Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Dažna šiuolaikinio paauglio popietė ar savaitgalio rytas prasideda patogiai įsitaisius prie kompiuterio ekrano. Skubame prisijungti prie savo socialinio tinklapio ir pasitikrinti, kiek per naktį „laikų“ surinkome, kiek naujų „pakvietimų draugauti“ gavome, ir pasmalsauti, kas gi naujo įvyko ant geriausio draugo, bendraklasio ar šiaip pažįstamojo „sienos“.

Šitaip numalšinę savo „socialinį alkį“ grįžtame prie įprastų dienos darbų, tačiau dažniausiai tinklapio taip ir neišjungiame, kartas nuo karto vis žvilgtelime į naujienas virtualiojoje padangėje.

Tokie socialiniai tinklai, kaip „Facebook”, „Twitter”, „Xing”, „Myspace”, sieja milijonus vartotojų visame pasaulyje – tokį milžinišką skaičių žmonių čia galima pasiekti vienu metu. Tuo naudojasi įvairios verslo įmonės, siūlančios savo prekes kibernetinėje erdvėje, politikai, besikreipiantys į rinkėjus. Net Popiežius socialiniuose tinkluose skelbia tikėjimo tiesas, praneša apie būsimus savo pasirodymus, siekdamas pritraukti kuo daugiau tikinčiųjų.

Kiekvienam šiuolaikiniam žmogui aišku: jei turi susikūręs socialinio tinklo profilį, vadinasi, neatsilieki nuo pasaulio, esi šiuolaikinės komunikacijos revoliucijos dalis.

Vidutinis „Facebook“ vartotojas turi apie 300-500 draugų. Apytikriai tiek žmonių mato visas naujienas, paskelbtas ant to vartotojo „sienos“. Socialiniais tinklais naudojasi ne tik jaunimas, bet ir jų tėvai, mokytojai, garbaus amžiaus žmonės. Dažniausiai jie taip pat patenka į tą vidutinį 300 – 500 draugų skaičių.

Todėl vertėtų nepamiršti, kad tokias asmeninio gyvenimo smulkmenas, kaip „Ką tik išsiviriau arbatos. Kas norėtų paskanauti?“, mato ne tik artimiausiųjų draugų ratas, bet ir visi tie šimtai, o tarp jų ir, tarkim, jūsų matematikos mokytojas. Ar pagalvojate, kad ir jį kviečiate į svečius?

Vis dažniau pasitaiko atvejų, kai realus gyvenimas tarsi persikelia į virtualųjį, valdomą socialiniame tinkle. Neretai atrodo keista, kaip mamos savo vaikus gimtadienio proga sveikina ne gyvai apkabindamos, o laimės ir geros nuotaikos linkėdamos sveikinimu ant jo „sienos“. Juolab, kai tas vaikas ir mama sėdi skirtinguose šalia esančiuose kambariuose.

Dar keisčiau atrodo, kai į socialinį tinklapį stengiamasi įkelti visą savo šeimą. Pavyzdžiui, jei šeimai priklauso ir jūsų mylimas augintinis, jis taip pat turės sukurtą savo tinklapio profilį. Štai, vienas šunelis, vardu Boo, turi per milijoną gerbėjų „Facebook“ tinkle.

Aktyviai naršant socialiniuose tinkluose vertėtų vengti visiškai nepažįstamų žmonių draugijos ir nepamiršti, jog savo asmeninę informaciją, tokią, kaip adresas, telefono numeris ar asmens kodas, reikia saugoti ir jokiu būdu neviešinti.

Vokietijoje atlikto tyrimo duomenimis paaiškėjo, jog “Facebook” galima rasti duomenų apie žmogų daugiau, negu saugumo archyvuose, be to, asmuo juos pateikia savanoriškai. Tokiais duomenimis manipuliuoti gali bet kuris internetinis sukčius, nusikaltėlis ar prievartautojas, jam tereikia pažvelgti į jūsų tinklapio profilį.

Ūla BENDIKAITĖ

"P. n." akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas