, nes papildomų išlaidų prireikia ir pasibaigus oficialiai Šimtadienio programai. Po jos vakaro linksmybės persikelia į neoficialią aplinką – kavinę, klubą, pirtį.

„Šimtadienis neįsivaizduojamas be vakarėlio. Dvyliktokui yra svarbi ir programa mokykloje, ir pramogos po Šimtadienio sveikinimų bei apdovanojimų. Juk reikia atsipūsti po sunkių mokslų ir gerai pasilinksminti prieš pradedant rimtai rengtis egzaminams“, - įsitikinusi Stasio Šimkaus konservatorijos Klaipėdoje dvyliktokė, kretingiškė Oksana Vaškytė.

Šimtadienio tradicijas įtvirtinti norėtų ir pagrindinių mokyklų mokiniai.

„Visi žinome, kad Šimtadienis yra švenčiamas XII klasėje, tačiau ši šventė pamažu atkeliauja ir pas dešimtokus. Taigi, jei baigęs pagrindinę mokyklą pereini mokytis į vidurinę arba gimnaziją, per gyvenimą atšventi du Šimtadienius. Mano nuomone, taip neturėtų būti – Šimtadienis yra dvyliktokų šventė ir tik viena vienintelė. Kita vertus, dešimtokai, kaip ir dvyliktokai, taip pat laiko egzaminus, jiems rengiasi ir vargsta. Be to, jie palieka savo mokyklą. Vis dėlto dešimtoko išėjimas iš mokyklos nėra toks svarbus, kaip XII klasėje – didžioji dalis dešimtokų tęsia mokslus toliau. Žinoma, yra tokių, kurie nusprendžia mokytis profesijos – taigi jei jiems nesurengiamas Šimtadienis, jie jo niekada gyvenime ir nebepatiria“, - svarstė Simono Daukanto pagrindinės mokyklos dešimtokė Dovilė Girdenytė.

Pranciškonų gimnazijos istorijos mokytojas Vaidas Kuprelis pastebėjo, kad bėgant metams Šimtadieniai keičiasi. Mokytojas pastebėjo, kad anksčiau Šimtadienių scenarijus būdavęs įspraustas į griežtesnius rėmus.

,,Anksčiau per Šimtadienius būdavo daug rimtesnė aplinka, buvo aiški šventės struktūra, o dabar mokiniams yra duodama daugiau laisvės ir jie turi daugiau galimybių. Šimtadienis yra išlaikęs tradicijas, tačiau šventė yra praradusi savo giliąją prasmę. Seniau Šimtadienio testamento sumanymas būdavo kūryba: turėdavai sukurti eiliuotą tekstą apie mokyklą, vienuoliktokus, mokytojus. Seniau testamentas būdavo ne šiaip elementas, kaip dabar, o vienuoliktokai turėdavo įrodyti, kad jie testamento yra verti“, - kalbėjo V.Kuprelis.

Kad ir kaip besikeistų tradicijos, dvyliktokė I.Eitavičiūtė mano, kad Šimtadienis yra reikalingas, nes tai - gražiausia, jaunatviškiausia ir linksmiausia mokyklos šventė.

Edita STARKOVAITĖ

"P. n." akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas