Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Valstybės atkūrimo dieną minėjo išradingai

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Šventės
  • 2013-02-19

Šiemet Lietuva šventė savo valstybės atkūrimo 95-ąsias metines: matuojant žmogaus gyvenimu, tai – daug, tačiau valstybės mastu – tik mažytis istorijos tarpsnis. Bet tam, kad suvoktume, kas gi įvyko prieš 95 metus, kokie žmonės iškovojo laisvę ir kuo kiekvienas šiandien prisidedame prie jos puoselėjimo, įvairios Kretingos rajono bendruomenės atsiliepė į Prezidentės Dalios Grybauskaitės raginimą šiemet Vasario 16-ąją atšvęsti išradingai.

Vydmantų mokyklos bendruomenė pasirengusi į žygį.

Istorijos pamoka – ant piliakalnio

Vydmantų mokyklos bendruomenė – per 80 mokinių, jų tėvų bei mokytojų – Vasario 16-ąją pasipuošę tautine atributika ir su trispalvėmis išsirengė į 7 km žygį prie Nagarbos piliakalnio. Pakeliui žygeiviai sustojo Rūdaičiuose, kur kasmetinio šiai progai skirto bėgimo „Rūdaičiai 2013“ iniciatorių buvo pavaišinti kareiviška koše ir arbata.

„Nerealūs įspūdžiai: pasivaikščioti gryname ore ir dar – su sava kompanija. Labai gera mokytojų sugalvota idėja – per šventes nuo „kompo“ atplėšė. Gaila tų draugų, kurių tėvai neišleido į žygį“, - kalbėjo aštuntokų ketveriukė Henrikas Galdikas, Rokas Šaikus, Rimvydas Tarvydas ir Žygimantas Urbakis, sustoję atokvėpio Rūdaičiuose. „Pasaka, smagumėlis, nuotaikos „liuksiškos“, - pasiekę piliakalnį, įkaitusiais žandais ir atsilapoję, trumpai žygį apibūdino mokiniai, vėliavą nešti patikėję žygeiviams Audriui Butkui ir Edgarui Lukošiui.

Nagarbos piliakalnį pasiekę po 2 val. smagaus žygio, kurį, atrodė, net pati gamta tądien laimino saule ir vaiskiu dangumi, vydmantiškiai įsirengė stovyklavietę su laužu. Sugiedoję „Tautišką giesmę“, dalyvavo netradicinėje istorijos pamokoje bei viktorinoje. Iškylą stovyklautojai užbaigė žaidimais ir vaišėmis – ant laužo ugnies pačių iškeptomis dešrelėmis.

„Mūsų mokykla jau turi patirties rengti vaikams žygius: pėsčiomis esame keliavę į Nagarbos piliakalnį bei kitas istorines vietas, šiemet žygiu paminėjome ir Klaipėdos sukilimo sukaktį. Tačiau išsirengdavome tik nedideliais būriais, o šįsyk Lietuvos valstybingumo 95-mečio proga prisiminti savo tautos praeitį kitaip – ne klasėje, o istorinėje terpėje - ant piliakalnio, ir dar sveikai - gryname ore, nusprendėme visa mokyklos bendruomenė“, - kalbėjo vienas iš šio žygio iniciatorių pedagogas Darius Petreikis. Išvien su juo žygio programą rengė geografijos mokytojas Vilius Adomaitis ir direktorės pavaduotoja ugdymui Bronė Kietelytė, kuri, beje, žygeiviams pati primezgė ir trispalvių šalikų.

„Žygiui paraginome VI – XII klasių mokinius: norėjosi, kad dalyvaujant akcijoje nebūtų jokios prievartos, o noras švęsti eitų iš vidaus. Akcentavome, kad švęsime tikrąją dieną, nenukeldami šios datos: jeigu šiandien šventė – šiandien ir išgyvename tikrąjį džiaugsmą. Mūsų tikslas – einant tėviškės laukais pajausti, kad mūsų kraštas gražus visais metų laikais. Natūraliai užgimsta patriotinės nuotaikos ir išvien išgyvenama tikroji lietuvybės dvasia. Ne iš vadovėlio, o gyvas žodis ant piliakalnio visai kitaip skatina permąstyti garbingą praeitį, pasijaučiant dalimi tūkstantmečiais gyvuojančios mūsų tautos“, - žygio svarbą pabrėžė Vydmantų vidurinės mokyklos direktorė Asta Burbienė.

Trispalvė – iš spalvotų delnų

Darbėnų gimnazijos mokiniai sudėliojo trispalvę iš spalvotų delnų.

Darbėnų gimnazijos bendruomenė Vasario 16-osios išvakarėse taip pat itin kūrybingai paminėjo valstybės atkūrimo jubiliejų: garsiai perdavę linkėjimus Lietuvai, gimnazijos kieme susibūrę mokiniai iškeltais savo delnais žaismingai sudėliojo masinę trispalvę. „Džiugiai skambant dainai „Lietuvai“, delnais mes tarsi vieningai prisilietėme prie savo šalies istorijos“, - renginio esmę akcentavo direktoriaus pavaduotoja ugdymui Daiva Račkauskienė.

Kitądien Darbėnų mokykloje buvo surengtas šventinis koncertas miestelio bendruomenei „Lietuva, aš tavo vardą šventą Tau nešu kaip saulę rankose“.

Dovana Lietuvai – kraštiečių krepšinis

Lazdininkų kaimo bendruomenė turi puikią tradiciją, pagimdytą paties kaimo jaunimo – jie, išsivažinėję po kitus miestus ir šalis, Vasario 16-ąją sugrįžta į savo gimtąjį kaimą pabendrauti ir sužaisti krepšinio varžybas. Šio susitikimo iniciatoriai – Nerijus Rekašius ir Ričardas Grigalauskas. Šiemet buvę lazdininkiečiai suvažiavo iš Kretingos, Klaipėdos, Vilniaus ir jie – veteranai – rungėsi su vietiniu jaunimu. Varžybos vyko Šventosios pagrindinės mokyklos sporto salėje, talkinant kūno kultūros mokytojui Kaziui Litvinui.

Lazdininkų kraštiečiai jau 5 metus Vasario 16-ąją susitinka krepšinio aikštelėje.

„Rungtynių pradžioje buvo sugiedotas Lietuvos valstybės himnas, o daug gerų emocijų žaidėjams bei sirgaliams atnešusias rungtynes rezultatu 86:76 laimėjo veteranai. Po varžybų buvo surengta vakaronė, kurioje mūsų kraštiečiai kariškiai – pulkininkas leitenantas P. Milašius bei R.Grigalauskas - papasakojo jaunimui apie Lietuvos kariūnų gyvenimą“, - apie šventinį susitikimą pasakojo jo dalyvis Algirdas Jurkus.

Dangų nuspalvino balionai

Kretingiškiams Kretingos kultūros centras dovanojo visą dieną trunkančius tradicinius renginius: po iškilmingo vėliavos pakėlimo prie Laisvės paminklo Rotušės aikštėje, žmonės suskubo į bažnyčią padėkoti Dievui už senelių ir tėvų prieš 95 metus iškovotą laisvę.

Kretingos vaikų teatro-studijos „Atžalynas“ merginos su trispalviais apsiaustais sukūrė vieningos vėliavos įspūdį, o nugriaudėjus Krašto apsaugos savanorių pabūklų salvėms ir skambant dainai apie Lietuvą, į dangų buvo paleisti trispalviai balionai.

Raudonai, geltonai, žaliai Vasario 16-ąją pražydo Kretingos Rotušės aikštė.

Kretingiškiai buvo pakviesti į Žemaitijos dailininkų tapybos darbų parodos atidarymą ir šventinį koncertą „Išeikime į Lietuvą“ Kultūros centro rūmuose. Pavakare po renginių gausos praalkę žiūrovai bei svečiai buvo vaišinami kareiviška grikių koše, kurios buvo išvirta apie 400 porcijų, ir karšta arbata. Tam Kretingos rajono savivaldybė skyrė 500 Lt.

Džiugino gimtinę dainomis ir žiniomis

Simono Daukanto pagrindinės mokyklos bendruomenė Lietuvos valstybės atkūrimo dieną paminėjo dalyvaudama integruotoje istorijos ir lietuvių kalbos pamokoje „Istorinis laisvės kelias į dieną „atrištom akim“, kurios sumanytoja - mokytoja metodininkė Regina Norvaišienė. Ji priminė sudėtingą tautos kelią į laisvę, o lietuvių kalbos mokytojos metodininkės Danutės Dunauskaitės mokiniai gilinosi į laisvės temą literatūroje. Po to visi pažiūrėjo filmą apie vieną iškiliausių valstybės laisvei nusipelniusių asmenybių – Joną Basanavičių.

Per šventinį rytmetį „Lietuva, mes mylim tave“ Kurmaičių pradinės mokyklos ikimokyklinio ugdymo grupių „Žvirbliukai“ ir „Boružiukai“ vaikai su trispalvėmis džiugino gimtinę, dovanodami jai dainų, eilėraščių, šokių, kurių išmoko išvien su auklėtojomis Jurgita Česnavičiene ir Danguole Slavinskiene bei muzikos vadove Laimute Šiauliene.

Jurgio Pabrėžos gimnazijos bendruomenė vasario 15-ąją paskyrė atminti tautai svarbią datą: fojė buvo parengtas informacinis stendas su archyviniais straipsniais apie Nepriklausomybės akto signatarus, klasėse pravestos pilietinio ugdymo pamokos ir prisiminta, kaip gimė Lietuvai svarbus dokumentas - Nepriklausomybės aktas. Per pertraukas įprastą skambutį pakeitė patriotinės dainos – Erikos Masytės „Laisvė“, Marijono Mikutavičiaus „Aš tikrai myliu Lietuvą“ ir „Trys milijonai“, Gyčio Paškevičiaus „Mano kraštas“, kurioms gimnazistai smagiai pritardavo savo jaunais balsais.

Šventė ir kaimų bendruomenės

Vasario 16-ąją paminėjo ir kaimų bendruomenės. Per muzikinę-literatūrinę popietę „Lai skamba tavo vardas, Lietuva“ Salantų kultūros centro ŽVAINIŲ kultūros namuose susirinkusieji klausėsi renginių organizatorės Aušros Dvarionienės parengto montažo, savos kūrybos eilių apie Lietuvą paskaitė imbariškė Aldona Anužienė, ansamblio „Imbarietės“ moterys džiugino dalyvius skambiomis lietuviškomis dainomis. Susikibę už rankų ir sudainavę bendrą dainą „Žemėj Lietuvos“, šventės dalyviai po to buvo pakviesti ragauti šventinio pyrago.

Į Vasario 16-osios renginį „Palinko liepa šalia kelio“ susirinko pilna KARTENOS vidurinės mokyklos salė žiūrovų. Renginį organizavo Kretingos kultūros centro Kartenos skyriaus choreografė Janina Vaičekauskienė, kuri šventei parengė senjorų ir jaunimo šokių kolektyvus. Renginį vedė Agota Domarkaitė, scenarijaus autorė - Vitalija Brunalienė. Folkloro, retro, mišrų, folkšoko ansamblius parengė meno vadovas Rimantas Varkojus.

Renginyje lankėsi Seimo narė Jolita Vaickienė, kuri, pasveikinusi karteniškius su Vasario 16-ąja, pasidžiaugė gražia švente, ragino nepasiduoti niūrioms nuotaikoms, gerbti kiekvieną žmogų, mylėti savo valstybę.

BUDRIŲ kultūros namuose buvo surengtas koncertas „Lietuva, tu mums šventa“: grojo estradinis ansamblis „Savi“, vadovaujamas Kęstučio Sovos, buvo skaitomos eilės, organizuota viktorina „Ką žinau apie savo rajoną“, kurios nugalėtojai apdovanoti atminimo dovanėlėmis.

BAUBLIŲ bendruomenė rinkosi į daugiafunkciniame centre surengtą koncertą „Iš dainų nupinsime vainiką“, į kurį buvo pasikvietę Klaipėdos miesto skaitovų konkurso laureatus - „Varpo“ gimnazijos skaitovus, vadovaujamus mokytojos Nijolės Jucienės. Tądien koncertavo meno vadovės Editos Drungilaitės bei jos sesers Simonos duetas, debiutavo mišrus ansamblis.

„Popietės pabaigoje pasižiūrėjome filmą apie tolimą Afrikos šalį – Ruandą, kurioje daugel metų misijose dirba mūsų kraštietis kunigas Hermanas Šulcas, lyginome šį kraštą su Lietuva ir džiaugėmės gyvendami savo šalyje“, - akcentavo Baublių skyriaus vadovė Jovita Kupšienė.

GRŪŠLAUKĖS pagrindinėje mokykloje įvyko dainų ir poezijos popietė kaimo bendruomenei „Mūsų namai – Lietuva“, kurios programą išvien rengė mokiniai bei saviveiklininkai.

VYDMANTŲ kultūros namuose buvo surengta popietė „Ir skamba vardas tos Lietuvos“: patriotines, retro bei meilės dainas dainavo moterų vokalinis ansamblis ir kvietė pritarti į šventę susirinkusius vydmantiškius. Buvo surengta mezginių, nėrinių, veltinių bei papuošalų iš karoliukų paroda, - savo rankdarbius eksponavo 6 vydmantiškės.

KALNIŠKIŲ kaimo bendruomenei buvo surengta popietė „Ji – tavo ir mano širdy“, kurios pagrindinis akcentas – patriotinė poezija: ją skaitė Monika Mockienė iš Kalniškių bei mokiniai. Koncertavo į svečius atvykęs Kretingos neįgaliųjų draugijos Kartenos skyriaus vokalinis ansamblis.

KŪLUPĖNUOSE šventinė popietė prasidėjo bendra mokinių bei moterų ansamblio „Židinys“, kuriam vadovauja Antanas Žvinklys, senovine giesme „Giedu dainelę“. Susirinkusiuosius pasveikino Kūlupėnų seniūnė Rita Lubienė, buvo sugiedota „Tautiška giesmė“. O po minėjimo karteniškiai teatralai padovanojo spektaklį pagal J.Žemaitės „Trys mylimos“. Anot Kūlupėnų kultūros skyriaus vadovės Jovitos Rimkuvienės, žmonės išsiskirstė labai nuotaikingai nusiteikę, nes valstybingumo minėjimo dieną svarbiausia ir yra bendrystė.

Kitądien karteniškiai populiariąją komediją parodė ŠUKĖJE po šventinio minėjimo „Tos žemės vardas – Lietuva“.

Per Lietuvos valstybės šventę jau į antrąją savo premjerą „Ponaitis“ pagal A.Griciaus humoreską, pastatytą su KURMAIČIŲ suaugusiųjų dramos kolektyvu, kaimo žmones pakvietė profesionalus režisierius, iš šio kaimo kilęs Donatas Žilinskas. Žiūrovų susirinko pilna salė, kai kurių pastebėjimu, kaip senais gerais laikais, kai žmonės dar nebuvo išlepinti renginių gausos.

ĮPILTIŠKIAI bei aplinkinių kaimų žmonės Lietuvos valstybės atkūrimo 95-ąsias metines šventė išvien su Darbėnų saviveiklininkais.

S.Įpilties skyriuje susirinkę žiūrovai prieš koncertą aplankė Virginijos Nedzveckės veltinių ir shibori technikos darbų parodą, o po to buvo pakviesti į renginį, kurį spektakliu „Suplėšyta knyga“ pradėjo vaikų ir jaunimo dramos kolektyvas „Impiltukai“, vadovaujamas Danutės Bružienės. Jaunimo teatro grupė žiūrovus pralinksmino humoristiniu vaizdeliu „Jei ropotų krokodilas“. Po to trankų koncertą dovanojo Darbėnų skyriaus liaudiška kapela „Ontrep“, vadovaujama Artūro Juškos, ir mišrus ansamblis, vadovaujamas Petro Pučkoriaus. Po to kaimo bendruomenė darbėniškius svečius pakvietė šventinės kaimiškos vakarienės.

LAZDININKŲ bendruomenės atstovai šventinę dieną susirinko lazdininkiečio Vytenio Šimkaus sodyboje į popietę „Ką mena Lietuvos istorija“. Jos metu įvyko kaimo saviveiklininkų koncertas ir bendruomenės tarybos ataskaitinis susirinkimas, - bendruomenės pirmininke dar 3 metams išrinkta kaimo senbuvė Vanda Šimkuvienė.

LAUKŽEMĖJE buvo surengtas dainų apie Lietuvą vakaras, kuriame koncertavo kretingiškio Aloyzo Žilio vadovaujami ansambliai „Svaja“ ir „Žilvinas“. Buvo surengta Darbėnų seniūno Edvardo Stalmoko tapybos darbų paroda, - ją pristatė bendruomenės pirmininkė Aida Mikutienė.

JOKŪBAVO bendruomenė koncertuoti į šventinę popietę „Širdim mylėsiu Lietuvą“ pasikvietė kaimyninės Kvietinių bendruomenės meno mėgėjus.

LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė paragino mokyklas, bendruomenes, įstaigas, sumaniusias ne tradiciškai - minėjimu ir koncertu, o kūrybingai ir išmoningai atšvęsti Vasario 16-ąją, apie tai pranešti Prezidentūros internetinėje svetainėje. Laimėtojams Prezidentė pažadėjo įteikti valstybės vėliavą.

Redakcijos žiniomis, apie kitaip švenčiamą Lietuvos valstybės atkūrimo dieną Prezidentūrai pranešė Vydmantų vidurinės mokyklos, Darbėnų gimnazijos bendruomenės ir Kretingos seniūnija, rengianti tradicinį bėgimą „Rūdaičiai 2013“, skirtą šiai datai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas