Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Savivaldybės biudžete - beveik 20 mln. Lt skylė

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Aktualijos
  • 2013-02-19

Pagal lėšų poreikį Kretingos rajono savivaldybės 2013-ųjų biudžete turėtų būti 108,7 mln. Lt, pagal Finansų ministerijos patvirtintus kontrolinius skaičius planuojamas biudžetas yra 84 mln. 266,9 tūkst. Lt – 7 mln. 288 tūkst. Lt mažesnis už pernykštį.

Savivaldybės šiuometinį biudžetą taryba patvirtinti turėtų vasario 28 d. posėdyje. Nors biudžeto projektas tebesvarstomas, tačiau jau aišku, kad pinigų trūks ir darbuotojų atlyginimams. Mero Juozo Mažeikos teigimu, lėšų neužtenka apie 1,5 mėn. atlyginimams, taip pat ir „Sodros“ mokesčiams. Savivaldybės biudžeto išlaidų struktūroje atlyginimai su mokesčiais „Sodrai“ sudaro 59,3 proc., t. y. 49,9 mln. Lt. „Beveik milijono – 980 tūkst. Lt - šiemet atlyginimams reikia papildomai dėl iki 1000 Lt padidinto minimalaus darbo užmokesčio“, - aiškino J. Mažeika. Paklaustas, iš kur Savivaldybė gaus trūkstamus pinigus, meras sakė: „Iš to paties biudžeto. Iškart didės skolos už lengvatas turinčių keleivių vežimą, Savivaldybės įstaigų sunaudojamą elektrą, vandenį, šilumą, komunalinius patarnavimus“.

Štai vien Kretingos autobusų parkui už 2012 metais lengvatas turinčių keleivių pervežimą (mokinių - irgi) Savivaldybė tebėra skolinga 800 tūkst. Lt. Šiais metais šiai reikmei planuojama dar 2,3 mln. Lt. Į klausimą, ar visos šios išlaidos yra pagrįstos, J. Mažeika atsakė, jog Savivaldybių asociacija jau kreipėsi į šalies valdžią, kad būtų peržiūrėta keleivinio transporto lengvatų tvarka. „Lengvatinių keleivių pavėžėjimo įstatymas, kai savivaldybės turi dengti maršrutuose susidarančius nuostolius, nėra tobulas“, - sakė jis.

Savivaldybė yra skolinga ne vien Autobusų parkui, - ir Savivaldybės biudžetinėms įstaigoms – 2 mln. 980 tūkst. Lt. Be to, šiemet bankams turės sumokėti 1 mln. 244 tūkst. Lt paskolų bei palūkanų.

Savivaldybės Ekonomikos ir biudžeto skyriaus vedėjas Gvidas Jonauskas pažymėjo, jog 36,6 tūkst. Lt trūksta ir Savivaldybei pavaldžių rajono ugniagesių komandų atlyginimams. Šį trūkumą planuoja kompensuoti iš administracijos išlaidoms skirtų lėšų. Visos keturios komandos dar gaus po 8,5 tūkst. Lt kurui ir elektrai. Kitoms reikmėms, kaip antai - technikai atnaujinti, pinigų nebus. Administracija iš savo dalies turės dar 150 tūkst. Lt atseikėti socialinių darbuotojų atlyginimams. Tiek neužtenka jų darbo užmokesčiui. J. Mažeika patikino, jog dėl lėšų atlyginimams stokos darbuotojams nesiūlys eiti nemokamų atostogų. „Planuojame, kad kultūros įstaigos gal kai kurias savaitės dienas nedirbs“, - pastebėjo jis.

Rajono Savivaldybės vadovai viliasi, kad po pirmojo šių metų pusmečio įplaukų į Savivaldybės biudžetą padaugės ir biudžeto planą bus galima pakoreguoti. Panaši situacija buvo ir pernai: metų pradžioje lėšų irgi stigo. Antrą pusmetį biudžetą papildžiusi didesnėmis negu buvo planuota gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įplaukomis, Savivaldybė darbuotojams skolinga beveik neliko.

GPM Savivaldybės biudžeto įplaukose sudaro apie 26 proc. Tai lėšos, kurios yra naudojamos savarankiškoms Savivaldybės funkcijoms vykdyti, kurių didžioji dalis atitenka atlyginimams. GPM surenkamas iš Savivaldybės teritorijoje gyvenančių dirbančiųjų, nesvarbu, kurioje Lietuvos vietovėje jie bedirbtų. Deja, Savivaldybė gauna ne visą GPM sumą, o tik jos dalį. Ta dalis, kurią nustato centrinė šalies valdžia, kinta ne Savivaldybės naudai. Jei prieš keletą metų Savivaldybei teko 73,4 proc. GPM, tai 2012 metais – 61,3 proc., o 2013 metais – 57,3 proc. Jeigu į Savivaldybės biudžetą surenkamas GPM viršplanis, ta suma Savivaldybei yra mažinama biudžeto dotacija. J. Mažeika pažymėjo, jog tokia lėšų perskirstymo politika yra ydinga, nes neskatina savivaldybių taupyti. „Savivaldybių asociacija siekia, kad nors 50 proc. viršplaninio GPM atitektų savivaldybėms“, - teigė meras. Jo pastebėjimu, jei Vyriausybė paliktų Savivaldybei 65,4 proc. GPM, Savivaldybė didesnių įsiskolinimų neturėtų.

„Funkcijų Savivaldybei nemažėja, mažėja tik lėšos joms vykdyti. Palyginimui: 2008 m. Savivaldybės biudžetas buvo 103 mln. Lt, šiemet, 2013-aisiais, – apie 84 mln. Lt. Kuo toliau, tuo labiau grimztame į skolas ir nematome galimybės iš jų išlipti. Atlyginimus dar išmokame, tačiau jau kelinti metai neturime pinigų net einamiesiems remontams“, - kalbėjo J. Mažeika.

2013 m. Kretingos rajono savivaldybės planuojamas biudžetas yra 84 mln. 266,9 tūkst. Lt, iš jų 63 proc. yra valstybės biudžeto ir iždo lėšos (dotacija), 37 proc. – Valstybinės mokesčių inspekcijos surenkami mokesčiai, kurių didžiąją dalį sudaro GPM.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas